אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ערוסי: הוקעת נוער הגבעות היא התעלמות מהבעיה

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו, האחראי לקשר בין-דתי מטעם הרבנות הראשית, דוחה את הקריאות לפיהן יש להתנער מנוער הגבעות וטוען כי ההוקעות והגינויים לא יפתרו את הבעיה

"הוקעת נוער הגבעות היא התעלמות מהבעיה"

הרב רצון ערוסי, רבה של קריית אונו, האחראי לקשר בין-דתי מטעם הרבנות הראשית, דוחה את הקריאות לפיהן יש להתנער מנוער הגבעות וטוען כי ההוקעות והגינויים לא יפתרו את הבעיה.

בשיעור שמסר הרב בישיבתו אמר הרב ערוסי כי "הבעיה היא אחרת, ואם מתעלמים מן הבעיה לא פותרים אותה למרות כל ההוקעות והגינויים. ואני רוצה לומר בדבר הזה אנו רואים לפנינו נוער גבעות שאיני זכיתי להכיר מקרוב אלא רק דרך המרקעים ורק דרך הכתבות. וזה משונה. נוער אמוני שבא מאהבת הארץ, אהבת התורה, אהבת העם, והרי תורתנו מתנגדת להתנהגויות כמו שלו. תורתינו הקדושה נגד פוגרומים, בעד שיקול דעת".

הרב ערוסי משליך את האחריות לנערים הללו על המחנכים והרבנים שלהם: "הציבור ומנהיגיו צריכים לשאול מדוע נוער אמוני, אוהב הארץ והעם מגיע לדברים כאלה? מהי התרופה? איך מתמודדים? והדברים שאני הולך לומר אינם באים ללמד עליהם זכות כלל ועיקר. אלא כדי לגרום לכך שמסע הגינויים לא יביא לתוצאה שלילית".

הרב ערוסי סיפר כי באחת הישיבות שהוא לימד היה תלמיד מופרע שאף אחד לא הצליח לטפל בו. בשיחה איתו הוא גילה שהוריו טעו איתו טעויות חינוכיות מאוד גדולות. בעת שאהבו את אחותו עליו הם "ויתרו" ותמיד דחו אותו. "ואז עמדתי מול כל הרבנים ושאלתי האם השליליות מובנית באישיותו או שמא אפשר לטפל בבעיה?", סיפר הרב ערוסי. "ולאחר שניתחנו את הדברים ההורים בכו ולקחו על עצמם את האחריות והנער הזה פרח והפך להיות שקדן ותלמיד למופת".

הרב ערוסי דיבר על הסיבות שהביאו את אותם הנערים לקחת את החוק לידיים ואמר כי "כביכול בטענה של כיבוש מתפתחת פה סביבה עויינת, מסיתה ושונאת שאצלה כל האמצעים כשרים. והאוכלוסיה מגבה אותם וקוראת להם שאהידים. הרי בני נוער צעירים לא מבינים איפה הם נמצאים וחושבים שצריך להפעיל כוח ולפעול מידה כנגד מידה והם טועים כי מדובר בממון ולא בנפש".

הרב ערוסי טוען כי גם לתקשורת, המביאה גורמים קיצוניים, יש חלק בכך שאותם נערים יוצאים ולוקחים את החוק לידיים.

"בני נוער רואים כי קוראים לנו כובשים ומבינים כי אפשר ללכת איתם רק בתקיפות", הוא טוען.

הרב ערוסי התייחס גם לשיר אשר לצליליו רקדו בחתונת הימין עם רובים, אקדחים וסכינים: "הגיע הזמן לקרוא לאותם מחנכים. דברים כאלה נתונים לאותם מורי הוראה. שמשון הגיבור היה בסיטואציה אחרת לגמרי. הייתה זו תקופה משברית איומה כי לא נמצא מנהיג בעל שיעור קומה ולכן כשהיה מצב כזה ששמשון שהמון מפעולותיו שנויות במחלוקת, הוא נמצא בסיטואציה אחרת".

