אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אפשר להחזיר את הרבנות לידיים ציונות-דתיות

במקום להוריד את הראש לרבנות הראשית, עדיף שגדולי הרבנים ידשנו את שורשיה בהמוני רבנים ציונים דתיים שנלחמים להשתלב במערך הרבנות הממלכתי, כמו שדתיים נלחמו להשתלב בצמרת צה"ל. כך, בתוך שמונה שנים, הרבנות תחזור להיות שלנו

אפשר להחזיר את הרבנות לידיים ציונות-דתיות
  הפקרנו את הרבנות לידיים חרדיות. מאור

אני מתוסכל מהקמת רשת בתי הדין לגיור האלטרנטיבית על ידי רבנים מהציונות הדתית. הרפורמים יושבים על הספסל ומוחאים כפיים.

לפני שנה, כשבראש משרד הדתות היו ציונים דתיים שיכולים היו להתעקש על מינויו ראש מערך גיור ציוני ראוי, רבני המגזר עסקו בניסוח החלטת ממשלה חלופית לחוק הגיור. ההחלטה הזו יכולה הייתה אולי להבטיח גיור כהלכה בדור הראשון של ועדת הרבנים שהייתה אמורה להתמנות, אבל אם ממשלת שמאל הייתה זוכה למנות אותה יום אחד, היו כאן גיורים רפורמיים בדלת הקדמית.

לכן כשנכנסו החרדים לממשלה הם עמדו על ביטול ההחלטה המסוכנת הזו, וצדקו. ועכשיו הציונות הדתית, כאילו הייתה זרם אזוטרי ביהדות שנאבק על לגיטימציה, מקימה מערך גיור אלטרנטיבי. זה אסון.

הרבנות היא שלנו לא פחות משל החרדים, אולי יותר. במשך עשורים הפקרנו אותה. שלחנו את צעירינו להיות עיתונאים, קצינים, מורים – רק לא רבנים. אותם מאות אלפי עולים אשר אינם יכולים או רוצים להתגייר בתנאים הנוכחיים, משלמים גם את מחיר הפקרת הרבנות על ידי הציונות הדתית.

הפיתרון הוא סבלנות. עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה. הציונות הדתית הפסידה שתי מערכות בחירות ברצף לרבנות הראשית. בזכות עשרות (אולי מאות?) תקני הרבנים הזוטרים שאוישו בציונים דתיים על ידי הרב אלי בן דהן, יש לציונות הדתית סיכוי לכבוש את הרבנות הראשית בתשפ"ג.

הטובים לרבנות

בראש מערך הגיור הפרטי שהוקם עומדים ראשי ישיבות מהחשובים בציונות הדתית. הם שולחים את תלמידיהם בהמונים להיבחן בבחינות הרבנות הראשית ולקבל הסמכה. אלא שמתוכם מתמנים במשורה רבנים ציונים דתיים למערך הגיור הממלכתי. במקום להוריד את הראש לרבנות הראשית, לוז המדינה היהודית, בהקמה של מערך גיור ששולל את הלגיטימציה שלה להתקיים, נכון אולי שגדולי הרבנים ידשנו את שורשיה בהמוני רבנים ציונים דתיים שנלחמים להשתלב במערך הרבנות הממלכתי, כמו שדתיים נלחמו להשתלב בצמרת צה"ל. כך, בתוך שמונה שנים, הרבנות תחזור להיות שלנו.

למי שלא יודע: הרבנים הראשיים נבחרים אחת ל-10 שנים על ידי גוף בוחר המורכב מ-150 איש, מתוכם 80 רבנים ו-70 נציגי ציבור. בתוך אותם 80 רבנים רבני עיר רבים, רבני יישובים ושכונות, דיינים. בתוך נציגי הציבור – ראשי וחברי מועצות דתיות רבים, לצד ראשי ערים, ח"כים ושרים. השליטה החרדית ברבנות הראשית היא תוצאה של שליטה שלהם במערך הרבנות הממלכתי. אלא ששליטה כזו יכולה בהחלט להשתנות בתוך עשר שנים.

