אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחפשים קצה חוט: מי אתה 'עזרא לנדרובר'?

הוא היה מגיע לישיבות תיכוניות עם אקדח, טלפון ובעיקר ג'יפ לנדרובר כדי לקחת תלמידים לטיולים ברחבי הארץ. על הדרך הוא ניסה ולפעמים גם הצליח לפגוע בהם מינית. עזרו לפתור את התעלומה

מחפשים קצה חוט: מי אתה 'עזרא לנדרובר'?
  מי מכיר מי יודע? עזרא לנדרובר בשנות התשעים

כך כותב עמיחי אתאלי בדף הפייסבוק שלו:

שמעו סיפור שיכול היה להתקיים רק בישיבות תיכוניות וגם שם, אך ורק בשנות התשעים: היה היה יהודי ששמו (ככל הנראה) עזרא אגאי אבל בפי כולנו הוא נקרא "עזרא לנדרובר".איש אינו יודע את זהותו המדוייקת אבל באותן שנים השמועה על קיומו עברה בינינו כאש בשדה קוצים. מספר הטלפון שלו (050-210-714) היה ידוע לרבים וכשאתה נמצא שבועיים ברצף בפנימיה נטולת כל אטרקציות, וברור לך שבשיחת בזקכרט אחת אתה מגיע לאיש שמביא איתו את גן העדן גופא ישר לשער הישיבה, הבחירה די ברורה.עזרא לנדרובר היה מגיע עם הג'יפ החדיש שלו לכל מקום שאליו היית מזמין אותו. במקרה שלי ישיבת כפר הרא"ה שבמונחי התחבורה הציבורית של אז, היתה הרבה יותר רחוקה משום מקום. אני הייתי מהזהירים וזכורות לי רק חוויה אחת או שתיים איתו, אם אינני טועה אחת מהן היתה נסיעה להפגנה נגד הסכמי אוסלו.

העובדה שהוא היה חמוש בג'יפ חדיש (ועוד לנדרובר), באקדח אמיתי, בכסף מזומן שמקורו אינו ברור, סיגריות חופשי חופשי, ובפלאפון עצום מימדים, צבר אקססוריז מלהיבים בכל קנה מידה באותן שנים, ומלהיבים שבעתיים עבור נערי ישיבה עתירי הורמונים שכמונו, היתה חשודה בעינינו כבר אז. במבט של היום, היא כבר בלתי נתפסת.

יש בסיפור הזה אלמנטים קצת פחות מגניבים: היינו אז בני 15 ו-16 וכמעט כל מי שרצה אז, בורח איתו מהישיבה, אוכל שווארמה על חשבונו, נוסע איתו לשטח בשומקום, נוהג בג'יפ ואפילו יורה באקדח.

היו לו כל מיני חוקים, בחלק מהפעמים, כשהוא היה נותן למישהו מאיתנו לנהוג, הוא והאחרים היו עולים לגג הג'יפ (שזו הזיה שאין לתאר, ילד בלי רשיון נוהג ועוד בג'יפ ועוד בשטח וכל השאר על הגג) ועזרא היה עולה עם השאר לגג ומממש את הסטיה המרכזית שלו: כולם היו צריכים לחלוץ את הנעליים עוד בטרם העליה לגג והוא היה מנסה ללטף את כפות הרגליים של הנערים הצעירים. צריך להבין שחלק מלהיות תלמיד בישיבת תיכונית באותן שנים זה גם להיות מאצ'ו קטן. בחיים לא היית נותן למישהו לנצל אותך בוודאי שלא פיזית, אבל היו כמה שהיו פשוט חלשים מולו והוא היה מנצל את זה. אחרים כנראה החליטו שכמה ליטופים ברגל שווים להם אקדח, ג'יפ ועל האש, כשהחלופה היא האוכל הבלתי לעיס בישיבה התיכונית. אני זוכר לא מעט סיפורים על נסיונות שלו לגעת בחבר'ה שלא התקבלו בהבנה. בכמה פעמים הרביצו לו. באחת הפעמים כמה מבני המחזור שלי אפילו השאירו אותו בשטח וברחו עם הג'יפ. כדי להסיר את העז כאן ועכשיו, בי אישית הוא לא נגע.

