למי אנחנו יותר קרובים; לחילונים או לחרדים? - סרוגים

למי אנחנו יותר קרובים; לחילונים או לחרדים?

את השאלה "האם אנחנו קרובים יותר לחילונים או לחרדים" צריך להחליף בשאלה יותר מתאימה; למי אנחנו יותר קרובים - למבזי התורה שבשולי הציונות הדתית, או למעריצי התורה שבקרב המסורתיים?"

author-image
למי אנחנו יותר קרובים; לחילונים או לחרדים?
  (צילום: יוסי אלוני / פלאש90)

א. כל מי שהיה פעם חניך בתנועת נוער דתית לאומית, מן הסתם השתתף פעם בפעולה שנפתחה בשאלה המיתולוגית: "למי אנחנו יותר קרובים – לחילונים או לחרדים?"

תמיד השאלה הזו הפליאה אותי: הרי שמירת תורה ומצוות היא לא איזשהו "ערך מוסף" עבורנו, היא כל מטרת חיינו – לעשות רצון ה' בעולם! עם החילונים יש לנו ויכוח על עצם מטרת החיים, אבל החרדים – הלא הם שותפים מלאים למטרה זו, רק שיש כמה הבדלים בינינו בדרכים ובאמצעים – כשם שהיו בכל הדורות הבדלים בין בתי מדרש שונים בישראל – משרבו תלמידי בית שמאי ותלמידי בית הלל והתרבו המחלוקות בישראל.

כך גם בנושא הגיוס – מצד אחד – ברור שהחיילים בצבא מקיימים מצוות עצומות: עזרת ישראל מיד צר, כיבוש הארץ ושמירה על המשך שלטוננו ויישובנו בה. מצד שני – ברור שלימוד התורה עזר, עוזר ומגן על עם ישראל בכל הדורות. יש מחלוקת הלכתית האם תלמידי ישיבה צריכים גם ליטול חלק בפועל במאמץ המלחמתי או שעדיף שהם רק ילמדו, ועל כל אחד לנהוג ע"פ רבותיו. עד כאן טוב ויפה. דברים פשוטים.

ב. עד שבשבוע האחרון צצו לפתע כמה הוגי דעות והוגי איורים, המשתייכים כביכול לציונות הדתית, והחלו לערער על עצם ההנחות הפשוטות האלו.

נתחיל בדברים שבכתב. רב קיבוץ כתב ברבים שהטענה שלימוד התורה שומר על עם ישראל היא לא פחות מאשר "קשקוש חרדי די חדש". "קשה למצוא לדעה הזו מקורות בספרות הקדומה", הוסיף. ואז הגיעה המסקנה, ההזויה והאנטישמית: "התורה של החרדיות היא… תורה שמגואלת בדם של חיילים יהודים".

אני לא זוכר מאמר של רב, או אפילו של סתם יהודי מאמין, שמלא כל כך בבורות. בתחילה חשבתי להתחיל לצטט מקורות – מפרשת בחקותי ומרש"י שם; מהגמרא במכות או ממדרש רבה; או מהגמרא בסנהדרין שכותבת שמי שאומר שלומדי התורה לא מקיימים את העולם הוא אפיקורוס ומגלה פנים בתורה. אבל אז אמרתי לעצמי: מה, אין גבול? וכי כל "קשקוש חדש" שיפלוט חובש כיפה יצריך תגובה רצינית? ואם מחר יכתוב איזה בעל מקלדת אורתודוקסי שאין מצוה לשמור שבת – האם נצטרך לקום ולצעוק: "זה לא נכון! מפסוק מפורש בחומש שמות מוכח אחרת!"?

נמשיך עם הדברים שבציור. הקריקטורה של "מקור ראשון", בה אוירו חיילים שסוחבים אלונקה עליה יושב חרדי שלומד תורה ואומר להם: "אל תדאגו חבר'ה, הלימוד מוקדש לרפואתו ולהצלחתכם", המשיכה את הקו האנטישמי (רק הייתה חסרה שם שקית מזומנים בידו השנייה). גם היא לקחה את אחד מיסודות היהדות – הידיעה שלימוד התורה עוזר לעם ישראל – והפכה אותו ללעג וקלס.

לדעתי, העיתון הזה כבר מזמן הפך לביטאון הפרוגרסיבי של הציונות הדתית. רק לאחרונה מחיתי על הביזיון שהם מבזים את רבני ישראל – חרדים וציוניים כאחד. אוי לתורה ואוי למלמדיה… חושך וחושך משמשים בערבוביה. יש המכנים את העיתון הזה: "הארץ של הדתיים". אבל בעיניי הוא הרבה יותר גרוע מ"הארץ", כי הוא כביכול "דתי" ו"ימני", והקוראים עלולים לטעות שהוא "משלנו".

ג. הבעיה שלי היא לא עם הרב ועם העיתון הנ"ל. הבעיה שלי עם אלו שחושבים שהם מייצגים משהו, שכביכול יש מחלוקת רצינית בציונות הדתית האם לימוד תורה מועיל לישראל או לא. אני מכיר המון ישיבות, ותאמינו לי – אין ישיבה אחת בישראל – גם מהישיבות של הציבור הדתי לאומי – שלא ניתנו בה השנה שיחות נוקבות על החיוב להתחזק בלימוד בשעת מלחמה. כל הישיבות – מכל המגזרים – התחזקו השנה בלימוד התורה למען הצלחת הלוחמים הצדיקים. אני מניח שאף ראש ישיבה, או אפילו אף בחור ישיבה, לא יתחיל מעתה להתנות לפני לימודו: "הלימוד מוקדש להצלחת עם ישראל – אלא אם הלכה כרב קיבוץ יבנה וכמקור ראשון…"

בניגוד גמור לרב הנ"ל, שמייחל ש"חברת הלומדים החרדית… תיכחד במהרה בימינו (!)" – בבתי הכנסת של הציונות הדתית ימשיכו להתפלל בשבתות גם: "מי שברך לחיילי צה"ל", וגם: "יקום פורקן" לראשי הישיבות וגם "לכל תלמידיהון ולכל תלמידי תלמידיהון, ולכל מאן דעוסקין באורייתא". ובימי שני וחמישי – לצד התפילה על: "אחינו כל בית ישראל הנתונים בצרה ובשביה", הם ימשיכו לבקש גם: "יהי רצון מלפני אבינו שבשמים, לקיים בנו חכמי ישראל… ותלמידיהם ותלמידי תלמידיהם בכל מקומות מושבותיהם".

