אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בלניות צדיקות, סרבו פקודה! אל תאפשרו טבילת רווקות

למרות פסיקת הרבנות הראשית ועיגונה בחוק, חוזר מנכ"ל של המשרד לשירותי דת אוסר בשם צנעת הפרט, לשאול את הטובלות למעמדן האישי. הרב דרור אריה קורא לבלניות לסרב פקודה ושלא לאפשר טבילת רווקות האסורה בהלכה

בלניות, סרבו פקודה! אל תאפשרו טבילת רווקות
  מקום שנועד לטהרת המשפחה. מקווה (פלאש90)

כוונתך רצויה, אך מעשיך?

בראשית דברי אני מבקש להבהיר שאולי דיון בנושא צנוע זה טוב היה אילו היה מתנהל ברשות היחיד, אך מכיוון שהנושא כבר מדובר רבות בתקשורת וחשיבותו רבה, יבטא קולמוסי רחשי לבבי. אוסיף ואומר, שאכן מעמד הטבילה של האישה והמתח הנפשי שסביבו דורש מצוות הבלניות רגישות יתר וחכמה רבה על מנת להקל על הטובלות ואף לעזור להן לשמוח ולהתענג על מצוות הטהרה.

לא אחת מפאת רגישות העניין והמבוכה הטבעית מעצם הסיטואציה, סף הרגישות והלחץ גבוהים, שאלה לא מדויקת עלולה גם אם לא בכוונה להרחיק ולפגוע בטובלת, והדרכה נכונה ונבונה לבלניות המוסרות נפשן ערב ערב, יכולה למנוע אי נעימויות מיותרות. גם לטובלת ייטב באם תביט בעין טובה על הבלנית השואלת לא מתוך חטטנות אלא מגודל הרגשת האחריות המוטלת על כתפה, שכחת פרט קטן עלולה לפסול את כשרות הטבילה.

אולם נעשה שימוש ציני ומרחיק לכת בבעיית "חוסר הרגישות" שלעיתים נתקלות בו הנשים הטובלות, ע"מ להכשיר יוזמה מסוכנת של ח"כ עליזה לביא ומכון "עתים", לאפשר טבילת רווקות, יוזמה שבאופן תמוה משבח סגן שר הדתות ואף משווק אותה כהישג חשוב לקהל בוחריו. בחוזר מנכ"ל שיצא מטעם משרד הדתות נכתבה הוראה ברורה לבלניות באשר לתפקידן: אל להן למנוע טבילת רווקות!

תחת הכותרת "נוהל שמירה על צנעת הפרט של צבור הטובלות במקוואות" פונה המשרד לבלניות ומבהיר להן כי אל להן להדריך ולתשאל את הטובלות בשאלות הלכתיות מחשש לפגיעה בצנעת הפרט: "במידה שהטובלת אינה מעוניינת בהכוונה או בבחינה הלכתית טרם הטבילה, אין לבלנית לעכבה ובהתאם לכך, הבלנית תאפשר טבילה ללא דרישה או שאלות הנוגעות לענייני הטבילה… יובהר כי יש לשים דגש על כיבוד פרטיותן של צבור הטובלות ולאור זאת על הבלנית להימנע משאלות שעלולות לפגוע בפרטיות"

בחוזר מובא ציטוט החלטת מועצת הרבנות הראשית ועיגונה בחוק: "על פי החלטת מועצת הרבנות הראשית…המקוואות הינם מבני ציבור המיועדים לשם מתן שירותי דת יהודיים בתחום טהרת המשפחה…במסגרת זו הבהירה.. כי טבילה של פנויות במקוואות אסורהחוק שירותי הדת היהודיים תשל"א קובע כי מועצה דתית מוסמכת לספק "שירותי דת". טבילה שאינה למטרה דתית כי אם למטרות אחרות ובכלל זה צרכים רוחניים אישיים, אינה בגדר "שירותי דת" עליהם מופקדת המועצה הדתית, ולכן המועצה הדתית איננה חייבת לספק שירותים שכאלו".

