אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרהור נוגה: ומה אם האדמו"ר מסאטמר צדק?

אולי בעקבות האירועים הקשים במצעד הגאווה ובכפר דומא שהציתו סיפה של מלחמת אחים. אולי מדינת ישראל היא אכן מעשה שטן? ואולי לא שטן, אלא סתם טעות היסטורית חמורה?

הרהור נוגה: ומה אם האדמו"ר מסאטמר צדק?
  ואולי הוא צדק. האדמו"ר מסאטמר (יונתן זינדל/פלאש90)

לפתע עלתה בי מחשבה, ומה אם האדמו"ר מסאטמר צדק? אולי בעקבות האירועים הקשים במצעד הגאווה ובכפר דומא שהציתו סיפה של מלחמת אחים. אולי מדינת ישראל היא אכן מעשה שטן? כפי שטען האדמור יואל טייטלבאום מסאטמר (ואתוודה שאיני מומחה למשנתו). ואולי לא שטן, אלא סתם טעות היסטורית חמורה? הרבי מסאטמר לא היה היחיד שחשב שזו טעות להקים את המדינה, אבל הוא וחסידיו הלכו עם זה מאוד רחוק.

כן דווקא סאטמר, אלו שאנחנו כל כך אוהבים להתרגז עליהם ואפילו לפעמים לשנוא. אלו המנוכרים לנו (ואנחנו להם) כל כך. במיוחד אותם שעושים כותרות כשהם נמצאים בהפגנות האנטי- ישראליות ושנפגשים עם כל מיני צוררים דוגמת אחמדניג'ד מיודענו משכבר, ודומיו. אולי דווקא הם צודקים, חשבתם על זה פעם?

אולי מדינת ישראל היא אפיזודה חולפת? סך הכל 67 שנים הם באמת פיפס קטן על מפת ההיסטוריה האנושית. הממלכה החשמונאית בימי בית שני שמכאן נראית לנו כזאת כאוטית ומבולגנת עמדה על תילה 200 שנה. אז קצת רספקט. מדינות וממלכות תמיד עלו וירדו מעל בימת ההיסטוריה. לגברת הרומאית שהסתובבה בשווקים בשיא תפארת האימפריה קשה היה לדמיין ימים שרומא אינה קיימת. כך גם לבחור שלגם כוס שיכר בלונדוניום. מי היה מאמין שמלכי אירופה, או הח'ליפות המוסלמית ירדו אי פעם מגדולתם? בטח לא אותם אנשים שחיו בשיא הפריחה של אותם ממלכות ותפיסות העולם שהם נשאו בחובם.

אז אנחנו מצדדים בדמוקרטיה ואנחנו שמחים על כך שעד עכשיו מעולם דמוקרטיות לא נחלמו זו בזו. אבל כמה שנים כבר קיימת הדמוקרטיה? והאם שכחנו שיש אויבים חוץ מאותם מדינות דמוקרטיות? נכון, כיום המדינות הדמוקרטיות עדיין אמנם בחזית הטכנולוגיה, הכלכלה, הקדמה וקביעת הבון טון, אבל לפחות בכלכלה הסינים כבר מתחילים להוביל, האסלאם על שלל גווניו מאתגר בצורה אחרת את המערב ורוסיה של פוטין בצורה שלישית. ומי יודע אילו כוחות עוד צומחים להם ברחבי הגלובוס.

אז אנחנו יושבים לנו כאן בטבורו של עולם ונראה לנו שמדינת ישראל, במתכונת זו או אחרת תישאר לנצח נצחים. אבל אולי המלחמות הפנימיות שלנו יביסו אותנו מבפנים ואלא החיצוניות יגברו עלינו? אולי התחזית של נתניהו לגבי איראן תהיה הרבה יותר אפוקליפטית ממה שהוא צופה ובעוד כמה שנים תהיה כאן מלחמה גרעינית, או סתם כוחות אסלאמיים רדיקאליים בחסות הגרעין יביאו אותנו אל סופנו?

אולי אלו שמתריעים על כך שאנחנו הולכים למדינה דו לאומית צודקים? ובסוף אנחנו והפלסטינים נשב באותו פרלמנט שייצור כאן מדינה אחרת לגמרי? ובעקבות כך ההרכב הדמוגרפי ישתנה? אולי הגירה מסיבית מהמדינות המתפוררות סביבנו ישנו את פניה של ישראל לבלי הכר? ואולי מלחמות הפנים והנגיסה בזהות שלנו ביס ועוד ביס יביאו אותנו אל סופנו? ואנחנו צועדים אל עבר מדינת כל אזרחיה עם חוקי הגירה וזהות אחרים משחשבנו? מי יודע?

ואז כשתשקע אותה מדינת ישראל, עליה חלמו הרצל ואוסישקין, כצנלסון, הרב קוק, אחד העם ומונטיפיורי, חסידי סאטמר ימשיכו. הם או שכמותם. התבוללות מזה וקריסת מדינת ישראל מזה והם בשלהם, כי יש להם פרספקטיבה של איזה אלפיים שנה של עם ששורד כל מיני תמורות היסטוריות. ויהודים אדוקים בצורה כזו או אחרת יהיו הנצר היחיד לעם ישראל. זה שאנחנו שייכים אליו וקוראים למדינה שלנו על שמו. והלקח המר של הקמת מדינת ישראל על ידי יהודים שעלו כחומה ילמד בספרי הלימוד של אותם יהודים שאפילו לא יהיו צאצאינו. נהיה בספרי ההיסטוריה ליד שבתאי צבי, הניסיונות לאוטונומיה יהודית בארגנטינה וברוסיה, או לצדו של בר כוכבא המושמץ באותן קהילות. בן כוזיבא ההוא שהכזיב..

לא, לא שאני באמת חושב ככה, אבל זו סתם מחשבה שפילחה את מחשבתי ומעלה אחריה שובל של תהיות. ומזכירה עד כמה שברירי הקיום שלנו, כבני אדם, כעם וכזהות שצרובה בתודעתנו.

ואז אשתי מיד אומרת- כשיש לי מחשבות כאלו, נו אז מה? מה זה משנה לך בנקודת הזמן הזאת? אם זה מה שאתה מאמין בו, וזו תפיסת העולם שלך תפעל על פיה. איך זה משנה את מה שאתה צריך לעשות עכשיו? נגיד ללכת לסופר כמו שהבטחת…

