אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

'צהר': שביתת רעב – מנוגדת ליהדות

בארגון רבני 'צהר' התייחסו לאישור הממשלה המתיר הזנה בכפייה לאסירים שפתחו בשביתת רעב. "אדם נברא בצלם אלוקים ואינו רשאי לפגוע במתנה זו"

'צהר': שביתת רעב - מנוגדת ליהדות
  (יוסי זליגר/פלאש90)

ממשלת ישראל אישרה אתמול (ראשון) את תיקון פקודת בתי הסוהר (מניעת נזקי שביתת רעב). ההחלטה החדשה נועדה לאפשר לבתי המשפט להתיר האכלה כפויה של אסיר השובת רעב אם קיימת אפשרות ממשית כי בגין שביתת הרעב תיגרם תוך זמן קצר סכנה חמורה לבריאותו של האסיר, וכן להתיר האכלה כפויה מתוך שיקולים הנוגעים לביטחון המדינה ולשלום הציבור.

בארגון 'רבני צהר' אמרו אמש כי ההחלטה הזו של ממשלת ישראל היא נכונה. "על פי היהדות, חייו של האדם ניתנו לו מהבורא ואין רשות לאדם לפגוע בעצמו, גם למען ערכים חשובים. איסור זה כולל גם פגיעה מתוך מניעת אכילה. משום כך, במצבים שבהם יראה השופט, כי קיימת בסבירות גבוהה סכנה משמעותית לחייו של שובת הרעב – יש לחייב האכלה כפויה של שובת רעב".

עוד הוסיפו כי "למדינה יש אחריות לדאוג לחיי אזרחיה ולמנוע מהם סכנות, ובוודאי כאשר מדובר באסיר הנמצא באחריותה ותחת חסותה. לכן כאשר יראה השופט שנשקפת סכנה ברורה וממשית, ניתן להתיר האכלה כפויה של שובת הרעב".

הרב דוד סתיו יושב ראש ארגון 'רבני צהר', התייחס אף הוא לסוגייה ואמר כי "אדם נברא בצלם אלוקים ואינו רשאי לפגוע במתנה זו. יפה עושה ממשלת ישראל שמעגנת ערך זה בהחלטותיה".

הרב אוריאל גנזל, ראש 'צהר לחקיקה', חיזק את דבריו של הרב סתיו ואמר כי "במצבים שבהם קיימת בסבירות גבוהה סכנה רבה לביטחון המדינה ניתן להתיר האכלה כפויה של שובת רעב, גם אם לא נשקפת לחייו סכנה ברורה ומיידית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
תסתמו את הפה, רבני הספסל האחורי. יש רבנות ראשית לישראל
שוב, מזכירות רבני'צהר' מדברת בשם אף אחד שעומד מאחוריה | 15-06-2015 9:35
חצופים
2
לא מעלה ולא מוריד שום פסיקת בד"צ
| 15-06-2015 10:40
לא העדה החרדית ולא העדה הצהרית.רק הרבנות הראשית אחראית.
3
ר' סתיו, מי בכלל שאל אותך?
| 15-06-2015 10:54
4
כהרגלו פוסק ללא מקורות
גבי | 15-06-2015 11:35
אפילו שיש מקורות לדבריו. אבל אצלו השיטה לא להביאו.
5
יש הרבה יהודי ששבתו רעב במחנות סובייטים
דניאל | 15-06-2015 15:56
מרבי ריי''ץ מלובביץ' ששבת רעב, כי החרימו לו את התפילין עד לרב יוסף מנדלביץ' ששבת רעב כשלקחו לו את התנ''ך. אסירים בגולאג הסתכנו בנפשם ולא הסכמו לאכול טרף, כי בשעת השמד מוסרים נפש על כל פסיק.
6
מדובר בדרך כלל על שביתת רעב של ערבים שלגביהם ההלכה
ר | 16-06-2015 1:02
" לא מעלים ולא מורידים". ז"א שאין להצילם. אבל לא יכולים לכתוב את זה ,כי אצל החילונים כתוב בעשרת הדברות לא להפלות בין ישראל לגוי רשע .