אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

החלטת מועצת גדולי התורה היא תיקון לחטא המרגלים

אחרי חמישה עשורים של ניתוק חרדי מהשלטון, החליטה מועצת גדולי התורה כי גם הם יכולים לקחת אחריות על המדינה. בכך נעשה תיקון לחטא הקדמון של ההתנגדות לציונות

החלטת מועצת גדולי התורה היא תיקון לחטא המרגלים
  תיקון לחטא המרגלים. כינוס מועצת גדוליו התורה (יונתן זינדל/פלאש90)

במשך יותר ממאה שנה, עוד לפני הקמתה של 'אגודת ישראל' כתנועה רשמית, אחזה ביהדות החרדית שנאה והתנכלות למפעל הציוני.

ההתנגדות החולנית לעלייה לארץ ישראל בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, עלתה לעמנו במיליוני קורבנות בשואה, המשיכה עם האדישות החרדית להקמת המדינה. את הטעויות שעשו גדולי התורה של השנים האלה אנחנו משלמים עוד היום.

אילו היו האנשים האמונים על שמירת תורה ומצוות עולים לארץ בשנות העשרים והשלושים, ולוקחים חלק מרכזי ופעיל בהקמת המדינה, הכל היה נראה אחרת. לצערנו, החרדים החליטו לוותר, והשאירו את מלאכת הקמת המדינה בידיים חילוניות של בן גוריון ומפא"י מה שהוביל את השליטה במדינה לידיים מערביות-חילוניות בחלקן עוינות את התורה והמצוות.

האופי החילוני של המדינה הפך מתוצאה לסיבה העיקרית של החרדים בשכנוע העצמי מדוע אסור להם להכנס לתא הקברניט ולהחזיק בהגה השלטון במדינה, כשההסבר הרשמי היה חוסר הרצון להיות שותפים ואחראים לחילול השבת במדינה. רק לחשוב כמה ניתן היה לשנות בשנותיה הראשונות של המדינה במשפט, בתרבות, בצבא ובחינוך, אילו בשלטון היו יושבים עוד אנשים שהתורה ומסורת ישראל יקרים לליבם.

אבל הנה, רצה הגורל, ודווקא בגלל יאיר לפיד, החליטה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל כי כעת ניתן לנציג המפלגה להתמנות לשר ולא רק כסגן שר. על פניו נראה כי מדובר בצעד טכני, זהו אירוע בקנה מידה לאומי שיכול להשפיע לעשרות השנים הקרובות. אחרי 50 שנה של ניתוק חרדי מהמדינה "סר פחד שלושת השבועות" ומתברר כי גם אנשי 'אגודת ישראל' יכולים לקחת אחריות קולקטיבית על מדינת ישראל, ובעצם להיכנס מחדש למעגל ההשפעה במדינה.

התמורות שעוברת היהדות החרדית בשנים האחרונות הן בגיוס והן בהשתלבות באקדמיה ובשוק העבודה, נראה כי זהו השינוי המשמעותי ביותר, שתהיה לו השפעה בעתיד בהתקרבות של החרדים לתוך הציבור הישראלי.

