אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנים בפייסבוק: הרב יצחק נריה נכנע לחרדים

הרבנים הסרוגים בפייסבוק לא התעלמו מנאום התוכחה של הרב יצחק נריה על עולם הישיבות הדתי, אך טענו שבדבריו יש פספוס גדול "ב'חברון' יש שאיפה לתורה ולא לקודש"

הרבנים בפייסבוק: הרב יצחק נריה נכנע לחרדים
  הרב נריה פספס את הנקודה. הרב סנדרס, הרב רוזנצוויג והרב אבוקרט

נאום התוכחה של הרב יצחק נריה אתמול בכנס ירושלים, על מיעוט תלמידי הישיבות בציונות הדתית מביא גל של תגובות מרבנים ברשת החברתית פייסבוק.

מוקדם יותר הבוקר הבאנו בסרוגים את דבריו של הרב חיים נבון ממודיעין לפיו דווקא יש עלייה גדולה בלימוד התורה וכי מדובר בהישג ולא בכשלון.

רבנים סרוגים נוספים הגיבו גם הם על דבריו של הרב נריה. רב קהילת 'אברהם יגל' בגבעת שמואל, הרב אבינדב אבוקרט, שלל את ההשוואה של הרב נריה בין הציונות הדתית לישיבת חברון החרדית:

"רב ציוני דתי שאומר לישיבות הציונות הדתית להיות דומות לישיבת חברון החרדית – אינו רב ציוני דתי.

רב ציוני דתי אמור להגיד לישיבות הציונות הדתית להיות דומות לישיבה המרכזית העולמית. אחרי שרב ינאם נאום כזה אני מוכן להתחיל את הדיון."

הרב אביע"ד סנדרס מישיבת אורות שאול העלה סדרה של קושיות על דבריו של הרב נריה: "מעבר לכך שהרב נריה התעלם בצורה בוטה מעולם התורה הנשי שצומח כאן (רק במדרשת לינדנבאום 120 בנות בשנה א׳ ומספר דומה במדרשת הרובע ועוד המון בנות בהמון מדרשות מכל ההשקפות והסגנונות).

הוא התעלם גם מישיבת הר עציון ומהמון ישיבות הסדר ומכוני מחקר דתי. הוא התעלם מעלי, עצמונה, קשת, יתיר, צהלי ועוד מכינות שמכינות בנים ובנות לצבא מתוך אמונה גדולה. הוא התעלם מבני הציונות הדתית שהולכים לעתודה מתוך נקודה של אמונה ורצון לתרומה למדינה. ונראה לי שלא סתם."

הרב סנדרס הוסיף: "אכן ישנה בעיה גדולה בציבור הציוני דתי, הקודש לא הפך להיות מרכז החיים, הציבור הדתי מעדיף את מגזין מוצש על מגזין שבת. יותר מדי עלונים מלאים בפרסומות לטיסות לחו״ל, יותר מדי אנשים התורה והקודש פשוט לא מעניינים אותם והם פשוט רוצים ״לזרום״. אך השאיפה ודאי שאינה לישיבת ״חברון״! בישיבת ״חברון״ לא מדברים על הקודש.

הקודש הוא חלק מכל מארג החיים, יש לו המון צורות. נכון שהישיבות והמדרשות הם תיבת הנח בהם נוצרת הזיקה לקודש שאמור ללוות את האדם לאורך כל החיים, אך זה לא ״חברון״, בחברון יש שאיפה לתורה ולא לקודש.

התורה של ״חברון״ לא תצמיח תורה של גאולה, תורה שארוגה בחיים. תורה של ״חברון״ לא תהיה פתוחה לשיח הנשי החדש שעולם התורה זקוק לו, התורה של חברון לא מבינה את האתגרים של בניית מדינה.

כשהרב קוק שרטט את הישיבה המרכזית העולמית הוא שרטט מקום בו בית המדרש במרכז ואליו מחוברים היכלי למידה למדעים כולם. זה לא ״חברון״, אנחנו פשוט לא צריכים ״חברון שלנו, עצם העלאת המשל הזה, עצם ההשוואה הזאת, סימון המטרה הזה הנו בעייתי. הרכנת הראש אל מול הציבור החרדי אין לה מקום, לא בגלל שישיבת ״חברון״ היא מקום לא מרשים ולא בגלל שעולם התורה החרדי אינו גדול ועוצמתי, אלא בגלל שאנו לא שואפים לשם. אנו שואפים לקודש שארוג בתוך כלל החיים ולא רק בתוך בית המדרש".

הרב יוני רוזנצוויג מבית שמש הסכים לחלק מהדברים: "אם כוונת הרב נריה הייתה לומר שהוא מיצר על כך שלימוד תורה אינו תופס חלק נכבד יותר בתפיסת העולם של צעירינו, או שיותר חבר'ה לא באים לישיבות לאחר התיכון, אני מצטרף לדבריו."

"אולם, אם הכוונה הייתה להעלות על נס את דרך החיים והאידיאולוגיה החרדיים, כאן אינני מסכים…  אצלי, הציונות שלי, האידיאולוגיה שלי לעניין שילוב קודם וחול, האמונה שלי בפתיחות לעולם האקדמי וכו' – כל אלו משחקים תפקיד מכריע בעיצוב הזהות הדתית שלי. ויתור עליהם הוא ממילא ויתור גדול על תורה שלמה ורחבה, שאינה מצטמצמת בקרן זוית של "חברון" או פוניבז".

גם עורך המוסף המשפטי של 'מקור ראשון' יהודה יפרח, בעל תואר שלישי ומוסמך לרבנות, התייחס לדברי הרב נריה: "אין בציונות הדתית משפחות אצולה רבניות שהפכו את התורה קרדום לחפור בה. אין מוקדי כוח משפחתיים שמחזיקים את מועצת הרבנות הראשית בגרון וממנים מקורבים כלבבם. אין שלטון מרנים שמפיקים מה'תיירה' עצמה פוליטית, מינויים נחשקים ושליטה על מוקדי הון ושררה.

