אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

המהלך נכשל; הרב יוסף ממשיך לסכל מועמדים

על אף שהמהלך שהוביל לפני מספר חודשים נפסל על ידי גורמים משפטיים, הרב יצחק יוסף ממשיך לסכל מועמדות של דיינים לבית הדין הרבני הגדול

המהלך נכשל; הרב יוסף ממשיך לסכל מועמדים
  (Yonatan Sindel/Flash90)

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, מתנגד למועמדותם של ארבעה דיינים לבית הדין הרבני הגדול, התנגדות אשר הביאה לסיכול מועמדותם, כך נחשף הבוקר (שלישי) באתר וואלה!.

על פי הדיווח, מועצת הרבנות הראשית מונעת את התמודדותם של הארבעה משום שהרב יוסף, המכהן גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול, מתנגד למועמדותו של אחד מהם – ועל כן נמנע מאישור כלל המינויים, חרף העובדה שמדובר בהליך טכני בלבד.

התערבותו של הרב יוסף בתהליך המינוי מתנהלת למרות המהלך שהוא ניסה לקדם לפני מספר חודשים לפיו הסמכות הבלעדית במינוי הדיינים תהיה שלו, מהלך שכאמור נפל.

בעקבות הדיווח, במכתב שהוציא ארגון 'מבוי סתום' לראשון לציון קובלת מנכ"לית הארגון, עו"ד בתיה כהנא דרור, על התנהלות הראשון לציון ונשיא בתי הדין הרבניים הרב יצחק יוסף וכותבת כי ניסיון קודם שלו לסנן מועמדים טרם בואם לועדה למינוי דיינים נפסל על ידי הגורמים המשפטיים והרבניים.

"הליך של סינון מועמדים באמצעות חסימת דרכם לקבלת אישור מאת מועצת הרבנות הראשית עוד בטרם עמדו לבחירת חברי הועדה, אינו ראוי במדינת חוק, ואינו עולה בקנה אחד עם ערכי המדינה היהודית והדמוקרטית", נכתב.

לדברי כהנא-דרור: "ניסיון דומה שנעשה לפני מספר שבועות על ידי הראשון לציון לאפשר מינוי לגדול רק בהמלצתו, נפסל על ידי הגורמים המשפטיים ורבניים. אנו מצפות מנשיא בית הדין למנוע התערבות פסולה בהליך מינוי הדיינים".

בארגון 'מבוי סתום' מסבירים כי בחודשים האחרונים פנו מספר דיינים ידועים, אשר עברו כברת דרך ארוכה בבתי הדין הרבניים בבקשה לקבל את אישור מועצת הרבנות הראשית לישראל, להגיש את מועמדותם בפני חברי הועדה למינוי דיינים, לכהן כדיינים בבית הרבני הגדול, וזאת כפי שנקבע בחוק.

בין הדיינים הללו, נמצא בין היתר הדיין אייל יוסף, מי שחתום בין היתר על שליחת אב של סרבן גט לכלא לפני כשבוע.

"מן המידע שהגיע לידינו, כבוד הרב מונע את אישורם במועצת הרבנות הראשית לישראל ולפיכך את אפשרות התמודדותם על מינוי לבית הדין הגדול".

במבוי סתום מוסיפים כי "קשה להתעלם מהסתירה המתקיימת בבית הדין הרבני בו מצד אחד מערכת בתי הדין אשר בראשות כבודו משבחת דיינים כמו הרב יוסף ומנגד מונעת מהם את האפשרות לעמוד לבחירת חברי הועדה למינוי דיינים. אין להפריז בחשיבות הדיינים המתמנים לבתי הדין הגדול שהינה הערכאה האחרונה העומדת בפני הנשים והגברים הנזקקים לשרותי בתי הדין, כמו גם בחשיבות השימוש בכלים העומדים לרשות דייני בית הדין לטובת מיגור תופעת סרבנות הגט".

מלשכת הרב יוסף נמסר לוואלה! כי  "לפני כמה חודשים, עוד בטרם התקבלה בקשתם של הדיינים, החליטה מועצת הרבנות להקים צוות שיגבש אמות מידה למתן כושר לבית הדין הגדול. כשהוגשו הבקשות החליטה מועצת הרבנות הראשית להמתין עם הדיון בעניינם עד להשלמת מסקנות הצוות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אם כהנא דרור מתנגדת, כנראה שהרשל"צ צודק!
| 22-03-2016 11:04