ערב ראש השנה עושה מועצת גדולי התורה תשובה על חטא קדמון של יותר ממאה שנה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
הציונות=קליפה גרועה ביותר
| 27-08-2015 15:41
2
אגב המנוע לשינוי בהחלטה (י.ל.)
יוגב כהן | 27-08-2015 15:48
גאולה מגיע ע"י רמזים מעופות טמאים וד"ל הרמב"ם בהל' מלכים פי"א ה"א ]מקור א[ אומר, שהתורה מעידה על בואו של משיח צדקנו, בפסוק בדברים ל' – 'ושב ד' אלוקיך את שבותך ורחמך, ושב וקבצך.. אם יהיה נדחך בקצה השמים.. והביאך ד' אלוקיך אל הארץ'. לכאורה תמוה, מנין לרמב"ם שקיבוץ גלויות המוזכר בפסוקים אלו, רומז למשיח? הרב צבי יהודה ציין מקור לדברי הרמב"ם בגמרא חולין סג. ]מקור א[. הגמרא שם אומרת, שהציפור הנקראת בתורה 'רחם', היא השרקרק. ולמה נקרא שמו רחם? כיון שהופעתו מבשרת ביאת רחמים לעולם. ומוסיפה הגמרא, זה במצב רגיל כשהוא עומד על דבר כלשהוא ומצפצף, ונשמע כאומר שרקרק. אבל מסורת היא בידינו, שביום שנראהו יושב על הארץ ושורק – משיח בא. כדברי הנביא זכריה י', 'אשרקה להם ואקבצם'. הגמרא המסתורית הזו, מחברת בין שריקת השרקרק, לביאת משיח וקיבוץ גלויות. על כן הבין הרמב"ם, שהפסוק 'ושב ורחמך.. ושב וקבצך', רומז לרחם הוא השרקרק, המבשר על ביאת משיח וקיבוץ גלויות. מתוך מאמר של הרב אלגזי
3
מציע לחשוב שוב
נדב | 27-08-2015 16:05
טוב שלא כתבת שבגלל החרדים היה שואה.
4
סתם עניין של טרמינולוגיה, לא צריך להתרגש
ישר | 27-08-2015 16:06
בטח שלא לייחד לזה כתבה. ברור שזה מה שהם היו אומרים לעשות... לפיד בא לשחק משחקי כבוד החזירו לו באותו מטבע... זה לא משנה את גישתם כהוא זה. התיקון הוא שבכלל יש חרדים בכנסת ועוד שרים, לא משנה איך אתה קורא לתפקיד. בפועל זה אותו תפקיד.
5
"חטא המרגלים" היה קשור לארץ הקודש
דוד מאיר | 27-08-2015 16:18
לארץ הקודש ולא ל'מדינת ישראל' עוקרת הדת.
6
שקר! היכן ראיתם זאת בהחלטתם? להיפך! סייגו זאת כחד פעמי!
קובי | 27-08-2015 16:37
אוי כמה חשוב לציונות הדתית שהחרדים יתמזגו במדינה.... אבל זה לעולם, לעולם! לא יקרה. די להסתכל כיצד משפחותיהם נראות כדי לבטל מראש כל רעיון עוועים שכזה.
7
גוש קטיף והחרדים
| 27-08-2015 16:56
אותו חטא קדמון גרם לחרדים להסתכל מהצד על גירוש היהודים מגוש קטיף
8
ל-7 חוצפן
אני | 27-08-2015 18:30
הסרוגים נותנים ידם לכל מי שמצר את צעדי החרדים ולומדי התורה. אתם שיתפתם פעולה עם טומי לפיד ואולמרט כדי להדיר את החרדים, הסרוגים התפטרו מהממשלה רק בדקה ה-90 אחרי שעניין גוש קטיף כבר נחתם ובכך נתנו ידם לגרוש. רבני הסרוגים השתיקו את צאן מרעיתם והרדימו אותו, ואתה עוד בא בטענות לחרדים?
9
7: מדוע החכי"ם שלכם לא מוטטו את הממשלה אז כשיכלו לכך?
קובי | 27-08-2015 18:39
אינך מתביייש להיות שייך לאלו שיכלו לעצור את הגירוש בפרישתם מהממשלה אז ולא עצרו אלא ישבו על כסא השומן עד הרגע האחרון כשלפיד האבא נכנס כבר והם לא היו לשון מאזניים - ובאים בטענות לחרדים שהיו צריכים להוציא עבורכם את הערמונים מהאש??? אז את שאלתך תפנה בבקשה לשאול יהלום וחביריו - הנציגים שלכם אז בממשלה.
