אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תוך חודש: נהלים חדשים למבחני הרבנות והדיינות

השר לשירותי דת, הגיע לועדה לפניות הציבור והבטיח שוב התייעלות בנושאי מבחני ההסמכה לרבנות. "צריך לעשות סדר בעניין ולמצוא את הדרך הנאותה לתת לאנשים את התשובות כמו שזה לוקח במוסדות אחרים"

תוך חודש: נהלים חדשים למבחני הרבנות והדיינות
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

וועדה לפניות ציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר התכנסה בעקבות פניות שהגיעו אליה על עיכובים מתמשכים במתן תוצאות מבחני הסמכה לדיינות ולרבנות. בעבר כבר דיווחנו בסרוגים על המתנה של חצי שנה לתוצאות מבחני הרבנות ושנה וחצי ואף יותר למבחני הדיינות.

יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר: "אנשים מקדישים הרבה זמן ומשאבים למשהו מאוד חשוב בחיים שלהם והם ממתינים חדשים ושנים ולא מקבלים תעודה או תשובה בכתב שעברו את המבחן. התשובה של משרד הדתות בעניין הסריקות לא מקובלת, כי באוניברסיטה עושים סריקה בתוך יום או יומיים. אין סיבה שהטכנולוגיה והסריקות מבחני ההסמכה לא יהיו דומים למבחנים  אחרים."

ח"כ רחל עזריה טענה כי קובעים מועד למבחן ומשנים אותו שוב ושוב, אדם לא יכול ללמוד ככה בצורה רצינית. אין הצדקה לזמן ההמתנה ולא כל הנבחנים מקבלים את התוצאות באותו זמן, זה לא רציני. אנשים גם לא יודעים מה קורה איתם ועל מה בדיוק הם נבחנים. אני מבינה שבבחינות תורניות יש נפח גדול אבל עדיין צריך שיהיה סדר. בעניין הערעורים, שמעתי סיפורים שאנשים שרוצים לערער לא עונים להם לטלפונים ומתחמקים מהם.

ח"כ עליזה לביא: "אני מקבלת הרבה פניות בנושא הדיינים של אנשים שאומרים יש פה כאוס גדול בכל התהליך. אין קריטריונים ואמות מידה, למה לבוא וללמוד כשיודעים מראש מי יהיה דיין? קרוב לארבעים אחוז ממערך הדיינות שייכים לאותן משפחות. אנחנו צריכים לתקן את זה ולמנות לדיינים את מי שיש לו את הידע התורני ולא מי שנולד למשפחות הנכונות. הגשתי הצעת חוק שתאסור זאת. אני לא הייתי מבטלת את הקשר בין תחילת התהליך וסופו."

שר הדתות דוד אזולאי השיב: עד לפני חודשיים בתי הדין לא היו בסמכות משרד הדתות אלא משרד המשפטים. לא ידוע לי על קשר בין נבחנים לבוחנים. לגבי מינוי קרובי משפחה, הייתה עתירה לבג"ץ והיא נדחתה. אנחנו יוצאים במכרז שחברה חיצונית תנהל את הטכנולוגיה של המבחנים זאת במטרה להתייעל, שבע חברות הגישו מועמדות למכרז. צריך לעשות סדר בעניין ולמצוא את הדרך הנאותה לתת לאנשים את התשובות כמו שזה לוקח במוסדות אחרים".

יו"ר הוועדה ח"כ ישראל אייכלר: "אם יש 6000 אנשים שצריכים להיבחן אתם חייבים לקיים יותר מועדים ולהושיב יותר בוחנים. כבר שמעתי על הבלאגן שיש בבנייני האומה כשנבחנים מכל הארץ מגיעים להיבחן באותו מועד. אני מבקש תוך חודש לקבל בכתב נהלים חדשים שיכללו לפחות ארבעה מועדי בחינות בשנה, תוספת בוחנים וקביעת זמן סביר בו התוצאות יגיעו לנבחנים. יש בעיות שאתם יודעים יותר טוב מאיתנו, תכניסו את זה למכרז."

אנשי משרד הדתות הסכימו לגבש תוך חודש נהלים חדשים על אופן קיום הבחינות ולקיים בוועדה דיון מעקב בעוד חודש.

יש לציין כי בעבר דיווחנו על הבטחת המשרד לשירותי דת, לקצר את זמן התשובות ל-90 יום, אך כפי הנראה ההבטחה לא מומשה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
המבחן הראוי
אזרחי | 21-10-2015 17:58
צריך להתחשב במבחנים ולצמצם את המבחן לשאלה אחת שעל פיה ניתן לקבוע אם המבחן מתאים לכהן עדיין:"ציין את שמם של קרובי משפחתך או ידידיך או חברים של הוריך שיש להם השפעה על מינוי דיינים בישראל"