אגב, גם במישור הפוליטי – "מקור ראשון" לא משקף כמעט כלום. בניגוד ל-14 מנדטים שהצביעו בבחירות האחרונות ל"עוצמה יהודית", לציונות הדתית ולנעם – העיתון הזה קידם, וממשיך לקדם, פוליטיקאים שכבר פעמיים לא עברו את אחוז החסימה (שלמרבה הפלא גם הם השתמשו השבוע בנופלים כאמצעי לניגוח החרדים). בדומה ל"הארץ" – גם פה מדובר בקבוצה אליטיסטית קטנה ולא מייצגת.

ד. ובמיוחד לאור כל זה – אי אפשר שלא להתפעל מהיחס המכבד והמייקר שלומדי התורה מקבלים – דווקא מרבים מהמסורתיים. קחו למשל את השר דודי אמסלם, שהסביר השבוע במילים חשובות ומרגשות (כדרכו) כמה התורה שומרת על ישראל. או את רמי לוי, שלא התבייש מלעג הליצנים ופרסם שלט המברך את לומדי התורה על כך שהם מגינים על העולם, וגם אחרי מבול הלחצים והבוז שספג הוא לא התקפל. שלא לדבר על ינון מגל, מני אסייג, גלית דיסטל ועוד, שכימין אמיתי הם תמיד עומדים לימינה של תורה, מדברים בשבחה ומוחים על עלבונה.

אז אם הייתה לי השפעה היום על תנועות הנוער הסרוגות – הייתי ממיר את השאלה אם אנחנו קרובים יותר לחילונים או לחרדים בשאלה אחרת – נכונה הרבה יותר לטעמי: "תגידו, למי אנחנו יותר קרובים – למבזי התורה שבשולי הציונות הדתית, או למעריצי התורה שבקרב המסורתיים?". אני עם האחרונים.