"מי הוא זה ואיזה הוא יכול להשליך ממעשה שמשון על מצבנו היום? איך אפשר ללמוד מקרה כזה ולהפוך את דברי שמשון לשיר מוביל? היום אויבינו נרתעים מאיתנו ולא כמו פעם. אני קורא לאותם מורים דעו מה מקומכם בהלכה. כמה דם יהודי נשפך כתוצאה מכך. ואנחנו מביאים שזה כאין וכאפס לעומת מה שהפלסטינים עושים לנו. אבל אסור לנו להתנהג כך בשום אופן".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
כי הסרוגים אינם מצייתים לרבנים ולדעת תורה זה שורש הבעיה
רפי | 27-12-2015 18:40
2
לא צריך להוקיע. צריך לכלוא
| 27-12-2015 19:07
פורעי חוק מקומם בכלא. מי שמרחם על אכזרים מתאכזר לרחמנים
3
"חתונת ה'שנאה'":"ספין" שקרי, יועיל לאנטישמים בעולם
מדרש תמונה | 27-12-2015 19:33
השיר שהושר בחתונה שהתפרסמה, "זכרני נא", הושר קודם לכן ע"י עשרות אלפי אנשים במשך שנים רבות, האם רק מקרה הוא שנזכרו בו עכשו כשיש מחאה על ענוי עצירים?! | אמנם, ענינו של שיר זה הוא נקמה, אבל למרות מה שהמסיתים (ולהבדיל, היחצ"נים של השב"כ) מנסים לגרום לנו להאמין, אין במלותיו עדוד לנקמה ע"י פרטים שנוקמים על דעת עצמם, אלא רק הצגת הנקמה באויב כערך חברתי / לאומי חיובי, כפי שמקובל מאז ומתמיד על כולנו, בני התרבות הציונית (למשל: הריסת בתי משפחות מחבלים, "דוקטרינת הדאחיה" בלבנון, "בררת שמשון" גרעינית). | נתניהו נצל את ההזדמנות כדי להרחיק את תשומת לבו של הצבור מהשב"כ וכדי ללבות את אש ההסתה המכלילה שפרצה בעקבות הסרטון: דבריו ("התמונות המזעזעות מראות את פניה של קבוצה מסוכנת") מעוררים רושם שמדובר בתופעה קבוצתית. אבל האמת היא שתוך כדי רקוד (אמנם בלווי שירה שתכנה מעודד שיבה לשיטת "פעולות התגמול") היה רוקד אחד או אולי שלשה שרקדו עם תמונת משפחת דוואבשה. הרוקדים הרחוקים מהם אפילו לא יכלו לראות מה מוצג בה והמעטים שהיו קרובים לתמונה אמנם לא "לחצו על הבלם" כדי להפסיק את הרקוד בעצומה של תנופתו (הפתעה: גם הם בני אדם), אבל אין בזה כדי להוכיח הסכמה למעשהו של היחיד. חבל שהאמת נשארת רק בשכל ולא יכולה למחות מהלב את רושם ההסתה שהופצה נגד קבוצה רחבה. | סרטון החתונה של חובשי הכיפות יופץ בעולם להשנאת היהדות. פעילים אנטישמים שישיגו סרטון המתעד "חתונה יהודית" ובה סכינים מונפות ותמונת ילד גוי שסכין ננעצת בו, לא יכולים להחמיץ את ההזדמנות.
4
האם הרב כבר בטוח שהנערים עשו את מעשה דומא?
!!! | 27-12-2015 19:52
מה הוא יודע שרובנו לא יודעים? זה מטריד. מעבר לזה קשר עם נערי הגבעות בכל מקרה רצוי לטובתם ולטובת משפחותיהם.
5
הרב ערוסי אלוף התחכום, השיבוש, והתעתוע.
שלמה | 27-12-2015 22:20
בקיצור נמרץ ובשורה תחתונה, מבלי להיכנס לניתוח פרטי דבריו עקלקלים: מה שהרב ערוסי אומר ברור: "תנו לממשלת זדון לעשות את שלה, ובלבד שזה לא יפגע במעמדי הרם ברבנות"! ועד, הוא מעז להטיף מוסר להורים ולרבנים שאינם סוברים כמוהו – וזה כולל רבו עצמו, הרב יוסף קאפח הסובר היפוכו בכל הנושאים המדיניים העומדים על הפרק!
6
התעשה הון על גב האומה?
רותם | 27-12-2015 22:36
הציונות אשמה (הרי אנחנו חרדים)! ההורים אשמים (הרי בנינו לא משרתים בצבא)! הנערים אשמים (הרי יש לנו תורה אחרת)! הרב ערוסי, האם אין לך טענות יותר ענייניות???????
7
לע"ד לרדת מהמחנכים!
מלכי | 27-12-2015 22:50
כ 10-20% מהנוער יש לו בעיות של לקויות למידה, קשב וריכוז הגורם לקשיים, תסכולים, דימוי עצמי נמוך.... מכאן הדרך לכישלון בלימודים ובעיות משמעת קצרה! מכאן לסיבוך עם ההורים הדרך קצרה מאוד! הדרך של משרד החינוך, לתת תיגבורים למיניהם - פשטה את הרגל! הם זקוקים למוסדות אחרים לגמרי! תוכנית לימודית אחרת וקצב לימודי אחר! רבים הם הנושרים כי לא היו להם מסגרות שמצאו וטיפחו את כישוריהם, כישרונותיהם (ויש כשרונות שונים). מוסדות שנותנים פתרון לצעירים אשר לא יכולים להשתלב היטב בקיים. לתשומת לב שר החינוך!!!
8
לא הבנתי
מירי | 27-12-2015 22:51
הרב אומר "נוער אמוני שבא מאהבת הארץ, אהבת התורה, אהבת העם, והרי תורתנו מתנגדת להתנהגויות כמו שלו". מה? התורה מתנגדת לתורה? זה חידוש גדול. אני לא מבינה. נא להסביר!
9
כבוד הרב ערוסי, למה אתה קופץ?
אחד העם | 27-12-2015 23:39
השב"כ תפר תיק, מענה את הנערים עינויים קשים, המשטה לא חקרה את אנשי הכפר החשודים בשרפה כסגירת חשבונות, הממשלה משתמשת בפרשה כדי להכפיש ציבור שלם של המתיישבים לקראת נסיגה מה"שטחים" לטובת מדינה פלסטינית - ואתה מדבר איתנו על זוג הורים שהצלחתה להחזיר למוטב....???!!! אם כל הכבוד הראוי, איפה אתה חי?
10
קשר בין-דתי
חמה | 28-12-2015 1:06
במה מדובר? בין היהדות הנוצרות האיסלאם והבודהיטים? או בין החרדים, הציונים, הרפורמים והחילונים?
11
אם הרב ערוסי רוצה לרדת לשורש הבעיה, שירד לשורשה!
שמואל | 28-12-2015 13:37
שידרוש משפט לפושעי פרשת ילדי תימן שהרי, פרשה זו כפרשת נוער הגבעות של היום, בדיוק: השלטון דאז הכריז וביצע מלחמה נגד ציבור דתי אמוני שהיה לו לזר כמו שהנוער של היום זר לערוסי, ציבור שהגיע לארץ עם חזון הגאולה. אז, השלטונות עקרו את החזון יחד עם הפאות, עינו אותו פיזית ונפשית, ובנו מדינה על כסף מכירת יוסף. עם הכסף הזה, קנו רבנות ממשלתית – והארץ שתקה מהאמת יותר מ40 שנה! ברוך ה' קם דור חדש, עם פאות, עם חזון, נטול פחד הגויים, שיודע לשיר שירי גאווה לאומית, רוקד כמו המלך דוד, ואומר בקול רם "אבותינו סיפרו לנו שקר". הרב ערוסי לא יכול להשתיק לא את רוחם ולא את תורתם עם חינוך מאובן, מוסר מנוון, ודרשות של דופי... אכן נוער יתום, אבל חי וקיים! לכבוד הרב ערוסי: תחזור בך, למען אביך ואמך ולמען היהדות האמתית שמתה לעצמך לדגל... מודה ועוזב ירוחם! על החתום באחראיות מלאה: אני, שמואל הקטן.
12
תיקון, בשורה התחתונה
שמואל | 28-12-2015 13:42
יש לקראו: ולמען היהדות האמתית ששמת לעצמך לדגל.
13
יום לימוד לרבני ישראל
תומר | 28-12-2015 17:50
תצאו לעם לראות ולשמוע מה הוא אומר!!!
14
תשובה למירי # 8
| 29-12-2015 1:26
מדובר על מפגשים בין יהודים, נוצרים, ומוסלמים. למען השלום... אבל לנו הלכה (היינו דבר קבוע): עשיו שונא את יעקב, וישמעאל שונא את יצחק. רק היהודים מדברים שלום - אבל לא שלום בינינו, זה לא! עכשיו הבנת?
15
אז מי אשם?
סמי | 04-01-2016 7:42
המחנכים? ההורים? המוסיקה שמתנגנת? מה הברבור הזה? רוצחים צריכים להכנס לכלא, ללא ערעור, ללא הרהור. ומי אשם???????