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
רצח במצעד הגוואה
מגיב | 18-08-2015 18:12
אל תתלפא אם הרוצח הוא חסיד סאטמר או הושפע מהם
2
הרהורי הבל
בנימין | 18-08-2015 18:20
ארץ ישראל כתובה בתורה אלפי פעמים בסיטואציות שונות. ספרי הראשונים והאחרונים מלאים בפסקי הלכה לפיהם קיימת חובת יישוב הארץ גם כשאין בית המקדש קיים. השו"ע פוסק במפורש שמצווה לפדות אדמות מנכרים בא"י אפילו בשבת ע"י א"י. מלבד זאת מהו קיבוץ גלויות?! האם פירושו, שהקב"ה בעצמו יגרור אחד אחד לארץ ישראל? ואם כן כיצד זה מתיישב על הדעת? כאשר כמעט חצי מעם ישראל יושבים בארץ ישראל אין לך קיבוץ גלויות גדול מזה! זאת ועוד. איך עלתה בראשך מחשבה קלוקלת כזו לפיה אנשים שהולכים ומתנשקים עם שונאי ישראל - צודקים?!,אתה באמת חושב שארורים כאלה יכולים להיות צודקים?! הבעיה של הציונות הדתית בימינו שהיא לא לומדת מספיק את האידיאל שלה עצמה, וזה מה שיוצר בלבול ונערים פוחזים שמתנכרים לדרך המאירה הזו.
3
צודק? איך בדיוק? מחרף את עם ישראל ? בושה של מאמר !!!
אודי | 18-08-2015 18:53
4
אי אפשר לכנות תהליך שהציל ועזר למיליוני יהודים טעות
רמי | 18-08-2015 19:08
אבל אולי באמת צדק הרבה שציוה על חסידיו להשאר בהונגריה והוא עצמו ברח ברכבת שארגן איזה ציוייני אולי ....
5
צודק חלקית
סיהאלום | 18-08-2015 20:31
צודק בכך שהציונות היא תנועת שמד. צודק בכך שבוודאי זו לא " ראשית צמיחת". אבל: לא צודק ביחס המגעיל לעדות המזרח. לא צודק בהתחנפות הבזויה לגרועים שבאויבי ישראל כגון המנוול אובמה שר"י. לא צודק בשמחה ההזויה שחסידיו הפגינו עם חורבן גוש קטיף ע"י הממשלה הציונית. לפחות זו דעתי. מותר לי עדין להביע דעה.
6
זה השלב הטבעי הבא של החרד"לים
ישראל | 18-08-2015 22:52
זהו שלב צפוי וברור של האנשים שלא מאמינים באמת שלהם אלא חושבים שהחרדים צודקים.
7
רעיון מוקשה מיסודו
עידו | 19-08-2015 0:10
מדינת ישראל היא מופת של יציבות קידמה והתקדמות. יחסית לכל העולם, ובהתחשב עם כל בעיותיה הדמוגרפיות והביטחוניות. המדינה החשמונאית שגשגה (בימים שהיא שגשגה, ואינני זוכר אם הם עלו בהרבה על 67 שנים) רק בזכות דיקטטורה הורדוסית-רומאית. זה אפילו לא דומה למדינת ישראל שלנו. גם אם מדינת ישראל היא אפיזודה, בלתי נסבל להציג את הגישה הסאטמרית כחלופה, שבמשתמע מעדיפה העלאת יהודים בכבשנים או בכידוני איראן, ורק לא מעשה השטן של מדינת ישראל. הנס שעשה עמנו הבורא של קיבוץ גלויות, עינינו ראו ולא זר, מקשה מאד מאד להציג את מדינתנו כאפיזודה חולפת או כטעות היסטורית.
8
טעות היסטורית?
אלי | 19-08-2015 1:06
על הטעות ההיסטורית הגדולה, תקרא את הספר "אם הבנים שמחה" שנכתב ע"י הרב ישכר שלמה טייכטל - רב סאטמאר שהוחרם.
9
אין שום ביקורת כאן בעריכה ?
דוד | 19-08-2015 6:18
כגבר , אני בהחלט יכול לקבועשזה מאמר גברי קלאסי. איש מגבב לעצמו טור שלא מבוסס על שום עובדות. מגבש תאוריה שאין לה שום מסקנה או תוצאה נראית לעין. זה לא שעכשיו אני או הכותב המלומד נשנה את הלוז של עתידנו הקרוב. האם היה אפשר להמיר את שתי הדקות האחרונות בחיינו במעשה קצת יותר קונסטרוקטיבי ?
10
טענה הזויה
ציון | 19-08-2015 8:53
אדם הזוי - קודם כל ההצתה בדומא עוד לא יודעים מי עשה את זה - יתכן בסבירות גבוהה שזו פרובקציה ערבית או שמאלנית. לגבי מצעד הגאוה עם חרדי אנטי ציוני עושה מעשה נפשע היא הוכחה שסטמאר צודק - כל ההנחה הזו הזויה
11
סטמר והיהדןת
אייל | 19-08-2015 9:20
לא חייבים להיות חסיד סטמר עם כל מה שמשתמע מכך כל הרבנים הליטאים הם מחזיקים משיטת סטמר גם אם כלפי חוץ הם לא מראים זאת ומשתדלים להיות נתראלים בכוונה לדאוג לציבור המזרחי אשר ירד מיהדותו בהשפעת המדינה ולהשפיה עליהם צריך לוותר בגלוי על הרבה דברים שסטמר בדעה אחרת