=======

הרב אברהם ליפשיץ הוא ר"מ בישיבת 'שלום בנייך', ירושלים ובעל טור ב'מגזין 14'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
129 תגובות - 94 דיונים מיין לפי
1
סליחה אבל הכותרת...
גד | 21-06-2024 11:12
סליחה אבל הכותרת המאמר לא קצת מתנשאת? כולנו עם ישראל ומספיק עם הפלגנות. נמאסתם
אני בז לחרדים (ולחרד"לים שמתרפסים בפניהם)
הייטקיסט דתי | 23-06-2024 9:03
וממליץ לכל החרדלים לטפל ברגשי הנחיתות שלהם מול החרדים
הכותרת מטופשת ולמעשה די שקרית
בוחן מציאות | 21-06-2024 14:33
אפשר היה לנסח את השאלה כך: האם האנשים שמכונים חילונים, אבל מקדישים שלוש שנים מחייהם להגנה על עם ישראל, הם באמת ריקים מן המצוות? והאם האנשים שמכונים חרדים, אבל לא מתחשק להם לעזור אלא רק לקחת ולקחת ולחלל את השם, באמת מקיימים מצוות?
2
יישר כוח על...
אזרחית מודאגת | 21-06-2024 11:18
יישר כוח על הדברים הנוכחים של הרב ליפשיץ. דבריו מייצגים את השקפת הציונות הדתית על חשיבות לימוד התורה. אין מקום לקשקושים האחרים. תודה לרב ליפשיץ.
נראה לי האזרחית...
מי את | 22-06-2024 8:03
נראה לי האזרחית המודאגת זו אשתו של הרמ ולאור השטויות שמפרסם בטח מודאגת
בשם מי את...
אליהו לוי | 21-06-2024 12:56
בשם מי את כותבת אולי בשם הכותב ובשמך ותו לא
3
פעם אחת לתמיד...
הלן הופמן | 21-06-2024 11:36
פעם אחת לתמיד תדעו שמדובר בבחורים שהם לאאאא לומדים בישיבה יש מעטים שהם המתמידים!האחרים מתפרנסים מהכל באהליד ! הם הם שילכו קודם לצבא! ויושיעו את ישראל!
לפי איך שהוא...
בדיחה על חשבוננו | 22-06-2024 6:48
לפי איך שהוא מגן עלינו אף אחד לא לומד אפילו אות אחת בישיבות או שכל המפעל הזה מכתחילה הוא רמאות והונאה חברתית וכלכלית
טעות המון לומדים
י' | 21-06-2024 12:50
טעות המון לומדים תורה לשמה ולא מתבטלים. ולימודם מגן עלינו.
טיפש או לא חכם
מאיר | 21-06-2024 12:18
מתי ביקרת בישיבה חרדית שאתה יודע שהם לא לומדים אתה אנטישמי ומדבר אנטישמיות
4
נשמע שהכתב הזה...
יוסי | 21-06-2024 11:59
נשמע שהכתב הזה ״מבזה את התורה״ עם הוא ככה מדבר על יהודים! שכח את יהדותו זה בטוח! ואהבת לרעך כמוך אומרים ולא הפצת שנאתך !!
5
בז לך... דרך ארץ...
אייל | 21-06-2024 12:04
בז לך... דרך ארץ קדמה לתורה. גועל נפש של רב.
6
חתיכת זבל מפלג...
יוסי | 21-06-2024 12:05
חתיכת זבל מפלג זה מה שמעסיק אותך
מעניין אם זה...
אלון | 21-06-2024 12:56
מעניין אם זה באמת רב או אמריקאי מפגר ושטוף שנאה שקוראים לו Herb הרב
7
החילונים והחרדים שניהם...
נועם | 21-06-2024 12:07
החילונים והחרדים שניהם מאמינים שהתורה והחיים / מדינה / צבא / אקדמיה ובעצם כל דבר לא יכולים ללכת יחד. אלה בחרו בתורה, ואלה בחרו בשאר. אנחנו מאמינים שמתוך התורה אפשר ואף חובה להאיר את כל שאר חלקי החיים. לכן החרדים והחילונים קרובים אחד יותר לשני מאשר אנחנו להם. כך צריך להסתכל על זה.
8
יישר כח ...
והשאר מיותר | 21-06-2024 12:23
יישר כח
9
החנפנות היא לא...
אליהו לוי | 21-06-2024 12:48
החנפנות היא לא ערך ולגבי עצם השאלה זו שאלה בשעת שגרב אבל בשעת מלחמה שתקבע את גורלינו זו כבר לא שאלה עכשיו מתברר מי לנו ומי לצרינו מתברר שכל לימוד התורה שלהם זה מהשפה ולחוץ כל זמן שהלימוד משרת אותם אם זה בשידוכים וכבוד אז הכל טוב אבל כאשר התורה דורשת נסיעות נפש אז זה כבר לא ולכן דברי הכותב לא רלוונטיים לשעה זו
10
דודי אמסלם, ממנו...
איזה יאוש | 21-06-2024 12:51
דודי אמסלם, ממנו אתה מביא דוגמא? התייאשתי מהחרדלי ם
11
והשיא העידוד שרואה...
רב עם מוח של ציפור. שאלה מטופשת תשובה מטופשת והסבר עוד יותר מטופש | 21-06-2024 12:51
והשיא העידוד שרואה בביביסטים גלוחי המוח מפיצי השנאה - ראה ערך דודי אמסלם מני אסייג ינון מגל וגלית דיסטל. הרב עוד מתגאה ומתפעם מפועלם... הנה לנו עוד ביביסט שתומך הלכה למעשה במלאך החבלה משמיד העם.
12
פעם היה מלך...
לך שעה בנעליי | 21-06-2024 13:05
פעם היה מלך בשם שלמה שהשית מסי עובד כבדים - אבל רק על חלק מהעם. למי שלא זוכר חוסר השוויון הוליד מרד והסתיים בימי בנו רחבעם בקריעת הממלכה המאוחדת לשתי ממלכות: ישראל ויהודה. החילונים בישראל משלמים מיסים, ילדיהם הולכים לצבא ובסוף הם חוטפים מכות מהשוטרים של בן גביר. תתפלפל עד מחר למי אתה קרוב וממי אתה רחוק. חוסר השוויון בנטל מוביל למסלול ברור. ההיסטוריה חוזרת. (עדיין אפשר לתקן. אבל השיח מוכרח להשתנות!)
שויון בנטל- מושג מושאל
יא | 21-06-2024 14:34
