אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

במכון וולקני זועמים: חורבן החקלאות בישראל דווקא ע"י שר סרוג

התוכנית המטעה שאותה פורס אורי אריאל בדבר העברת מכון וולקני לצפון תביא לסגירתו של המכון וזו תביא להחרבת החקלאות הישראלית ולאסון לאומי.

חורבן החקלאות בישראל דווקא ע"י שר סרוג
  סוגר את מכון וולקני. אריאל (יונתן זינדל/פלאש90)

לפני כחודש, הוכה מכון וולקני, הידוע גם כמנהל המחקר החקלאי תדהמה. באירוע מתוזמן היטב בכלי תקשורת רבים, נתוודעו לראשונה הנהלת המכון ועובדיו על כוונת שר החקלאות, אורי אריאל לפנות את מכון וולקני לצפון ולבניית אלפי יחידות דיור על קרקע המכון.

יהיו שיגידו, ומה רע בכך? הרי יש לחזק את הפריפריה ולהקצות מקום לדירות לזוגות חדשים. אולם המהלך החד צדדי שנעשה כאן הוא כטובל ושרץ בידו. מהלך שמבקש לכאורה לקדם אג'נדות חברתיות ראויות אך מאידך הורס ומוחק במחי יד את אחד ממפעלי הציונות האדירים שידעה מדינת ישראל.

מכון וולקני מציין בימים אלו 95 שנה של מחקר ופיתוח חקלאי-מדעי לטובת אזרחי מדינת ישראל. בתשעת העשורים שעברו מכון וולקני השביח את החלב, ביצים ועופות, יצר קלמנטינות קליפות, זני פירות וירקות עמידים למחלות ועם חיי מדף ארוכים, הציל ענפי חקלאות שונים ממחלות וממזיקים, פעל לטובת מתן פתרונות לחיסכון במים ולפיתוח זנים עמידים באזורים צחיחים בד בבד לפיתוח יכולות הדברה ביולוגיות בריאותיות למזון אותו צורך הציבור, ייעול הייצור בענפי החי והצומח, בטיחות המזון, שימור משאבי המים והקרקע, הקיימות ואיכות הסביבה, ושימור ושיפור איכות המוצר.

תוצרי המחקר של חוקרי המינהל זוכים להכרה והוקרה בינלאומיים ומשמשים כמודל לחיקוי בעולם. פעילות מכון וולקני הניבה למדינת ישראל הכנסות לצד חיסכון במיליארדי שקלים.

 

לשם המחשה: בשנים האחרונות ענף האבוקדו הפך לענף הכלכלי הרווחי ביותר מבין עצי הפרי. מדובר בענף מוטה ייצוא ושטחי גידולו גדלים בהתמדה. בשנים 2012-2013 התפרצה מחלה שגרמה לריקבון של כ-20% מהשתילים שיוצרו במשתלות, בנוסף לתמותה של כ-25% מהשתילים בנטיעות החדשות. מאות אלפי שתילים מתו וכתוצאה מכך ענף האבוקדו נקלע למצוקה קשה.

חוקרי מינהל המחקר נרתמו לנושא ותוך שנתיים פתרו את הבעיה. מובילי הענף אמרו בשעתו כי "המחקר של מכון וולקני הציל את ענף האבוקדו בישראל". שר החקלאות דאז העניק תעודת הצטיינות לצוות המחקר על ההישג והתרומה שלהם לחקלאות בישראל. וכעת המחליף של אותו השר פועל באופן שיביא לסגירת מכון וולקני. המחזור הכספי של ענף האבוקדו נע בין 70-100 מיליון ש"ח בשנה (רוב התוצרת מיועדת לייצוא) ומספר המשפחות המתפרנסות מהענף נע בין 2,500-3,000.

מכון וולקני משמש כיום את חקלאי ישראל מצפון ומדרום. ההשלכה המרכזית ביותר הנובעת מתוכנית השר היא פגיעה אנושה והרסנית לחקלאות הדרום. אזור הנגב והערבה הינו אזור בעל עדיפות לאומית עליונה להתיישבות ובכללה הערבה, רמת נגב ויישובי עוטף עזה, הכוללים כ-44% מכלל השטחים המעובדים בישראל. החקלאות הינה מקור הכנסה משמעותי של יישובי הדרום, זאת חרף היותו מאופיין באתגרים חקלאיים מורכבים.

מינהל המחקר החקלאי במשך כל שנות קיומו תמך תוך יצירת פתרונות ופריצות דרך אשר הביאו לביסוס החקלאות הדרומית כפי שאנו מכירים אותה כיום. הרחקת הקמפוס המרכזי של וולקני בראשון לציון מאזור הדרום, תהווה פגיעה ממשית בחקלאות הדרום, בתעשייה הנלווית ובאוכלוסייה.

