אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קובי אריאלי עונה לעודד קוטלר: אנחנו יותר טובים

אין אנו רוחשים כבוד גדול לרוב הקוטלרים. רוב הזמן אנו בזים להם ותוהים על מה בכלל המהומה סביבם, אבל מרכינים ראש ומשתלבים. יאללה. למה לריב. אבל פעם בכמה זמן, כשהמפלצת מרימה ראש, זו הזדמנות נהדרת להסיר כפפות ולומר קול גדול: אהלן קוטלר. אנחנו יותר טובים.

קובי אריאלי עונה לעודד קוטלר: אנחנו יותר טובים

רק לא "יש לנו עם אחד"

לא, לא, לא. אל תעצרו את זה עכשיו. זה התחיל, תנו לזה לעבוד. תנו לזה לבעבע. ותודה לעודד קוטלר, שישב וכתב לעצמו "עדר בהמות", וידע שזה יעורר מהומה, וכיוון למהומה הזו ונהנה מכל שנייה.

אז קודם כל צריך לומר לו: עזוב קוטלר. זה לא אתה. אל תחשוב לרגע שזה אתה. אתה רק סמל. ניצב בסרט שסביבך. אתה מספיק ותיק ויש לך שם מספיק קליט כדי לשמש סמל, אז אל תהנה כל כך. אמנם עוד שנים רבות ידובר ב"נאום הבהמות" אבל אף אחד לא יזכור אם זה קוטלר או וקסמן או זילברהורן או קצנשטיין. יזכרו במעורפל שם אשכנזי כלשהו. אבל על עצם העניין צריך לדבר ולדבר. לנצל את העובדה שזה קרה ולדבר על זה.

צריך לדבר על טרור הדעות, על הקומיסרים. על מיעוט עדרי שמנסה להשליט את דעותיו ולא מבין שהוא עושה דבר שלא ייעשה. המיעוט של קוטלר, כמובן, שכבר כל כך הרבה זמן מסרב לקבל את העובדה שהמדינה הזו היא לא רק השכונה שלו, אלא משהו רחב הרבה יותר. רגב ובנט קומיסרים של דעות? הימין מנסה להשליט את דעותיו? מה אתם אומרים. תסתכל סביבך קוטלר וספר לי ולעצמך כמה דתיים אתה רואה בעבודה. כמה ערבים. כמה מזרחיים. כמה עולים. כמה בני פריפריה. תעבור על רשימת חברי ועדות הרפרטואר של סל התרבות ותסמן במרקר את כל מי שהוא לא בן/בת השכונה שלך. זה יהיה קצר. יש קישוט אחד או שניים בכל ועדה וזהו. אז במקום שאנחנו נתכנס ונמחה נגד המצב הבלתי אפשרי הזה, אתה וחבריך מתכנסים ומייבבים בהתנשאות.

וצריך לדבר בעיקר על כך שיש דבר אחד בעייתי בתגובות של הצד הנפגע כל פעם מחדש מגירבוזי הקיטלור הללו. התגובות הן תמיד תגובות נעלבות שאומרות "איך העזת להגיד ברבים את מה שכולכם חושבים בשקט". זאת עיקר הבעיה, לטעמי, והיא אפילו מופיעה בפרשת השבוע שעבר: "ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם". כי מה שצריך לומר בתגובה לדיבורים האלה הוא לא "איך העזת", אלא "על מה אתה מדבר, לעזאזל"

ומה אורי אורבך היה אומר?

הי, קוטלר. אנחנו לא באמת חושבים שאתה ומה שאתה מייצג הם פאר היצירה הישראלית. היצירה התל אביבית שאת דגלה אתה נושא דלה בתוכן, צרת אופקים, מיושנת ולא נושאת בשורה. יצירה מקומית שלא מחוברת לדינמיות של השינויים החברתיים בישראל, שלא עושה שימוש בקונפליקט השבטי המובנה, שלא מנסחת כל הזמן מחדש את ההקשר בו היא נוצרת היא חלשה ונטולת עוצמה. מיליה תרבותי שמורכב מאנשים שנראים אותו הדבר וחושבים אותו הדבר נמק ומתכלה ומעלה על עצמו עובש וחלודה.

עובדה היא שבצד אחד קוראים ולומדים ויודעים את אריסטופנס ואת רבי עקיבא, שומעים את מתי כספי ואת אברהם פריד, בקיאים בעגנון ובהרב סולובייציק, מבקרים את רחל בכינרת ואת הבבא סאלי בנתיבות, מסתקרנים, מתעניינים, רואים תמונה רחבה, יפה, ייחודית ומרהיבה, ובצד האחר – חושך מצרים. צרות אופקים. שכנוע עצמי בתמונה מדומיינת של נאורות ושל השתייכות למשהו רחב שלא קיים.
עובדה היא שהצד האחד פתוח לקבל הכל. גם את מה שהוא מייצר בבית וגם את מה שקוטלר מייצר עבורו בתל אביב. והצד השני – נאדה. תקוע עמוקות בתוך עכוזו שלו וכלל לא יודע שיש עולם גדול מחוץ לאפלולית תחתוניו.