– מרטין לותר וז'ן קלוין לחמו לביטול המנזרים הקתוליים שם עסקו בלימוד רוחני ותפילות והעברת המנזר לאקדמיה, על בסיס לימוד חילוני שבמשך הזמן התפתח למדעי הדתות ולמדעי היהדות של הנושאים הרוחניים והתפילות (ליתורגיה) וכפי שכתב לותר – באקדמיה נוצרים הנוצרים (השפעת הנצרות הרפורמית על האוניברסיטאות, בתוך קובץ המחקרים באנגלית הרפורמציה והאוניברסיטאות, ליידן, עמוד ,9 שנת 1981) ושצריך ליצור שויון בין כל יחיד בחברה באמצעות עבודה פיזית או צבאית כדי לתרום לחברה. המאפיין הלבנטיני, הקיצוני בחקיינותו החולנית את תת-התרבות הפרוטסטנטית-רפורמית בארץ ישראל, דירבן אותה ליישום מושג נוצרי זה על תלמידי הישיבות ועל העוסקים בחקירת התורה בכוללים ללא הפוגה, עד כדי כפייה אלימה (כלכלית ופיזית) והפיכתה למדינה הפונדמנטליסטית היחידה בעולם הכופה ערך-נוצרי חשוך ופנטי זה על החרדים, כמו שחיית-האדם קלוין ממייסדי נצרות זו כפה בעינויים את תושבי עירו ז'נבה, לנהוג על פי יסודות נצרות זו (ראה באנצי' העברית, ע' קלוין).
13
אוי למי שלומד...
אבי | 21-06-2024 13:34
אוי למי שלומד ממך תורה!!!! כמה שנאה והתנשאות
14
מחזקת את ידך!!!...
שרה קארו | 21-06-2024 13:41
מחזקת את ידך!!! מילים כדורבנות!!!
15
המילים האחרונות הסגירו...
יהודי ביקורתי | 21-06-2024 13:56
המילים האחרונות הסגירו הכל. בעל טור בערוץ 14. לא יודע אם הוא עושה את זה בשביל קידום אישי או כסף, או גם וגם? הגישה החרדלית לא מייצגת שום דבר מערכי הציונות הדתית. הגישה של הרב קוק נוגדת בהחלט מאמר כמו זה. ראשית, לתפוס כאידיאל את הפילוג ההרסני בעם, כאילו יש ימין ושמאל, בהחלט לא מערכי הציונות הדתית. לקדש את הרבנים, למרות שעדיין לא קם צדיק אחד שילחם נגד המחלוקת ושנאת חינם הנוראית. חילול ה בצורה הכי נוראית. במקום שיש חילול ה אין חולקים כבוד לרב. לפסול אנשים שמביאים ביקורת, כי הם חושבים קצת אחרת? צר לי, זה לא למי אנחנו קרובים יותר, מי שציוני דתי אמיתי, רואה את תקומת ישראל בכל חלקי העם, ומי שמזויף, יכול לפסול כאלה ואחרים בדיוק כמו..... כבר אמרתי פעם, תפיסה דתית ללא מחשבה מחוצה לה, האסון הגדול של היהדות
'קצת אחרת'...
כי הם | 21-06-2024 15:21
חחח
להיות ענייני
יאיר | 21-06-2024 14:56
נאמר על ידך: א. הגישה של הרב קוק נוגדת בהחלט מאמר כמו זה. ב. במקום שיש חילול ה' אין חולקים כבוד לרב. א. הראיה כותב להיפך מהנל וקובע כי בני תורה בודאי פטורים מלהשתתף בפעולות מלחמתיות. דבריו הובאו באגרות הראיה (חג עמ' פח-צב). והוא מנמק זאת במערך הלכתי, תלמידי חכמים העוסקים בתורה, בזכותם המלחמה נוצחת, והם מועילים למדינה יותר מאנשי חיל הלוחמים (שם, עמ' צא. עייש שהאריך בזה להביא ראיות. וחזר על זה בסוף האגרת בעמ' צב: על כן תלמידי חכמים העוסקים בתורה הם הם המגינים על הארץ ועוזרים להצלחת הנשק הלאומי, לא פחות וגם יותר מכל החיל הלוחם). ב. אין לך חילול ה' יותר גדול מזה שאנשים עם כיפה על הראש מגלים פנים בתורה שלא כהלכה וחובה ומצווה להפריש את העם מדעות רעות וכוזבות. לעוד תכנים המעניינים בטלגרם
הרב קוק? כבודו...
א. ל | 21-06-2024 14:42
הרב קוק? כבודו לא ראה את התיקון לקריקטורה, בוא החליפו את החרדי ברב איה קוק וצירפו את הציטוט שלו על לומדי התורה. אל תזייף.
16
כבוד הרב היקר. כבודו...
חיים מאיר ויזניצר | 21-06-2024 14:00
כבוד הרב היקר. כבודו טועה ומטע דבר ראשון רב הדתיים הלאומיים הם ליברלים (הרבה יותר ליברלים ממקור ראשון) 2) גם סמוטריץ לא היה עובר את האחוז החסימה 3) יש מנדטים של דתיים ביש עתיד/בגנץ/בליכוד ואיילת שקד היה לה מעל מנדט (פחות מאחוז חסימה) 4) זה שאתה /דעת רוב החרדלים קרובה יותר לחרדים מסביר הכול, אתם בטוחים שרק אצלכם זה כל האמת שאין בילתו. ורוב הליברלים מוכנים לחשוב שיש עוד דעות.
17
אני הייתי שמאלני...
כוח קפלן | 21-06-2024 14:10
אני הייתי שמאלני בוגד, ובכל זאת מסכים עם כל מילה..????
18
מסכימה עם כל...
שקמה ברסלר | 21-06-2024 14:10
מסכימה עם כל מילה
19
''גם יקום פורקן''...
אהרון | 21-06-2024 14:14
''גם יקום פורקן'' כצה סמלי. תפילה על ישיבות בבל . נוסטלגיה, היסטוריה, לא באמת לימוד אקטואלי ולא תפילה רלוונטית למשהו
20
הם לא ציונות דתית
גיא מרדכי חסיד | 21-06-2024 14:22
הם רפורמים
21
וואו בול מה...
רעות ח | 21-06-2024 14:23
וואו בול מה שעובר לי בראש בשבועות האחרונים
22
רדיו. מחשבתית של...
אריאל | 21-06-2024 14:29
רדיו. מחשבתית של רב חרדלי כרגיל. אולי פשוט דיעותינו לא קשורות לשניהם ולא במבחן הקרבה לשניהם. אנחנו גם מכבדים לומדי תורה וגם לא חושבים שמי שנולד למשפחה חרדית חייב לא להתגייס. איזה הפתעה. דיעה עצמית בלי קשר להיות קשר בין חרדים לחילונים.
23
אתה מדבר על שוליים? אתם רק מפיצים שנאה
מתנחל דתי | 21-06-2024 14:32
