אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צאו לטייל: 3 מסלולים בעקבות יום ירושלים

לקראת יום החג לאיחוד העיר ירושלים, קבלו שלוש המלצות על סיורים ומסלולי טיול בירושלים. שביל ירושלים, מחנה-יהודה ונחלאות והאחרון הוא עמק הצבאים שנפתח חגיגית לפני זמן לא רב. מסלולי סיור בירושלים

צאו לטייל: 3 מסלולים בעקבות יום ירושלים
  שלושה מסלולי טיול בירושלים (יח"צ)

אמנם 'חוק יום ירושלים' לא עיגן יום שבתון במשק הישראלי, אך בקרב רוב האוכלוסייה הישראלית 'יום ירושלים' הנו יום לאומי בעל חשיבות עליונה. יש המכנים אותו 'יום איחוד ירושלים', במסגרתו נערכים טקסים חגיגיים בבירה ומחוצה לה וכן טקסי זיכרון ממלכתיים לחללים שלחמו בירושלים במלחמת ששת הימים. מדריכי בית ספר שדה שער הגיא הפועלת במסגרת 'אשכולות'-פורום מרכזי סיור ותודעה ישראלית, גיבשו עבורכם המלצות לסיור ערכי בעקבות 'יום ירושלים'.

שביל ירושלים

לכבוד יום ירושלים נקיף את העיר העתיקה מזווית פחות שגרתית. נטייל מהר הצופים אל הכותל המערבי. נתחיל מתצפית מהר הצופים מזרחה. רק בתצפית הזו, ניתן להפנים עד כמה ירושלים, שנמצאת בשיא הגובה של ההר, בעצם נושקת למדבר יהודה. המתבוננים טוב יוכלו לראות את לשון ים המלח מציצה מדרום. משם נרד אל פתחו של "עמק צורים", פרויקט של רשות הטבע והגנים, שמטרתו להשיב לאזור את הנוף כפי שהיה בימי התנ"ך, ונמשיך ונצעד בשביל מסודר בינות טרסות של זיתים, שנותנות טעם לשם ההר הסמוך- הר הזיתים, זאת עד שנגיע אל פרויקט סינון עפר של עמותת אלע"ד.

יש לציין כי אל המקום מביאים טונות של עפר שהוצאו מהר הבית, ובעבודה של ארכאולוגים בשיתוף עם תלמידים ותיירים מסננים אותו ומגלים תגליות המספרות לנו על העבר המפואר של ההר הקדוש.
משם נמשיך לאורכו של עמק יהושפט, גם הוא משוקם ומנסה לדמות את האווירה במקום בימים עברו. עמק יהושפט הוא יובלו של נחל קדרון בו נמשיך לצעוד, המהווה את גבולה המזרחי של ירושלים לאורך הדורות. מצדו השני של העמק נבחין בחומת העיר העתיקה שבמקום זה מקיפה את הר הבית, ונזהה  את שער הרחמים האטום. המראה משם מרשים עד כי מוטה גור מפקד חטיבת הצנחנים, לאחר כיתור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים, ורגע לפני הפריצה פנימה, מעלה לוחמים אל רכס זה ומתאר להם בהתרגשות גדולה בנאום מפורסם את גודל השעה. משם יורדים הצנחנים לכיבוש העיר העתיקה ואל רחבת הר הבית.

על- יד כנסיית גת שמנים נרד במדרגות אל השביל התחתון של בית הקברות בהר הזיתים, ונעמוד על-יד קבר זכריה ויד אבשלום המרשימים. המסורת אמנם משייכת את יד אבשלום לבנו של דוד המלך, אך ברור לכל כי קברים מונומנטליים אלו הם מימי הבית השני. משם נעלה במדרגות המחברות אותנו אל הכביש המוביל אל שער האשפות ומשם אל הכותל המערבי. מקום התפילה וההתייחדות בימינו.