התוכנית המטעה שאותה פורס אורי אריאל בדבר העברת וולקני לצפון היא למעשה אינה תוכנית העברה אלא תוכנית שתביא לסגירתו של מכון וולקני. העלות של העברת התשתית הטכנולוגית המחקרית של מכון וולקני על כל מכוניו לרבות המעבדות, חממות, בתי גידול והתשתית המחקרית – תעלה מיליארדי שקלים למדינה ועל כן העלות מול התועלת תקטן משמעותית.

ברור אם כן כי הטענה להעתקת מכון וולקני לצפון – חרף הצהרות השר, אינה נכונה ובפועל יוקם מרכז קטן בצפון, מוגבל במספר החוקרים וביכולותיו המחקריות שייתן שירותים בתחום איכות המוצר בלבד או לחילופין הפרטה והקמה בצפון של חברה ממשלתית שמטרתה להביא לרווחיותה בעוד שמכון וולקני הוקם והופעל כל השנים בכדי לתת מענה לבעיות החקלאיות של החקלאות הישראלית על כלל רבדיה.

מיקומו של מכון וולקני במרכז הארץ אינו דבר של מה בכך. הקשר החזק בין המכון לבין גופי האקדמיה הסובבים אותו- הפקולטה לחקלאות, אוניברסיטת בר אילן, מכון וייצמן ועוד- מאפשרים את המחקר היישומי רב הערך הנערך במכון. סטודנטים הלומדים באוניברסיטאות השונות מבצעים את המחקר המעשי במכון וולקני ומהווים כוח עבודה מפרה וחשוב, הרותם את הדמיון המדעי לצורכי יישום חקלאי מניב. בנוסף, תשתיות מדעיות רבות הנגישות למכון וולקני, נמצאות באוניברסיטאות המרכזיות במרכז. ציוד מדעי מהמתקדמים בעולם אינו נמצא בוולקני אך נמצא בגופי האקדמיה הסובבים ואותו ובשימוש תדיר של החוקרים. מעבר לצפון משמעו הפרדה מוחלטת ממקורות אלו וירידה משמעותית ביכולת המחקר והפיתוח.

מכון וולקני, עומד לרשות חקלאי ישראל ומאפשר כמעט מאה שלמה על אף תנאי הארץ הקשים- ליצור פה חקלאות מקיימת ואיכותית. מדינה כמדינת ישראל- המוקפת אויבים מכל צדדיה אינה יכולה להרשות לעצמה להיות תלויה ביבוא בלבד. מדינה שאינה מסוגלת לספק לעצמה מזון בסיסי, גוזרת על עצמה כליה. מינהל המחקר החקלאי במשך כל שנות קיומו דאג לשמש ולשרת את חקלאות המדינה ולאפשר חקלאות ישראלית פורה ופורצת דרך ברמה הלאומית והבינלאומית עבור חקלאי המדינה וכלל אזרחיה. סגירת מכון וולקני יביא להחרבת החקלאות הישראלית ולאסון לאומי.

