אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יובל שרלו: "הצעת הפשרה עם נשות הכותל - חורבן"

הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון 'רבני צהר' מתייחס להצעת הפשרה עם נשות הכותל, לפיה תוקם רחבה נוספת בה יתפללו גברים ונשים יחד. "עם ישראל לא יתפלל במקום אחד וכל מבקר בכותל יצטרך להכריע לאיזה פלג הוא שייך"

הרב שרלו:"הצעת הפשרה עם נשות הכותל - חורבן"
  הרב יובל שרלו (ישיבת ההסדר אורות שאול)

הרב יובל שרלו, ראש תחום אתיקה בארגון 'רבני צהר' התייחס הבוקר (חמישי) להצעת הפשרה עם נשות הכותל, לפיה תוקם רחבה נוספת בה יתפללו גברים ונשים יחד.

הרב שרלו טוען כי לכאורה מדובר בשמחה על השלום אך למעשה זהו עוד חורבן: "עם ישראל לא יתפלל במקום אחד וכל מבקר בכותל יצטרך להכריע לאיזה פלג הוא שייך".

מי שעוד הגיב במורת רוח הוא מנכ"ל ארגון 'נאמני תורה ועבודה', שמואל שטח שכתב:" כל הכבוד לממסד הדתי על עוד מאבק שהוגדר "בהצלחה".

שטח ציין כי מדובר במפלה בשלושה תחומים: "לאומית: במקום לאחד את כל יהודי העולם במקום אחד המתנהל לפי הסדר ההלכתי, פיצלנו דווקא כאן מול מקום המקדש את העולם היהודי. הלכתית: במקום שאחת לחודש תהיה תפילת נשים עם קריאה בתורה, טלית ותפילין, דבר שניתן לבלוע אותו הלכתית, נקבל כעת תפילות עמידה מעורבות לנשים וגברים, דבר המנוגד במפורש להלכה. מעשית: באיזו רחבה יתפלל המועמד לראשות העיר? הרמטכ"ל הבא? האפיפיור? מדונה? דיויד בלאט?".

"והכי חשוב עבורי", הוסיף שטח, "יש לי בני דודים חילונים ששומרים באדיקות על מסורת של קיום בר מצווה בכותל. לאיזו רחבה הם יזמינו אותי בפעם הבאה? אני לא רוצה לחשוב לאיזה תסבוכת משפחתית ניכנס. הפסדנו עוד אבן בדרך לבניין המקדש".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
הסבר
יצחק | 28-01-2016 9:29
דבר ראשון לתת להם להתפלל בכותל זה לפתוח חור בסכר . אמנם חור קטן אבל חור. מאידך להקים להם רחבה נפרדת זה כמו להקים להם בריכה נפרדת. הם הרי כלל לא מעוניינים בזה הם מעוניינים לעשות חור בסכר וה״פתרון״ שמצאו להם כל מטרתו היינה להציף מטרה זו. יתרה מכך מי שחושב שנשות הכותל יגיעו לרחבה נפרדת ויווצרו שני רחבות הלכה למעשה טועה בהבנת מטרת נשות הכותל.
2
רבני הערב רב
יאיר | 28-01-2016 9:32
רוצים לערבב אותנו עם כל הכפירות והעיוותים. במקום לברך על הבירור, הם מקוננים על כך שאנחנו לא מספיק משובשים ומעורבבים עם חבורת המשוגעות, כמו גם עם הרפורמים, וקונסרבטיבים וכו'.
3
כל היהודים ימשיכו להתפלל בכותל
ברלה | 28-01-2016 9:35
גם היום יש חלוקות. המוסלמים, למשל, מתפללים בנפרד................
4
החורבן הוא שיש תפילה מעורבת בלי מחיצה ליד הכותל
מוריה | 28-01-2016 9:40
5
מעכשיו זה תלוי בנו
t | 28-01-2016 10:13
ברור לי שאנשים, גם רחוקים מדת ומסורת, לא יגיעו כמעט ל"רחבה" החדשה. אם אנחנו נתייחס לרחבה זו כמו אל מקום תפילה, אם אנחנו נחזק את מעמדה וכן הלאה - זה יתפוס.... עלינו מוטל לומר בפה מלא, שאין זו רחבת תפילה! אם לקרובי משפחתי החילוניים חשוב לבוא לכותל, ברור שזה לא לרחבה החדשה! אם בכל זאת מתגנב הרהור כזה, עלי להסביר שחוץ מזה שהרחבה נמצאת בירושלים ולא בעיר מגורי, אין לה שום יתרון על "תפילה בכותל" שהיינו עושים כשהייתי בישיבה תיכונית: כותל הבית שלי...
6
הזיכרון שלך קצר, רב שרלו!
אלי | 31-01-2016 18:45
כפי שניתן לראות בתמונות של הכותל לא כל כך ישנות, גברים ונשים היו פוקדים ומתפללים ללא מחיצה ביניהם – כולם בחרדת קודש ואין אחד מפריע לשני. גם בעזרת נשים של המקדש, הייתה הפרדה רק בסוכות, שברוב שמחה בא השתוללות. שאר החגים, לא הייתה הפרדה כלל. אם היה תלוי בחרדים, נשים לא היו באות לכותל כלל - עובדה שרבות חושבות בטעות שאסור בימי נידתן. הלכה: לא אסור לאישה להניח תפילין ובלבד שהיא לא תעשה את זה בהפגנתיות וללא ברכה. במקום להכריז חורבן, היה עדיף לרב שרלו (ושאר הרבנים) לעמיד את ההלכה על דיוק.
7
למה זה חדשני, לא?
משה | 01-02-2016 9:37
החורבן מתחיל איפה שרבנים שכחו את עיקרי האמונה לרמב"ם ועסוקים רוב הזמן בלהראות איך שהתורה משתנית
8
חבל על דאבדין
צביקה | 03-02-2016 17:55
שמואל שטח באמת אתה צודק כנראה לצערינו שהאפיפי ור ומדונה יעדיפו את הרחבה של הרפורמים, ואנה אנו באים - שוד ושבר בא בגבולינו. אבל אולי לרגל מעמדות נשגבים כאלה יהיה היתר של רבני נאמני תורה ועבודה להתפלל עם הוד מעלותם ולהקביל פניהם בדחילו ורחימו גם ברחבת הרפורמים כתקנת שעה בלבד משום עת לעשות לה' וכו'.
9
אני אגיע רק לרחבה החדשה
מיכל | 05-02-2016 22:52
אין תחושה מרוממת נפש יותר מאשר להתפלל יחד עם המשפחה שלך, גברים ונשים כאחד, במכנסים חצאית או מה שבא, ביחד. ההפרדה של המינים היא זו שמפרידה משפחות, וכמובן מדירה נשים מהשתתפות פעילה ומובילה בתפילה. זהו רנאסנס יהודי, תקופה מכוננת. ביי ביי אורתודוקסיה שוביניסטית. המונופול על הדת נשמט מידי הגברים והאורתודוכסים אט אט. חילונים ומסורתיים ורפורמים וקונסרבטיבים הם הרוב, בעולם ובארץ. הגיע הזמן לתת לקול שלהם ביטוי.