אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שרת המשפטים איילת שקד: "בתי המשפט מתעלמים מהמשפט העברי"

שרת המשפטים בביקורת על השופטים בישראל: "הם מעדיפים לפנות לשיטות משפט אחרות וזרות ולא למשפט העברי - פרי עמלם של מיטב המוחות של עמינו, מרבי עקיבא ועד הרמב"ם, רבי יוסף קארו ועד הרב קוק והבאים אחריהם. יש להצטער על כך ולפעול לתיקון המעוות"

"בתי המשפט מתעלמים מהמשפט העברי"
  לתת מקום למשפט העברי. שקד (צילום: הלל מאיר)

שרת המשפטים איילת שקד חשפה כי תקים וועדת היגוי לקידום המשפט העברי, והטמעת עקרונות המשפט העברי במערכת המשפט בישראל. את הדברים חשפה שקד במושב מיוחד של פורום חותם שנערך בכנס דיני ממונות ה-25 שנפתח הערב במלון רמאדה בירושלים.

המשפט העברי, שהוא פאר היצירה היהודית במשך 2000 שנה, עדיין לא קנה את השביתה הראויה לו במערכת המשפט שלנו, כנראה בעיקר בשל חוסר הידע אודותיו", אמרה שקד.

השרה ציטטה את חוק יסודות המשפט שחוקק בשנות ה-80 וקבע כי בתי המשפט יכריעו בשאלות שאין עליהן תקדימים, "לאור עקרונות החירות הצדק היושר והשלום של מורשת ישראל", וביקרה את מערכת המשפט אשר בכללות מתעלמת מכוונת החוק.

"כידוע על דרך הכלל, בתי המשפט מתעלמים למעשה מכוונת המחוקק ורוח החוק, וממעטים לשאוב השראה ממקורות המשפט העברי, הן לפרשנות החוקים והן למילוי לקונות בחוק", אמרה שקד. "הם מעדיפים לפנות לשיטות משפט אחרות וזרות ולא למשפט העברי – פרי עמלם של מיטב המוחות של עמינו, מרבי עקיבא ועד הרמב"ם, רבי יוסף קארו ועד הרב קוק והבאים אחריהם. יש להצטער על כך ולפעול לתיקון המעוות".

אין מספיק התייחסות למשפט העברי

(צילום: הלל מאיר)

"לדעתי המשפט העברי צריך ויכול להיות אחת החוליות המקשרות בין ערכי העבר וערכי ההווה וצרכיו, לא רק ברמה ההצהרתית בלבד. קישור זה נראה לי חיוני למדינת ישראל כמדינה יהודית".

שקד הציגה חוקים שחוקקה הכנסת כדוגמת חוק השומרים, המשפט הפלילי ותקנת השבים, לא תעמוד על דם רעיך, חוק הנוטה למות ועוד, וציינה כי הם "הושפעו עמוקות מהמשפט העברי ומוכיחים שקישור זה אפשרי ומניב פירות יפים".

שקד הודתה לפורום חותם על פעילותם לקידום הזהות היהודית של המדינה, והצהירה על הקמת וועדת היגוי לקידום עקרונות המשפט העברי, תוך שהיא פונה לרב רצון ערוסי, ראש עמותת הליכות עם ישראל, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, שיעמוד בראשה.

"ברור שאין אפשרות להעתיק כמו שהן את הנורמות שהתגבשו בגלות בהיעדר ריבונות ועצמאות, למציאות ימינו אל תוך מערכת המשפט הישראלית. מרכיבי החברה אינם של קהילה אלא של מדינה, והמציאות החברתית כלכלית השתנתה גם היא לבלי הכר, כך ביחס למעמד האישה, זכויות עובדים ועוד. קריאתי אינה להכלה מכנית של המשפט העברי, אלא לקיום דו שיח אמיתי ואמיץ בין המשפט הישראלי לבין מקורותינו התרבותיים והלאומיים. אני תקווה שכנס זה יתרום לדו שיח זה, בכוונתי להקים ועדת היגוי שתקיים את הדו שיח הזה ותבוא אלי עם המלצות ודברים שניתן לעשות יחד".

עמיטל בראלי מנכ"ל פורום חותם בירך על דבריה של שקד: "אנחנו בפורום חותם מחזקים את המהלך שהתחילה פה שרת המשפטים איילת שקד, לעגן את סמכויותיו של בתי הדין לממונות בחוק. יש לנו הצעות חוק שעומדות על הפרק ואנחנו מאוד מקווים ששרת המשפטים תסייע בקידום הצעות החוק הללו ותביא לשינוי במעמדם של בתי הדין לממונות".

הרב רצון ערוסי בירך גם הוא על הודעתה של שקד והסביר כי הזמין אותה לכנס לאור ההיכרות עמה לטובה. "אני 25 שנה בסוגייה, הרבה מן השרים והח"כים, שלוחי ישראל, הבטיחו לא פעם שיעזרו, ולצערי הרב הדבר לא נעשה", אמר הרב ערוסי. "הפעם החלטתי להזמין את שרת המשפטים למושב. זה נדיר זה לא שיגרתי, אך כיוון שמהכרותי איתה היא נועזת והיא אומרת את אשר על ליבה, אני רוצה שהיא תפעל לעניין ותירתם לעניין כמו אסתר בשעתה וה' יהיה בעזרינו. כיום המדינה לא נותנת לבתי הדין מרחב לעבוד, ואנחנו יחד עם פורום חותם עובדים לקדם חקיקה לעיגון בתי הדין. אני מברך את שרת המשפטים, ובעז"ה לא נרפה מכל גורם שיכול לקדם את הדברים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
צודקת, המשפט החילוני לא מגיע לקרוסליים של המשפט העברי
אני | 17-12-2015 16:25
השופטים לא למדו גמרא כנל המחוקקים בבית הנבחרים לכן יש חוקים משונים כמו הטרדהמינית
2
תזהרי שלא ילכו יותר מידי למשפט העברי
| 17-12-2015 16:34
בסוף יסקלו אותך באבנים על חילול שבת
3
ענייני לשון
מאיר | 18-12-2015 2:05
אין משפט עברי - יש דין תורה. יש לנו מסורת עתיקה למחוק מהספרים שלנו ביטוים קשים לאוזני הכנסייה כמו המילה "גוי" (מזל שלא מחקנו מהביטוי "גוי קדוש, שאם כן היה לנו היום עע"ז קדוש). כך גם "משפט עברי". הבעיה ששינוי השם גם גורם פרשנות ליברלית של דין תורה.
4
הגיע הזמן לפסול נשים לעדות ולסקול נואפים
| 19-12-2015 22:45
5
משפט עברי, נוסח אהרון ברק
דוד | 27-12-2015 22:45
והרבנים למכירה!
6
המשפט העברי הוא "דמוקרטי" ולא יהודי
| 10-01-2016 16:38
וברק הוא הגורו של כולנו... זה מה שאיילת שקד מוכרת לרבנים!!!
7
סוגדים
אלי | 29-05-2016 20:28
יש חוק האוסר עבודה בשבת. שקד, גם השופטים, בזים לחוק הזה! יש חוק נגד מיסיון, מי מגרש את המסיונרים? הפוסקים המצוטטים פסקו "עניי עמך קודמים" אבל שקד מקדמת תעסוקה לערבים. כהנה וכהנה הלכות רמוסות – אבל שקד מדרת והרבנים (שבדרך כלל לא רוצים לשמוע קול אישה) מזמינים אותה לדרוש לפניהם על יהדות... איזה צחוק, איזה בזיון, איזה צביעות!