החרד'לים תמיד היו טובים בהפצת שנאה. אתה מייצג עוד הרבה פחות מהרב של הקיבוץ שאתה עסוק בלהכפיש. הציונות הדתית, שהמיינסטרים שלה ממש לא בתדר שלך, לרובה נמאס מהפרזיטיות של לומדי התורה שיכלו בשקט גם לשרת כמו צדיקים וטהורים, תח גדולים הרבה יותר מהשבבניקים הבטלים החרדים, שמשרתים ומתים על קידוש ה'. אתה לא ציוני דתי, אתה חרדי. והתפיסה הגלותית שלך מובילה גם את השטויות שאתה מדבר.
24
כל מילה בסלע!! חזק ואמץ
תרצה | 21-06-2024 14:33
תודה לסרוגים על הבמה שנתתם לדעה זאת! לא רואים כאלט דעות באתרים אחרים
25
כל מילה !!! שום...
אברהם פרנקל | 21-06-2024 14:40
כל מילה !!! שום התנצלות בעיתון היום, למרות שמנהלת שירות לקוחות ניסתה להתנצל, הבטיחה התנצלות. צבועים
26
מבזי התורה שבשוליים,...
אשר | 21-06-2024 14:52
מבזי התורה שבשוליים, כל כך נכון. הקומץ הקיצוני תמיד מקלקל לרוב.
27
מי שלא יתנגד...
ששי | 21-06-2024 14:57
מי שלא יתנגד לברכה מעורבת
28
יש פה הרבה...
יאיר | 21-06-2024 14:59
יש פה הרבה אימרות הזויות ומניפולציות על האמת המוסר וההלכה. אבל הכי מנותק מהמציאות זה לזקוף את 14 המנדטים שבן גביר וסמוטריץ קיבלו לזכות הזרם החרדלי. מפלגת נעם ההזויה שווה אולי חצי מנדט. מצביעי סמוטריץ היו מצביעי בנט מאוכזבים שאליהם הצטרפו המון מצביעי בן גביר מכל מיני מגזרים (כולל הרבה חילונים וחרדים) שהיו מאוכזבים מהמצב הביטחוני. אין שום קשר לחרדלים. רוב הציבור הציוני דתי מאס בניתוק של הציבור החרדי מהעשייה. מי שלא מתגייס לצבא חוטא חטא חמור. מדובר בפיקוח נפש ממש. לא תעמוד על דם רעך. אין פה שום עיניין של זילזול בלימוד התורה וחשיבותה. אפשר להתגייס לצבא וללמוד תורה. זאת דרכה של הציונות הדתית. מי שחושב אחרת הוא לא ציוני. או לא דתי. תבחר כבוד הרב.
29
אשריך ירבו כמותך...
ישראל | 21-06-2024 15:02
אשריך ירבו כמותך וישראל כל מילה בסלע הציבור הסרוג צריך להוקי דעות כאלה של אותו רב מושב מקירבו
30
כל המאמר נכון...
שוט | 21-06-2024 15:17
כל המאמר נכון רק שהוא מתעלם מהבעיה האמיתית החרדים אכן מנותקים מלתרום פיזית לציבור וגדולים בלקחת ואם הוא לא מאמין שיקרא את מאמרי השטנה ביתד נאמן .אין שטנה גדולה מזו אפילו לא אצל עופרן .
31
אֲבָל בְּמִלְחֶמֶת מִצְוָה,...
לימוד התורה אינו פוטר מהחובה להלחם בהגנה על ישראל | 21-06-2024 15:23
אֲבָל בְּמִלְחֶמֶת מִצְוָה, הַכֹּל יוֹצְאִין, אֲפִלּוּ חָתָן מֵחֶדְרוֹ וְכַלָּה מֵחֻפָּתָהּ. אבל מלחמת מצוה הכל יוצאים - מלחמת אי ומלחמת עמלק הכל מודים שהיא חובה והכל יוצאים בה. ומלחמת בית דוד שהיא לרווחה להרחיב גבול ישראל ולקחת מס מהעמים כגון מלחמת ארם נהרים וארם צובה, הכל מודים שהיא רשות.
32
ושניהם דומים לערבים....
די פשוט, חראד"לי דומה לחארדי. בצבע ובריח. | 21-06-2024 15:29
ושניהם דומים לערבים.
33
אשרייך. איזה כתבה...
יהודי | 21-06-2024 15:30
אשרייך. איזה כתבה מחכימה. כל מילה אמת . זה היופי והאחדות האמיתית של עם ישראל. ולא אחדות של סיסמאות ושקר... כל מי שיש לו שינאה ללומדי התורה ולחכמי ישראל צריך לעשות חשבון נפש עמוק מאוד עם עצמו שמא הוא רקוב מבפנים ומלא שינא, קנאה, גאווה ושאר מידות רעות כעס וכו... שיעשה פשוט תשובה . והשם יקבל אותו באהבה כמו כל יהודי
34
קשקוש מוחלט יותר קרובים...
אורח | 21-06-2024 15:36
קשקוש מוחלט יותר קרובים לחילונים. כן הם מזיעים איתי בעזה. הם מקריבים את עצמם. וכי ידיו של משה עושות מלחמה? לא. אלא בזמן שהלוחמים מסתכלים כלפי מעלה ומוסיפים תפלה למלחמתם היו מנצחים.
35
לא יאמן. עדיף מחלל שבת על דתי ליברל?
י | 21-06-2024 15:40
לא יאמן. עדיף מחלל שבת על דתי ליברל?
חד וחלק ...
מנחם | 21-06-2024 17:53
חד וחלק
גם קורח והמרגלים...
אביב אורון | 21-06-2024 16:50
גם קורח והמרגלים שמרו שבת
36
יכלת לכתוב בזכות...
האמת | 21-06-2024 15:45
יכלת לכתוב בזכות החרדים בלי ללכלך על היהודים החילונים והקיבוצים. אתה מפיץ שנאה, מפלג ומשסע את העם.
37
הכותב הוא באנלוגיה...
המאיר הראשון | 21-06-2024 15:59
הכותב הוא באנלוגיה כמו רופא שעומד מול חולה עם סרטן אלים ושואל את עצמו האם לטפל בכאבי השיניים או בציפורן החודרנית. אנחנו חיים בתקופה בה ברור שהאברכים מתעסקים בגמרא ולא באמת לומדים את התורה. יש שאלות מהותיות לגבי האם הדת שלנו היא הדת המקראית או המצאה של חזל. ועיקר העיקרים, האם האל שאנו מאמינים בו היום הוא אותו אל שאליו הקריבו קורבנות בבתי המקדש. באמת, השאלה היא למי פלג זה יותר קרוב?
אם היה מישהו...
רפי | 21-06-2024 16:06
אם היה מישהו שמקיים את הדת המקראית היה אולי מקום לשאלה שלך. בהעדר חלופה אחרת, נשאר מה שקבלנו מאבותינו
38
וואו. כתיבה מנומקת ומעולה
ח' | 21-06-2024 16:07
אלוף!
39
חזק וברוך ...
מיקי | 21-06-2024 16:08
חזק וברוך
40
כחילוני ששירת חמש...
