אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האמנם ידינו לא שפכה את הדם?!

פרשת הרב והקצין. כאשר המוגדר כרב מעורב בתסבוכת פלילית היוצרת מצב בו אדם מישראל קצין בכיר במשטרה שולח יד בנפשו, האמנם ניתן לפטור את האחריות ממנו?!

האמנם ידינו לא שפכה את הדם?!

בפרשת עגלה ערופה זקני העיר אומרים ״ידנו לא שפכו את הדם הזה״, מבארים חז״ל וכי עולה על לבנו שזקני בית דין שופכי דמים?! אלא לא ראינוהו ופטרנוהו בלא מזונות ובלא לויה.

המפרשים האחרונים הרחיבו לבאר את האחריות שיש לקהילה ובעיקר לראשיה על כל פרט מחבריה והזהירות לא לאפשר אף מצב עקיף של שפך דם, ואם נמצא חלל בקרבתם האשמה המוסרית מונחת לפתחם ועליהם לערוך חשבון נפש נוקב, מדוע נפל חלל בחלקם.

כאשר המוגדר כרב מעורב בתסבוכת פלילית היוצרת מצב בו אדם מישראל שולח יד בנפשו, האמנם ניתן לפטור את האחריות ממנו?!

אין לי ספק כי איש ממתנגדיו של תת-הניצב ששלח יד בנפשו, לא קיווה לסוף הנורא, אך האמנם מוסרית פטורים הם מאחריות לנסיבות והשתלשלות האירועים, שהרי ת״ח מרבים שלום בעולם  ובמקום בו נמצאים מרבים הם חיים וברכה ולא אחרת.

אך האחריות נתונה גם על אלו שסגדו לו שנתנו לו במה לצבור הון כלכלי ומעמדי ואולי גם עלינו הרבנים שלא מספיק הרעשנו עולמות ללמד את העם להבחין בין תלמיד חכם אמיתי לבין אוחזי עיניים המתהדרים באיצטלא דרבנן שאינה אלא פיקציה נבובה.

ובאותה מידה מהדהדת השאלה ביחס לאלו התומכים ומחזקים רבנים בעלי הנהגות מיסטיות משונות ששוב ושוב מסתבר כי נוכלים הם ופוגעים בחסידיהם התמימים, האמנם הרבנים שתמכו ועודדו לפנות אליהם, יוכלו לפטור עצמם מאחריות?!

בימים האחרונים החברה בישראל עוברת בירור עומק המגדיר מחדש מהי דמותו של תלמיד חכם, בירור עם מחיר יקר של חילול ה׳ נורא. אין בכוונתי לטעון לאמת המוחלטת מיהו ת״ח, אך דבר ברור הוא כי הגדרתו מזקיקה הגדרה אבסולוטית המוסכמת על גדולי ישראל לדורותיהם.

זאת ניתן ללמוד מדברי הנשר הגדול רבנו הרמב״ם ״כשם שהחכם ניכר בחכמתו ובדעותיו והוא מובדל בהם משאר העם, כך צריך שיהיה ניכר במעשיו במאכלו ובמשקהו ובבעילתו ובעשיית צרכיו ובדבורו ובהילוכו ובמלבושו ובכלכול דבריו ובמשאו ובמתנו, ויהיו כל המעשים האלו נאים ומתוקנים ביותר״. אלה הם תנאי הסף זולת גדלות וידענות במכמני התורה.

הגיע העת להתבגר ולחזור לנורמליות של חיים ולהפסיק לחזר אחר תופעות משונות ולהבין שגדלותם של ת״ח נמצאת בפשטותם בנגישותם בטהרתם וביחסם הבריא לחיים ולהתרחק מרבנים המטפחים סביבם חצר של חסידים והערצה עיוורת ולדאבון הלב ועדיין קיימים כאלה במחוזותינו וד״ל.

לכל תלמיד חכם  באשר הוא ולא משנה השתייכותו , שליחות חד משמעית, להוסיף קדושה וטוב במציאות  להרבות כבוד שמים ולא לייצר קהל הסוגד לו, ובזה יבחנו אורחותיו וטיבו (עיין רמבם יסודי התורה פ״ה). ״כי החושך יכסה ארץ וערפל לאומים ועליך יזרח ה' וכבודו עליך יראה״.

==

הרב שמעון בן שעיה הוא מרבני 'דרך אמונה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
עלק רב
רחמנא ליצלן | 07-07-2015 0:12
רשע היו הרבה מקרים שצדיקים הקפידו או אפילו לא הקפידו אלא מחלו על מה שעשו להם אבל מי שפגע בהם ניפגע קשות תיזהר גם אתה שלא תפגע איך אתה קורה לעמך רב השם ישמור אני מוחה על ביזיון של האדמור
2
לא! מי שאמון על כל היושרה בארץ אמור להיות ישר וחזק ומאמין בעצמו!!!
| 07-07-2015 4:44
ומשלא היה כך, הדבר אומר מאד דרשני!!! אינני שותף לפסטיבל ההלקאה העצמית!!!
3
אני גם איני קובע מעורבות מישהו לפי קביעת מערכת המשפט
ברוך | 07-07-2015 6:57
ובאשר להודעה, נסו לברר איך ובאילו אמצעים מושגת הודעה בשלטון הדיקקטורה השיפוטית הישראלית.
4
קודם כל חייבים להבהיר: המתאבד הוא עצמו שפך את דמו.
!!!!! | 07-07-2015 8:32
הכאה ציבורית כזו כשאף אחד מתוכו לא התכוון להרוג אותו, אלא לטפל בשחיתות ,אם היתה, רק יעודד עוד אנשים להתאבד כדי לפחות לזכות בזיכוי, שהרי כבר לא יבואו איתן חשבון אלא עם הסביבה שלו. לעניין של ברכה, הוא לא היה מבודד היתה לו תמיכה עצומה בסביבתו, ולא היתה לו סיבה להתאבד.
5
לכותב
המצליף | 07-07-2015 8:43
היזהרו מגחלתן של צדיקים אם נבואה לא ניתנה לך מאין לך לקבוע מי צדיק ומי לא ונראה לי תחשוב לבד תסתכל לפני שנה וחצי הפלילו את הרב מאז תראה מה קורה למשטרה לפרקליטות ולכל מי שהיתעסק איתו האם זה בעיניך לא צדיק עם זכות אבות מה אתה יודע מכל הפרשה מה אמת ומה לא
6
ברגע שתפסיקו עם השנאת חינם שלכם
רבקה | 07-07-2015 10:18
בס"ד המדינה שלנו תיהיה אחרת. ולעניננו ולענין הכתבה ואני פונה אילך הכותב, כאב לי ומאוד כאב על התאבדותו של הקצין אפרים ברכה, אבל והאבל הוא גדול מאוד, לאחר שקראתי את כל הכתבות בכמה וכמה עיתונים שדבר שאיני עושה אותו מזה שנים רבות, פשוט הגעתי למסקנה, אדם המתאבד חושש להגיע למצב שלהיות סגור מאחורי סורג ובריח לאחר שהוא עצמו או הפיקודים שלו שלחו אנשים למקום זה, וזה פשוט לא היה מכבודו, ולא מכבוד בני ביתו, קטונתי מלשפוט אותו, אבל במיתותא ממך למען שתחיה בשלווה ובשלום מאת בורא עולם כי נאמר היזהרו בגחלתן של ת"ח, ואל תיתן רמזים על הרב פינטו שהכל באשמתו, מה רצית לכתוב בכתבה זו שכבר שפכת את דמו של הרב פינטו? שכבר הוא האשם בכל וגם בהתאבדותו של ברכה ז"ל? אני במקומך הייתי מבקשת עוד ברגע זה את מחילתו של הרב בן קדושים
7
אומץ!!
קורא קבוע | 07-07-2015 12:33
אשרינו שיש לנו רבנים עם בהירות ואומץ להגדיר דברים ברורים!! הרב שמעון , אל תחת מפני חסידים שוטים! המשך ללא חת!
8
מסכימה עם כל מילה.
ח.ק | 07-07-2015 12:40
הרי זקני העדה עצמם צריכים להצהיר כי "ידינו לא שפכו את הדם הזה" - וכי מהיכן בכלל ניתן להעלות דבר כזה על הדעת???? כנראה שבדק הבית בסוגיות מעין אלו לא יכול לדלג גם על זקני העדה עצמם.. וד"ל וטוב שיש מי שלא חושש להעלות גם שאלות מעין אלו.
9
המבדיל בין קודש לחול.
תלמיד חכם | 07-07-2015 21:41
רבי שמעון חיזקתנו.. אשרינו שיש לנו רבנים כמוך. אל תרא ואל תחת. המשך להשמיע את דעתך, ואל תבוש מפני עשבים שוטים בעלי גאווה. אותם אנשים שפלים אשר ריח של תורה אין בהם שימשיכו לטהר את השרץ ולעולם ימליכו על עצמם אדמורים מזוייפים. אותם אנשים שמטשטשים את הגבולות והופכים את היהדות למעין נצרות.