אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למרות הכשלון הפוליטי בוחרי יחד לא מתנצלים

מפלגת יחד קמה על רקע אכזבה מהפער בין החשיבות שבנט ייחס לנושאים המדיניים מול הנושאים התורניים. הביקורת הזו חשובה, הדיון שהתנהל בעקבותיה נחוץ, כמו גם התובנה של בנט לא לדהור מהר מדי, ואילולי לא קמה יחד אלא בשביל כך, דיינו

למרות הכשלון הפוליטי בוחרי יחד לא מתנצלים
  לא מתנצלים. חגיגות הנצחון במטה יחד (פלאש90)

עם עלות המדגמים, שררה בקרב בוחרי מפלגת יחד תערובת של רגשות צער ואשמה. צער על האכזבה שכל התקוות נגוזו ברגע אחד, בו הוטחה הספרה אפס בפני המצביעים, ורגשות אשמה על הפגיעה בגוש הימין בכלל ובציונות הדתית בפרט. לא האמנו שנכנסנו לרשימה השחורה של אלו שהשחיתו והשליכו לפח עשרות אלפי קולות חשובים, שהיו יכולים להגיע למפלגות דתיות וגם לחזק את גוש הימין כולו.

אך במחשבה שנייה ושלישית, לא קל להאשים את בוחרי יחד במחדל.

ראשית, כשברוב הסקרים המפלגה עברה, ובחלקם היא קיבלה חמישה מנדטים, צריך להיות פראנואיד כדי להסיר מועמדות. מה שקרה בימים האחרונים, בהם היה אסור לפרסם סקרים, הוא שהליכוד מחק את יחד פעמיים. פעם אחת באופן ישיר כשגם מצביעי יחד חששו מניצחון הרצוג ותרמו לביבי מדמם הפוליטי, ופעם שנייה באופן עקיף כאשר הבית היהודי התרסק מהבליץ חסר התקדים של ביבי, ובוחרי יחד אצו רצו להציל את הבית ועזבו את מפלגתם הטרייה, כדי שגם היא תקרוס כמו הבית היהודי.

שנית, ככל שעובר הזמן מתברר יותר ויותר שאם כל מצביעי יחד היו זוכים שהקול שלהם ייספר, אלי ישי היה היום בכנסת. מבול של עדויות מצטברות מלמד על מסע שיטתי, נבזי ומרושע מאין כמותו, לפגיעה במפלגה בכל דרך אפשרית. לא רק על ידי פסילת קולות, דבר שייתכן ויתברר בבית משפט, אלא גם על ידי העלמת פתקים של יחד, החלפתם באחרים דומים, ועוד מעשי רמייה מכל מיני סוגים, שכנראה לא יתבררו לעולם ולכן המפלגה לא תצליח במאבקה לערער על התוצאה.

למרות הכשלון הפוליטי הרעיון נכון

אך הסיבה החשובה ביותר מדוע בוחרי יחד לא מתנצלים, היא שהרעיון של המפלגה נכון ונחוץ מאד, למרות הכישלון הפוליטי. מה שעומד בבסיס התשתית האידיאולוגית של המפלגה הוא ההבנה שהקרבה הטבעית והמתבקשת ביותר של הציונות הדתית היא עם החרדים ולא עם החילונים. הציונות שלנו נובעת מתוך התורה ולכן התורה היא הקומה הראשונה ודרכה אנו מתחברים לאחרים.

הרעיון הזה קרס פוליטית ביום רביעי שעבר, אך חינוכית אין נכון הימנו. אז אולי מעז יצא מתוק, אולי נפילתה של יחד תגרום לכך שהמאמצים לחיבור בין הסרוגים לחרדים, לא יהיו בשדה הפוליטי המלוכלך והגדוש באינטרסים, אלא בבתי המדרש. שנתחבר גם עם חבר חרדי לגמרא, לא רק עם חבר חילוני לפלוגה.

היתרון בחיבור לחרדים הוא בעיקרו חינוכי. אם נער בישיבה תיכונית מוצא שפה משותפת עם בן גילו החילוני יותר מאשר עם בן גילו החרדי, אז יש כאן כישלון מערכתי. זה אומר שהעולם של הנוער מורכב הרבה יותר מדה וייס ומכבי תל אביב מאשר מאביי ורבא. זו התופעה שצריך לשנות, זהו המסר של תנועת יחד, והמסר הזה נכון, גם אם הנציגות הפוליטית שלו תצטרך לחפש עבודה אחרת.

ומילה אחרונה ל'בנט'יסטים, שטענו שלולי יחד בנט היה סוגר מניין. ראשית, אם הפרשנים הפוליטיים צודקים ובנט עשוי לקבל את תיק החוץ, אז הדרך לשלטון לא נפגעה משמעותית. אם בנט יהיה שר החוץ, מקפצה מכובדת לפסגה, וביבי ילך הביתה בסוף הקדנציה, לא יהיו לבנט מתחרים על תואר היורש של ביבי. שנית, יחד לקחה לבית היהודי אולי מנדט, כי רוב מצביעיה הם אנשי עוצמה לישראל, אנשי ש"ס, או אנשים שבכל מקרה לא היו מצביעים לבית היהודי.

בנוסף לכך, מפלגת יחד קמה על רקע אכזבה מהפער בין החשיבות שבנט ייחס לנושאים המדיניים מול הנושאים התורניים. הביקורת הזו חשובה, הדיון שהתנהל בעקבותיה נחוץ, כמו גם התובנה של בנט לא לדהור מהר מדי, ואילולי לא קמה יחד אלא בשביל כך, דיינו.

התיאוריה נכונה, הדרך נכשלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
23 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
זה היה נכון אילולא החרדים היו סופרים אותנו. והם לא
שפוי | 23-03-2015 19:52
הם לא רואים בנו אנשי תורה אלא מקסימום חובבי דת ומסורת. כך שלנסות בכח להתחבר אליהם הוא בעת הזאת, משגה.
2
אדון נכבד חכמים אמרו
חיים | 23-03-2015 21:22
מודה ועוזב ירוחם כלב - שב על קיאו
3
יש כאן אמירה, אנחנו כאן
מאיר | 23-03-2015 21:37
יש בהצבעה ליחד שמאה ועשרים וחמש אלף קול, אמרו רוצים אחדות בין הזרמים יש בהצבעה ליחד אמירה, אנו רוצים שילוב של תורה וארץ ישראל. יש בהצבעה ליחד אמירה שאיננו מעוניינים בדרך של הבית היהודי, ולא בדרך של דגל התורה, ולא בדרך של ש"ס. יש כאן אמירה של ציבור ענק, האומר די!!!!! למפלגות הישנות, עם אותם מסרים, ללא כל שינוי, כאילו לא קרה כלום במשך 66 שנות חיי המדינה וצודק הכותב, אין על מה להתנצל
4
ש"ס איכזבה!!!!!
אריה דרעי | 23-03-2015 21:42
כיום מתגלית הרשעות של המפלגות הותיקות ש"ס ודגל, שרימו וכיחשו. ויש להם עוד טענה לטעון שמצביעי יחד הפסידו 4 מנדטים. הם גרמו לכך. ואם נחשף שאלו ההולכים בשם התורה, ודבוקים לכיסאותיהם ללא כל שינוי הם למעשה רוממות א-ל בגרונם וחרב פיפיות בידם. בושה וכלימה, ממש חרפה!!!!!!
5
תודה! מאמר מאלף.
מוריה | 23-03-2015 21:52
6
אין על מה להתנצל!!!!
ליברמן | 23-03-2015 22:43
השאלה היא: האם יש מקום ל,יחד' גם כמפלגה וגם במציאות. ולהיות חכם לאחר מעשה זו לא חכמה, ולכך אין על מה להתנצל. ולמר חיים מס' 2. הפסוק אומר ככלב שב על קיאו, כסיל שונה באיוולתו. אני מוכן להיות כלב שב על קיאו, אם תסכים לקחת את חציו השני של הפסוק.
7
התכוון לאכול טלה
שוע | 23-03-2015 22:58
ועלה בידו בשר חזיר - צריך כפרה
8
רווח מהותי וחשוב!
שלמה | 23-03-2015 23:06
ישנו רווח לא פחות חשוב שנוצר ממפלגת יחד, שעליו לא מתנצלים!! שעד היום עמ"י, היה מחולק לדתי לאומי וחרדי כיום אחרי מפלגת יחד, נוצר בעצם שלש זרמים בציבור: א. החרדים מצביעי ש"ס וג', החרדים שלא כ"כ רואים ערך עליון במדינה כאתחלתא דגאולה, ומוכנים לוותר עליה תמורת אינטרסים (מסירת שטחים וכד') ב. החרדל"ים והיהדות הספרדית שאוהבת מעריכה ומכבדת את המדינה אך בראש סולם הערכים עומדת תורתינו הקדושה, והיא מעל מעל הכל. והם מצביעי יחד!! ג. הדתי לאומי, מצביעי בנט והבית היהודי, שהזרם הוא שא"י היא ערך עליון ולעיתים אף מעל התורה, צה"ל חשוב, ולכן כל ביני"ש צריך להתגייס יחס מחבק יותר לחלונים וכד'. האמירה הזו, שנדע להפריד, בין הר המור לבין לייט בין החרדיות הספרדית המחבקת לזו שלא, את אחד לתקוף ואת אחד לחבק, לדעת שתכלס אין הבדל בין הר המור לרב עובדיה, אך יש בין הרב שרלו לרב טאו. ואת האמירה הזו אומרת מפלגת יחד!!
9
גם אם תכתוש אוויל במכתשת
ישראל | 24-03-2015 0:11
לא יאומן שאחרי האסון שהם הביאו יש להם עוד את החוצפה להתגאות בטיפשותם.
10
אשליות
א | 24-03-2015 9:02
אשליות. פשוט כך. מפלגת יחד לא קמה בכלל על רקע תורני ערכי כזה או אחר. מפלגת יחד קמה לאפשר פלטפורמה פוליטית לכמה אנשים, ביניהם אלי ישי, שטבון ומרזל. כל אחד מסיבותיו. ניתן לראות זאת כאופורטוניזם, אך גם אם ננסה להסתכל על הצד הערכי שכל אחד ניסה להביא (אלי ישי את הספרדים שאינם מיוצגים בש"ס, מרזל את מה שהוא מביא בכל מערכת בחירות, ושטבון את "רק לא בנט..."), עדיין לא מדובר במפלגה ערכית כפי שהכותב מנסה לתאר... מצביעי יחד מהציונות הדתית, אתם מוזמנים להמשיך לחיות באשליות ולחשוב שמפלגת יחד היא ציונית דתית פר אקסלנס, אך המציאות תמשיך לטפוח על פניכם. אולי חבל שלא עברתם את אחוז החסימה, ואז הייתם מופתעים לגלות שיחד היא מפלגה חרדית לגמרי, שמחלקת פירורים לעיתים נדירות לשטבון (מרזל הרי היה פורש מייד).
11
לשוע
עמיאל | 24-03-2015 9:38
עלה בידו טלה בריבוע כי התועלת היא שכעת ימקדו את המאמצים בשטח לא בפוליטיקה
12
מה שתומכי הבית היהודי לא מצליחים להבין, זה:
יובל | 24-03-2015 9:38
שרוב מוחלט של מצביעי יחד (כולל אני) לא היו מצביעים לבית היהודי בשום מקרה. גם אם כ-ל הסקרים היו מראים שיחד לא עוברת את אחוז החסימה, וגם אם כ-ל הסקרים היו מראים שיחד מקבלת 50 קולות בלבד. אין לנו חלק ונחלה בבית היהודי, שתמך במתן זכויות לשוכבי משכב זכור, שתמך בביטול הסטטוס קוו, שתמך באימוץ ילדים יהודים אצל משפחות גויות, שח"כית שלו (עם כיסוי ראש) רוקדת ושרה בתשדיר הקורא להצביע בבחירות, שבתשדיר הבחירות שלו יש זמרת "מהמגזר". שאחד מהמועמדים, רב במקצועו, גורס שיש לנו יותר משותף עם "יש עתיד" מאשר עם החרדים. אם זו הציונות הדתית - כנראה שאין לנו שום קשר לציונות הדתית, והעובדה שאנו חובשי כיפה סרוגה כנראה לא רלוונטית.
13
ישי עצמו אמר שידע על ההפסד 48 שעות לפני הבחירות.
| 24-03-2015 12:48
זה פשע
14
ליובל מתגובה 12
בנימין | 24-03-2015 12:49