12
חחחח
| 19-08-2015 17:46
אם ככה בבקשה לא לקרוא לסאטמר יהדות כל הכתבה זה חרטא
13
צדקו
YEHUDA | 20-08-2015 1:33
למר אברהם קרמור נ"י אנא סלח לי אבל הביטוי "מעשה שטן" הוא לגיטימי בהחלט (ראה למשל רש"י שמות לב', ה), ומה זה ששאלת "מאימתי השטן פועל לבד ללא הקב"ה?", ודאי שכל כוחו בא לא מהקב"ה, אבל מה תגיד על תחילת מגילת איוב? הנך כותב ללא ידע מינימלי! "הרי הקב"ה הוא בעל מלחמות" ולכן "אנו מאמינים" ש.... אתה מאמין במה שאתה רוצה, לפני חורבן הבית הראשון והשני, וגם בר כוכבא כמה וכמה קרבות ניצח, ומה קרה בסוף? אולי תזכור את הפסוק: "אם ה' לא יבנה בית שוא עמלו בוניו בו, אם ה' לא שמר עיר שוא שקד שומר". מה הפסוק הזה מלמד אותך? האם קיבלנו הבטחה מהקב"ה ששואה לא תקרי ח"ו עוד הפעם? והרי הכתוב אומר "ויתן להם ארצות גוים ועמל לאומים יירשו: בעבור ישמרו חוקיו ותורותיו ינצורו, הללויה"—67 שנים? כן אחר השואה הנוראה הקב"ה נתן לנו "חופש" והזדמנות ולאן הגענו? למצעד "הגאוה" בירושלים, לא נדבר על ת"א, האם זו מדינה "יהודית"? שלומדים תורה, נכון, אבל תסע לארה"ב למשל לליקווד, ותראה שאין לנו במה להתפאר עליהם, והגויים האמריקאים לא מתנפלים על לומדי תורה, הרי אפילו במלחמת וייטנאם לא גייסו בחורי ישיבה! ח"ו אינני רוצה לעורר קטרוג אבל דע לך שרק בזכותם של מספר לומדי תורה צנועים אנו מחזיקים מעמד, וראה, בזמן האחרון הכל מתהפך ומי יודע מה ילד יום. נתפלל שזה יהיה ציר הלידה האחרון ושיהיה ברחמים, אמן! שהסאטמר צדקו? בודאי!
14
לכתב
המצליף | 20-08-2015 8:43
הם לא אלה שנפגשים עם אויבי ישראל אלא חלק קטן שניפרד מהם שמונה אולי אלף איש הם מזרימים מאות מיליונים בשנה למוסדות בארץ
15
בשמיים לא דנים אדם אם הוא חסיד או משהו אחר
מאיר | 20-08-2015 11:09
מה המשמעות להתלבטות הזו? הרי כל החיים אתה יכול להעלות שאלות כאלו ואחרות ולערער על האמיתות הפשוטות ביותר?האם בגלל מעשה זה נורא ככל שיהיה נשכח את הראשונות?אולי בכלל תשאל:אולי יש דת צודקת יותר מהיהדות ח"ו? בשמיים ידונו את האדם אם היה נאמן ולא זייף.תירגע רוב הסאטמרים נולדו לסאטמרים ורוב הציוניים נולדו לציוניים.הכל כמעט עניין של חינוך והבית ממנו באת.
16
הרב אשלג זצ"ל אמר שאם מבינים שהמדינה זה
יעל | 20-08-2015 12:43
מהבורא יתברך ומבינים שיש פה קלקול , אז מבינים שצריך לתקן. אבל אם אומרים שהמדינה מהס"א,אז אפשר לחשוב שהכל לא בסדר. וגם אמר שצריך להודות לשם שעכשיו יש מדינה יהודית, כי זה עצר את ההתבוללות. ובה' באייר לא אמרו הלל אבל היה נהוג שעושים סעודת הודיה. כלומר אם מבינים שהשם נתן, רק שאנחנו המקלקלים אז מבינים שהגיע הזמן שנתקן. שנרצה לתקן....
17
רוב מכריע של סאטמר מתעבים את אלה שהתחבקו עם איראנים
הפנאטים האלה הם קומץ קטן מתוך פלג קטן בסאטמר | 21-08-2015 2:43
ומדוע הם נגדם? כי בתפיסה הסאטמרית מי שהוא אוייב של יהודים ומאיים לפגוע בחיי יהודים הוא שיקוץ מתועב. בזה הם טובים יותר מהרבה ישראלים. הם נגד המדינה והציונות אבל הם בעד יהודים ובעד ארץ ישראל. זה ממש לא אותו דבר.
18
מליונים לא עלו לארץ לפני השואה. אם היו עולים היינו
משה | 21-08-2015 16:13
מעצמה גם רוחנית וגם גשמית. ה"מרגלים" היו לא רק בזמן יציאת מצרים, אלא הם בכל דור. גם כיום!
19
גם אם הוא צדק, אז תמיד ישאר כפוי טובה וכופר.
שלום | 23-08-2015 14:53
כופר בטובתו של הקב"ה. בלי מדינת ישראל הוא גם לא יכל לשבת באמריקה. והחסידים שלו שגרים כאן היו נרצחים מזמן בידי הפשלתינאצים, שהם כידוע חברים טובים שלו. לדעתו כמובן. מסלף דברי צדיקים ומשקר ביודעין. ומוציא דיבת ארץ ישראל ועמה רעה. אפשר לקבוע ללא ספק שאם היה בדור המדבר היה שייך למרגלים. גם אם המרגלים צדקו הם נשארו מרגלים.