מקווה אינו בריכת שחייה

לכאורה עד כאן טוב ויפה, מקווה אינו בריכת שחיה או שירותי ספא, הוא נועד לנשים נשואות הבאות לטבול לטהרתן, למענן ואך ורק למענן, הוקמו המקוואות כ"שירות דת" כדי שיטהרו לבעליהן ויקימו דור ישרים!

המקווה הוא מקום "דתי" קדוש, הוא נועד למטרה ברורה אחת ויחידה, והיא-טהרת המשפחה.

והנה ההפתעה: בניגוד להחלטת מועצת הרבנות הראשית נכתב בחוזר כך: "מבלי לפגוע באמור ומטעמים של צנעת הפרט בלבד, יובהר כי הבלניות מנועות מלשאול את הנשים המגיעות לטבול, שאלות בדבר מעמדן האישי (האם הן נשואות, רווקות וכיוצ"ב)"

ממשיך חוזר המנכ"ל: "לאור זאת יש לתלות בכניסה למקווה שילוט בדבר האיסור ההלכתי על טבילת פנויות על פי הנוסח הבא: "על פי פסיקת הרבנות הראשית לישראל טבילת פנויות אסורה. יש לכבד את פרטיות הטובלות ולהימנע משאלות הנוגעות למעמדן האישי ולצנעת הפרט, האחריות מוטלת על הטובלות עצמן".

חוזר מנכל משרד הדתות

צנעת הפרט גוברת על ההלכה?!

זאת אומרת, שלמרות פסיקת הרבנות הראשית ועיגונה בחוק, אין למנוע מרווקות העוברות על ההלכה והחוק לחלל את כבוד המקוואות לטבול לשם זנות ופריצות. וההסבר לך הבלנית השואלת בתמיהה הכיצד נפרוץ קדושתן של בנות ישראל הוא: "בשם צנעת הפרט"! חופש הפרט?! צנעת הפרט?! האם זהו חופש או פריצות?

המקווה הוא מקום קדוש לטהרת המשפחה, הוא אינו מועדון ללימודי שחיה! ומה עם זכויות הכלל? ומה עם חופש היושר וחופש המוסר?

האם נשכחו דברי הריב"ש (סימן תכה')? "מה שנפלאת: איך לא תקנו טבילה לפנויה, כדי שלא יכשלו בה רבים? ואין כאן מקום תמה! שהרי כיון שהפנויה אסורה… אדרבה! אם היתה טובלת, היה בה מכשול: שהיו מקילין באסורה."

ורבינו יצחק עראמה זועק:"וכמה פעמים נתחבטתי על זה על אודות הנשים הקדשות שהיה איסורן רופף ביד שופטי ישראל אשר בדורנו ולא עוד אלא שכבר יאותו בקצת הקהילות ליתן להם חנינה ביניהם, גם יש שמספיקים להם פרס מהקהל כי אמרו כיוון שמצילות את הרווקים או הסכלים מחטא אסור אשת איש החמור או מסכנת הגויות מוטב שיעברו על לאו זה משיבואו לידי אסור סקילה או סכנת שריפה.

ואני דנתי על זה פעמים רבות לפניהם ולפני גדוליהם והסברתי להם שהחטא הגדול אשר יעבור עליו איש איש מבית ישראל בסתר ושלא מדעת הרבים וברשות ב״ד חטאת יחיד הוא והוא שבעוונו ימות ע׳׳י ב"ד של מעלה או מטה וכל ישראל נקיים אמנם החטא הקטן כשיסכימו עליו דעת הרבים והדת נתנה בבתי דיניהם שלא למחות בו, הנה הוא זימה ועוון פלילי וחטאת הקהל כולו … ולכן הוא טוב ומוטב שיכרתו או ישרפו או יסקלו החטאים ההם בנפשותם משתעקר אות אחד מהתורה בהסכמת הרבים" (עקידה שער עשרים)

בלניות צדיקות, מוסרות נפש לילה לילה למען טהרת האומה, המשיכו לעשות מלאכתכן נאמנה. המקווה לא בא להכשיר "זימה ועוון פלילי וחטאת הקהל". בלניות! מי יודע אם לעת כזאת נבחרתן לתפקיד קדוש כזה, אנא, אל תחרישו!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
הרב דרור מנותק מהציבוריות הישראלית
יניב | 24-02-2015 12:13
אם הרב דרור אריה מעדיף שבנות ישראל שאינן דתיות תעבורנה על איסור דאורייתא חמור, ובלבד שחלילה לא תעבורנה על תקנת חכמים, אחד משניים - או שלרב אין שום אחריות לכלל ישראל, או שהרב כופר בתורה מן השמיים. אין אפשרות אחרת.
כבוד הרב - מקווה מכספי ציבור צריך לשרת את
כולם | 05-09-2019 14:49
תבנה מקוה מכספך ושם תמנע מכל מי שלא אוכלת בדצ לטבול. ובכלל אם היית חכם היית אומר את ההלכה ונותן לאנשים בלחירה חופשית כמו שהקבה נותן ולא מחטט ציציות
2
1 אתה הזוי ורפורמי פמניסט וליברל! ישר כוח לרב אריה
| 24-02-2015 12:29
3
תגובה ל1
| 24-02-2015 13:12
זו בדיוק היית העדפה של הריב"ש שנפסק להלכה ברמ"א. ומקובל להלכה בכל ישראל אשכנזים וספרדים. עיקר התורה היא למנוע זנות, ולא להסתתר מאחורי תירוצים הלכתיים של נבל ברשות התורה. זו דעת גדולי ישראל בכל הדורות. לתשומת לב הרב אלי בן דהן
4
ליניב
אוריה | 24-02-2015 13:19
איזה היתממות לחשוב שבחורה חילונית רווקה טובלת. מי שמנותק מהמציאות זה אתה. מי שתקפיד לטבול זו דווקא דתיה שלא נישאה, ואולי אם זה לא יתאפשר היא תשקול את צעדיה.
5
מאמר כל כך לא חכם
ביני | 24-02-2015 13:24
זה שטבילת רווקות אסורה על פי הרבנות הראשית - ידוע! השאלה היא אם הבלניות אחראיות על ההקפדה במצוות של נשים אחרות. התשובה היא שלא. הם לא אחראיות לכך שרווקה לא תתבול במקווה. כמו שהם לא אחראיות לכך שנשואות יטבלו במקווה. הרב הרב דרור לא שולח אותם לאתר נשים שלא מגיעות למקווה ולהביא אותם בכח. תפקידם הוא לעזור למי שרוצה עזרה!
6
ל1
דוד | 24-02-2015 13:31
אתה פוגע בקדושת ישראל ומדבר על אחריות לכלל ישראל. וזאת התורה שלך נכון? אתה עוד כופר בתורה מהשמים ובשלמות התורה. אתה פוגע בתורה שבעל פה.
7
לאוריה
יניב | 24-02-2015 13:48
אני לא מיתמם. הטאבו בחברה הדתית מושג ברוך השם, באמצעות חינוך. רווקות שבאות לטבול הן כאלה שיחטאו בכל מקרה, השאלה מה חומרת החטא. חלילה לא אמרתי לשנות את ההלכה. להפך, צריך לחנך וגם לתלות שלטים בכניסה שאומרים שאסור על פי ההלכה. אך אל לנו למנוע ובכך לגרום לחטאים חמורים יותר.
8
מספר 1 צודק ולא חולק בכהוא זה על הריב"ש
גיל | 24-02-2015 14:24
מה אמר הריב"ש - שאפילו חטא קטן אבל מסכימים עליו הרבים שלא למחות בו הוא עוון חמור. לכן הרבנות הנחתה לתלות פתק מפורש בו כתוב שעל פי פסיקת הרבנות טבילת רווקות אסורה. עכשיו- רווקה שתבקש בכל זאת לטבול, זו בעיה שלה. אין עניין להפוך את הבלניות למשגיחות כשרות וחינוך ילדים. ואם כל הכבוד- לא יקרה שבגלל חוסר טבילה לרווקה היא תתחזק, הדבר היחיד שיקרה הוא התרגלות לחיים בחטא. וה' הטוב יכפר
9
הפתרון פשוט מאוד
יואל | 24-02-2015 14:30
להפריט. אם המקוואות במימון המדינה - כניסה חופשית לכולם. כך דבר אחר - באופן פרטי ועל חשבון המשתמשים. ככה זה במדינת חוק.
10
ליניב
דוד | 24-02-2015 15:05
לא רוצים לחנך אבל לא להביא תקלה תחת ידינו. רווקה שטובלת היא זונה עם כשרות. לא נותנים כשרות לזנות!!!!
11
הרב דרור אריה כופר בתורה מן השמיים
תורה תורה תורה | 24-02-2015 15:29
הרב דרור אריה כופר בתורה מן השמיים
12
האם צריך לבדוק אם השותים חלב בבית קפה לא אכלו בשר קודם?
משגיח כשרות | 24-02-2015 21:53
אסור לאכול חלב אחרי בשר. האם משגיח כשרות במסעדה צריך לבדוק אם המזמינים קפה הפוך לא אכלו קודם בשר בשווארמיה על יד?
13
ישר כח לרב דרור אריה!!
ידידיה | 25-02-2015 22:36
הרב לא מפחד לומר בפה מלא דעת תורה ללא חת! לא חושש מה יגידו אלא מביא דעת תורה ללא פשרות! שירבו כמותך בישראל!
14
לאוריה
בלנית | 01-03-2015 21:50
תתפלא , אבל רווקות חילוניות רבות מבקשות לטבול בתמימות. הדתיות יודעות שהן צריכות להתחפש.
15
פקודה? לא נסחפת?
חייל בצבא השם | 02-03-2015 20:20
ממש שירות קרבי במיקווה
16
צודק במאה אחוז
יעל | 04-03-2015 9:53
רוצים להכשיר זנות???
17
דו שיח של חרשים
יעל | 04-03-2015 21:52
החרדים מאז ומתמיד העדיפו את החילוניים על המסורתיים, ואתה ממשיך בדרכם. אתם לוקחים בעלות על חיינו הרוחניים ואח"כ מתפלאים על הדרישה להפריד את הדת מהמדינה או להכניס רוח חדשה ומקילה במסדרונות הרבנות.
18
בלנית היא אשה בת 12 ויום שכל תפקידה לראות שאין שערה
יהודיה | 05-03-2015 10:48
מחוץ למים. נקודה
19
אלו חשבונות בין כל אחת לקב"ה. אל לנו למנוע מצוות.
א | 05-05-2015 23:14
כל אדם אחראי למעשיו, ואם רווקה מחליטה לטבול זה לא אומר שמכשירים זונות כי גבר דתי לא אמור לקיים יחסים עם מישהי שאינה אישתו. זה שהיא טבלה לא נותן לו זכות ופטור מעבירה. אני בעד שיתנו לרווקות לטבול. אני מכירה מישהי שהתחזקה ומשתדלת לשמור מצוות, אך היא כבר לא צעירה. הכירה ברוך השם בחור, אבל לצערה הוא אינו דתי, ולפני שמתחתנים, מפאת הגיל, רצה קודם לראות שתיפקד ותיכנס להריון. רצו לפחות לקיים מצוות שמירת נידה, אך מכיוון שלא מרשים לרווקות לטבול, אז נאלצת לקיים יחסים מבלי להיטהר. אני לא נכנסת לעניין האם השיקול להיות עם אותו בחור מוצדק, אבל אם האפשרויות הן לעשות זאת עם טבילה או בלי טבילה אז למה לקבוע בשבילה לא לקיים את המצווה? הרי היא תקיים יחסים בכל מקרה. בגילה, כבר קשה להיכנס להריון והיא לא רוצה לפספס את ההזדמנות. זה לא שלא ניסתה למצוא בן זוג דתי יותר, אבל בעולם היותר דתי היא נחשבת לממש זקנה ואף אחד לא היה מעוניין בה. אני לא חושבת שאנחנו אמורים לקבוע לאחרים איך לנהל את החיים ואילו מצוות למנוע מהם. זה לא שהמקווה מתטמא מכך. כל אחת המצווה בידה, ומי שרוצה לעשות דברים לא כשרים זה לא הטבילה שתמנע ממנה.