נחלאות ושוק מחנה יהודה

בשכונות אלה תמיד שורה קסם מיוחד. מרחק של דקה הליכה ממרכז העיר הסואן ושוקק החיים, נכנסים פתאום לאווירה אחרת לגמרי. בתי אבן, בורות מים וחבלי כביסה בכל מקום כאליו חזרנו אחורה בזמן. ואכן, שכונות אלו נשארו מעין עדות דוממת לאת שערה כאן לפני כמאה ועשרים שנה. ירושלים בתקופה זו מתחילה לצאת אל מחוץ לחומות העיר העתיקה. שכונת נחלאות מהווה בעצם חיבור של כמה שכונות שהיוו את פריצת הדרך הזו. את השכונות הללו הקימו אנשי "הישוב הישן", החלוצים הראשנים שיוצאים מן העיר העתיקה ומתיישבים בשממה, מתוך תפיסה אמונית שצעד זה יקרב את הגאולה. ביניהם אנו מכירים את ר' יוסף רבלין, המכונה בונה השכונות, יחיאל מיכל פינס, יואל משה סלמון ועוד. ביום ירושלים נכון לא לשכוח אותם, אלו שניתן לזקוף להם זכות ראשונים למראה העיר הגדולה והמפותחת של ימינו.

ברבות השנים התיישבו אישים נוספים בשכונות אלו, בניהם ר' אריה לוין, המכונה "אבי האסירים". הרב לימד בתלמוד תורה הסמוך "עץ החיים" אך עיקר פרסומו הגיע לו מן עיסוקו הנוסף- רב האסירים. בכל שבת וחג היה צועד ביתו הצנוע אל בית הסוהר המרכזי בירושלים לתפילה וביקור שהיוו כמוקד אור לאסירים רבים.  תושב מפורסם נוסף של השכונות הללו הוא לא אחר מנשיא מדינת ישראל לשעבר יצחק נבון, שאף כתב את המחזה המפורסם והידוע- "בוסתן ספרדי", בהשארת ילדותו בשכונה. לא ניתן לשכוח את משפחת בנאי המפורסמת שגרה בשוק בכתובת המוכרת לנו משירו של הנכד אהוד בנאי, "רחוב האגס אחד", כאשר שמו של הרחוב שונה כיום לרחוב יעקב בנאי. את הסיור בהם ניתן לקנח בביקור חוויתי בשוק מחנה יהודה הסמוך- הריחות, הצבעים והטעמים, קריאות הרוכלים ישלימו לכם את האווירה הירושלמית.

עמק הצבאים

לפני כחודש חנכה עיריית ירושלים אתר טבע עירוני מחודש- עמק הצבאים. האתר, מוכיח כי טבע אפשר לראות גם בעיר, ואולי זה רק עניין של הסתכלות. עד שנות השמונים מרחב זה שימש כאזור מטעים של הקיבוצים מעלה החמישה וקרית ענבים. לקח כמה זמן עד שהבינו גם הם כי ענף הנדל"ן, מה לעשות, מניב תפוקה גדולה יותר מפירות המטע, והמטעים נכרתו ורוב השטח נבנה וסופח לשכונת גבעת מרדכי. בתווך נותר אזור טבעי בו חיו עדר צבאים ללא הפרעה. מאוחר יותר עם סלילתו של כביש בגין, נכלא עדר זה מכל כיווניו על- ידי בתים וכבישים סואנים. צבאים רבים קיפחו את חייהם בעת חצית הכביש, והמקום במשך שנים היה נראה מוזנח ונטוש.

.

לא תאמינו אבל זה בירושלים. עמק הצבאים (הדס פרוש/פלאש90)

 

כאמור לפני כחודש  נפתח המקום מחדש כאתר טבע. השטח גודר ונשמר, צבאים חדשים הובאו אליו, סככות תצפית ושבילים סלולים עם שלטי הסבר נראים בעמק. ואולי המרשים מכל, אגם מים מלאכותי קטן, ולידו כיסאות נוח שהציבה עיריית ירושלים, המנסה לומר, שאמנם לירושלים אין ים ובכל זאת יש בה משהו.

==

הכותבים הם מדריכים בבית ספר שדה שער הגיא הפועל בשיתוף 'אשכולות' פורום מרכזי סיור ותודעה ישראלית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו