אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גוף ונפש וקשרים פסיכו פיזיים – אבי לביא מרחיב

הקשר המסתורי בין גוף לנפש העסיק את מוחם של בני האדם משחר ההיסטוריה. אבי לביא לא מופתע לגלות כי הנושא טעון בהשלכות פסיכולוגיות רבות

גוף ונפש וקשרים פסיכו פיזיים - אבי לביא מרחיב
  אילוסטרציה שאטרסטוק

גוף האדם הוא מורכב מאוד, זאת יודע כל אחד מאיתנו – אומר הפסיכולוג אבי לביא. מנגנונים רבים מורכבים עד מאוד מנהלים אותו, בלוטות המפרישות הורמונים, חומצות אמינו. מערכת הדם והעיכול והרבייה ומרכז העצבים ועוד ועוד מערכות סבוכות להפליא המתפקדות יחד בהרמוניה מושלמת. ומעל כל זה, גבוה מלמעלה, נמצאת הרוח האנושית. הרצונות, המחשבות, והפיקוד העליון של כל זה. זוהי הנפש. נפש האדם המיוחדת במינה בכך שהיא בעלת תודעה עצמית גבוהה כל כך.

מימי קדם כבר התחבטו בני האדם בשאלה "מהי הנפש" או יותר נכון "היכן היא שוכנת". בעת העתיקה היה די ברור לכל כי הנפש שוכנת בלב. יעידו על כך פסוקים תנ"כיים רבים המדברים על הלב כמקום משכנן של הרצונות, המחשבות והתאוות. אולי נבע הדבר מתחושות לחץ ומועקה ולחלופין שמחה והקלה שאנו נוטים להרגיש את השפעתן באזור החזה, בשל פעולתן הישירה על לחץ הדם ושאר גורמים.

אלא שהבעיה סבוכה הרבה יותר, אומר אבי לביא, כל כך סבוכה עד שזכתה לשם משלה: הבעיה הפסיכו פיזית. הקונפליקט הנוצר כאן הוא בין תפיסתנו את הנפש כמשהו על – חושי, שקיים רק בתודעתנו, ברצונותינו ומחשבותינו, לבין האינטראקציה שלה עם הגוף שהוא משהו חומרי – פיזי בעליל. ואם כן, איך תיתכן שליטה ישירה כל כך של הנפש על הגוף? היכן היא נקודת המגע והחיכוך בין שני מישורים מקבילים ושונים כל כך? כיצד יתכן שרצונות הנפש ופקודותיה משפיעים מידית על הגוף, כפי שחש כל אחד מאיתנו? הן גם תנועה פשוטה כהרמת יד לא נעשית אלא בפקודתה של הנפש.

רנה דקארט הצרפתי מצא לכך פתרון בדמות מיקומה של הנפש בבלוטת האצטרובל, שבזמנו לא היה ידוע בבירור מה תפקידה המדויק. ואכן, אם כי סביר להניח כי אין בבלוטה זו משהו "נפשי" יותר מחלקים אחרים במוח, מסביר אבי לביא, מכל מקום נכונה הגישה העקרונית המוצאת את המקור לצורות ההתנהגות של האדם במוח ובחומרים המופרשים ממנו והמשפיעים עליו. מחקרים מודרניים יותר גילו כי אכן כל [או לפחות רוב] צורות ההתנהגות שלנו, נשים וגברים כאחד, מושפעים באופן ישיר מהורמונים שונים ושאר חומרים בעלי השפעה על המוח.

מחקרים שנעשו על חולדות במסגרתם הוזרק לזכרים הורמונים נקביים ולנקבות הורמונים זכריים, [מדובר על הורמונים בעלי השפעה על מערכת המין וההתנהגות המינית כמו פרוגסטרון ואסטרוגן בנקבה, וטסטוסטרון בזכר]  גילו כי התנהגויות ואסטרטגיות חיזור מיני שונות הנהוגים על ידי חולדות התחלפו ביניהם, ומעתה נהג הזכר כנקבה ולהפך, למרות שמערכת הרבייה נותרה זכרית – ההורמונים הקובעים את צורת ההתנהגות במוח הפכו לנקביים. אותו הדבר נמצא גם במסגרת מחקר דומה על ציפורי שיר ועוד.

כל זה מוביל אותנו למסקנה חשובה אחת – מסכם אבי לביא. מסקנה מרכזית מאוד להבנת התהליכים הפסיכולוגיים בנפש האדם. אנו יצירי כפיים של הורמונים וחומרים כימיים מסוגים שונים. אל לנו לייחס חשיבות רבה מדי לתחושות קשות העוברות עלינו. עלינו להבין כי מצב רוח דיכאוני שאנו שרויים בו איננו תוצאה של מצב אובייקטיבי אמתי אליו נקלענו, אלא בעיקר תוצאה של מבנה המוח שלנו והקשרים הכימיים שבו ברגע זה. מוטב יהיה שנבין את זה, ננוח לרגע, ניקח נשימה ונחכה שהכול יעבור.

זוהי עצה פשוטה, אבל ישימה מאוד. אם רק נזכור שהכול זמני, וכי הכל צפוי להשתנות ולהיעלם בסוף, ובעיקר – אם רק נזכור ששום דבר לא אמתי וכי הכל רק בראש שלנו, יהיה הרבה יותר קל. בהצלחה!

לאתר של אבי לביא

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
זאת עבודה זרה
| 16-06-2015 19:07