אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב דוב ביגון בראיון מיוחד: כל יהודי הוא מכון מאיר קטן

מכון מאיר חוגג 40 שנה ובראיון מיוחד מספר הרב דב ביגון על הקמת עולם התשובה הדתי, על הבוגרים המפורסמים ועל יהדות באהבה: "אם קיבלת משהו טוב - שתף שגם האחרים יהנו"

כל יהודי הוא מכון מאיר קטן
  אם קיבלת, תן גם לאחרים. הרב ביגון

מכון מאיר – בית המדרש לחוזרים בתשובה של הציונות הדתית, מציין בשבוע הבא חגיגה לרגל 40 שנה להקמתו. לשם כך אנחנו מבקשים לשוחח, עם מי שהקים אותו ועומד בראשו, הרב דוב ביגון. 40 שנה, איך הכל התחיל?

זה התחיל אחרי מלחמת יום כיפור, במלחמה הזו היה שבר גדול באומה, וחצי שנה היינו במילואים, ואז מדברים ומדברים, ומסתבר שהמלחמה הזו הביאה את האומה לשאלות של זהות של שייכות, מי אנחנו? מה אנחנו? מה הקשר שלנו לארץ הזו.

ואז הגענו למסקנה, גם בגלל שפנו אלי הרבה אנשים שמבקשים ללמוד את השרשים של היהדות, אז פתחנו את מכון מאיר על שמו של מאיר ליפשיץ הי"ד שהוא היה צנחן שנהרג בתעלה בקרב הצליחה, הוא גם למד במרכז הרב ובמכון לב, ואז שהרחנו שיש צימאון ליהדות, לא טעינו. מכון מאיר הוקם ואלפים אלפים למדו, לומדים וילמדו במכון מאיר.

איך הציונות הדתית לא השכילה עד אז להקים מוסד כזה לחזרה בתשובה?

אני לא יודע למי אתה קורה היהדות הדתית, האם אתה קורא למפלגה? אני לא שייך לאף אחד. תראה, אני באתי מקיבוץ. מרקע לא דתי, טעמתי את היהדות – אמרתי ראו כי טוב ה'. זה כלל גדול מוסרית, אם אתה רואה דבר טוב אל תשמור רק לעצמך, תעביר גם לאחרים, ואז אמרתי, למה שלא כולם יעברו את מה שאני עברתי, שלא היה מי שידריך אותי בלימוד התורה. אז בוא נפתח כתובת למי שמחפשים את נפשם, את עצמם, באמת הכתובת הזו עובדת עד היום.

צפו בראיון המרתק עם הרב דוב ביגון

(צילום: אורן טבריה. מראיין: ברוך פנחסוב)

איך הרב מסביר את זה שמרבית החוזרים בתשובה פונים דווקא לזרם החרדי?

אני לא יודע למי אתה קורה רוב. זה באמת דברים שמשתנים, וב' אני לא בטוח שזה ככה. היום מכון מאיר הוא המוסד הגדול ביותר מבחינה מוסדית שנקשרים בו ליהדות. עכשיו אנחנו עושים כנס, ואלפים רבים באים, וזה רק קצה הקרחון. אני חושב שרוב רובו של העם הוא שייך דווקא להוויה הארצישראלית, למדינה, לארץ ישראל, לכל מה שנעשה כאן, הוא מחכה ומצפה, ומשתוקק לשרשים שלו.

אלה שהולכים לכיוון החרדי, בסדר, אני לא נגד, אדרבה, כל מי שבא ליהדות תבוא עליו ברכה, אבל זה לא מה שעם ישראל זקוק היום לטעמי, הגישה החרדית שעדיין מריח בה הגלות.

ומה מיוחד בדרך של מכון מאיר בחזרה בתשובה?

במילה אחת אהבה. זה מה שהדריך אותנו הרב צבי יהודה זצ"ל. פעם אחת שאלתי אותו, איך מדריכים את עם ישראל לתורה, ליהדות. הוא אמר: באהבה. במילה אחת. 'ומביא גואל לבני בניהם למען שמו – באהבה'. זה הדבר הכי חשוב, בחיי הפרט, בחיי המשפחה ובחיי האומה.

באהבה ובאמונה

הרב דוב ביגון, כבר בן 75. את שנות ילדותו עשה בקיבוץ משמר השרון של השומר הצעיר ביחד עם אהוד ברוג, שלימים עברת את שמו לברק, ושימש כרמטכ"ל וראש ממשלה (הרב גם היה מפקד שלו בשלב מסוים בצבא). אחרי השחרור עסק הרב בהדרכת טיולים ואז החליט לברר את שרשיו. הוא פנה לישיבת 'כנסת חזקיהו' החרדית בכפר חסידים, אך מהר מאוד עבר למרכז הרב, שם נפגש עם הרב צבי יהודה שקרב אותו. בזמן הלימוד עוד הספיק להשתתף בקרב על כיבוש ירושלים עד שכאמור אחרי מלחמת יום הכיפורים, הקים את בית המדרש לחוזרים בתשובה.

הרב עצמו, גם עבר תהליך של חזרה בתשובה, איך היו מתקרבים ליהדות הציונית דתית, לפני שהוקם מכון מאיר?

לא היה. עולם התורה הציוני הוא יצירה של כמה עשרות שנים בסך הכל. כשאני באתי למרכז הרב, היו כמה עשרות תלמידים בסך הכל. והייתה עוד ישיבה גם היא בחיתוליה, ישיבת 'כרם ביבנה', היום יש לך ברוך ה' ישיבות מאילת ועד קרית שמונה, מאות ישיבות, תלמודי תורה, אולפנות מכללות.

איך עובד הלימוד במכון מאיר? יש מסלול? זמן לימוד מוגדר?

בא תלמיד חדש, קודם כל נפגש איתי, אני מדבר איתו מברר אותו מה הצרכים מבחינה אישית, מבחינה לימודית. האם יש לו רקע תורני? בהתאם לזה אנחנו עושים לו תכנית לימודים. יש פה תכנית לימודים מאוד מגוונת. שהדגש בתחילת הדרך הוא לימוד יסודות האמונה היהודית. מחלקת אמונה זה נקרא. יש רבנים מצוינים, מוכרים בציבור הרב שרקי, הרב טמיר, הרב פיירמן  וחוץ מזה הוא מקבל חברותא, תלמיד חכם שלומד איתו בצוותא, וחוץ מזה יש לימוד בחבורה, ואז לאט לאט הוא מתקדם. הלימוד עצמו הוא מאוד מאוד פתוח, הוא מתנהל בצורה של דיאלוג, שיחה, העמקה במקורות של הדברים האלה. כשאדם מתחזק באמונתו, ומרגיש צורך להתעמק יותר ביהדות, הוא כבר נכנס ללימוד הגמרא, ואז טעמו וראו כי טוב ה', אז ממילא הוא עולה עוד מדרגה, והוא הופך לבן תורה – תלמיד חכם, יושב ולומד גמרא וגם אמונה. צריך לזכור שבמכון מאיר יש ראשי ישיבות, ראשי מכינות, כולם התחילו כאן כמו ר' עקיבא, למדו כאן את הצעדים הראשונים בגיל מבוגר.

זו הדרך הבדוקה, היא מנוסה, יש לה תוצאות גבוהות. הדבר הכי חשוב לנו שהתלמידים ימצאו את עצמם ואת דרכם בחיים, ויהיו שלמים עם הדרך הזו. וזה מה שקורה כאן לרוב התלמידים.

 כל תלמיד הוא מכון מאיר קטן

באילו גילאים מגיעים התלמידים? מי התלמיד הכי צעיר? מי התלמיד הכי מבוגר?

רוב מוחלט של התלמידים, וגם של התלמידות – אגב יש גם מכון אורה לבנות, הם בגילאי העשרים, בוגרי צבא, אבל מה יש גם כאלה שבאים בגיל מבוגר יותר – אפילו פנסיונרים, אף אחד לא סוגרים לו את הדלת. כל מי שבא ברוך הבא. וגם צעירים, באים לכאן חבר'ה צעירים, אחרי התיכון, יש לנו מסלול מיוחד לתיכוניסטים שרוצים להתחזק ולהתקרב, הם גם לומדים.

הרב הזכיר את מכון אורה, לא הרבה מכירים אותו, הוא מתנהל באותה צורה?

מכון אורה הוא מכון מקביל לנשים, לומדות בו בנות, רוב רובן הן בנות בגילאי העשרים נאמר, ויש גם תכניות לדוברות ספרדית, צרפתית, רוסית וגם אולפן לגיור לבנות, וגם שם מה שקורה אצל הבנים קורה גם שם. קודם כל הן מוצאות שם את עצמן וזה חשוב מאוד, וב' חלק גדול מהן מקים בית נאמן בישראל, אחרי 40 שנה אני יכול להגיד שהילדים של אותן בנות שלמדו שם, הילדים שלהם באים ללמוד כאן, וגם הבנות. ולא פעם, הרבנית היא מי שלמדה במכון אורה והתלמידה היא הבת שלה שבאה להתחזק וזה לא מעט.