לכן בסוף, כשצעירים מוכשרים ואינטלגנטיים בוחרים לוותר על מנעמי ההייטק לטובת משרה רבנית קשה, סזיפית ולא מתגמלת – אתה יודע שיש סיכוי לא רע שאהבת א-לוהים באמת נגעה ללבבם."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
שלושת הרבנים המגיבים הם דוגמה לרמה הנמוכה של רבנים
כוגן | 10-02-2016 11:49
אצלנו. כמה הם למדו? מה הם פסקו בחיים שלהם? יודעים לכתוב פה ושם, זה נקרא רב? זה אמרגן ארועים בישיבה ובקהילה בגב"ש. לא יותר מזה.
2
נדמה לי שפוניבז' וחברון
מדען תלמיד פוניבז' בעבר | 10-02-2016 12:02
העמידו גם יותר מדענים, עו"ד ואפילו נשיאים(!) מאשר מרכז, למרות שלבטח לא יראו בכך הצלחה!
3
רבני הפייסבוק - על מה הזעקה? קראתם את הדברים?
אבנר | 10-02-2016 12:05
הרב נריה זעק על כך שציבורית לימוד התורה לא תופס מקום מרכזי ומהותי בציבור הציוני דתי. זה לא נכון? מה הקשר לכל השאר? מה הקשר ללימוד תורה נשי? הרב קוק טיפח בתי מדרש נשיים? הרב קוק היה מאוד מקושר לעולם התורה החרדי ומאוד העריך אותו
4
הניאו-רפורמים פותחים ת'ג'ורה על הרב התורני !!!!!!!!!!!!
חרדלניק | 10-02-2016 12:07
כמה רבלעכים שלא ברור אם ראו/רואים יותר תכניות טלויזיה (למשל סיינפלד) מדפי גמרא, באים בביקורת על רב בישראל. ליצנות במיטבה. בעצם היום ראש חודש אדר א'. יש אוירה של פורים.
5
תמשיכו..
משה | 10-02-2016 12:10
תמשיכו כמה שיותר בתנחומים של הבל בומבסטיים על "תורה נשית" .... "תורה לאומית" "תורה גואלת" פקה פקה פקה... בסוף אתם נשארים עם מספר קטנטן של ת"ח כשכמעט כל השאר לא מתקרבים לשם. כל השוואה בין עולם התורה החרדי , לזה הדתי לאומי הוא עלבון לאינטליגנציה... תכנסו פעם לתפרח , חברון , מיר , אורחות תורה - תתעלפו , ותודו על האמת...
6
עדיף להיכנע לתכתיבים חרדיים מאשר לתכתיבים ליברליים
אבי | 10-02-2016 12:11
7
מביך, הם בעצמם הוכחה שהוא צדק
אביחי | 10-02-2016 12:19
יודעים לעשות רעש ולא ללמוד או ללמד תורה
8
תגובה
אבי | 10-02-2016 12:59
אני לא ממש מכיר את הישיבות החרדיות, אבל אני מכיר שכונה חרדית - בית וגן בירושלים. תיכנסו לכל בית כנסת בשכונה ותיראו איך אנשים לומדים. לא בחורי ישיבות, אלא בעלי-בתים, צעירים, מבוגרים, זקנים. דבר כזה לא קיים אצלנו. בית כנסת הגר"א בבית וגן לא היה מבייש אף ישיבה בספרייה ובכמות הלומדים שבו. גם ההקפדה על פרטי ההלכה היא משהו שונה בציבור החרדי. לא אמרתי שאין שם בעיות ולא אמרתי שבהכל צריך להיות כמוהם ושלנו אין דברים טובים יותר, אבל בנקודה הזו יש לנו הרבה מה ללמוד מהם.
9
אני ממשפחה חרדית ונשואה למרכזניק
נאוה | 10-02-2016 13:28
נפגשתי עם בחורים מחברון ועוד. אולי הם למדנים אבל כל כך שקועים בחומריות. דירה? יופי האישה? זה מה שעניין אותם. כל הלימוד שלהם לא שווה את האברכים במרכז הרב. תראו לי אברך חרדי שמוכן לגור בקראוון או דירה מסכנה כדי להיות קרוב לישיבה וללמוד שם. נכון שמדברים על תורה הרבה יותר אצל החרדים אבל הבחורים הלמדניים ביותר במרכז לא מבקשים דירות. לא היה אכפת לבעלי הצדיק שיש לי אח שנהיה חילוני, כאשר הוא ראה שיש לנו שאיפות תורניות משותפות. בחור אחד חרדי שאל אותי בפגישה כמה אני שוקלת! זו תורה?! אני לא מזלזלת בכל המגזר החרדי, אבל הפגישה שלי עם בעלי הביאה אותי להכיר את האמת שמאחרי הכיפה הסרוגה. לא מה שמטפטפים לנו בסמינר או בישיבות של אחים שלי שהסרוגים חסרי יראת שמיים. יש כאלה. נכון. אבל גם חייבים להכיר את אלו שחרדים לדבר ה' באמת.
10
אם נשווה
| 10-02-2016 13:39