בימים האחרונים החליט חבר יקר לייסד קבוצת פייסבוק סגורה ששמה "עזרא לנדרובר – כולם היו ילדיו". תוך 48 שעות חברים בה כבר מאה איש שכולם באמת היו ילדיו.

החבר היסודי מקדיש לקבוצה את שתי היממות האחרונות שלו במלואן, הוא מעלה אחת לכמה דקות פוסט עם מידע (כמו מספר הטלפון של עזרא שהשם יודע מהיכן הוא נשלף) או חיפוש על עזרא אגאי ברשם החברות ובכל מיני מקומות אחרים, הכל כדי למצוא מידע אודות עזרא לנדרובר.

בקבוצה עולות חוויות והרפתקאות שחלקן מצחיקות ומעוררות נוסטלגיה אמיתית וחלקן מטרידות מאוד מאוד. יש שם פוסטים כמו "עזרא, כבר צהריים. אנחנו רעבים. תזמין לנו שווארמה" אבל חלק מהאנשים מספרים שכמו שעזרא לנדרובר הביא לנו את הסלולארי כבר בשנת 1995, יש מצב שהאיש הוא גם מחלוצי סם האונס בישראל.

כמה חברים בקבוצה כתבו על חבריהם למחזור שנוצלו על ידי עזרא במהלך טיולים לאחר ששתו משקאות שהביא איתו. אחד מהם סיפר על בני מחזור שלו שנוצלו בטיול. בהתחלה הוא כתב שהישיבה עשתה את המעשה ההגיוני, דיווחה למשטרה והעמידה לרשות הנפגעים סיוע פסיכולוגי, אבל אז הבהיר שהתלוצץ והטיפול היה, כיאה למחנכים הגאונים שהיו לנו אז, להעיף אותם מהישיבה ולהשתיק את הסיפור. כך היה בכל מקום, בכפר הרא"ה תפסו כמה פעמים חבר'ה שחזרו מבילויים עם עזרא. מי שנתפס פעם אחת הושעה, פעם שניה כבר סולק לצמיתות. הסיפור על אנשים שיצאו איתו להרפתקאה וחזרו ממנה לא מאופסים ומטושטשים, זכור לי באופן אישי כבר מאז וחוזר על עצמו בקבוצה.

מהדיבור בקבוצה עולה שלפחות בני שלושה שנתונים: (ילידי 1978/79/80) בלפחות עשר ישיבות תיכוניות מחיספין בצפון ועד ישיבת מצפה רמון בדרום (ובאמצע אור עציון, כפר הרא"ה, נחלים, מדרשיית נעם, ישיבת נתניה, הישיבה לצעירים בירושלים ועוד) הסתובבו איתו ונוצלו על ידו. יש תיעוד של לפחות מקרה אחד של קבוצת בני נוער שנסעו איתו לטיול של כמה ימים בסיני. שזה בלתי נתפס בכל קנה מידה שנערים קטינים לגמרי חוצים את הגבול עם איש ללא זהות, עם ג'יפו היוקרתי, עושים שם על האש וחוגגים על חשבונו והוא בתמורה מנצל אותם מינית או לפחות מנסה.

היום תוך שלוש דקות היו רצות תמונות שלו בכל מקום והיה מושג בינגו. אבל מאחר והפרשה כולה התרחשה בשנות התשעים, איש לא באמת יודע את זהותו ובעיקר את מניעיו. העושר הבלתי מוסבר שלו העסיק אותנו כבר אז והיה אפילו דיבור על זה שהוא אולי איש שב"כ שמנסה ככה לאסוף מידע על הלך הרוח של צעירי הציונות הדתית. (אני מטיל בכך ספק כי האיש היה טמבל למדי אך מאידך אחד מחבריי למחזור שהיה מלקוחותיו המתמידים ביותר, היה דווקא בן למשפחה שהיה לה דבר או שניים עם טרור יהודי).

