אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות האריכה את כהונת הרב שלמה רסקין

מועצת הרבנות הראשית לא הדיחה רב מכהן, וכצפוי האריכה את כהונת רבה של אפרת הרב שלמה ריסקין בחמש שנים נוספות, אולם הביעה "מורת רוח מדעותיו ההלכתיות"

הרבנות האריכה את כהונת הרב רסקין
  כהונתו הוארכה. הרב ריסקין (יח"צ)

מועצת הרבנות הראשית לישראל בראשות הרב דוד לאו האריכה כצפוי את כהונת רבה של אפרת הרב שלמה ריסקין בחמש שנים נוספות.

הרב ריסקין שהגיע לגיל 75 היה צריך לצאת לגמלאות, אלא שיש בסמכותה של מועצת הרבנות הראשית להאריך את כהונתו בחמש שנים נוספות. לפני כחודש, ביקשו מספר רבנים בעיקר הספרדים-חרדים שלא להאריך את כהונתו של הרב בגלל פסיקותיו ודעותיו הליברליות ונתלים בגיל הפרישה.

למורת רוחם של הרבנים החרדים, לא ניתן להדיח את הרב ריסקין בשל דעותיו, ואחרי חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי של הרבנות, שהבהיא כי הדיון יכול רק להיות בנושא מצב בריאותו וכשירותו של הרב להמשיך בתפקיד חמש שנים נוספות. בעקבות כך אושרה הארכת כהונתו של הרב בחמש שנים נוספות, כשהרבנים "מביעים מורת רוח מדעותיו ההלכתיות". לפני כחצי שנה אושרה כהונתו של הרב אריה שטרן בהגיעו לגיל 70.

במהלך הדיון במועצה, הונחה חוו"ד משפטית על שולחנה של המועצה שקבעה באופן חד משמעי כי בעת שמועצת הרבנות הראשית דנה בשאלת הארכת כהונת רבני עיר, עליה להתמקד אך ורק בשאלת כושרם הבריאותי של המבקשים ולא לדון בשאלות מהותיות. במהלך הדיון הביע חברי המועצה את מורת רוחת מחוו"ד זו שלמעשה אינה מאפשרת לרבנות הראשית לדון באופן מהותי בעניין הארכת הכהונה.

בעקבות חוו"ד זו, אישרה מועצת הרבנות הראשית את הארכת כהונתו של הרב שלמה ריסקין למשך 5 שנים נוספות. יחד עם זאת, הביע המועצה מורת רוח מחלקת מעמדותיו ההלכתיות. בנוסף החליטו חברי המועצה על הקמת וועדה שתדון בשאלת הארכת כהונת הרבנים ותמליץ על השינויים הנדרשים כדי שמועצת הרבנות הראשית תוכל לדון בשאלות מהותיות בעת הארכת כושר הרבנים. הוועדה תביא המלצותיה כדי לשנות מצב זה.

במהלך הדיון בעניינו של הרב ריסקין, הונח לפני חבריה מכתבו של הרב ריסקין ובו הוא כותב כי נמנה על מערך הרבנים המקומיים שהינם חלק בלתי נפרד מהרבנות הראשית לישראל וע"כ הוא פונה בבקשה להאריך את כהונתו ב-5 שנים נוספות וכאמור המועצה אישרה את הארכת הכהונה.

יש לציין כי הרב ריסקין לא הוזמן לשימוע, כפי שנקבע לפני כחודש, הזמנה שעוררה סערה בקרב הפוליטיקאים והרבנים מהציונות הדתית שכבראשם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט שאמר כי במידה ויערך שימוע יגיע יחד עם הרב ריסקין.

מהבית היהודי נמסר בתגובה "הרבנות הראשית עשתה את המעשה הנכון והראוי. הרב ריסקין ימשיך לשרת את קהילתו בנאמנות ולקרב רבים אל היהדות. בייחוד בהתברר התוצאה, הסאגה הייתה מיותרת."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
אם כן ע"פ ניסוחה של הרבנות זו תחילת התפרקותה
אפרתית מאוכזבת | 29-06-2015 15:11
אם התקשורת קובעת, בשביל מה צריך אותה? אם היא מאשרת רבנים שיש לה מורת רוח מהם (כנראה בגלל התקשורת) השמים הם הגבול. שאלות הדור!!!
2
הוא בכלל לא רב!
| 29-06-2015 15:19