10
אין ספק שסרוגים זה יתד נאמן עם כיפה סרוגה
מישהו | 27-08-2015 18:48
מפרסמים רק תגובות עויינות לציונות הדתית. רוב התגובות כאן הם של חרדים שמשתמטים מלימוד תורה ומגיבים נגד המדינה. כמובן לא מצפה לפרסום תגובה זו. כי היא ציונית מדי.
11
ל-3 לא צריך לכתוב דברים ידועים וברורים
איפה היו הגדוילים בשואה? | 28-08-2015 10:47
ל-3, גדולי התורה החרדים אמרו לא לעלות לא"י. אם הם היו עולים, לא היה לנאצים את מי להרוג (שלא לדבר על העובדה שרבים מהם אמרו לא לעזוב את אירופה אפילו לאחר שהשואה כבר התחילה). אכן, החרדים אשמים בשואה.
12
קצת דברי תורה להאיר באפילה
נמי | 28-08-2015 15:36
"תניא ר' נהוראי אומר דור שבן דוד בא בו נערים ילבינו פני זקנים וזקנים יעמדו לפני נערים ובת קמה באמה וכלה בחמותה ופני הדור כפני כלב ואין הבן מתבייש מאביו תניא ר' נחמיה אומר דור שבן דוד בא בו העזות תרבה והיוקר יעות והגפן יתן פריו והיין ביוקר ונהפכה כל המלכות למינות ואין תוכחה מסייע ליה לר' יצחק דא"ר יצחק אין בן דוד בא עד שתתהפך כל המלכות למינות.." (סנהדרין צז.) חכמינו ז''ל חושפים את פרצופם האמיתי של המנהיגים המרכיבים את המלכות (הממשלה) בדורנו שאפילו שנראים כחרדים ויראי שמים הם אפיקורסים ולא שייך לומר שאולי אנחנו לא הדור של המשיח כי כמעט הכל כבר התקיים: חוצפא ישגא, ויקר יאמיר.. חכמת סופרים תסרח, ויראי חטא ימאסו, והאמת תהא נעדרת... וכו' (סוטה ט, טו) ! ומי שלא מבין את המשנה הנה הסבר פשוט - רוב מוסדות הדת היום הינם תעשיה של הון [רב] ושילטון [חסר רסן] בידיים של עבריינים מושחתים שקוראים עצמם רבי'ס מה שמסביר למה חוכמת הסופרים סרחה ויראי חטא מאוסים כי האמת נעדרת מה הקשר ? מסביר הבעל שם טוב: "..תדעו שבעיקבתא דמשיחא יהיה אנשים שמכנים את עצמם בשם רבי ויהיו מרמאים ומטעים את הבריות, הרבה כמו אלו העלין והסימן בזה הוא אם אחר הבדיקה יתוודע לך שהוא נזהר משקר עד קצה האחרון, אזי תדע שהוא צדיק.." (ספר אור הנר – ענינים נוראים דף י"ג) האמת - קנה המידה לבדוק צדיק אם הוא אמיתי או שהוא רק מרוויח הון עתק מ"עסק" מהתורה - נעדרת כי בודדים הם הרבנים שאומרים רק אמת ומתרחקים מהשקר
13
העמדת האמת - תגובה לכותב המאמר
נמי | 28-08-2015 16:42
דבר חשוב שהיה הופך את הכתבה לפחות מגמתית ומן הראוי היה להביא את דברי רבי אלחנן וסרמן הי"ד ממנהיגי אגודת ישראל שנרצח בשואה אלו דבריו על הציונות: "אומרת בפיה להוליך לארץ ישראל ובאמת היא מוליכה לכפירה גמורה בעיקר... מתקיים השקר הזה קרוב לארבעים שנה, ומי יודע כמה יתקיים עוד ?" ואלו דבריו על מקומה של ארץ ישראל ביהדות: "נוכחנו לדעת כי בלעדי התורה אין בכוחנו להתקיים אילו עשרות שנים ובלעדי ארץ ישראל התקיימנו 2000 שנה... ארץ ישראל דרושה לנו אבל בלעדי התורה לא נתקיים כיהודים". עכשיו כותב המאמר מפרשן: "..