נתי | 21-06-2024 16:09
כחילוני ששירת חמש שנים שירות סדיר בלהגן על כבוד הרב, אחווה את דעתי שאכן התורה שומרת על עם ישראל אבל לא שמירה פיזית אלא רוחנית. גם מדעי הרוח באקדמיה והאומנות שומרות עלינו שמירה רוחנית, כל אחת באופן אחר. מי שלא משתתף בשמירה הפיזית ומתחבא בארון ספרים בזמן שבני עמו סופגים ירי, מטענים וטילים, פצועים והרוגים, ובו בזמן מרשה לעצמו לקטב ולפלג ולדבר בשם היהדות, אנחנו צריכים להוקיע אותו, כל מי שרוצה לחיות פה יחד.
41
אתה צריך לעשות...
קצח | 21-06-2024 16:21
אתה צריך לעשות חשבון נפש עמוק מאוד עם עצמך שמא אתה רקוב מבפנים ומבחוץ ומלא שנאה, קנאה, גאווה ושאר מידות רעות כעס וכו...
42
התשובה היא לא...
ציוני דתי | 21-06-2024 17:00
התשובה היא לא לחרדים ולא לחילונים אלא אנחנו מגזר בפני עצמו עם דרך ישרה וברורה. עד מתי דתיים לאומיים יהיו חסרי עמוד שדרה וישאלו את עצמם בלי סוף למי הם יותר קרובים...
43
אנחנו קרובים יותר לאלוהים.
נמאס מהשטויות שלך | 21-06-2024 17:10
גם ממך שמזלזל ברבים שחושבים אחרת. ודודי אמסלם הוא לא דוגמא לשום דבר.
44
דיבור נאה ...
אהבתי | 21-06-2024 17:26
דיבור נאה
45
בלבלן שכל הכתב...
ביני | 21-06-2024 17:32
בלבלן שכל הכתב הזה, מי הוא? לא הביא שום טיעונים שמחזיקים
46
לא ברור איך...
מיכל | 21-06-2024 17:35
לא ברור איך יהודים מאמינים מצביעים לאדם שנאף 3 פעמים בגד בשלוש נשותיו איך אפשר לשבת עם שרה שכל מה שמעניין אותה שיצלמו אותה והיא נותנת תקציבים רק למי שמגייס לה קולות? איך אפשר להיות יהודי מאמין ולתת למפלגה לדרוש 1000 ג׳ובים כשוחד לבחוריהם הממשלה הזו היא ההפך הגמור מיהדות.
47
כל הכבוד, מאמר...
דרורה צחור | 21-06-2024 17:37
כל הכבוד, מאמר מאיר עיניים. אני את המסקנות שלי הסקתי.
48
אז למי בעצם...
רוני | 21-06-2024 17:43
אז למי בעצם אני יותר דומה? לאלו שלא שומרים תורה ומצוות או לאלו שגם לא שומרים תורה ומצוות, תודה אבל אני לא דומה לאלו
49
החרדים שכחו מה...
אוהד | 21-06-2024 18:22
החרדים שכחו מה זה להיות יהודים. הם לא עובדים 6 ימים ונחים ביום השביעי ולכן לא שומרים את השבת. הם עומדים על דם רעם מנגד. הם מבקשים לשמר 'תורה' מבלי לדאוג ל'קמח'. החרדים מקדשים את 'ההלכה' ושוכחים את התורה. טוב יעשו אם יפעלו על פי 'ואהבת לרעך כמוך'
50
הרב היקר חושף...
אריה | 21-06-2024 18:58
הרב היקר חושף אמת מטרידה על הציונות הדתית. אתם עוברים בירור יסודי ומקיף בשאלת הנאמנות שלכם להקבה. מצד אחד ניצבים ישיבות הקו, תלמידי הרב דרוקמן זל ומרכז הרב שאימצו מוטיבים חרדים מסוימים וחיים חיים של נאמנות מוחלטת להקבה ומצד שני עומדים אנשים כמו בני לאו, עילאי עופרן, נפתלי בנט וכו' שלמעשה מרוקנים את התורה מהנאמנות לברית בין עם ישראל להקבה ולמעשה עושים סינרגיה מסוכנת בין התורה לבין הערכים החילוניים. אתם צריכים להחליט. האם אתם נאמנים לברית שכרתנו עם הבורא שהוציא אותנו ממצרים או האם אתם נאמנים לחילוניות הישראלית הכפרנית
אתה חי בסרט...
יוחאי ג'רבי | 24-06-2024 8:46
אתה חי בסרט שכתבת ולתורה אין חלק בו. גם הרבנים (!) עופרן ולאו חיים בנאמנות מחלטת לתורה (יותר מהחדרים המשתמטים) וכמוהם רוב הציבור הציוני דתי, זה שממשיך את דרכם של אבותינו מאאע'ה ועד היום
חרדי חביב, אתה...
משועשע | 22-06-2024 22:47
חרדי חביב, אתה אלה שצריכים להחליט- האם אתם ממשיכים לחיות בנתק מוחלט מעם ישראל ותוך התעלמות טוטאלית מרבים מערכי התורה, ומחיקת מצוות מדאורייתא מפורשות? כבר עשרות רבות של שנים שאתם עושים כך. אולי הגיע הזמן כבר להתגייס לצבא, להשתתף בשלטון היהודי בארץ ישראל (כדי לשלוט, לארקכדי להבטיח תקציבים לעצמכם) , לעודד עלייה לארץ והשתתפות בבניינה והתיישבות בכל חלקיה, ועוד כל מיני זוטות קטנות שכאלה
51
הם נבלה ואתם...
מבחינת החילונים .. | 21-06-2024 19:15
הם נבלה ואתם טריפה. אבל בסופו של דבר הם עדיפים כי הם מרוכזים בעצמם ובצרכיהם הקטנים, ואתם תביאו עלינו שלטון משיחי הזוי. הבדל מהותי ביניכם הוא הגיוס: מחציתכם מתגייסים בדרך זו או אחרת (הבנות הן המחצית השנייה, והן מבלות שנה בחלוקת דפי צביעה של בית המקדש השלישי במקום להיות תצפיתניות), ואילו החרדים אינם מתגייסים כלל.
אתקן אותך- הן...
חייל | 22-06-2024 22:44
אתקן אותך- הן מבלות שנה ולרוב שנתיים מחייהן בהדרכה וטיפול בנוער במצוקה,אוטיסטים, בתי חולים ועוד מגוון מקומות שאין בהם כח אדם מספק. בשעה שאלפי בנות בצהל עסוקות לקשקש על דפים ולעשן בפינות עישון בבסיס בתור משקיות חינוך, משקיות ממטרות ומשקיות כלשהן אחרות שצהל ממציא כי הוא חייב עפ החוק לגייס אותן. מקווה שעזרתי
52
לי נראה שלימוד...
אילן | 21-06-2024 19:57
