אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אפרתי לרב שלום כהן: אל תקלל את ההמנון

לקלל את ההמנון, משמעותו לקלל את עם ישראל במצבו הנוכחי. עם שיש בו סגולה עצומה, ההולכת ומתבררת במדינה. אפשר וחשוב לבקר את ההמנון, אבל אל תהרגו את משיח בן יוסף

הרב אפרתי לרב שלום כהן: אל תקלל את ההמנון
  אל תהרגו את משיח בן יוסף. הרב אפרתי (באדיבות המצולם)

כל נפש יהודי ההומיה לציון, חשה דחיה פנימית מפני דבריו של הרב שלום כהן שליט"א ומר שלמה בניזרי, אשר קיללו את המנון המדינה.

ודאי ההמנון חסר את עיקר העיקרים- את אבינו מלכנו אשר גאל אותנו מהגלות הארוכה לחירות במדינת ישראל. ודאי כותב ההמנון לא היה בדרכה של התורה הקדושה. ודאי לכשיהיה לאל ידינו בעתיד הקרוב, נוסיף להמנון בית על מלכות בית דוד, המקדש ואלקי ישראל. ודאי כואב לכל ירא שמים על כך שהציונות בחלקה לא מביטה לשמים, עדיין לא מכירה מיהו העם האלוקי שלנו השב לנווהו.

ודאי חסר בהמנון גם מבט מזרחי, ויש בו העצמה של בני אשכנז שישבו במערב. הכל אמת. אולם יחד עם החסרונות הללו, לא מדובר על שיר פרטי, לא מדובר על שיר שלילי, לא מדובר על אנטי תזה לעניינם של ישראל. מדובר על שיר טבעי של הכמיהה לתקומת ישראל בארצם.

ההמנון (הלקוי), מלא באהבת הארץ, אהבת ציון, אהבת ישראל, הכרה בטומאת הגלות ושמחת החירות. כל אלו, ערכים חשובים, שאנו כאנשי תורה מאמינים בהם. ההמנון מבטא את מאבקה של האומה לקום מעפר הגלות, והוא הושר מפי מאות ההולכים למשרפות בשואה, חיילי צה"ל בדרכם למסור נפשם על הארץ, המעפילים במסירותם לעלות לחופי ישראל.

לקלל את ההמנון, משמעותו לקלל את עם ישראל במצבו הנוכחי. עם שיש בו סגולה עצומה, ההולכת ומתבררת במדינה. אנו יודעים שיש חולשות, יש בילבול, יש שכחת אלהים. אך האם בפסימיות מרירה ובקללות נאיר את אור ד'?

האם בהתעלמות מהלאומיות החילונית (הטועה והתועה) נרומם את הציבור לאהבת תורה ויראת שמים? עלינו להתיחס בכובד ראש לישראל. לפנינו ניצבת אומה בת אלפני שנים, הקמה מתרדמת הגלות, טועה לפעמים ועיניה עדיין עייפות מהיקיצה. יש לכבד אותה וגם את טעויותיה, להאמין בכוחה, לאהוב אותה, להבין שהטעויות הם חלק מתהליך בירור משיח בן יוסף. רק מתוך כך, אנו באים גם לביקורת חשובה ועקבית, עליה. מי שדבריו מוציאים את הציונות המודרנית מן הגדר, מי שמקלל את תהליך הבירור הישראלי ואינו מאמין בערכו- לעולם לא יוכל למתוח ביקורת של אמת. רק עין טובה מאפשרת תיקון נוקב.

התפיסה של 'הכל או כלום', אינה נכונה בדור הגאולה

תלמידי האר"י נוהגים להתפלל בכל יום על כך שמשיח בן יוסף לא ימות בתהליך הגאולה. על כולנו, להזהר מאד שלא לפגוע בו.

עדיין איננו במשיחיות בית דוד העליונה והמאירה. אנו פוסעים לשם, אולם עדיין יש בירור של הצדדים היסודיים יותר במדינתנו, עדיין אנו זקוקים לשיחה בין כולנו, כמידת יוסף הצדיק המאחד את מסעם של השבטים בתהליך הבירור.

התפיסה של 'הכל או כלום', אינה נכונה בדור הגאולה. הרב קוק זצ"ל מלא מכך בכתביו ואגרותיו, לרומם ולהעמיק, להדריך ולבקר, הכל כחלק מתהליך ארוך, שיש בו תחילה אמצע וסוף.