ההתנגדות החולנית לעלייה לארץ ישראל בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, עלתה לעמנו במיליוני קורבנות בשואה," ואני עונה: כותב המאמר לא מאמין בתורה או לא יודע שבפרשות 'בחוקותיי' ו'כי תבוא' [אל הארץ] מתוארת השואה שחור על גבי לבן כשהגורמים הם דווקא ה'משכילים' - שעזבו את חוקות התורה ובחרו להידמות לגויים - הם הם ראשי הציונות ולאחר מכן ראשיה כדוגמת המתיוונים בן-גור-יון ומפאי עם כל החברה כמו שציין בכתבה (בחלק היותר אובייקטיבי).. לפי התורה מה שהיהודים הדבקים בה היו צריכים לעשות זה להוכיח את עוזבי התורה ולקרבם בדכי נועם או לחילופין למחות בהם כנראה שהם לא עשו זאת... הקב"ה לא עושה דין בלא דין ! לפי התורה מה שהכותב מפרשן זה הכרעת צד במחלוקת ידועה בין צדיקים אמיתיים בשיא הבורות תוך פגיעה והשמצת (חטא המרגלים?) דעה מנומקת במשנה "אל תתחבר לרשע, ואפילו לתורה" (אבות דרבי נתן ט) של צדיקים שהעדיפו למות באדמה טמאה על קידוש ה' מאשר לחיות באדמת הקודש על חילול ה' נגד רצונו בארצו ! ..ר' שמעון אומר מנין שהמחטיא את האדם יותר מן ההורגו שההורג הורג בעולם הזה ויש לו חלק לעוה"ב והמחטיא הורגו בעולם הזה ובעולם הבא שתי אומות קדמו את ישראל בחרב ושתים בעבירה המצרים ואדומים קדמו בחרב (שמות טו, ט): "אמר אויב ארדוף אשיג אריק חרבי" (במדבר כ, יח): "ויאמר אליו אדום לא תעבור בי פן בחרב אצא לקראתך" ושתים בעבירה מואבים ועמונים על אלה שקדמו בחרב כתיב (דברים כג, ח): "לא תתעב אדומי" "לא תתעב מצרי" אבל אלו שקדמו בעבירה להחטיא את ישראל לא יבא עמוני ומואבי (שם, ד): "גם דור עשירי עד עולם": (במדבר רבה פרשה כא) בעצם ה'ציונים' שקדמו בעבירות להחטיא את ישראל וגזיזת הפאות בכוח הינה סמל - יותר גרועים במשהו מהנאצים הרי המצרים עינו אותנו לפחות כמו הנאצים והתורה לא מסכימה לנו לתעב אותם ומחייבת אותנו לראות את הטוב שהיה תחת עבדותם "לא תתעב מצרי כי גר היית בארצו" ואני יכול להבין שקשה לקבל כי גם לי לא קל לקבל זאת אבל אם זה מה שהתורה אומרת אנו חייבים לכופף את הרגש !!!!!!! לבוא ולטפול עלילות של חטא המרגלים שגרם לשואה על הרב אלחנן וסרמן הי"ד ושאר הרבנים בדעתו זה הצגת המחלוקת בצורה הכי לא מכובדת שהיה אפשר לכן אני מציע שתפרסם את תגובתי זו למרות שאינך רוצה ותשנה את הכותרת השקרית בבקשה ואת התת כותרת הדומה לה זה מינימום ! דרך אגב אני לא 'חרדי' ולא 'לאומי' אני יהודי פשוט שמאמין בתורה ובחכמיה האמיתיים אוהב את כל בני ישראל ושונא שקר ודובריו נמי
14
ל7, החרדים לא עמדו בצד הם רקדו על הגג
חרדי ששמח במפלתכם | 29-08-2015 21:46
לקיים מה שנאמר 'על דאטפת אטפך' ודרך אגב על הסיבוב הראשון עם לפיד האב חטפתם בקטיף, אבל הסיבוב השני עם לפיד הבן החשבון עדיין פתוח......
15
14 - חטפנו? הרבעלך שלכם אמרו לכם לברוח
ציוייני | 30-09-2015 23:16
מאשדוד ומכל הדרום לירושלים. בזמן שדתיים לאומיים הגנו על העיר בצבא ועזרו לתושבים, גם החרדים שנשארו. אגב, קיבלתם מכות בירושלים בזמן האחרון... אז אצל מי החשבון פתוח?...