עובדה היא שאני וחבריי, בני הדור הזה, מנסים ומצליחים לדלג על פני הקלגסות התרבותית שלכם ורואים אור גדול. איזה אושר נפל עלי שזכיתי השבוע להופיע במשכנות שאננים בירושלים, בהיכל התרבות ברחובות, בפני שוטרים בטבריה, באורט אפרידר אשקלון ובקאמרי של תל אביב. יותר משאני נהנה לעמוד על הבמה אני נהנה להתחבק עם הקהל ביציאה ולחגוג פסיפס ישראלי. פה ושם באה יעקעתע קשישה שלא ראתה מאורות מימיה ואומרת משהו כמו: "זה מאוד מרענן לראות אחד כמוך (!) שמצחיק", ואני נתקף לרגע בדחף עז לפרק את הקוקס-אורה-נמיר שלה ולהגיד לה משהו חריף, אבל אז אני נזכר שהיא בכלל לא אשמה ונתקף שמחה גדולה על כך שאני הוא השליח.

אורי ז"ל היה מרשה לעצמו, בפורומים אינטימיים, ללחוש מתחת לשפם: "אנחנו יותר טובים". הוא עבר לאורך חייו הקצרים את מה שאני ורבים מחבריי עוברים. הוא היה יוצר ענק, מלא בכשרון ובבטחון עצמי שמחצית מחייו פעל באזורים שבהם הוא היה אורח והיה צריך להוכיח את עצמו. להתנחמד, להרשים. כמוהו גם בני הדור שלי. אין אנו רוחשים כבוד גדול לרוב הקוטלרים. רוב הזמן אנו בזים להם ותוהים על מה בכלל המהומה סביבם, אבל מרכינים ראש ומשתלבים. יאללה. למה לריב. אבל פעם בכמה זמן, כשהמפלצת מרימה ראש, זו הזדמנות נהדרת להסיר כפפות ולומר קול גדול: אהלן קוטלר. אנחנו יותר טובים.

==

הטור פורסם בדף הפייסבוק של קובי אריאלי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
מאוד חזק אבל לטעמי כעוס מדי
| 15-06-2015 12:55
למה חכעוס אם אנחנו טובים יותר.. תשאיר את הכעס להם הקהל שם לב לזה
2
מתי השמאל מנומס ומתנחמד? - בדו שיח עם "פלסטינים"
ערן מצביע ליכוד מצפון תל אביב | 15-06-2015 13:23
בתור חילוני ימני מצביע ליכוד מצפון תל אביב יש לפחות 25% שכאלו מצחיק ומגוחך שהשמאלן המצוי מתנחמד לסו קולד פלסטינים בבואו לדיאלוג עימם שמציע ברובו פתרון אבדון למדינת ישראל. אבל מנגד השמאלן כשמדובר בדיאלוג עם ימנים הוא אגריסיבי חד מימדי ובכיין - המשותף בשני המקרים ההפוכים הוא שהשמאלני אינו ספקן לרגע וחושב שהוא מחזיק בצדק ובאמת היחידה עלי אדמות ללא כחל וסרק.
3
ברור שיגאל עמיר וברוך גולדשטיין עדיפים על קוטלר
שי | 15-06-2015 13:28
4
מספר 3 דמגוג בגרוש אם כבר תשווה אותו לאורי אדיב ווענונו
מספר 3 מה הקשר בין סוגי נבלות שונות מימין ומשמאל ? | 15-06-2015 14:07
אין מקום להזכיר את שמם בשום סיטואציה שכזו
5
אכן כן
ל-3,4 | 15-06-2015 23:21
הם עדיפים בהרבה!!
6
ל4 לפחות שמאלנים לא רוצחים
שי | 16-06-2015 7:25
שכחתי את שורפי מוחמד אדורה ואת הרוצח של אמיל גרינצוויג ואת יונה אברמושי ואם מתייחסים לוענונו בוא נשווה אותו לחייל הדתי שהדליף חומר למתנחלים. בקיצור ההתנשאות הזאת של אריאלי הזויה ומיותרת.
7
הפתרון הוא מדינת הלכה ודין תורה!
| 16-06-2015 10:28
מנאצי התורה ומחללי שבת מקומם בכלא!
8
לא רוצה לפוצץ את הבלון אבל קובי אריאלי מעולם לא הצחיק
אורי | 16-06-2015 15:37
מישהו מכיר חילוני שאי פעם צחק מבדיחה שהגיעה מבית מדרשו של קובי אריאלי? אני לא...בטח לא כאשר הוא מנחה תוכניות בישול אזוטריות ולא מצחיקות בטלוויזיה... אז אני מבין שלציבור הדתי יש סטנדרטים אחרים של הומור, משהו יותר "שטייטלי" אבל בשנת 2015 זה לא ממש מצחיק. עצה שלי: לא טוב לך עודד קוטלר (שגם הוא חף מהומור) שיתחיל לראות קצת הומור בריטי ואמריקאי ויבין איך מצחיקים.
9
בדיחות קרש עבשות
| 16-06-2015 17:50
קובי אריאלי ואורבך מייצגים את הסוגה העילית של ההומור הסרוג. במיקרה הטוב ראוי לערב קהילתי במתנ"ס.
10
לבטל את כל ההקצבות!
| 16-06-2015 19:26
גם לתרבות אבל גם לישיבות ולהתחלויות! כסף - מעבודה! על חשבון המידינה - ביטחון בריאות וחינוך!
11
קובי אריאלי?
עדי | 17-06-2015 17:49
חבל מאוד שליצן כמוהו מייצג את הימין
12
השמאל תמיד היה הבריון המתמסכן
כבר מתקופת הסזון בקום המדינה | 18-06-2015 1:10
דרך אלטלנה, תכנון טבח דתיים בשעלבים, שליחת גדוד דתיים למשימה ממנה הגופות חזרו רק אחרי שנים, טרור פוליטי תוך ייבוש ערי פיתוח, חטיפת ילדי תימן, פרובקציות מבויימות מהמחלקה היהודית בשב"כ, כיבוש האקדמיה לקידום אינטרסים שמאלנים, פינוי יישובי גוש קטיף, תיאטרון מלא תועבה ושטיפת מוח...
13
על בהמות גסות ובהמות כשרות
דולי עירון | 19-06-2015 4:16
על בהמות כשרות ובהמות גסות : במה שונה האדם מן הבהמה? בהמות לא שוקלות את מילותיהן ולא עושות סובלימציה להתנהגותן ולצרכיהן,כל אשר על ליבם ובתוך ביטנם יעשו בזה הרגע מבלי לברור את התנהגותן . לצורך העניין,בהמה גסה לא שונה מבהמה טהורה רחמנא ליצלן.כנראה שהן לא שונות ואפילו לו במעט. ברגע שעל תרבות מדברים חסרי תרבות ,כאלה שמרחיקים במילותיהם ובכתיבתם שנקראות מדף מול קהל עויין ומגוייס ,ברגע שחסר תרבות שלא שוקל את מילותיו ויודע מהו כובד משקלה של המילה הכתובה,ובו ברגע מצטרף לעדתם של הגרבוניזם,החצרוניזם ושות' ,אין כאן עודד קוטלר פליטת פה ,יש כאן כוונת מכוון! במילותיך עודד קוטלר ,הוספת על הררי האיוולת ודברי הבלע של גרבוז וחצרוני חושך תרבותי וריחוק מפחיד.הוספת גבישי איוולת ורעות רוח על ערימת האשפה של חצרוני וגרבוז. אל תרחיק את האמנים מן החברה,אל תיצור ניתוק עם מה שלא הולם את רוח תרבותך ןתרבות שכמותך.כולנו צרכני תרבות,גם אם מישהו לא מצא חן בעינך.די לנכס לגרבוניזם,החצרוניזם וכעת לקוטלריזם את כל נכסי צאן הברזל של העם הזה.די לגרום נזק לכל סוג של תרבות,גם כשהיא לא נראה לך. ימין ושמאל,השד העדתי,השד התרבותי,ערבים יהודים,הדיכוטומיה הזו מסכנת את כולנו.די ליחס לעצמך,ליאיר גרבוז ,לחצרוני ושות' את כל היופי שבאדם.כי כן, כנראה שיש בהמות טהורות ויש בהמות גסותו הפעם כמו חבריך לעט ,לעת ולכוונת מכוון ,-הגזמת!
14
יש לי שאלה אחת אליך אריאל היקר
עוזי | 21-06-2015 18:56
למה? מדוע אני צריך לקפל את הראש ולזרום ולהיות נחמד ורק פעם ב... מתחת לשפם לומר שאנחנו יותר טובים למה לא לחתוך מהם להחרים אותם להרים ראש קבוע ולהוכיח ולדעת ולחנך שאנחנו יותר טובים בלי הרעיון התלאבעבי חסר הבשורה כדבריך בלי החרא שלהם אני מקווה שהתשובה שלך האמיתית לא תהיה שרק ככה אפשר להגיע גבוה ולהשפיע או משהו כזה אין לי בעיה להשאר נמוך ולא משפיע כשאני יודע את האמת מי באמת גבוה אני לא מעוניין אפילו לפגוש את סגנון התרבות הזו מצדי שתחרב
15
כתבתו של קובי אריאל
רימונה פיקוס | 30-06-2015 20:49
כן ירבו כמותך קובי, הגיע הזמן לאמר זאת בקול שהקוטלרים למינהם לא יותר טובים , שכדי להם לנסות לנהוג ולחשוב אחרת. שאולי מספיק להם לבזבז את חייכם בריקנות, לא חבל?