הגר"ע יוסף זצ"ל הקפיד לעמוד בעת ההמנון מפאת כבודם של ישראל. הקפיד לכבד את סמלי המדינה, מפאת האמון בכך שמתוך כבוד זה ישובו ישראל לאביהם שבשמים בשלימות. הוא לא זנח את מדינתנו, לא זלזל בה, אלא תיקן אותה מתוכה, בחיבה לראשיה עם כל ביקורתו עליהם.

אפשר לבקר את ההמנון, חשוב לבקר אותו. אולם אל תהרגו את בן יוסף. אל תפסלו את הליך הבירור הארוך שלנו. אל תזלזלו בעם השם. תנו בו אמון, כל הפוגע בישראל כפוגע בבבת עינו של מקום.

==

הרב ברוך אפרתי הוא יו"ר רבני 'דרך אמונה'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
ישר כח עצום
גלעד | 23-02-2015 13:27
דוקא בגלל שזה מגיע מדרך אמונה זה חשוב
2
של נעליך
נתנאל | 23-02-2015 13:53
ראשית היזהר בכבודם של תלמידי חכמים. הרב שלמה בניזרי הוא לא "מר" שלמה בניזרי אלא הוא אחד מגדולי מזכי הרבים בדורנו, הוא האנטיביוטיקה למזרחיסטים. אינכם אוהבים את לשונו החדה אז אתם מזלזלים בו ומניפים כנגדו את הרשעתו בבית משפט נגד דין תורה ע"י עד מדינה. בכל מאמרך רק הצדקת את ביקורתם על ההמנון ועל המחבר שהייה נואף ושתיין. שם ה' לא מוזכר בהמנון בכוונה ועוד.
3
בכל הכבוד -- ההימנון שלנו צ"ל "אנעים זמירות" שיר הכבוד
הסדרניק | 23-02-2015 13:59
4
יש בהמנון געגועים לירושלים הבנויה
א | 23-02-2015 14:50
ההמנון המקובל הוא קיצור של השיר המלא, בו מובעים געגועים עזים לירושלים.
5
חברי זית רענן - אולי תשתמשו קצת ברב שלכם?
| 23-02-2015 19:25
אז הוא יהיה עסוק ולא יפרסם שטויות ברשת
6
ההמנון
גאה באריה הצדיק | 23-02-2015 20:50
מכל זבוב אתם עושים פיל, נמאס לנו, תמו לאריה להנהיג את העם, רק כך תראו ישועות ושינויים
7
ההההההימנון
אחת שמבינה בהימנון | 23-02-2015 20:53
הרב כהן תמשיך להביע דעות ישרות ונקייות של הרב עובדיה, רק ככה ננצח את כולם ונוכל להנהיג את העם בקדושה וטהרה
8
זילזול?
יצחק | 24-02-2015 0:49
אני לא מבין מה משיגים בזילזול פומבי בהימנון אך קטונתי . מאידך אני לא מצליח להבין את העומדים בשער ומגינים בחרוף נפש על ההמנון. לצערי ההמנון הוכנס כאשר ההשכלה האשכנזית האליטיסטית שלטה ותכננה להקים מדינה ״חופשית״ חילונית ללא סממנים גלותיים האם יש להעריך כזה הימנון? ומה שרבנים גדולים עומדים בשעת ההמנון אינו מפאת כבוד ההמנון אלא כבוד הציבור
9
כולם בנים חביבים לפני ה' בשוה
| 24-02-2015 7:55
ויש חילוניים שהחלק החיובי שבהמנון מחזיק אותם.
10
ינוקא
שוליק | 25-02-2015 2:34
כמה חוצפה יש בינוקא הזה... אכן עקבתי דמשיחא, חוצפה יסגי עז מצח כלבלב. כלבין חציפין רק טינופת אמיתית לא מפחד מהקב״ה ומדבר על אדם המחובר בכל נימי נפשו לקב״ה רק אפס רוחני שמרגיש חיבור ללפיד יותר מהחרדים יכול להיות כל כך רחוק מהבורא וכל כך קרוב למשורר השתיין שהתחתן עם נוצריה ב1900 למניינם של המזרוחניקים ששרים את התקווה
11
רק בנט!!
יוסי | 27-02-2015 17:04
להצביע רק הבית היהודי שתלמד את כולם מה זה חיבור של: ארץ ישראל,מדינת ישראל,תורת ישראל!!