==

ד"ר מירון יהושע הוא דובר הועד של מכון וולקני למגזר הדתי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
22 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר בין כיפה לבין תעסוקה בפריפריה
משה | 11-04-2016 15:47
2
התנהגות מעציבה של השר, כל כך חבל, מזכיר את משל התרנגולת
מנשה | 11-04-2016 19:33
שמטילה ביצת זהב ונשחטת עבור גוש הזהב שבבטן. בעיני עדיף שמכון וולקני ימשיך להטיל ביצי זהב מאשר שיישחט עבור קרקע לנדל"ן שכלל לא בטוח שתבמנה בקרוב עקב הקירבה למסלולי שדה התעופה.
3
רעיון אווילי להעביר את וולקני זו חיסולה של החקלאות !
אדם | 12-04-2016 9:16
שר חדש שעדין לא השתחרר מהכהונה הקודמת שלו כשר השיכון רואה באדמות שהמכון יושב עליהם מכרה זהב ...ועבור כרישי-נדלן אדוני השר עינבל אור יש לנו אחת לא צרכים עוד סיפורי הולילנד או וולקני-לנד... ומיליונים בכספות... על חשבון עובדים מסורים ומחקר וקידום החקלאות הישראלית וגאווה לאומית בכל העולם ! הרפה ידך
4
פתרון פשוט והגיוני
דני | 12-04-2016 19:37
פתרון פשוט אך אפשרי: חלק משטחי וולקני במרכז הארץ יפונו ויממנו הרחבת מכללת תל חי ומיג"ל. תל חי תשודרג ובעתיד תהווה את הבסיס לאוניברסיטת הצפון יחד עם הפקולטה לרפואה בצפת. כך ימנע מאבק מיותר ויחסך הסיכון שבהעברת המכון ממיקומו הנוכחי שיגרור את התפוררותו. גם הצפון ירוויח, וגם הדרום ירוויח מנגישות למכון במיקומו הנוכחי. אז למה פתרון פשוט נמנע ופתרונות מסובכים שיקחו שנים ויכללו מאבקים ויעלו כסף רב לפיצויים במקום להקמת אוניברסיטה מועדף? יכול להיות שבעצם לא רוצים להעביר את וולקני אלא לסגור אותו? אני מקווה שלא.
5
שר חקלאות שמנסה להשמיד את החקלאות והמחקר החקלאי???
אריק | 13-04-2016 11:46
איפה נשמע דבר כזה??
6
פתרון פשוט ומצב
בני | 13-04-2016 11:49
פתרון פשוט אך אפשרי: חלק משטחי וולקני במרכז הארץ יפונו ויממנו הרחבת מכללת תל חי ומיג"ל. תל חי תשודרג ובעתיד תהווה את הבסיס לאוניברסיטת הצפון יחד עם הפקולטה לרפואה בצפת. כך ימנע מאבק מיותר ויחסך הסיכון שבהעברת המכון ממיקומו הנוכחי שיגרור את התפוררותו. גם הצפון ירוויח, וגם הדרום ירוויח מנגישות למכון במיקומו הנוכחי. אז למה פתרון פשוט נמנע ופתרונות מסובכים שיקחו שנים ויכללו מאבקים ויעלו כסף רב לפיצויים במקום להקמת אוניברסיטה מועדף? יכול להיות שבעצם לא רוצים להעביר את וולקני אלא לסגור אותו? אני מקווה שלא.
7
הגיע הזמן להקים כל צעקה
יואל | 13-04-2016 12:05
לא יתכן והציבור הרחב לא מבין שהורסים פה את ענף החקלאות בישראל. סגירת מכון וולקני פירושה שהביצים והירקות והפירות שלנו יגיעו מטורקיה וירדן. זה מה שאנחנו רוצים לאכול? אנחנו בחרנו בשר הזה, אנחנו צריכים למחות על כך!
8
חקלאות או למות
רות | 13-04-2016 12:10
כל מילה בסלע
9
השר משקר- הוא מתכוון להשמיד את המכון. כנסו.
אריק | 13-04-2016 12:17
1. אם באמת היה רוצה להעביר את המכון לצפון היה יוצא בהכרה: "אני בונה 150 מעבדות בצפון לרוב החוקרים בוולקני, בעוד שנתיים כשיהיו מוכנות נעביר את המכון". הוא לא בונה כלום, מתכוון להעביר קצת חוקרים ולהשמיד את הקיים. 2. אם באמת היה רוצה להעביר ולא להשמיד היה יוצא בהכרזה על: "פתיחת תארים מתקדמים בתל חי, והוספת 4 חוגי חקלאות בתל חי. בעוד 3 שנים כשיהיו סטודנטים לחקלאות בתארים מתקדמים בתל חי יועבר המכון לצפון". בלי סטודנטים, אין מחקר, מכון וולקני ייובש ויושמד. כרגע החוקרים במיגל, ליד קריית שמונה, משוועים לסטודנטים. אין להם. איך יהיו מספיק סטודנטים לעוד 150 חוקרים?? אז למה הוא לא יצא בהצהרות האלה? הוא לא מתכוון להעביר את וולקני לצפון. הוא מתכוון לסגור את הקיים ולהעביר מספר מצומצם ביותר של חוקרים לצפון. ולא, הוא לא מתכוון לפתח את הצפון בדרך זו. מכון וולקני קטן ומוחלש לא יוסיף מקומות עבודה לצפון, ולא יחזק את הצפון במאומ
10
אריאל פוגע בחקלאות
| 13-04-2016 12:22
