אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על ההתעלמות המקוממת של הרב אפרתי / תגובה

לא הייתי מתייחס כלל לתשובה מעין זו, אלמלא חד המשמעיות שבה, חד משמעיות שמעוררת מחדש ויכוח ישן אחרי שכבר העמדות התקרבו וטוב להם היום לתלמידי הגר"א עם תלמידי הבעש"ט

על ההתעלמות המקוממת של הרב אפרתי / תגובה
 בתשובתו בנוגע ליט' כסליו כותב הרב אפרתי שלא נהגו בישיבות לציין ימים מיוחדים. בכלל הוא מתעלם מהציון של ג' אלול יום עליית הראי"ה לארץ וכן את הציונים של יום פטירת הרב צבי יהודה קוק זצ"ל. גרוע מכך, בכל הישיבות מבוטלים סדרים רבים עד היום על דברים כמו יישוב ארץ ישראל או החדרת ההשקפה הנכונה לציבור כמו מטות שונים בבחירות ובמאבקים ציבוריים אחרים. את כל אלו מקבל הרב ורק על יט' בכסליו יצא קצפו.
אולם מעבר להתעלמות המקוממת הזו הרב אפרתי מתעלם מהעובדה שתלמידים רבים של תלמידי חכמים נהגו לציין את יום פטירת רבם או יום שבו הם נפגשו עימו כיום מרכזי ואף חגגו אותו. שלא לדבר על כך של"ג בעומר נחגג ברוב עם בכל עם ישראל למרות שרוב הציבור לא מבין קבלה ולא לומד זוהר. לכן ההתייחסות הזו לי"ט כסליו היא מוטה. ותמהה אני על ת"ח שככה נקט עמדה קיצונית במה שיש בו הרבה דרכי אמצע והרבה מנהגים שונים כולל מנהיגים שונים בעדות הספרדים.
מעבר לכך יט' בכסליו נחגג בחב"ד על ידי תלמידי חכמים ענקיים לאורך הדורות שידעו את ההסתייגות של הגר"א וסברו שלמרות ההסתייגות הזו ראוי לתלמידי החסידות לחגוג את היום, אבל מה הם אל מול הרב אפרתי שיצא בקלות דעת למחוק את כל מה שאינו לפי המדד הרוחני שלו וכדי ביזיון וקצף.
מעבר לכך הרב אפרתי מציג את תורת הראי"ה קוק זצ"ל ואת תורת הרצי"ה כמאירות פנים לחלק מעולם החסידות ולא כך הדבר, וכידוע הראי"ה בשעתו למד שפת אמת על הסדר והיה קרוב מאד לחסידי ברסלב ולתורת חב"ד עד שהרב הנזיר בשעתו שאל את הראי"ה מה הוא מחדש על חב"ד והראי"ה השיב את תורת הכלל. הרי לך שהרב הנזיר ראה בראי"ה לא רק ממשיך של וולוזין אלא גם מחובר באופן עצמי לחסידות.
לא הייתי מתייחס כלל לתשובה מעין זו, אלמלא חד המשמעיות שבה, חד משמעיות שמעוררת מחדש ויכוח ישן אחרי שכבר העמדות התקרבו וטוב להם היום לתלמידי הגר"א עם תלמידי הבעש"ט.
​וביחס לקבלה בתורת החסידות כבר השיב על טענת הרב​ אפרתי הבעל שם טוב עצמו שהסביר שלא מלמדים ממש קבלה אלא שיש בדברים מעין רפואה לנפשות. וכלל בעל התניא האדמו"ר הזקן כתב ספר מוסר ולא ספר קבלה, וזאת למרות מושגי הקבלה שיש בספר יש קו ברור בין ספר זה לספרי קבלה. אני כבר לא מדבר על הלימוד התדיר בדברי מהר"ל בישיבות כיום שהם כעדות הרב קבלה ממש. יגיד הרב אפרתי שזה נעשה על ידי הוראת תלמידי חכמים, אם כן זה גם שובר לדבריו שהרי גם בחסידות הדבר נעשה על ידי תלמידי חכמים ולכן תשובה כלל אינה במקומה והתורף לה בצידה.
ובסוף הדברים התנצלות ממעלת כבוד תורת הרב, כותב השרות האלו הוא צאצא של רבי ברוך מזיבוז וצאצא של הבעש"ט וקרוב משפחה של רבי נחמן מברסלב. לכן כאבו לי הדברים מאד והרצון להגן על תורת אבותי בערה בקרבי. אוי לי שקמתי הקטן שבקטנים לעמוד במקום גדולים אך כבר אמרו במקום שאין איש היה אתה איש.
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
תלמידי יב"ע ציינו תמיד את י"ט כסלו!
דוד | 29-11-2015 20:55
כתלמיד ישיבת בנ"ע בכפר הרואה אני זוכר שמידי שנה הרב נריה זצ"ל לקח אותנו לכינוס ישיבות בני עקיבא שהתקיים ביום זה באוירה חבדי"ת. פעם זה היה ביב"ע אור עציון שהייתה אז בראשות הרב חיים בנימיני שליט"א, פעם בנחלים, פעם בכפר חב"ד עצמו, וכו' וכו'.
2
מציינים יארצייט, אבל לא שחרור מכלא!
אורי | 29-11-2015 20:58
זה שונה מאד ולא זה הנושא בכלל
3
צר לי, אבל הרב אפרתי יותר משכנע
יי | 29-11-2015 21:37
אין לציונות הדתית וחבד מכנה משותף. חב"ד וסעטמר היינו הך, שתיהם אנטי ציונים.
4
בכלל לפי נסיוני כ--ל המדברים בסגנון של התנגדות כזו
אביחי | 29-11-2015 22:43
לחבד(אם זה לא מאינטרס אישי מסויים) זה בא מעובדה אחת. הם פשוט לא למדו או לא ניסו לתפוס אף פעם את המיוחד בשיטת ותורת חבד. בוא נאמר הפוך: לא תראה אף פעם מישהו שקיבל משהו ממעיין החסידות שידבר בצורה זרה ומנוכרת כזו. וזוהי תהיה התגובה הטובה ביותר, טעמו וראו!
5
די לסכסך
| 29-11-2015 23:00
6
החסידות והקבלה מאריכים את הגלות. הרב אפרתי צודק
ת"ח עצום | 30-11-2015 0:35
החסידות והקבלה מאריכים את הגלות האמת ההיסטורית היא שמשה די לאון זייף במאה ה13 את הזוהר, ושיקר כשייחס אותו לתנא הקדוש רבי שמעון בר יוחאי זתע"א. בספר הזוהר ישנם יסודות אליליים מובהקים של הגשמת הבורא ישתבח שמו. פולחן אישיות סביב "הצדיק". זלזול בגמרא ובלומדיה. זלזול בדעת שהיא האמצעי לדבוק בה´, והאדרת הבלתי נודע וחוסר הדעת. אח"כ באו כל התמימים שהאמינו לשקר של משה די לאון וככה נוצרה תנועת הקבלה ואחריה החסידות שקר על שקר. לא פלא שנארכה הגלות ורבו הצרות. כי איך נתקרב אל ה´ ובידינו עבודה זרה??? בעולם האמת לא מתחשבים ב"גדויילים" וטעויותיהם, אלא אך ורק אמת צרופה ללא פרוטקציות! והאמת הכאובה היא שהזוהר מזוייף!!!
7
הוא לא דיבר על חבדניקים. שיחגגו מה שהם רוצים.
סתם אחד | 30-11-2015 1:02
הרב אפרתי לא דיבר נגד חבדניקים שיחגגו את זה שרבם יצא מהכלא. גם בנדבורנה חוגגים יארצייט ולא חושבים שזה מעניין מישהו חוץ משלושה חסידים ועשרים אדמורים של נדבורנה. חבדניקים בטוחים שרק הם קיימים בעולם (ללמוד "חסידות" - זה אף פעם לא יהיה ליקוטי מוהר"ן, שפת אמת או נועם אלימלך). עכשיו הם החליטו לגייר את הדתיים הלאומיים. זה בעצמו לא מפליא, הם תמיד חושבים שכל יהודי הוא בעצם חבדניק שלא יודע את זה (בדוכני תפילין יש תפילין לפי מנהגי אשכנזים או ספרדים? מה פתאום. רק חבד. גם אומרים לכולם כולל אשכנזים לא לברך ברכת על מצות תפילין כמנהג חבד). מה שמפליא הוא שבני הציונות הדתית קונים את זה. חוץ מזה, מדהים העיוורון של לחגוג חג גאולה לאדמו"ר שיצא מהכלא, ולא לחגוג חג גאולה לעם שלם שנגאל מבור גלות. להתראות בלייפציג.
8
הרב קוק אמר לרב הנזיר בדיוק מה שהרב אפרתי כתב...
אבי | 30-11-2015 7:34
הבדל הוא על כל הגישה, פרט או כלל. לכן חבד הם אנטי ציוניים והרב קוק הכי ציוני.
9
חבל שהגרש"י זוין זצ"ל לא למד אצל הרב אפרתי
שלמה יוסף | 30-11-2015 11:04
אילו עורך האנציקלופדיה התלמוד הגאון הרב ש"י זווין זצ"ל היה קורא את מאמרו של הרב אפרתי - הוא לא היה חוגג את הי"ט כסלו. כמוהו מרן הרוגאצ'ובי.
10
6 אתה לא ת"ח עצום אלא דרדס שכופר בתורה
רפאל | 01-12-2015 12:40
כמה שקוף
11
יישר כח לרב אפרתי
אבי יאיר | 01-12-2015 20:57
ישנם יסודות טובים בחסידות. אך איך היא נראית כיום. מפולגת ומשוסעת מאלו הדוגלים בעבודה על המידות. מחזיקים בכל המנהגים השוליים ביהדות כאילו זה עיקר התורה, כגון הלבוש, ובודים חג מליבם זה יום הבהיר וזה יום הגאולה וזה יום הנצח וכדו'.
12
ל 10, אתה כופר בתורה. עובד אלילים ממש.
ת"ח עצום | 02-12-2015 16:20
אין לך את היכולת והידע להשיב לי עניינית, כי אתה מהמזלזלים בדעת. מסכן בעולם הזה ואומלל בעולם האמת.
13
נא תדברו לעניין. יום זיכרון לחוד וחסידות לחוד.
| 14-12-2015 20:23
למה מנצלים את הבמה הזו לגמור חשבונות עם יריבים?
14
אנשים רקים מחפשים להם חגים
יפה יוסף | 27-12-2015 0:07
מדומיינים.יט' כסליו אומן ראש ההשנה ועוד.ברוך השם יש לנו חגי עם ישראל וחג הגאולה הגדול יום העצמאות וכן יום ירושלים. במקום לצפות לגאולה הם הולכים לעבוד קברים.