אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב חיים נבון: "הרשת החברתית הופכת את הנידוי לאפקטיבי"

הרב חיים נבון מברך על החלטת בית הדין לפרסם את שמו ותמונתו של סרבן הגט עודד גז ואומר כי "הרשתות החברתיות בסך הכול משקמות את האפקטיביות של החרם, ומחזירות אותו למה שהוא אמור להיות"

"הרשת החברתית הופכת את הנידוי לאפקטיבי"

שיימינג בחסות הרבנות.

הרב חיים נבון מתייחס לסערה שהתעוררה ביומיים האחרונים בעקבות החלטתו של בית הדין הרבני הגדול להתיר לפרסם את שמו של סרבן הגט, דר' עודד גז, לאחר שהאחרון לא מסכים לתת גט לאשתו כבר כארבע שנים.

"השיימינג של סרבן הגט עודד גז מוצדק. למה? כי זה מה שבית הדין פסק לעשות", קובע הרב נבון.

לדבריו: "פעם, כשקהילות היו קהילות, כך היה נראה חרם: נידוי חברתי אפקטיבי. בתי הדין השתמשו בו במשורה, כנגד מנוולים למיניהם. היחלשות הקהילות לצד המובּיליות החברתית רוששו את הכלי הזה. בגללן, גם מי שנודה והוחרם פשוט צפצף על בית הדין, או לכל היותר עבר למקום אחר והתחיל מחדש. הרשתות החברתיות בסך הכול משקמות את האפקטיביות של החרם, ומחזירות אותו למה שהוא אמור להיות".

עם זאת, הרב נבון מבקש לעשות הפרדה בין שיימינג לצורך שיימינג לבין שיתוף פעולה עם בית הדין: "לינצ'טרנט על אדם רק משום שהוא לא נראה לי, או שאני חושד בו, או שדעותיו לא מוצאות חן בעיניי, או שאמר משהו לא מוצלח – זו תועבה. דבר שונה לגמרי הוא לשתף פעולה עם פסק של בית דין, שבדק ודקדק וחקר ודרש, עד שנזקק לצעד הזה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מדוייק
חדוי | 21-02-2016 13:25
יש להבחין בין נידוי לחיזוק הדין בישראל שזה קידוש ה׳ גדול (גם אם כואב לעיתים) לבין לשון הרע סתם בלי צו בית דין שהוא נורא יותר משפיכות דמים. גם צריך ללמד את הציבור שברגע שהעבריין ישוב מחטאו יש להסיר את החרם ולהשיבו לקהילה.
2
חילול השם ושנאת חינם
בשם מאות ואלפים | 21-02-2016 16:56
רבים הם הסיפורים של בתי הדין הרבניים שהם פועלים לא על פי התורה אלא על פי המדינה לא לחינם הצרות על עם ישראל חללים רבים נופלים ונפלו מפירוקי הבתים שהרבנות השמה וגרמה לארס משפחות ילדים רבים עזבו את דרך התורה רק בגלל דייני הרבנות שהם בטח ממזרים ולכן אלו צרות הכלל דיינים שרואים רק נשים ומטים דין לפי ראות עיינם ברוך השם.. ברוך השם רואים כל יום נסיים ונפלאות איך הקדוש ברוך הוא מנהל את העולם כל מי ומי שפגע והיה בחלקו החרבת בית וריחוק ילדים מהורים אב הרחמן הרחיק ומרחיק אותו מילדיו וממשפחתו נסיים גלויים שבכל יום ועל כך כולנו מודים כל יום למלך מלכי המלכים שבא דין עם כל מי שפגע בילדיו
3
עגונות המגונות
כלל ישראל | 21-02-2016 22:22
דיינים נבלים יפי נפש חומדי זנות ובעל ראשם ורובם רק בזבל הנקרע עגונות