אותו גוף בוחר מתכנס גם פעם בחמש שנים כדי למנות את מועצת הרבנות הראשית. זה קורה בעוד פחות משלוש שנים. על הגיור אמנם אין למועצה השפעה רבה, אבל יש לה המון השפעה על נישואין, כשרות ועוד. האם הציונות הדתית ערוכה לבחירות הללו?

==

זיו מאור הוא דובר הרבנות הראשית לישראל לשעבר.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
פשוט לא נכון המאמר הזה!! ואפילו צביעות
רפי | 12-08-2015 15:22
מה הקשר כאן לרפורמים??? האם משהו העלה על הדעת לומר שהרב קרליץ מהפלג החרדי הקים בית דין לגיור משלו שהרפורמים מוחאים כפיים?! למה לא באים בטענות לרב ליאור שליט"א שיצא "נגד" הרבנות בנושא העלייה להר הבית? האם זה אומר שהוא נגד הרבנות? ושלא נדבר על ענייני הכשרות..איפה שתזרוק אבן היא תפגע יש בדץ כזה ובדץ אחר.. וגם לסרוגים יש את "כושרות" למה? למה? זו פשןט צביעות
2
אני ציוני דתי והרבנות הראשית היא שלי
יצחק א. | 12-08-2015 16:03
מי שמך לדבר בשמי? האם הרב סתיו הוא ציוני דתי והרב אליקים לבנון איננו ציוני דתי? זה נכון שהרבנות הראשית לא מדברת לליבם של הלייטים, אבל אבוי לנו אם הרבנים יתנהלו לפי קצב צלילי הלייטים.
3
סתם נקודות למחשבה
רפי | 12-08-2015 16:10
רוב הדיינים בבית הדין לגיור הינם סרוגים וגם החרדים שביניהם אינם מחמירים בגיור כפי שמציגים אותם רבנים שמתיימרים להבין בגיור יותר טוב מכולם, כאילו כולם כיהנו כאב״ד בבתי דין לגיור. אין גוים שמתדפקים על דלתות בתי הדין לגיור כפי שהם מנסים להציג את זה מהסיבה הפשוטה שהם אינם מעוניינים בקיום מצוות. האלטרנטיבה הזאת באה ואומרת להם בואו קבלו תעודה ואתם לא חייבים כלום. ״דואגים לכלל ישראל״ ע״י השפלת והנמכת התורה לכדי ״ספר המלצות״ בלבד ולא ברית שכרת איתנו הקב״ה. בזאת אוסיף ואומר על ״החזרת הרבנות לציונות הדתית״ כי הרב לאו לא פחות ציוני ובטח יותר דתי מכל אותם רבנים שמבזים את התורה.
4
אני סומכת על הרבנות כשהחרדים בראש, אין אצלם
לא חרדית בעליל. | 12-08-2015 17:04
מונקי ביזנם עם החילונים
5
כל הכבוד זיו
מישהי שאכפת לה | 12-08-2015 17:13
זיו דיברת יפה וכל כך נכון, חבל שאתה לא ברבנות כבר, הלואי ולמעלה יקבלו שכל ויתחילו לפעול כדי שבבחירות הבאות המצב יראה אחרת בעזרת ה'.
6
ל1 בוודאי שהרפורמים מוחאים כפיים על הבדצ של הרב קרליץ
| 12-08-2015 17:19
7
עצוב שמי שדיברר את הרבנות לא מבין דברים בסיסיים וחמורים
רמי | 12-08-2015 18:50
וכי באמת סבור הכותב הנכבד שתוך שמונה שנים תצמיח הציונות הדתית מקרבה מועמד שישכנע את הגוף הבוחר יותר מששכנע הרב אריאל (שהובס בצורה משפילה לרב מצגר)?? וכי הכותב אינו מבין אלו אינטרסים משרתת כיום הרבנות?? ומה עמד (למשל) מאחורי הצבעתם של ראשי הרשויות החברים בגוף הבוחר??
8
שתי ברירות - גיור לקולא עכשיו או התבוללות מסיבית אח"כ.
איתן | 13-08-2015 14:35
חשוב להבין שפשוט אין זמן. בני עולים שנולדו בארץ כבר לא יבואו להתגייר עוד עשות. הבית נשרף - ואין זמן לחכות לתהליכים איטיים.