מלא בסתירות פנימיות- מצד אחד טוען שארץ ישראל חשובה לו, ומצד שני מייבש את הגנים הבוטניים ששומרים על צמחי הארץ המצויים בסכנת הכחדה (קיצץ כ60% מתקציבם השנתי!), ופועל כדי לפגוע בחקלאות של המדינה! פגיעה במחקר החקלאי פירושו פגיעה בחקלאות, פגיעה בחקלאות פירושה פגיעה בביטחון העצמי של המדינה= אם אין לנו את היכולת לדאוג לעצמנו למזון ,אז אנחנו יותר ויותר תלויים באחרים, וזה לא טוב ואפילו רע. מה יקרה במצב של חרם על ישראל?! (חס וחלילה!..) אורי אריאל, אתה פוגע גם ביכולת של המדינה לדאוג לעצמה- וגם ברצון של מדינות אחרות לדאוג לנו. אז מה בעצם אתה מציע??
11
רוצה לסגור את וולקני
עסקה סיבובית | 13-04-2016 12:25
אין ולא היתה הדברות עם עובדי המכון ועם ההנהלה, משקר במצח נחושה וברורה כוונתו האמיתית,
12
התכנית להעברת מכון וולקני-משמעה סגירת המכון
חוקרת | 13-04-2016 12:49
לצערי הרב, אין התייעצות עם אנשי המקצוע. משמעות המהלך היא סגירת מכון וולקני והמו"פ החקלאי שהמכון מייצר זה 95 שנה. הרושם שנוצר הוא שהמהלך איננו ענייני ולא נעשה תוך מחשבה ותיאום. כך, שבסופו של המהלך המכון יתפורר ולא יישאר את מי ואת מה להעביר. הפתרון לחיזוק הגליל הוא הקמת מרכז מחקר נוסף, תוך תמיכה של מכון וולקני וחוקרי המכון.
13
בעזרת השם יתחלף השר, מי יצילנו מידיו וניוושע
מרגנית | 13-04-2016 12:50
יש מספיק רשעים מסביבנו לא צריך גם מתוכנו
14
השר אריאל פועל בניגוד לאינטרסים של משרדו, נגד החקלאים!
דניאל | 13-04-2016 14:26
איך קורה שממונה שר שלא מבין כלום בתחום וזה גם לא מעניין אותו. ההודעה המיותרת הזו שגם אם תצא לפועל היא מקדימה את זמנה בכמה שנים ופוגעת בינתיים במכון! לא מקבלים תקציבים וחוקרים מוכשרים בתחום לא ישארו ולא יצטרפו כשלא ברור אם יסגר או יצומצם המכון.
15
אסור לסגור מכון וולקני!!! העתקה זה שקר המטרה היא סגירה
אזרחית | 13-04-2016 15:32
המכון קיים 95 שנה ומביא כבוד למדינה בכל העולם מחקרים הניבו את מנדרינות אור, מנגו ישראלי, עגבניות השרי ועוד המון פיתוחי מזון. מכל העולם מגיעים למכון ללמוד חקלאות ושיטות . איך יש לנו שר החקלאות שפוגע בחקלאות בציניות רבה?
16
השר אריאל איבד את הצפון
ע.ג מדען | 13-04-2016 15:46
העברה של מוסד מפואר כמו מכון וולקני עם תשתיות אנושיות וסביבה מדעית היא הימור על כל הקופה. ממשלה אינה צריכה להמר בתחומים של השכלה, מדע ובנית תשתיות מחקר. זו רולטה שאסור למדינה מסודרת לעשות. על מוסד מפואר כמו וולקני לא מהמרים. במדינות שונות בעולם כמו, הולנד, קנדה, אנגליה וניו-זילנדההימור נכשל.
17
חוסר עקביות בדברי השר
זאב | 13-04-2016 16:29
השר משבח את מכון וולקני והשגיו בכל פה אבל מצהיר שמאחר והתהליך יקח כמה שנים יפרשו מרבית חוקריו לגמלאות ולא תהיה בעיה להעביר את שנותרו. ראשית המשמעות היא קיצוץ כנפי המחקר בשלב הראשון שבו הוא כה מתגאה . שנית אין בטחון שאלו שיוותרו יתרצו ועברו לאן שהשר חפץ. וקשה גם יהיה לשמור על השורות ולחזקן בכוחות חדשים כאשר חרב הסגירה למעשה מרחפת על המקום בתקופת הדמדומים.
18
נחשו מה הקשר
מדוזה | 13-04-2016 17:17
מתווה הגז-אריה דרעי-משרד הנגב והגליל-שיגור וולקני לגליל
19
אפשר לפתח את הצפון בלי להרוס
הכל שקרים | 13-04-2016 18:01
אם באמת היה רוצה לפתח את הצפון,היה נותן עוד תקנים למרכזים קיימים כמו נווה יער ומיג"ל אבל מה שחשוב לו זה רק הכסף שירוויח מהקרקע ולא חקלאות ישראל.
20
להשקיע במכונים בצפון- ולא בסגירה
עמיאל | 13-04-2016 18:09
יש 3-4 מכוני מחקר חקלאי שכבר קיימים בצפון ומשוועים לכסף- תשקיע בהם במקום לסגור מכון מחקר קיים. נורא פשוט.
21
חקלאות או למות
אהוד בן גרא | 15-04-2016 19:25
"ארץ זבת חלב ודבש" האם ממשלתנו רוצה להפכו ל: "ארץ אספלט ובטון"
22
רק הנדלן חשוב
הכל שקרים | 13-06-2016 19:55
אין שום כוונה לפתח מחקר חקלאי. רק הכסף והרווח המהיר חדוב לשר החקלאות.