אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מיקי זוהר: בגלל חוק השבת רשתות גדולות עושות נגדי קמפיין

בבית הרב קוק נערך כנס רבנים וחברי כנסת לחיזוק השבת בציונות הדתית. הרב חיים דרוקמן חשף: חוק השבת היה אמור לעבור לפני חמישים שנה, אך בגלל העיר חיפה הוא בוטל. צפו

מיקי זוהר: בגלל חוק השבת רשתות גדולות עושות נגדי קמפיין
  זהר וקלמנוביץ' עם הרב דרוקמן והרב שטרן

'חוק השבת' לסגירת בתי עסק בשבת, בינתיים תקוע בגלל התנגדות סיעת כולנו, אך הערב התכנסו רבנים, שרים, ח"כים נבחרי ציבור וקהל, על מנת לדון ולהעלות את השבת לראש סדר היום הציבורי.

הכנס, שנערך בבית הרב קוק בירושלים, ביוזמתו של המשנה לראש עיריית ירושלים דב קלמנוביץ, אשר פתח את הכנס, הציף את הבעיה והסביר מה גרם לו ליזום את הכנס. "הבעיה לא רק מתחילה מהצד החילוני אלא גם מבית מדרשנו. לא כולם אומרים בפה מלא שהשבת היא קדושה, מפה חשוב לצאת שכולם, ההנהגה הציבורית והחינוכית, נוביל את נושא השבת ונגיד שהיא קדושה ומייחדת אותנו כעם היהודי בארץ ישראל, ארץ היהודים.

20151227_192703

"הבעיה התעוררה אצלי בזמן שעלה על סדר היום פתיחת 16 אולמות הקולנוע בעיר. בתי מסחר, פנאי ו"תרבות" וזהו סדק בסטטוס קוו עליו חייבים לשמור.", אמר קלמנוביץ' ורמז להתנגדות של רחל עזריה מסיעת כולנו לסגירת בתי עסק בשבת: "אנחנו שומעים חברי כנסת כגון ח"כ מיקי זוהר שמגיעים לו שבחים, אשר יוזמים חוק יהודי לשמירת השבת, ומצד שני ח"כים שקוראים לעצמם דתיים לאומיים שמגדירים מהי השבת הישראלית החדשה לעומת השבת היהודית המקורית. הגיע הזמן לומר את דברנו, לחזק את השבת ולהבין לאן פנינו ומהם סדרי העדיפויות והדגלים שעלינו להניף".

רבה של ירושלים הרב אריה שטרן פתח את הכנס ואמר: "לא יעלה על הדעת שתהיה מדינת יהודית שלא תהיה בה שמירת שבת. אני חושב ששמירת השבת חשובה גם ברמה הבינלאומית. הגויים לא אוהבים שאנחנו פה, אבל אם יראו שזה מדינה יהודית עם אופי של מדינה יהודית, יבינו הגויים שיש כאן משהו מיוחד. ישנה חשיבות לשבת מצד אחד כלפי אומות העולם ומצד שני כלפי פנים, עבור עם ישראל שמקיים ומדגיש את שמירת השבת".

20151227_192900

ראש ישיבת אור עציון וראש מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן אמר שקשה לו לדבר ואלמלא היה מדובר בכנס לחיזוק השבת, לא היה יוצא מביתו. "כל העולם קיבל מאיתנו את יום המנוחה, עם ישראל העניק לעולם את יום המנוחה והקדושה. לצערנו יש חלק מאחינו שגם ביום המנוחה אין להם יום מנוחה. לא רק שאין להם יום מנוחה, הם גם כופים על אחרים ואומרים להם אם לא תעבדו, תאבדו את פרנסתכם. זו כפייה אנטי אנושית, לא כפייה אנטי דתית!".

הרב דרוקמן ברך את זהר על חוק השבת אותו יזם "הלוואי שכנסת ישראל תאשר את החוק שאתה יוזם". הרב אף הקריא כרוזים של ראש עיריית תל אביב מאיר דיזינגוף הקורא לתושבים לשמור שבת, והסביר למה עד היום לא אושר חוק השבת בכל הארץ – בגלל התנגדות רבה של חיפה.

ח"כ מיקי זוהר, יוזם חוק השבת אמר "כשאני אצא מפה יגידו "החוק הזה דתי" אבל הם טועים, החוק הזה הוא יהודי. אמרו לי שאחטוף אש צולבת בעקבות החוק, ואני חוטף.

"את השבת המציא התנך, אחרת לא היה לנו מושג של שבוע, אחרת לא היה שבוע בעולם ודווקא אנחנו כעם יהודי בוחרים להתעלם מאותה עדות. אומרים 'בואו ננהג כשאר העולם', אבל שאר העולם נח יום בשבוע, ורק אנחנו לא. למה דווקא במדינת ישראל ובמיוחד בתל אביב מנסים לקעקע את הנושא הזה. כשעם ישראל התעלם מהיהדות שלו הוא חטף ואני מפחד מזה. אסור לנו לוותר על היהדות שלנו, אם נוותר עליה אנחנו נחטוף, תזכרו את דבריי.

"גם בצד הסוציאלי, למה בעל עסק חייב לפתוח את מרכולתו כדי להתחרות בשכנו שעובר על החוק. יש כאן קמפיינים של בצע כסף של חברות גדולות שנפגעות מהחוק שתוקפות אותי ומאיימות כדי שאסוג ממנו, ואני אומר- גם בצע כסף פגע ביהודים".

סגן השר הרב אלי בן דהן: "ארצה להתייחס לבג"צ בעניין קיום משחקי כדורגל בשבת. חלק גדול משחקני הכדורגל אינם מעוניינים לשחק בשבת, הם רוצים, ומגיע להם, כמו לכולנו, יום מנוחה שבועי. אני מקווה שהשרה רגב וועדת המנכ"לים שהקימה, ישכילו לקבוע מתווה שיאפשר לשחקני הכדורגל יום מנוחה שבועי. אחרת יש כאן אמירה ברורה: שחקן כדורגל חייב לעבוד בשבת, יש תנאי סף למקצוע משחק הכדורגל והיא עבודה בשבת. לא יעלה על הדעת במדינה יהודית ודמוקרטית זו תהיה האמירה הציבורית, האמירה המחייבת, האמירה החברתית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו