אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב ישראל רוזן ל'סרוגים': "בתי הדין פרטיים לגיור גורמים להקשחת עמדת הרבנות"

ראש מערך הגיור לשעבר, הרב ישראל רוזן, תוקף את תופעת הקמת בתי הדין הפרטיים לגיור וטוען כי ללא הסכמת הרבנות הגיורים הללו לא תקפים: "גם אם מדובר ברב ריסקין, ברב סתיו או ברב רוזן"

"בתי הדין פרטיים לגיור גורמים להקשחת עמדת הרבנות"

הרב ישראל רוזן, ראש מכון 'צומת' וראש מערך הגיור לשעבר, מתייחס להקמת בתי הדין הפרטיים לגיור ומבהיר כי גיור שלא קיבל את הסכמת הרבנות הראשית הוא בעייתי.

"בישראל יש מערכת ממלכתית שעוסקת בגיור. עמדתי בראש המערכת הזאת במשך 5 שנים עד שנת 2000", מזכיר הרב רוזן למי ששכח.

הרב רוזן מכיר בחסרונות השונים שיש במערכת הקיימת אך סבור שבתי דין פרטיים אינם מהווים אלטרנטיבה לרבנות: "מערכת הגיור יש בה צורך בשיפורים בירוקרטיים ויש צורך לשינוי בכל הנוגע לגישה ולהארת הפנים. אבל מי שחושב שהאוכלוסייה שטעונה גיור תבוא לבתי דין של ארגונים פרטיים של צהר, או של הרב ריסקין או של הרב אמסלם, לדעתי הוא פשוט טועה. בלי קשר לרמת הגיור אני מדבר על המסגרות".

הרב רוזן מוסיף נתון חשוב ואומר כי "עובדה מצערת היא שכל סוגיית הגיור עולה מתוך הציבור הדתי וקצת המסורתי אך לא עולה כמעט מצד האוכלוסייה הטעונה גיור. אנו לא שומעים אותם מבקשים שנקל עליהם או שנבוא לקראתם. זה לא חסר להם. הם אזרחי המדינה והם נאמנים שמשרתים בצבא ואף מיוצגים בכנסת ובכל מקום, וזה שאינם יהודים זה לא מפריע להם. זה אמנם מפריע לי ולציבוריות הדתית והחרדית אך לא להם. כדי למשוך אותם נעשה הקלות על גבי הקלות זה יכול להיות גורם שימשוך אותם רק אם זה יהיה גורם ממלכתי. וגם אז יהיה קשה לשכנע אותם שמחכים להם ורוצים שהם יתגיירו. אני עוד לא רואה שהם עומדים".

הרב מוסיף מחזיק בדעה ש"גם גיורים שהם נחשבים ראויים לא יכולים להיעשות במסגרות פרטיות. אני חייב להודות שלי יש בית דין פרטי אבל אנחנו עוסקים רק בבודדים שהמדינה לא רוצה לגייר אותם בגלל משרד הפנים ומשרד המשפטים בגלל שהם אזרחי חו"ל. למענם יש גיורים פרטיים".

"בלי הכרה של הרבנות, ואפילו הכרה חלקית, זה לא ילך", קובע הרב רוזן. "יש פולמוס בתוך בעלי ההלכה כבר דורות האם אפשר לגייר קטינים במשפחה שהאמא לא מתגיירת. זו שאלה הלכתית ואפילו פילוסופית. השאלה היא האם עדיף להיות יהודי בתוך משפחה שאינה יהודיה או שעדיף להישאר נכרי. במסגרות ההלכתיות השאלה הזאת שנויה במחלוקת ואני מאלה שסבורים שאכן אפשר לגייר ילד גם אם אמו אינה מתגיירת".

"גם פה יש תנאי בסיסי והוא שהרבנות הראשית תיתן את הסכמתה לכך. ברגע שהרבנות הראשית לא תסכים שום אמא לא תמסור את ילדיה לגיור פרטי גם אם הוא של הרב ריסקין, של הרב סתיו או של 'צהר' או של ישראל רוזן".

"אם הרבנות הראשית אומרת שהיא לא מכירה, אז אנשים לא יבואו לרב אמסלם ולרבנים האחרים המנסים ליצור מסגרות גיור פרטיות. לדעתי גם אם ישלמו להם הם לא ישלחו את ילדיהם להתגייר. כל הדיבורים האלה הם דיבורים בעלמא. וכל הדיבורים על מסגרת גיור חוץ ממלכתית רק גורמת להקשחת העמדה הרבנית הרשמית ואז היא תתנגד עוד יותר. ואם היה סיכוי ולו הקטן ביותר שבתי דין פרטיים יגיירו ילדים אז כל הדיבורים על גיורים חוץ רבניים רק מקטינים את הסיכוי שזה יקרה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
למה הרב רוזן לא מזכיר בי"ד פרטיים בבני ברק? להם מותר?
יוסף | 02-06-2015 15:07
האם לחרדים מותר לגייר? איש לא מזכיר אותם.
2
למס' 1: אצל החרדים אין סכנה שהם יעגלו פינות
לא חרדית בעליל. | 02-06-2015 15:20
בשם הנוחיות ואלפי תירוצים אחרים . לא כן אצל בתי הדין מקצה הסקלה, בצד השני שאצלם זו מדיניות גלויה ל"חפף ", (בצורה רצינית כמובן)
3
נכון. אם ממלכתי אז עד הסוף- אי אפשר לעשות צחוק מהמדינה
ארנון החילזון | 02-06-2015 15:33
4
כל הפוסל...
עמוס | 02-06-2015 21:18
לא מבין, הוא בעצמו כותב מנהל בית דין פיראטי ואחר כך יורק על עצמו? לפני כמה שנים הרב עמר הורה לסגור את בתי הדין הפיראטיםם האלה, אז מה הוא מתנפל על אחרים, חושב שלא ישימו לב אליו? מוזר... איך אפשר לעבוד עם ולהרגיש בלי?