(הבהרה: אין שום קשר קל שבקלים בין האפשרות הקלושה שמדובר באיש שב"כ ותזמון הפרסום הזה לבין תיאוריות הקונספירציה ההזויות המתרוצצות בימים אלה בנוגע לרצח בדומא).

התמונה שנמצאת כאן הושגה בנס על ידי מייסד הקבוצה החרוץ והמטרה של פרסומה ושל פרסום הפוסט הזה משולשת:

1. גם אתם הייתם מילדי עזרא לנדרובר? רוצים להצטרף לקבוצה? לינק בתגובה הראשונה. המייסד מאמין שיש אלפי בני נוער שבילו איתו ולפחות מאות שנוצלו על ידו. חלקם בוודאי נפגעו יותר ממה שאנחנו משערים.

2. מזהים את אותו עזרא אגאי בתמונה? יודעים במקרה מיהו באמת או מה איתו היום? מה לעזזאל גרם לו לבוא באמצע הלילה לרמת הגולן עם טנק דלק מלא ומחסנית מלאה? אנחנו באמת מנסים גם להבין. הצטרפו לקבוצה ודווחו.

3. הוטרדתם ונפגעתם ממנו באמת? תגידו. בודקים אם אפשר לעשות עם זה משהו.

מי אתה עזרא לנדרובר? טיפוס מסכן וחסר חיים שסתם מצא מרגוע לנפשו הפצועה בחברת נערים צעירים? סוטה פדופיל? איש שב"כ שהוא גם סוטה ופדופיל? עיזרו לנו לפענח את החידה!
מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 18 דיונים מיין לפי
1
ספור מוזר. מה זה אנחנו עד כדי כך דפוקים? מי נתן לזר
| 29-12-2015 14:06
להכנס או להתקרב אל מוסדות החינוך??? מה, אני שולח ילד לישיבה וכל אחד יכול לבוא ולפתות אותו?
2
יש בתמונה מספר רכב, כדאי לבדוק מי הבעלים שלו...
נעם | 29-12-2015 15:31
3
החברה הרגישו שזה נהנה וזה לא חסר
בוגר כפר הראה | 29-12-2015 17:16
עשרות חברה יכולים לספר לכם סיפורים על הנהיגה, המסעדות, הם לא הרגישו מנוצלים והכל מתחת לאף של הישיבה.
4
הביקורת על הישיבות התיכוניות איננה מוצדקת
יצחק | 29-12-2015 19:24
לגופו של עניין, לא נותר לי אלא לקוות שיתפשו את הנבל וימצו עימו את הדין. אבל בשולי העניין, במאמר הובעה בקורת נגד הישיבות התיכוניות, שבמקום לתמוך בבחורים הנפגעים ולתת להם טיפול פסיכולוגי, הם פשוט השתיקו את הנושא והעיפו מהישיבה את הבחורים המדוברים. הבקורת הזאת איננה מוצדקת. כל בחור שהבריז מהישיבה ויצא לטייל עם עזרא לנדרובר, ידע היטב שהוא מפר את חוקי הישיבה. באיזו זכות הוא דורש עכשיו שהישיבה תסייע לו להתגבר על הנזקים שהוא עשה? זה ממש כמו האיש שרצח את הוריו ומבקש רחמים כי הוא יתום. אמנם, אכן היה יכול להיות יפה ונאצל מצד הישיבה לסייע לבחור למרות שהוא האשם בעניין. אבל הדבר היה דומה לסיפור הידוע על כך שבחלם בנו בית חולים מתחת לגשר. האתגר האמיתי שעומד בפני הישיבה במקרים כאלה, הוא לא כיצד לטפל במי שנפגע, אלא כיצד לגרום לכך שבחורים נוספים לא ייפגעו. זה הדבר החשוב, ועל כך יש לתת את הדגש. הדרך לעשות זאת היא לחדד את הכללים, ולהבהיר שהדין ימוצה עם כל מי שיעזוב את הישיבה ויסע עם עזרא לנדרובר. אז נכון, אפשר היה לעשות זאת גם בדרך אחרת: לספר בראש כל חוצות ובפירוט רב שראובן ושמעון נסעו עם עזרא לנדרובר והוא עשה להם כך וכך. זה ירתיע בחורים אחרים, וגם ייתר את הצורך להעיף מהישיבה את ראובן ושמעון. ממילא הם כבר לא יעזו להראות את פניהם בישיבה. טוב עשתה הישיבה שחסכה את זה מהם. (חוץ מזה שזה היה עלול להכניס רעיונות לראשם של כל מיני בחורים בישיבה. ובמקביל - גם היה הופך את ההרפתקה עם עזרא לנדרובר למשהו עם הרבה יותר אדרנלין). אז הישיבה בחרה בדרך שהיא בחרה, מתוך אמונה בכך שבסופו של דבר הדרך הזאת תצמצם במידה ניכרת את אחוז הנזקים בעתיד, יותר מכל דרך אחרת. זה היה שיקול הדעת של אנשי הישיבה, והוא שיקול דעת הגיוני מאד.
5
הגיל הוא לאשה ולא לנדוור
חיים | 29-12-2015 19:34
הגיפ
6
מדהים
יאיר | 29-12-2015 22:06
מדהים איך כל אדם יכול להשמיץ אדם אחר, לכתוב עליו עלילות של רשע, להכתים את שמו, לגזור את גזר דינו, והכול...בלחיצת כפתור. עמיחי היקר! מי שמך לעשות כדברים האלה?! איך אתה יכול לכתוב דברים כאלה נוראיים ולפרסם שם של אדם, והכול על סמך מה שהסתובב בשמועות בין החבר'ה. אם אותו עזרא עדיין חי איתנו, והוא בעל משפחה, אולי גם נכדים, מה לדעתך קורה לו כרגע... באיזה קלות ראש אתה מתנהל. ניסית להגיש תלונה במשטרה? זה פשוט פשע וראוי שהאתר יעלים את הכתבה הזו. תודה.
7
בלה
| 29-12-2015 22:55
לא יותר מאיש חולה מסכן
8
איך אני זוכר את זה
זאב | 29-12-2015 23:22
עוד מכפר הרא"ה של סוף שנות ה 90.
9
מישהו הרי מימן את הפעילות של האיש הזה
י | 30-12-2015 8:03
מי שיש לו לדרובר ושווארמה והוא זמין 24 שעות ביממה, ודאי מקבל משכורת ממישהו על הפעילות הזאת. כעת לא נותר אלא לחשוב מי זה יכול להיות. אז בהחלט יתכן שזה השב"כ או המשטרה. גם יתכן שזה גורם חינוכי כלשהו שאומר ש"אם כבר הם מבלים עם מישהו שמלמד אותם לעשן - לפחות שזה יהיה מישהו משלנו שגם ידווח לנו ואולי גם ידבר איתם על ערכים". אולי יתכנו גם אפשרויות אחרות? למי יש רעיון? בכל מקרה, כנראה שמי ששילם לו את המשכורת לא ידע על ההטרדות המיניות.
10
הרכב בתמונה הוא לאדה.
ג'יפון | 30-12-2015 9:06
אולי תחת השפעת כימיקלים זוהה כלנדרובר...
11
אני זוכר
שלמי | 31-12-2015 2:48
היינו בישיבה חרדית בבני ברק נסענו לאילת דרך כביש ישן בבירור הוא היה מוסיף וודקה לתוך הנרגילה או שזה היה חומר אחר בבקבוק של וודקה אני זוכר איך קמתי בבוקר בתוך הרכב שהיה מרופד בכריות ולא הבנתי איך הגעתי לשם
12
הוא התחיל הרבה קודם. כבר ב'88
מוטרד קלות | 31-12-2015 14:07
אני זוכר אותו מקיץ 88. בתל אביב. עם אותו דפוס התנהגות. )ילידי 72-3( כבר עברו אצלו טיפול. רק נראה לי שהטיפול השתכלל עם השנים
13
כן אני זוכר
איזה קטע. לפני 30 שנה | 31-12-2015 20:24
עזרא אגאי. פרסי או אפגני. הוא גר בתל אביב בשנות ה80. עבד עם אבא שלו בחנות שנדלירים בדרום תל אביב. כל פעם היה מגיע לבני עקיבא אוסף חברה ונוסע למקומות משוגעים. לוקח אותנו לחוף שרתון. פעם הגיע לנתיב מאיר בערב, הציע טיול לים המלח. בדרך נתן לי לנהוג (כקטין) במרצדס slc500 החדשה שלו כמעט עשיתי תאונה. חיכה שארדם ואז הרגשתי מישהו ממשש את כפות הרגלים שלי. יותר לא נסעתי איתו.
14
היה מסתובב בשמואל הנביא הרבה ואוסף ילדים
גיא | 31-12-2015 23:40
ממש כך זכור לי שלקח אותנו ליער בית שמש כאשר כולם על הגג ואחד נוהג כל פעם.כאשר השיא היה נרגילה שלאחריה לא זכרנו כלום.אני אישית זוכר שישנתי ביער איתו וחברים והתעוררתי בבית לא זוכר איך הגעתי לבית בכלל. שנים זה הטריד אותי.זכור לי שהיה כאלה שסחטו אותו בתמורה לשתיקה.פעמיים הספיק לי
15
כל נושא הניצול המיני היה אז לא ברור
| 06-01-2016 13:58
כקרבן אני זוכרת אפילו שהתקשרתי למועצה הלאומית לשלום הילד בתלונה אנונימית ששלחה אלינו את מי ששלחה , ואלה חקרו אותנו בנוכחות ההורים, כמובן שהכחשנו והם התנצלו להורים שלי שזו כנראה היתה תלונת שווא, ההורים הבינו מייד שאני זו שהתלוננה, עזבתי את הבית, ניתקתי את הקשר וחזרתי להיות בקשר רק אחרי שנים שהנושא התחיל לקבל הבנה והתוקף המנוול נשלח לכלא ל4 שנים (כי על העברות שבוצעו בנו חלה התיישנות, אבל פדופיל נשאר פדופיל והוא עבר לקרבנות אחרים ) לכן אי אפשר להאשים את הישיבות כאשר כל הנושא הזה אז היה מאד לא ברור
16
עזרא אגאי רחוב לסקוב ת"א
מוישלה | 07-01-2016 0:27
עזרא אגאי בן למשפחה עירקית מרובת ילדים מרחוב לסקוב בת"א. ההורים של עזרא היו בני דודים ועזרא כמו מרבית אחיו יצא "לא בסדר" בראש. למשפחה הייתה חנות לגופי תאורה בדרום ת"א שעזרא ככל הנראה היה משלשל את הפידיון שלה הישר לכיסו ומכאן הכסף הזמין שהיה איתו כל הזמן. לא שב"כ ולא משטרה. הרכב שלו הוא ממש לא לנדרובר אלא לאדה ניבה שנרכשה על ידו בתחילת שנות ה- 90 לאחר שהייתה לו מכונית סובארו ספורט (נדירה יש לומר) עם פנסים קדמיים עולים ויורדים. כשעזרא הבין שאף אחד לא יקנה רכב כזה הוא "ארגן" שישרפו בלילה את הרכב בחניה של הבניין ברחוב לסקוב ובכסף שקיבל מחברת הביטוח הוא קנה את הלאדה ניבה.
17
עזרא לנדרובר
יהודה | 08-01-2016 12:00
עזרא אגאי לנדרובר גר ברחוב הקישון תל אביב. הבחור שמדבר בכתבה של ערוץ 10 זה אח שלו שגר בירושלים ומתחזה לעזרא.כדי מאוד לבדוק את העניין והוא עדיין נמצא בארץ
18
עזרא לנדרובר
יהודה | 08-01-2016 12:03
הרכב האחרון של עזרא זה האמר 2 לבנה. אני חושב שהוא דאג שתגנב על מנת לקבל את כספי הביטוח