גם אני כמוך הצבעתי ל'יחד' משום שהתאכזבתי מפעילותה של מפלגת 'הבית היהודי' בקדנציה האחרונה. אני כותב לך משום שקשה היה לי לראות את הסלידה שלך מהציונות הדתית כשלטענתך 'הבית היהודי' היא המודל לדרכה של הציונות הדתית. ובכן: הציונות הדתית הינה מרן הרב קוק ורבינו הרצי"ה שאמנם ראו ערך עליון בשמירה על ארץ הקודש – אולם זאת מכח התורה שמצווה על כך! הציונות הדתית היא הרב חרל"פ והרב הנזיר שקדושתם מקרינה על הציבור כולו. הציונות הדתית היא הרב כלפון הכהן והרב עובדיה הדאיה, פוסקי הדור בזמנם, קדושים אשר בארץ המה. הציונות הדתית היא מרן הרב בצמ"ח עוזיאל ומרן הגר"י נסים, שכיהנו פאר כרבני ארץ הקודש וכפוסקי הלכה גדולים. הציונות הדתית היא הגר"ש ישראלי, עניו כהלל וראש ישיבת מרכז הרב. הציונות הדתית היא הגרח"ד הלוי, פוסק חריף ובקי. הציונות הדתית היא הגרמ"צ נריה, תלמיד חכם עצום ואוהב ישראל אמתי שהקדיש את חייו לציבור. הציונות הדתית היא תרי צנתרי דדהבא מרן הגר"א שפירא ומרן הראש"ל הגר"מ אליהו, פוסקי הדור ומנהיגי הציונות הדתית עד השנים האחרונות ממש, גאונים בענווה ובמידות, מקפידים על שמירת ההלכה בגאון. מאלו ומרבים נוספים שאבנו את דרכה של הציונות הדתית, לא זו המרשה לעצמה לחפף בתורה ומצוות אלא זו הנעשית כמגדלור המאיר לכלל העם היושב בציון. בזאת אספר לך שגם כיום זכה דורנו למנהיגים צדיקים ויראי שמים, תלמידי חכמים ופוסקי הלכה ביניהם: מרן הרה"ג דוב ליאור, מרן הרב שאר ישוב הכהן, מרן הרה"ג ד"ח הכהן, מרן הרה"ג שמואל אליהו, מרן הרה"ג עזרא שיינברג, מרן הרה"ג צבי טאו, מרן הרה"ג ז. מלמד, מרן הרה"ג יעקב אריאל, הרה"ג שלמה אבינר, הרה"ג מיכה הלוי, הרב אלישע וישליצקי, הרה"ג מרדכי גרינברג, הרב ישראל אביחי, הרב ישראל אריאל, הרה"ג אליקים לבנון, הרה"ג אליעזר מלמד, הרה"ג שבתאי סבתו, הרב חיים סבתו. הרבנים שמניתי לפניך הינם מעט מזעיר שיש בציונות הדתית.
15
הגיע הזמן לתלות את הקץ על העץ
חרדלניק | 24-03-2015 13:25
די נמאסתם פילגתם שתי ציבורים גדולים וחשובים. ובעיקר לא נשכח וודאי לא נסלח שסיכסכתם וסיפסרתםברבני הציבור הדתי לאומי, כל מה שהשגנו ירד לטמיון, כשקיבלה הבית היהודי רק שמונה מנדטים, נמאסתם אלי ישי וחבורת מרזל ושיטבון, מקווים שבפעם הבאה תלמדו את הלקח המר.........
16
מזדהה לחלוטין
מצביע יחד | 24-03-2015 13:29
לו בנט היה משכיל לשמור על האגף התורני בתוך הבית היהודי אזי לא היה חוטף כזו מפלה
17
תגובה ל14
שלמה | 24-03-2015 14:22
זוהי בדיוק הנקודה!!! הרבנים הכ"כ גדולים שהבאת אינם מייצגים את הציונות הדתית והיא גם איננה הולכת בדרכם!, כמעט בטוח שאותם רבנים גדולים לא יצביעו "בנט", כי אם יחד, (וגם אם לא יצביעו השקפתם היא זו של יחד), זה בדיוק הנקודה יש ציוני דתי ויש חרדל"י אותם רבנים ברובם מייצגים את החרדלי"ם ושומעי לקחם הם החרדלי"ם, וזה מה שיצרה יחד הפרדה בין הדתי לאומי לחרדל"י ומאידך חיבור בין החרדלי"ם ליהדות הספרדי.
18
כלומר, זו הייתה טעות פוליטית. (+ תגובה ל12)
יוסי | 24-03-2015 16:08
גם אם נקבל מכל הלב שהתנועה מביאה בשורה נפלאה לחברה בישראל - לא ברור כלל מדוע היה צורך בניסיון להתגבש כתנועה פוליטית. זה נכון שזה הקנה קצת יותר פרסום ורעש - אבל אם בחינוך עמוק עסקינן - לא מזה הוא צומח. במישור הפוליטי, היה פה הימור חמור ומיותר: הימור - כי מי שעיניו בראשו ידע גם בעת שהסקרים הראו 7 מנדטים, שאין בכלל בטחון שעוברים (בגלל כמות המתלבטים הגדולה במרכז). מותר להמר בחיים, אך צריך לקחת אחריות על הסיכונים. אם אותו גוש מתנדנד היה נוטה שמאלה, יש חשש לא קטן ממה שאובדן 4 המנדטים יגרום. מיותר - כי כל פרשן פוליטי דרג ג' הבין, כי במקרה וביבי יזכה ויכונן ממשלת ימין, היא תהיה מבוססת על החרדים, כך שכל הרזון-דאטרה (סיבת הקיום) של המפלגה שלך - לפי הצהרתך - חסרת משמעות, לפחות בקדנציה הנוכחית. את החשש משינויים בסטטוס קוו או מפגיעה בישיבות ינטרלו החרדים, גם אם נניח, חלילה, כי אנשי "הבית" הם נאו-רפורמים/לייטים טוטאליים. (ואם ביבי יחליט להקים ממשלת אחדות ולדלג על "שותפיו הטבעיים" - ממילא גם ליחד לא הייתה משמעות). אז למה? הימור ללא סיכוי לרווח זו בערך ההגדרה לטעות פוליטית. ול-12: אז למי היית מצביע? לא היית מצביע בכלל ותורם את קולך לשמאל ולערבים? אני משער ומקווה שהיית מתגבר, לוקח תרופה נגד הקאה ומצביע לט"ב, למח"ל, לש"ס או לג'. אז הטיעון שלך לא אמין. עוד משהו קטן - שמתי לב שבדבריך על הזיופים והקולות הפסולים לא הצבעת כלל על האשם, ואפילו ניתן היה להבין מדבריך כי מדובר באנשי הבית היהודי או הליכוד. מה הסיבה שאתה לא אומר בריש גלי שמדובר באנשי ש"ס? אולי בגלל שאתה בעצמך הצבעת ש"ס בעבר וזה לא נעים לגלות את דרכי הפעולה שלה? או שפשוט אסור לפגוע (כמו בכל הקמפיין של יחד) בממסד החרדי, אלא רק בממסד ה"מזרוחניקי"? דרך אגב, גם אם נפסלו לכם אלפי קולות, קשה מאד להאמין שהייתם מקבלים את כל ה-12000 שחסרו לכם.
19
תגובה ל17
בני | 25-03-2015 9:40
תקרא לזה איך שאתה רוצה. רק שיהיה ברור שממשיכי דרכו של הרב קוק אינם אותם אנשים ששומרים שבת וחובשים כיפה אך שומעים שירת נשים בגאון ולא שומרים נגיעה. אולי מניחים תפילין ומתפללים שלוש תפילות אך מתערבבים בנים ובנות בלי בעיה, כאלו שהתורה אצלם היא הרבה אחרי מקום ראשון. תהיה בטוח שמנהיגי הציונות הדתית דאז היו מתביישים בעובדה שרוב הציבור הוא כזה. גם אם הציבור שומר התורה שבציונות הדתית הוא מיעוט-זה לא משנה את העובדה שהוא אוחז בדרכה האמתית של הציונות הדתית. כמובן שכולם אהובים, גם אלה שלא נמצאים בקודש.
20
ליוסי
שלמה | 25-03-2015 12:28
לשיטתך גם לא קרה כלום שיחד נפלה... וחוץ מזה בכל אופן עוד ארבעה מנדטים שווה תיקים שיושקעו בתורה שווה עוד כח חזק יותר מול מזרוחניקים שיזלזלו בעולם התורה.
21
ל19
שלמה | 25-03-2015 12:36
אתה נכנס יותר לאנשים פרטיים זה עושה כך וזה כך, אני מדבר ברמה הציבורית. האמירה של הציבור הדתי לאומי שארץ ישראל היא בסולם הערכים כמו התורה, ולעיתים קרובות אף מעל, הם לא זוכרים שחיבתינו לארץ נובעת מחשיבות התורה וארץ ישראל כמה אחוזים קטנים בלבד מתורתינו הקדושה, וידוע שת"ת כנגד כולם, גם כנגד צה"ל וגם כנגד א"י. אבל החרדלי"ם הערך העליון אצלם הוא תורה, וא"י היא פרט בתורה אמנם מהותי וחשוב כמו כל התורה, אך אחד מיני כמה מהתורה, זה האמירה בתור ציבור! שמירת נגיעה או לא זה חשבון של אדם פרטי ולא ציבורי...
22
ניכרים דברי אמת!
| 27-03-2015 8:33
23
ניכרים דברי אמת!
| 27-03-2015 8:33