כמה בוגרים יש עד היום למכון? הרב יכול לציין שמות בולטים או מוכרים?

אני יכול, אבל אין הברכה שורה אלא על דבר הסמוי מן העין. והיום מכון מאיר זה לא רק מוסד של אנשים שלומדים בישיבה. היום מכון מאיר יש לו הפצה דרך האינטרנט, שמה נכנסים לפני שאני יודע מילוני אנשים. בשנה שעברה קרוב לשלושה מיליון איש הורידו שיעורים מערוץ מאיר. וחוץ מזה יש גם תכניות לילדים שמקבלים השפעה כמו 'אסי וטוביה' ו'פולקע' ו'ארץ גושן'.

בכלל, זה נהפך לחלק מהבית. אני בא לנכדים שלי לשבת, ואז הילד אומר 'תן לי פולקע. לא! לא פולקע מהטלויזיה'.

וחוץ מזה יש לנו גם ערוץ טלויזיה, 68 בהוט ו-96 ביס. זה ערוץ שמופנה לציבור שלא רגיל ללמוד תורה באופן מסודר, אבל מאוד רגיל לראות טלויזיה, וזה כמדומני ערוץ תורני, וזה מגיע לאותה אוכלוסיה שמאוד צמאה, ואנשים מתקשרים אלינו שזה עושה להם כל כך טוב.

לגבי אנשים מפורסמים, הרב הראשי לצה"ל הרב אביחי רונצקי, התחיל את הצעדים הראשונים ביהדות כאן במכון מאיר. אני זוכר שהוא בא ביום הראשון מגודל שיער. אפי איתם, שהיה שר התשתיות לשעבר, אדם חשוב בצבא. הרב רודריגז ראש ישיבת ההסדר באילת. הם התחילו כאן. הרב יגאל לוינשטיין בעלי התחיל כאן. הרב זאביק שרון מי שמכיר, גם הוא ראש מכינה. אבל לא רק אנשים שעוסקים בחינוך ובתורה. יש לנו שופט, שהתחיל כאן במכון מאיר והתקרב ליהדות, והיום הוא שופט שלום באילת גיא טייב. ויש לנו אנשי חינוך, ראשי אולפנות, נשים חשובות.

המכנה המשותף הוא 'קיבלת – תתן'. קיבלת משהו ממכון מאיר, אל תשאיר אותו לעצמך, תרום לעם ישראל. תרום לעם ישראל בחינוך, בהתיישבות, בצבא, בכל מה שאתה יכול לתרום. וזה המיוחד במכון מאיר.

בארבעים שנה, בטח השתנו גם הנושאים איתם מתמודדים החוזרים בתשובה. מה ההבדל בין החוזר בתשובה של שנות השבעים לזה של שנות התשעים לזה של שנת 2015? (שאלות על הסכמי שלום ולמי שייכת הארץ של שנות השמונים התשעים מול טבעונות ופמיניזם של השנים האחרונות)

בשבילי כל יהודי ולא משנה מתי הוא, יש לו אותה נשמה. נכון שהתקופה המודרנית, אנשים יותר במדיה, באינטרנט. ההתמכרות לדברים האלה, היא מכבידה עליהם. אבל מבחינת העקרון, לקרב אותם ליהדות דרך האהבה, ויסודות האמונה, אני לא רואה בזה שינוי גדול. כמו שכל היהודים בכל דור ודור.

צפו בשידורי ערוץ מאיר בשידור חי ובאיכות HD

בעשור האחרון אתם מפעילים את 'ערוץ מאיר', המאפשר להשתתף מהבית בשיעורי המכון, עד כמה זה הרחיב את תחומי בית המדרש? מה המדינה הכי רחוקה בה נכנסו גולשים לאתר?

האינטרנט הוא מצד אחד כלי גדול ונפלא ומצד שני יש שם דברים שאינם בריאים לנפש. אבל אנחנו רוצים להביא אור דווקא דרך הכלי הזה, וצלחה דרכינו בסייעתא דשמיא. היום אנחנו יכולים להגיד שיש לנו גולשים מ-150 מדינות, כולל איראן וסוריה, יפן, סין, ארצות נדחות.

בא אלינו פעם בחור אחד, שאלתי אותו מאיפה באת?, אמר לי מסין. ישראלי. איך הגעת? חזרתי בתשובה דרך ערוץ מאיר. בסין?! שאלתי אותו. כן. אני שנתיים רואה אתכם דרך הערוץ באינטרנט, בסוף החלטתי לקחת את עצמי לעלות לארץ ולהגיע למכון מאיר.

