אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ליאור: "יש כאן פיקוח נפש של הציבור כולו"

הרב דב ליאור מתייחס למו"מ עם החמאס על החזרת גופות החיילים שנפלו בשבי וקובע: "אסור למדינה להיכנע לטרור ולהיענות לדרישותיהם, אלא לעמוד בעוז ובגבורה נגד המחבלים"

הרב ליאור: "יש כאן פיקוח נפש של הציבור כולו"
  לא לנהל מו"מ עם החמאס. הרב ליאור (אורי לנץ/פלאש90)

פרסום ראשון. על רקע הדיווחים על משא ומתן בין ישראל לבין החמאס, על החזרת אברה מנגיסטו השבוי בידי החמאס וגופותיהם החטופות של שני חיילי צה"ל אורון שאול והדר גולדין הי"ד, מפרסם גדול פוסקי הציונות הדתית, הגאון הרב דוב ליאור, קביעה הלכתית נחרצת בעניין שחרור מחבלים לצורך פיקוח נפש של חטופים המחוזקים בידי ארגוני טרור.

בהסכמה שכתב לספר שו"ת בריתי שלום מאת הרב פנחס שפירא שיצא לאחרונה במהדורה מחודשת, כותב הרב ליאור לגבי סוגיית שחרור מחבלים תמורת חטופים, ועניין פיקוח נפש או ספק פיקוח נפש:

"נראה לענ"ד ע"פ דברי המשנה (גיטין מה) שאין פודים את השבויים יותר מכדי דמיהם, ולפי שיטת הרמב"ן (שם) אין פודים אותם אפילו אם נשקפת סכנה לשבויים, כדי שלא להרגיל את החוטפים להמשיך בתעלוליהם.

אם המדינה תיכנע להם בודאי שזה ידרבן אותם להמשיך במעשיהם השפלים, ולכן אסור למדינה להיכנע לטרור ולהיענות לדרישותיהם. אין זה דומה לדין רגיל של פיקוח נפש של יחידים אלא כאן זהו פיקוח נפש של הציבור כולו. המדינה צריכה לעמוד בעוז ובגבורה נגד המחבלים, וה' אלוקי מערכות ישראל ישלח ישועתו לעם ישראל."

הרב דב ליאור שחרור מחבלים

הסכמת הרב דוב ליאור לספר בריתי שלום

ההסכם לכתובה הדדית

כאמור הדברים נכתבו בתוך בהסכמה לספרו של הרב פנחס שפירא, דיין בעיר ביתר עילית, שיזם את ה'הסכם לכתובה הדדית', הסכם קדם-נישואין היחידי שלדברי הרב דוב ליאור עונה על כל דרישות ההלכה.

כפי שפורסם לראשונה בסרוגים, על הסכם קדם הנישואים של צהר (הסכם מאהבה) כתב הרב ליאור "אני סבור שבנושא כה רגיש אין לעשות הסכמים אלא באישור הרבנות הראשית לישראל מפני שדבר זה נודע לכלל ישראל ובכל מקום שיש ספק גט מעושה יש להחמיר".

לקריאת הסכם ל'כתובה הדדית' לחצו כאן

"קיבלתי את נוסח ההסכם לכתובה הדדית ועברתי על רובו", כתב הרב ליאור במכתב לרב פנחס שפירא, לפי הנראה בעיניי, אם יקפידו על כל התנאים שבהסכם, נראה שאין בכך חשש של גט מעושה, במיוחד אם מילוי התנאים יהיה בהתאם להחלטות בית הדין. לכן יש מקום לאמץ הסכם זה."

עם זאת מוסיף הרב: "אם כי בלבי פנימה איני סבור שהוא באמת יפתור את המצוקה בתחום זה. הדבר תלוי יותר בחינוך נכון ובהכנה מתאימה לחיי הנישואין, שאותם יש להקנות שנים לפני כן ולא רק שבועות ספורים לפני החתונה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו