אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התלמידות שובתות: אל תסגרו לנו את האולפנה

בנות האולפנה 'תאיר' בבית אל מתכוננות להשבית את הלימודים במחאה על הכוונה לסגור את האולפנה, שהיא היחידה בישוב שאינה כוללת פנימיה ואין בה מבחני כניסה

התלמידות שובתות: אל תסגרו לנו את האולפנה
  אולפנת תאיר. (צילום: מרכז ישיבות בני עקיבא)

תלמידות אולפנת 'תאיר' בבית אל הודיעו על כוונתן להשבית את הלימודים בשבוע הבא וזאת כמחאה על הכוונה לסגור את האולפנה ולהעבירה לישוב כוכב יעקב.

במכתב שנשלח למפקח על החינוך הדתי קובי עמר, ומופנה גם לשר החינוך נפתלי בנט, לראש המועצה ולהנהלת רשת 'צביה' אליה משתייכת האולפנה כותבות התלמידות: "שמענו על הניסיון שנרקם במועצות בית אל ובנימין ובמשרד החינוך להרוס את המפעל החינוכי, בין החשובים ביותר בבית אל ובבנימין – אולפנת תאיר, ולאחד אותה עם אולפנת כוכב יעקב שגם היא תחת רשת צביה."

התלמידות מציינות כי מדובר באולפנה ייחודית בכך שאינה מציבה מבחני כניסה לתלמידות ואין בה פנימיה "באולפנת תאיר לא מבקשים מתלמידות שיתחננו כדי להתקבל אליה, לא מתקבלות עם פרוטקציות או קריטריונים של רמה לימודית מסויימת, אלא היא פועלת בהתאם לחוק חינוך חובה שאנו לומדות ונבחנות בבגרות באזרחות, על חובת קבלת תלמידות בהתאם לאזור רישום מגוריה. זאת אולפנה ללא פנימייה. כתיכון ציבורי."

המוסד שפועל מזה חמש שנים הוא די חדשני בנוף החינוך הציוני דתי, שברובו המוחלט דורש תנאי קבלה ומבחני התאמה כדי להתקבל. כשרק בישוב בית אל עצמו ישנן עוד שתי אולפנות המציבות מחסום בפני הבנות המבקשות ללמוד בו. "לאולפנת תאיר מגיעות תלמידות מבית אל ומכל מטה בנימין, וגם בנות שעברו לגור מחוץ לבית אל ובנימין כגון לרחובות, תל אביב, ממשיכות ללמוד באולפנה שלנו." כותבות התלמידות.

האולפנה שקיבלה קוד מוסד לפני שנתיים, מופעלת כיום על ידי רשת 'צביה', שכחלק מתוכנית החומש להתייעלות, מבקשת לאחד בין בית הספר בבית אל בו יש כיתה אחת בכל מחזור לבין בית הספר בכוכב יעקב וזאת כדי לצמצמם עלויות של כפל מורים והנהלה.

התלמידות מתרעמות על היחס של הרשת וכותבות במכתב "אולפנת כוכב יעקב אינה מתאימה לאופי שלנו, תלמידות אולפנת תאיר. אנחנו חלילה לא רוצות לפגוע באולפנת כוכב יעקב אבל היא לא בשבילנו, ולא בחרנו בה. נראה לנו שמקבלי ההחלטות שכחו, תלמידות הן לא חפצים שמזיזים ממקום למקום ללא רגש, בגלל כספים ואינטרסים לא עניינים וכד'. חינוך לא נמדד רק לפי עלויות והוצאות כספיות. בחינוך לא מקצצים תקציבים- מקצצים תקציב בהוצאות מיותרות!"

יש לציין כי ההחלטה על איחוד המוסדות התקבלה ללא התייעצות עם ועד ההורים או עם הנהלת בית הספר.

נציגות התלמידות מכל ארבע השכבות, הודיעו כי ישביתו את הלימודים ביום שלישי הבא בכדי לעורר את הנהלת רשת צביה ואת המועצה בבית אל למנוע את המהלך אותו הן מכונה "בגידה חינוכית".

במועצת בית אל מסרו לסרוגים: "לא התקבלה החלטה לסגירת האולפנה. ישנם דיונין עם משרד החינוך, רשת "צביה", מועצת בנימין ומועצת בית אל לגבי החזקת האולפנה בהיבט התוכני והכלכלי. ראש המועצה שי אלון שואף להמשיך את התנופה וההצלחה של האולפנה ובקרוב תתקבל החלטה."

מרשת החינוך 'נועם-צביה' נמסר "הרשת נענתה ימים ספורים בטרם פתיחת שנת הלימודים לפניה דחופה ממשרד החינוך והמועצה המקומית לאמץ את אולפנת 'תאיר' תחת חסותה למרות מצבה הכלכלי ומספר הקטן בנרשמות למוסד. ההשקעה הכספית בתלמידים ברשת גבוהה מהרגיל וזאת בכדי להבטיח הובלה בחינוך התורני ציוני לצד לימודים ברמה אקדמאית גובהה. כנגזרת מכך החלו בשבועות האחרונים ברשת יחד עם המועצה המקומית ומשרד החינוך בפיתוח תוכנית חומש עבור המוסד, תהליך שיתמשך על פני מספר שבועות אליו יצורף הנהלת האולפנה.

יובהר, כי לעת עתה לא הוחלט דבר ובמסגרת הדיונים המתקיימים עם המועצה המקומית ומשרד החינוך נשקלים הצעות רבות ומגוונות. עוד יודגש כי האולפנה אינה בבעלותה של הרשת ואין בידיה להחליט על עתידה או סגירתה וכי ההחלטה נתונה בידי הרשויות. הרשת 'התבקשה' מהמועצה האיזורית בנימין והמועצה המקומית בית אל לנהל את האולפנה וכבר השנה נהנות התלמידות במקום תקציבית וחינוכית מהשתייכותם לרשת חינוך מובילה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
תלמידות איכותיות כנראה אולפנה איכותית
אשר | 15-11-2015 11:55
2
שי אלון
תלמידה | 15-11-2015 16:36
"ראש המועצה שי אלון שואף להמשיך את התנופה וההצלחה של האולפנה" - רק כשזה נוח לו.
3
שי אלון הוא ברבי על חוט
צבי | 16-11-2015 11:26
מי שמתפעל את שי אלון זה בעלי המאה בעלי הישיבה שגם מפעילים את שתי האולפנות האחרות הקיימות בבית אל. פשוט לא רוצים תחרות זה כל הסיפור. עשו הכל כדי לקבור את תאיר כמה שיותר עמוק בבוץ. עצוב, אבל חינוך זה לא. כסף זה כן. הכל רק אינטרסים. זה מאוד חבל אבל הכל יחזור אליהם כמו בומרנג. ההתנתקות לא הספיקה להם הם רוצים התנתקות 2.0.