הרב אמסלם: "הציונות הדתית אוהבת ספרדים אך לא ספרדיות"

יו"ר תנועת 'עם שלם' לא מתרגש מדרישתם של פעילי 'הבית היהודי' למנות דיינים ספרדים לבתי הדין: "הציונות הדתית צריכה תמיד ספרדים לקישוט"

"הציונות הדתית אוהבת ספרדים אך לא ספרדיות"
  (צילום: Yossi Zamir/FLASH90)

סערת הדיינים המזרחיים.

יו"ר תנועת 'עם שלם', הרב חיים אמסלם, אינו מתלהב, בלשון המעטה, מהיוזמה של חלק מפעילי 'הבית היהודי', לפיה יש למנות דיינים ספרדים לבית הדין הרבני הגדול ולבתי הדין האיזוריים.

"עם כל הכבוד לחבר׳ה הספרדים של הבית היהודי, שכואב להם שהספרדים והספרדיות, לא נספרים ולא נחשבים בעיני ההנהגה שלהם, עליהם להבין שבמסגרת הציונות הדתית הקלאסית, שחושבת שאין יותר מקום לאבחנות כאלה ספרדים/אשכנזים, וראיית ״המחץ״ הם נישואי ״התערובת״ בין הספרדים לאשכנזים הנעשים (כמעט) ללא התנגדות מצד ההורים האשכנזים, לעולם לא יבוא הפתרון", מסר הרב אמסלם ל'סרוגים'.

לדבריו: "הספרדים הללו, בניגוד לשאר חבריהם בוגרי הישיבות התיכוניות והגבוהות, וישיבות הקו שכבר ״נטמעו״ ברוח הציונות הדתית והחרדלי״ות אשר יניקתם והוויית קיומם היא תורתו של הגראי״ה זצוק״ל ואין בלתה, שם אין להם מקום ואין גם מקום להשקפה מזרחית אותנטית, וחבל על המאמץ, אם רוצים רק במינויים של רבנים הנושאים שמות משפחה כמו ״אטיאס״ ״אבוקראט״ ״ברדוגו״ וכיוצא, עליהם התמיה מה אלו אף אלו, וכי הסיפור הוא המוצא העדתי, ושם המשפחה?".

הרב אמסלם מתייחס לסערת הגיור האחרונה סביב הקמת בתי הדין הרבניים העצמאיים לגיור וטוען כי הרבנים הספרדים מהציונות הדתית אינם מכירים בכלל את פסיקותיהם של חכמי ספרד: "ניקח למשל את סערת הגיור האחרונה, אשר לא מעט רבנים מהציונות הדתית, וגם הספרדים שביניהם, מצפצפים כציפור את תורת חכמי אשכנז. האם הם מודעים לפסיקותיו של הגאון רבי יוסף משאש בנדון? או של מרן הרב עוזיאל? או של רבי משה הכהן דריהם? ועוד עשרות גאוני עולם שדעתם להקל מאוד. האם איכפת להם בכלל מאותם הפסיקות? האם אותם רבנים שגדלו והתחנכו ״אצלם״ פסיקתם תהיה שונה מחבריהם האשכנזים לספסל הישיבה במרכז ובהר המור?".

"חברים תתעוררו, אמנם הציונות הדתית צריכה תמיד ספרדים לקישוט, אך זיכרו את פרשת הכדורגלן ״אוחנה״ אשר בה ״העמידונו אל עמוד הקלון״ [כלשון הגר״י משאש בעניין חגיגות המימונה]", מזכיר הרב אמסלם.

עם זאת, יו"ר תנועת 'עם שלם' סבור כי "הציונות הדתית אינה שונאת ספרדים חלילה אך אינה אוהבת ״ספרדיות".

"לכן כשצץ ספרדי גאה בספרדיותו, ואוטנטי, שלא בהכרח התחנך בחיק הציו״ד גם הוא ציוני בהשקפת עולמו, ועולמו קרוב מאוד אליהם הם אינם יכולים להכיל אותו, והם דוחפים אותו לזרועות אחרים, כך היה בעבר וכך יהיה תבינו זאת. יש לספרדים כבוד עצום למרן הרב קוק ולמפעלות הציוה״ד, ולתפיסת תורה ועבודה, הלוואי שהייתי יכול לומר שהדבר הדדי גם מהצד השני".

בסוף דבריו מבהיר הרב אמסלם כי "הרי מי שיצר במו כפיו את תמ"י, ואחר כך את ש״ס והמציא בעצם את הספרדיות-הליטאית האנטי ציונית והאנטי יצרנית, והבריח רבבות ספרדים שהמקום הטבעי שלהם זה היה אמור להיות המפד״ל לימים הבית היהודי זה האליטה האשכנזית בעצמה בהתנהגותה הלא חכמה. צר לי שאין בפי בשורה או אלטרנטיבה להציע עבורם, אז בינתיים תישארו שם ותשלימו עם המצב. זה מה יש".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
16 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
רוב הספרדים במגזר הדתי לאומי הם משתכנזים
אשכנזי נאור | 25-08-2015 9:43
גמורים וכל קשר למילה ספרדים הוא רק בשימוש השם ללא כל תוכן. לומדים במוסדות אשכנזים ועוברים את האילוף המקולל האשכנזי. בדיוק כמו בקום המדינה, שום דבר לא השתנה... לומדים פוסקים אשכנזים בעיון ועוד... אין ראש ישיבה אחד שלא מתכווץ כאשר ספרדים ניגשים אליו בנוגע לנוסח התפילה וטוען שאצלו אין סקטורים ורק נוסח אחיד...- הנוסח האשכנזי כמובן, כי מי עוד קיים בעולם חוץ ממנו...
2
יש אמת בדבריו
טל | 25-08-2015 9:50
3
ל1 אתה קצת מגזים אבל
| 25-08-2015 10:09
צודק
4
צודק, אבל גם הכובע והחליפה שלו באו מאירופה
אברהם | 25-08-2015 10:19
מה נעשה? מלכות אדום שולטת בעולם. אין להם ג'לביות, והם יושבים על כסאות ולא בטבעיות על הרצפה. ממשהו אחד הוא מתעלם. בציונות הדתית עוד מעט לא יהיה זכר לעדות בגלל החתונות . מה שאין כן בציבור החרדי.
5
בציבור הדתי לאומי מחקו את תרבות ספרד!!!!
איש יקר | 25-08-2015 10:37
ברור רובם של הישיבות התפילה בימים נוראים היא אשכנזית. רוב הרבנים לומדים בשיטה אשכנזית מספרים אשכנזים אז נכון שאלנו אין גזענות כמו החרדים ולומדים יחד ומתחתנים אבל זה בתנאי ברור שתהיה אשכנזי כמונו היינו בישיבה המון ספרדים ומעולם לא זכור לי ששרו בשבת שיר מזרחי או שהראש ישיבה בשיעור הלכה אמר מה הספרדים פוסקים לצערנו עדיין יש אנשים רבים בהנגה שלנו שמסתכלים על ספרדים כבבונים שעכשיו ירדו מהעץ...
6
ל-4, מי אמר לך שישבו על הרצפה במרוקו...
יניב | 25-08-2015 10:56
אולי רק במקומות פרימיטיביים. לידיעתך שבאו עולים למרוקו בשנות ה-50 וה60 הם הצטערו רק בגלל שהם הרגישו שהם באו למדבר, בעוד במרוקו היה להם הכל! בתי קולנוע, מגרשי ספורט, בניינים, מכוניות צרפתיות הכי חדשות, כל מה שאתם חושבים שמרוקו לא, מרוקו היא כן. עוד לפני שישראל ידעה מה זה כדורגל כבר היה טורנירים בינלאומים במרוקו בהם השתתפו גדולי הכדורגלנים דאז בהם: די-סטפאנו וקופה, פיונטוני ופונטיין. אז לפני שאתה מזלזל בעולם הספרדי, תזלזל בעולם האשכנזי שבגד בתורה והעדיף להתבולל, בעוד הספרדים נשארו נאמנים לרבנים, ועובדה שמשמיים השואה הייתה על יהודי אשכנז.
7
שש - הגזמת
Freebird | 25-08-2015 11:12
אני מזדהה עם כל מה שהרב אמסלם אומר. אבל אל תנסה להציג את גולת מרוקו כגן עדן עשיר. רוב המרוקאים היו עניים מרודים (כמו האוכלוסייה הערבית המקומית). הם עברו פרעות ורדיפות. ההערה על השואה היא מרושעת ונבזית. תתבייש.
8
ל 6 אני מזלזל בתרבות המערבית
| 25-08-2015 11:17
אני מזלזל בתרבות הכיסאות והשולחנות כי בזמן התנ"ך חיו חיים טבעיים. אני מזלזל בבתי הקולנוע. אני מזלזל במשחק ההבל שנקרא כדורגל. אני מתגעגע לרבני מרוקו ועיראק שישבו על הרצפה והגו בתורה ולבשו ג'לביות. אני מתגעגע לאכילה בלי סכין ומזלג בצורה טבעית עם הידיים. חבל שאתה מאמין בדפוסים המערביים ומשכנע אותי שגם רבני המזרח היו כאלה. התרבות המזרחית ככלל, הרבה יותר מתאימה לחיים בארץ ישראל.
9