אם נשווה לישיבה המרכזית העולמית, הרי שמרן הרב קוק רצה שראש ישיבת מרכז הרב יהיה ר' שמעון שקופ..שמרן משהו.
11
איך אפשר לומר שאין לנו גדולים
| 10-02-2016 13:41
כשיש לנו את ברוך אפרתי??
12
תגובה ל1
| 10-02-2016 15:03
לא נכון! יש פסק תקדימי של רוזנצווייג מבית שמש שמותר להרים נתיך בשינוי בשבת, עפ הכלל שאין דבר שאין לו היתר על פי תורתו (הקדושה).
13
ל11, אני חושב כמוך, אבל בלי הציניות. באמת זכינו.
נחום | 10-02-2016 16:47
יש רבנים שלא מחפשים פופולריות, באמת יודעים תורה, והוא אחד מהם
14
הרב נריה יורק לבור ממנו ינק הרבה שנים
אחד המאוכזבים | 10-02-2016 17:50
הר' נריה הוא למעשה חרדי רק מנסה להתהדר באיצטלה של כיפה סרוגה ולא כך הדבר.
15
לתגובה 14
| 10-02-2016 19:14
למה מי שאומר שצריך יותר לומדי תורה הוא חרדי?
16
אכן רק בתנועת הפו"פ בני ע[שו]קיבא שואפים לקודש רק שואפי
ב | 10-02-2016 21:22
כולנו יהודים ודי עם התחרות תלמדו אחד מהשני... חריף לכתוב ששם יש שאיפה לתורה והכונה תוירה.. ולא לקודש מה אתה מכיר את כולם? מה תורה ענקית גבוהה זה לא קודש. רק פגומי ברית ובלבלת תרבות שבאים מהדרך המיסרוחניקית לישיבות לשנה וקצת לפני הצבא ואחר כך לשנתיים כו הם קודש? פגשתי פה בחור בכיתה ח לערך בישיבה חרדית והוא היה יותר חזק בלימוד התורה וברצינות נקיות ושיכות מכל הרמה בשיעור א פה בהסדר בעירי שזה הסדר ותיק!!! יש ברוך ה תורת ארץ ישראל ואנשים שגדלים יחסית או יותר מנותקים עוד ועוד מתרבות זבלת המערב וכשבאים לישיבות ונשארים עוד מוסיפים קדושה ורוח רעננה של תורה לשמה ארץ ישראלית בתורה לשמה באומה כמו ביאור תורה לשמה באורות התורה אבל לא בגלל זה לטעון ששם רוצים תורה בלי קודש!!!
17
הערת שוליים
יהודה ועוד לקרא | 11-02-2016 9:25
נשברו על נושא זה לא מעט קולמוסים.. מורכב ומייגע.. הפוסטים בפייסבוק והדיונים כאן לא ישנו את המגמה .. רק להציג מספר אחד שמשקף.. בישיבות הדגל שלנו מרכז והר המור לומדים בשיעור א כמה עשרות בחורים.. בישיבות הדגל של הליטאים לומדים בשיעור א כמה מאות תלמידים ואני מדגיש..ישיבות הדגל הליטאיות ולא כל עולם הישיבות הליטאיות. ומכאן צאו ולימדו..
18
לא ללכת שבי אחרי כותרות
יצחק | 12-02-2016 9:43
ציפיתי מרבנים לא ללכת שבי אחרי כותרות. התגובה המתגוננת והתירוצים המביכים משקפים חוסר יכולת להכיל את המורכבות בדברי הרב נריה. כדרך שהשמאל מיטיב לעשות- להציג את היריב כדחליל קיצוני, חד מימדי והזוי, ואז להטיל בו רפש.
19
סתירה
נתנאל | 29-02-2016 13:04
"בעל תואר שלישי ומוסמך לרבנות" - למה לא כתוב "הרב"? - למה זה לא מופיע לפני התואר השלישי?
20
בלוף
יצחק | 15-03-2016 18:08
כמי שמכיר את כבוד הרב נריה מדובר בבלוף, איש המלא בעצמו הקים בכספי אחיו ישיבה לאביו , ואחת לכמה זמן מפריח בלון "תורני " לאוויר האינטרנט אח"כ יושב מדושן עונג בתחושת " כמה אני חשוב ", אז זהו שאתה ממש לא!!!
21
הרב מי
הרב קוק | 15-03-2016 18:54
הרב נריה ? מי מה מו , ומה אומר על דבריו הרב יודובולה ליפשיץ והרב ארציפפה וגברת עם סלים. כן כחרדים היינו כל אוחז בספר ומיקרפון הוא "כבוד הרב, ה' ישמור
22
כבוד הרב
לאה | 21-03-2016 7:36
חדשים לבקרים מתעורר במחוזותינו "כבודו" חדש אז למי שלא שמע יש אחד כזה " הרב" נריה השלב הבא ריצה לכנסת בהמשך ראש ממשלה ובסוף כלא , עוד שאלות יש להפנות "לרב " שיינברג ( מעשיהו...)
23
יצחק האחרון
הלובביצר | 27-09-2017 11:55
רבנים ומגלומנים הולכים יחד כבר זמן רב אבל לרמתו של היצחק באמת קשה להגיע. הרב עלק