יש אנשים מפלורידה שרואה אותנו קבוע, ואת הדרשות שהוא נותן בבית הכנסת הוא שומע בערוץ מאיר. בארגנטינה, בכל מקום. וזה כלי להפצת תורה מדרגה ראשונה. וגם מסירות נפש לכל מי שעוסקים בדבר הזה.

בשבוע הבא ביום שני יש כינוס מיוחד של כל בוגרי המכון. מה נראה שם?

הכינוס הוא קודם כל כנס חברים, של בוגרים וחברים. נשב ביחד באווירה של 'איש לאחיו יאמר חזק'. אני רואה בכל תלמיד נר, מכון מאיר קטן, וזה יחזק את האורות של האהבה והאמונה של הרב קוק זצ"ל.

התכנית תהיה בפארק ענבה בעיר מודיעין. שם החלק הראשון יהיה תכנית לילדים ובמקביל מפגש חברים עם המבוגרים כולל הבוגרים. ובחלק השני תהיה הופעה עם אנשי ציבור חשובים. עם רבה של ירושלים הרב שלמה עמאר שמאוד אוהב את מכון מאיר, ונציגי התלמידים לשעבר, וכל אחד יספר על הקשר שלו, ומה המכון תרם לו לתפקיד שהוא עושה כרגע מבחינה ציבורית. ראשי ישיבות, אנשי מעשה וכוליה. אחר כך תהיה הופעה של שני זמרים ידועים יונתן ואהרון רזאל, שהוא גם למד במכון מאיר. ואני מקווה שהתכנית הזו תרומם את הציבור וגם תתן הד ציבורי לעם ישראל.

היום הדימוי הוא שרוב הציבור של החוזרים בתשובה הם חרדים, וזה דימוי לא נכון. אדרבה, רוב הציבור שהוא שב למסורות וליהדות, הוא בלבו אוהב את המדינה, אוהב את הארץ הזו. ומכון מאיר בתור מוסד כזה שהוא מרים את הדגל של תשובה מאהבה, תשובה ציונית, זה דבר חשוב בציבוריות הישראלית. כי העם זקוק לזה, אני יודע. אני בקשר עם אנשים מהקיבוץ, שאומרים לי 'דבל'ה, זה הכינוי שלי, אנחנו צריכים כמו שאתה חזרת בתשובה', לא התנתקנו לא מהמשפחה ולא מהצבא, לא מהקיבוץ ולא מהחברים. וזה חשוב מאוד מבחינה ציבורית. אני מאמין באמונה שלמה, שעם ישראל הולך בכיוון הזה, ומתוך הגישה הזו של תשובה מאהבה נזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו אמן.

עולם קטן_מכון מאיר (5)-page-001

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
בושה וכלימה
אריאל | 21-05-2015 14:38
ראש ישיבה שמסתייג מהחרדים אך מדבר בהתפעלות גדולה שמבוגרי הישיבה ישנו שופט שמכהן כיום בבית המשפט באילת. הרי שו"ע מפורש שכל מי שדן בחוקי העכו"ם הרי זה מרים יד בתורת משה ואין לו חלק לעולם הבא. עוד מתפאר הרב שליט"א בהרב רונצקי הדתילוני שעזב את תלמידיו בישיבתו באיתמר והלך לעשות טרק או דרק בנפאל, שאפילו האדמה רעדה והזדעזע מעצם הגעתו. ראש ישיבה בטרק איזה חילול ה'. אלו הם החוזרים בתשובה מהציונות הדתית חצי אפויים וזו התשובה האמיתית למה רוב החוזרים בתשובה הם חרדים, כי הם לא מחפשים עבודה בעיניים הם רוצים עבודת ה' אמיתית בלי פשרות ומשחקים. ולידיעת הרב ביגון שליט"א, עובדה! רוב החוזרים בתשובה הם חרדים וחבל שהוא מתעלם מכך, במקומו הייתי עושה חשבון נפש.
2
צידקות ומסירות נפש
דגל ירושלים | 21-05-2015 16:09
3
מכון מאיר עם עין טובה
בוגר המכון | 21-05-2015 16:25
בתור בוגר המכון מבית דתי שבא אחרי הצבא אני יכול להעיד שאת הברכה בחיי קיבלתי הרבה בזכותם וגם את אישתי ב"ה והקמתי את משפחתי ע"ג החינוך הטוב שקיבלתי שם תורה, הכרת הטוב ועין טובה זה דבר שקיבלתי ממכון מאיר