די עם ההתבכיינות הזאת, ספרדים בכיינים נמאסתם.
תימני | 25-08-2015 13:42
די עם היללות האלה. חושבים שלא התקדמתם מספיק אז תתאמצו יותר. אף אשכנזי לא קיבל תואר ראשון או דוקטורט בגלל שהתבכיין אלא בגלל שהתאמץ והבין את חשיבות ההשכלה. הרב אמסלם צא לנו מהוריד. אתה חרדי ודין וחשבון בקש מהחרדים מאלה שגדלת אצלם. לא מעוניינים לשמוע את ה"מקופחות המקצועית" שלך. פתאום יש לו מה להגיד לנו כל הזמן. "סרוגים" אנא הניחו לנו ממנו.
10
מספיק עם אמסלם
איתן | 25-08-2015 15:34
אני לא כ"כ מבין למה כל שבועיים שלושה אנחנו צריכים לשמוע מה הרב אמסלם חושב בכל מיני נושאים, הוא לא נבחר ציבור ולא מעניין אף אחד באמת מה הוא חושב
11
צודק!
א. ב. | 25-08-2015 21:42
לתשומת בנות היענה שבינינו! מפמ"ר תושב"ע הנוכחי, הרב יהודה זולדן, מחייב את כל תלמידי החמ"ד ללמוד צספר הלכה אחד ויחיד - פניני הלכה של הרב אליעזר מלמד. הוא אוסר ללמד בספרים אחרים, והוציא את כל ספרי הספרדים מתכנית הלימודים.
12
ממש היום שמעתי מתוניסאי בן 90
אני | 25-08-2015 22:48
שעלה בקום המדינה לארץ שעוד בתוניס הם נשענו ולמדו מתורתם של חכמי פולניה והונגריה, ששם לדבריו היה מרכז התורה הגדול בתקופה שקדמה לשואה. הוא מאוד הפתיע אותי, כי בתור בחורה צעירה שגדלה לתוך עולם שבו אריה דרעי וקיפוח ספרדי הם מובנים מאליהם באמת חשבתי שהיה נתק בין חכמי אשכנז לספרד בסה"כ 100 שנה אחורה. חבל שבשם הפוליטיקה מעצבים את ההסטוריה ההלכתית מחדש. לא מאמינה שעולי תוניס, אלגיר ולוב יודעים על כך.
13
אשכנזים הם רעים!
יניב | 26-08-2015 7:44
לא סתם ה' הוריד עליהם את השואה! איך הם חטפו 10 אלף ילדים ואמרו ש"היה בלאגן במדינה", שהם שמו ספריי של כינים על הספרדים בעוד הם באו בגטאות. הם אלו שהלשינו על אחים שלהם בשואה, הם אלו שעזבו את דרך הצדיקים והתבוללו, הספרדים הם פי אלף יותר טובים. מה לעשות זה ההבדל בין הספרדים שהם מיהודה לבין אשכנז שהוא מישראל. ויהודה מבורר יותר מישראל. עובדה שכל הרפורמים באו מאשכנז, וכל השטויות של הציונות באה משם, כל הדרכים המעוותות של ימינו מגיעים משם! אין לנו הספרדים במה להתבייש!
14
ל-8 אתה מדבר שטויות...
יניב | 26-08-2015 9:43
בתקופת התלמוד ישבו על כסאות. ההלכה אוסרת אכילה עם הידיים. בקבלה יש סודות קודש על הדבר שנקרא סכין, מזלג וכף! לא כל רבני מרוקו ועיראק לבשו ג'לביות. והם לבשו ג'לביות כמנהג המקום הערבי ולא כמנהג היהודים. אין לך מושג על יהדות מרוקו ועל זה שהם חיו חיים הרבה יותר טובים ממה שאתה חושב. וכמובן יש הבדל בין המרוקאים שבאו מספרד ואלו שהיו שם עוד לפני. אם הייתה יודע כל הלחנים המרוקאים למינהם הם למעשה ערביים במקור, אותו דבר באשכנז שמנגינות החסידות לקוחות ממלחינים מימי הביניים. וזה שדיברתי על קולנוע וכדורגל הייתה בכוונה להראות לך שחיו שם חיים יותר מודרניים ממה שחיו פה.
15
אין על עם ישראל למרות כל זרמיו
יצחק | 26-08-2015 10:12
וזה עובדה !!! בחר בנו לכווווולם!!!! והוא יודע הכל !!!! אז לכל המתלוננים תרגיעו , אתם לא חכמים מימנו !!! ובפרט אם אתם רבנים אז ........ תרגיעו !!!!
16
די!!!! מספיק לנו מהרב אמסלם
| 26-08-2015 10:34
כל 5 שעות בממוצע הרב אמסלם קופץ לי על המסך ב"סרוגים" וחופר על נושא אחר. צא לנו מהווריד עם סגנון הדיבור החרדי שלך. הציונות הדתית לא חייבת לך כלום (גם לא שיריון ב"בית היהודי"). לא גדלת אצלנו, אתה לא תורם לציבור הזה כלום ואף אחד לא מעוניין לשמוע את הביקורת הלמדנית שלך. אחרי שהתמודדת על מישרה אפשרית ולא הצלחת נסה להבין מה חושבים עליך...