הסערה הבאה: בג"צ אישר לרפורמים שימוש במקוואות

הסערה הבאה: בג"צ אישר לרפורמים שימוש במקוואות

לאחר הנצחון בכותל, בית המשפט העליון קיבל את עתירת התנועות הרפורמיות בישראל והורה למשרד הדתות לאפשר למתגיירים רפורמים לטבול במקוואות עם "בית דין" רפורמי

הסערה הבאה: בג"צ פסק לטובת הרפורמים
  (ארכיון)

לאחר הנצחון שרשמו התנועות הרפורמיות במאבק על רחבת הכותל, בו אושרה להם רחבה שלישית בה ייערכו תפילות מעורבות של נשים וגברים, כעת יכולים הרפורמים להתהדר בנצחון נוסף והוא במאבק על המקוואות לאחר שבג"צ הכריע כי על משרד הדתות לפתוח את שערי המקוואות לעריכת גיורים רפורמים.

לטענת התנועות הרפורמיות, יש לאפשר להן לערוך טקסי גיור רפורמים במקוואות עם "בית דין" משלהן. השופטים, ג'ובראן, רובינשטיין והנשיאה נאור, קיבלו את העתירה וכתבו בין היתר: "הערעור מתקבל איפוא במובן זה שהמשיבים 1 ו-2 יאפשרו למתגיירים מטעם המערערות לטבול במקווה ציבורי בבאר-שבע, לרבות נוכחות בית-דין מטעמן במהלך הטבילה".

עוד נכתב בפסק הדין: "מטבע הדברים, על פיתרון דומה להימצא במקואות ברשויות אחרות בהן מתאפשרת טבילת מתגיירים. כל אחת מן המשיבות תשלם הוצאות המערערות ושכר טרחה כולל בסך 12,000 ש"ח".

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כתבה: "אני מסכימה לפסק דינו של חברי המשנה לנשיאה א' רובינשטיין ולהנמקותיו. אכן, בתחילת דרכו של הליך זה סברנו כי ראוי למצוא פתרון פרגמטי שיענה על הבעיה עליה הצביעו המערערים, פתרון שייתר הכרעה שיפוטית בסוגיות שדרכן לפלג את הציבור.

"יש לעתים יתרונות רבים לפתרונות פרגמטיים במסגרתם לא בהכרח ייקוב הדין את ההר. הטבילה לגיור – היא אירוע חד פעמי בחייו של אדם, ואם היו נמצאים מקוואות במרחק נסיעה סביר – אפשר וניתן היה להסתפק בכך. על כן, אין אני רואה הכרח, במסגרת הליך זה, לקבוע מסמרות בשאלה האם יש צורך במקוואות בהם מתאפשרת טבילת מתגיירים בכל רשות ורשות.

"ואולם, לצערי, וכפי שהראה חברי בפסקה ח' לחוות דעתו, אף שהמדינה הודיעה בלא בדיקה מספקת כי יש למערערות גישה לשני מקוואות במקומות מרכזיים, התברר בסופו של דבר כי אין פתרון מעשי, הכל כפי שפירט חברי. בנסיבות אלה אין מנוס ממתן הכרעתנו, ואני מסכימה כאמור לדברי חבריי"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
במקווה שבבנין הבג"ץ היכן שהם טובלים לפני הדיונים
| 11-02-2016 21:24
2
הדתיים לא "משפיעים מבפנים" אלא נבלעים "בפנים".
מלכי | 12-02-2016 0:07
הדתיים שציפינו שיהיה להם חוט שדרה לשנות מבפנים, מתישרים לפי רוח התרבות הרעה הקיימת, ומנסים להוכיח שהם פועלים לפי רוח החילוניות יותר מכולם.