לי נראה שלימוד תורה מביא לדבר עברה. אין צורך להביא סימוכין מ'חכמנו', חכמנו הם שעוברים את העברה ולכן גם לא יעידו על עצמם. הויכוחים האלה ואופן הפעולה של הממסד הדתי/רבנות מצדיקים את הכחדתו.
53
קשקוש. לימוד תורה...
שחר חמדי | 21-06-2024 20:04
קשקוש. לימוד תורה שומר עלינו? על מי בדיוק? כל בר דעת יודע שעל המדע אפשר לסמוך, סומכים עליו כשמבצעים שיחת טלפון וכשהולכים לרופא. לצערנו המדע עדיין לא עלה על הקשר בין לימוד תורה לבין ביטחון. להיפך, לימוד תורה גורם לכאבי גב ובזבוז זמן על חוקים פרה היסטוריים. לא כל שכן ההחלטיות שלימוד תורה חשוב לכל יהודי מונע מרבים לממש את הכישרון שלהם שיכול להתפרץ במקום אחר כי כרגע הם עסוקים בהלכות סוכה על הירח או משהו הזוי אחר
54
באמת? דודי אמסלם...
קוראת | 21-06-2024 20:19
באמת? דודי אמסלם זה האילן שבחרת להיתלות בו? זה מעיד עלייך רבות ולא טובות
55
השאלה צריכה להיות...
עמית | 21-06-2024 21:14
השאלה צריכה להיות אם אנחנו יותר קרובים לאלו שחיים לאורה של התורה או אלו שמשתמשים בה כקרדום לחפור בו. כך חילוני שמסכן עצמו למען עם ישראל קרוב לערכינו יותר מחרדי ממוצע
56
הכותב הוא שופר...
עם נדייק | 21-06-2024 23:24
הכותב הוא שופר בערוץ 14 , אולי גם הוסמך לרבנות
57
הכותב כמו סמוטריץ...
איזו ציניות | 22-06-2024 0:00
הכותב כמו סמוטריץ דומה לבר כוזבא שהביא לחורבן הבית ואילו אלו שאתה מגנה, מזכירים את חכמי יבנה. ואם האנשים שהערכים שלך ושלהם מדותפים הם עמסלם, גוטליב וביבי , אז יש לך בעיה עם היהדות. אגב מרבית חכמי היהדות תיעבו פאשיזם שאתה מייצג
58
איך טיפש מבולבל...
מביך | 22-06-2024 7:58
איך טיפש מבולבל מחשבה ביביסט ומסית שכזה הופך לרמ בישיבה? תעודת עניות לישיבת שלום בנייך. ובכלל הייתם צריכים להתחיל מהסוף ולכתוב שמחבר הדגול הינו כתב בערוץ 14, ולא הייתי מבזבז זמן
59
בואו תראו מה...
אהרון שמואל | 22-06-2024 11:32
בואו תראו מה פירוש קרוב יותר ל חרדי או חילוני אני קרוב יותר ל חיים ה חילוני מגן על ה מדינה ב גופו ו גם משלם מחיר הכי יקר ב חיים שלו ה חרדי יושב עם ספר ו טוען ש ה ספר ה זה מגן על ה יהודים אני עוד לא ראיתי תפילה מרחיקה סכנות ב שואה נרצחו ,,6מיליון ו ל אורך ה שנים היו פראות רצח ו אונס אז על מה מדברים כל עוד לומדים ו משרתים סה ה מגן לא ה ספר כדולי ה מקובלים אמרו ש בלי עבודה כל ה לימוד לא שווה כלום אז צריך להבין ש אין משנה צי עדיף תמיד ה מגן ב גופו עם נשק ב יד ה סיכוי שלו לשרוד גבוהים יותר
60
בסדר, נו, מופרעי...
WTF | 22-06-2024 11:52
בסדר, נו, מופרעי הכיפות הסרוגות הם החמאס 'שלנו', והחרדים הן טאליבן 'שלנו'. או ההיפך. מה זה בעצם משנה. אין בעולם, כיום, דוגמא אחת מוצלחת למדינה שנשלטת על ידי מופרעי-דת. כולכם מאמינים שחובה עליכם לכפות את חוקי הדת הברבריים על כל היהודים. אתם מתווכחים רק על הדרך. בפועל, רוב הכפייה הדתית בישראל מגיעה ממופרעי הכיפות הסרוגות.
61
בקיצור מבחינתם שהחרדים...
ימני חילוני ליבראל | 22-06-2024 11:56
בקיצור מבחינתם שהחרדים ימשיכו להיות פרזיטים, לא להתגייס, לא ללמוד ליבה ולסחוט כספים מהמדינה בלי לתת שום תמורה נפלא פשוט, זאת בדיוק המתכונת לסופה של המדינה
62
פשוט מאוד צריך...
א. א. הוזלות | 22-06-2024 16:07
פשוט מאוד צריך לחלק את המדינה לשניים לצד שעובד ומשרת וצד שלומד כול היום לא יש לא עובד ולא משרת ושיעשה מה שמתאים לו בקיצור ונראה מי ישרוד?!
63
מדהים לראות מי...
הממ חיע | 22-06-2024 17:52
מדהים לראות מי הם האנשים שכבוד הרב בוחר להביא מדבריהם: אמסלם, שפיו שופע דברי בלע על כל מי שדעתו שונה משלו, ומטיל רפש מבוקר עד ערב. ינון מגל, שמשקר במצח נחושה ומסלף עובדות ומכפיש ומפלג וזורע שנאה. באמת, כבוד הרב, קצת שיקול דעת במחילה.
64
כל כך הרבה טיפשות
משעשע למדי | 22-06-2024 21:08
אני לא יודע באיזה בועה אתה חי, אבל אתה שוטה למדי אם אתה סובר שאתה הציונות הדתית... שלא לדבר על זה שכל טיעונך לא מחזיקים טיפה מים. בנוסף, זלזול חכמים עצום, רק לספור את כל הרבנים שחתמו על הרצון לגיוס חרדים... (או שהם לא מספיק קווניקים לטעמך, ומפעילים את המוח יותר מדי, אז הם לא נחשבים)
איזה רב בדיוק...
למדן | 23-06-2024 8:45
איזה רב בדיוק מהציונות הדתית חתם על ללכת לצבא תבדוק עם אותם רבנים היו בצבא ונשארו בשירת נשים
65
האם אדם שלומד...
טל לסר | 22-06-2024 21:09
האם אדם שלומד תורה ורואה את חברו טובע בנהר וממשיך ללמוד, התורה שלו היא 'מגנא ומצלא'?
66
הסרוגים לחילונים התורנים...
יעל | 22-06-2024 21:26
הסרוגים לחילונים התורנים לחרדים
67
הכיפות הסרוגות בתמיכה...
בוב | 22-06-2024 21:34
הכיפות הסרוגות בתמיכה שלהם בטירוף הסמוטריצי הביאו עליהם שנאה שלא תדעך כל כך מהר. אני אומר לכם בתור חילוני אין לכם מושג כמה שנאה יצרתם
רוב הסרוגים לא...
יוחאי ג'רבי | 24-06-2024 8:40
רוב הסרוגים לא הצביעו לסמוטריץ
68
אתה מבולבל באופן מביך
אודי אברג'יל | 22-06-2024 22:04
הציבור הציוני דתי מעריך מאד את לימוד התורה ומשלם הרבה מאד כדי שבניו ובנותיו יקבלו חינוך ציוני דתי כמו שיודע כל מי שיש לו ילדים בישיבה או אולפנא, ישיבת הסדר או מדרשה הציבור הציוני דתי משלם על הזכות ללמוד תורה, לא מנצל אותה לקרדום לקבל כסף והטבות מהמדינה. הקריקטורה של מקור ראשון כל כך נכונה, לא לועגת חלילה ללימוד תורה, אלא לצביעות החרדית שהכותב כאן מסתפח אליה. צריך לומר ביושר. יש לנו מחלוקת עמוקה גם עם החילונים וגם על החרדים, שני המגזרים טועים בדרכם. אבל רק עם החילונים אפשר לקיים מדינה.
לא קראת את...
יוני | 23-06-2024 10:19
לא קראת את הטור. או שהחסרת שיעור הבנת הנקרא...
69
לא הבנת כלום!
אור | 22-06-2024 22:46
הכתיבה שלך מעידה לא הבנת כלום!!! הבעיה היא לא זה שהחרדים לא מתגייסים הבעיה היא למה הם לא רוצים להתגייס. כלומר לכל שומר תורה ומצוות צריכה לבעור השאלה כיצד אני מקיים את מצוות המלחמה.לאחר מכן הוא יכול לתרץ ולהגיד אולי אני צריך להמשיך וללמוד ואולי באמת להיות מאחד מעורכי המלחמה. הבעיה שהציבור החרדי לא שואל את השאלה הזאת. זה קשור ליסודות ביהדות שלנו ולא בדין שמירה או דקדוק במצוות
70
כל כך נכון!...
רועי כהן | 22-06-2024 23:22
כל כך נכון!
71
הרב צודק בכל...
ישראלי | 22-06-2024 23:30
הרב צודק בכל מילה אשריך דעת תורה אמיתי ונכונה
מאיפה זה מגיע...
הכסף התקציבים הפטורים הסיבסוד וההגנה בחינם שביבי מחלק לכם | 23-06-2024 10:41
מאיפה זה מגיע הכסף הזה וההגנה עליכם?
72
תודה
תודה | 22-06-2024 23:53
מבחינתי יש לחרדים תפקיד נוסף, להיות הסמן הימני של שמירת היהדות
יהדות של בטלנים...
שמירה מפני הדעת | 23-06-2024 10:38
יהדות של בטלנים משתמטים וגנבים
73
אנחנו ציונות דתית....
שירה | 23-06-2024 0:17
אנחנו ציונות דתית. שזה השילוב. גם תורה, וגם עבודה. ואכן ביומיום מרגישים קרובים יותר לחילונים אשר גם עובדים, וגם משלמים מיסים, וגם משרתים בצבא. לעומת החרדים, שלומדים תורה, וזהו. חלקם עובדים, אבל הרבה מהעובדים- בשחור. ולכן מכעיס מאוד.
השילוב הזה הוא,...
7.10.23 | 23-06-2024 9:18
השילוב הזה הוא, לדברי הרב אלחנן וסרמן השיד, הוא עבודה זרה בשיתוף.
74
סוף סוף דעות...
משה | 23-06-2024 1:01
סוף סוף דעות נורמליות
75
סוף סוף דעות...
משה | 23-06-2024 1:01
סוף סוף דעות נורמליות
76
כולם קרובים לכולם....
ברכי | 23-06-2024 1:08
כולם קרובים לכולם.
77
כל הציבור הדתי...
ברכי | 23-06-2024 1:10
כל הציבור הדתי צריך להיות באחדות! יש לנו את אותה התורה והמצוות!
למה אנחנו החרדים...
נו ומה עם מצוות מלחמת חובה שהעמלקים תקפו את העם בארץ ישראל | 23-06-2024 10:37
למה אנחנו החרדים רק לוקחים כסף ומקיימים רק מה שנוח לנו? עושים את התורה קרדום וגו'
78
האם החרדים בעד...
תולי | 23-06-2024 1:16
האם החרדים בעד מדינה פלסטינאית או לא? הכל תלוי בסרוגים.
79
למי אני קרוב...
ניסים | 23-06-2024 8:18
למי אני קרוב יותר לאבא או לאימא תלוי מי מוכן למות בעבורי
דמגוגיה זולה. אתה קרוב...
יונית | 23-06-2024 10:18
דמגוגיה זולה. אתה קרוב רק למי שיתאבד עליך?? ולמי שיקריב את החיים למענך בעודו חי??
80
האם עכשיו מבין...
יוני | 23-06-2024 9:24
האם עכשיו מבין כבוד הרב מהיכן מגיע השנאה ליהודים מכל הגוונים? יש כאלה שחושבים שהם העילית בני האלהים וכל השאר אפסים חוטבי עצים ושואבי מים. עדיין חיים בארצות נכר ומצווה לרמות את הפריץ או הווזיר! ככה הם גורמים גם ליהודים שאינם חרדים להרגיש ניכור מהאחים שלנו!!
81
ימני תת רמה,רמת...
אילן | 23-06-2024 9:49
ימני תת רמה,רמת טיעונים של ילד בגנון
82
צודק בכל מילה...
יוסי | 23-06-2024 9:56
צודק בכל מילה
83
אולי יביא רייטינג...
מביאים חמור בלבוש רב מערוץ 14 המציף בנסתה | 23-06-2024 10:00
אולי יביא רייטינג
הליצן אפילו התמלא...
מציף בהסתה | 23-06-2024 10:21
הליצן אפילו התמלא אור גבוהות מהיחס המכבד והמייקר של דודי אמסלם, ינון מגל, מני אסייג, וגלית דיסטל... מין רב ביביסט בשקל
84
העיקר שאתה דומה...
7.10.23 | 23-06-2024 11:16
העיקר שאתה דומה לג-ב-ל-ס.
85
גיוס חרדים
אלון | 23-06-2024 11:53
אומר כציוני דתי. ללא גיוס חרדים אין ביחד וגם אף פעם לא היינו ביחד
86
חרדים הם האויב....
ייי | 23-06-2024 12:49
חרדים הם האויב. זאב בעור כבש
87
הנחיתות הדלית
בני ברקי. | 23-06-2024 14:18
החרדים בזים למזרחיסטים, לא מקבלים את תורתם ורואים ברבניהם חוכא ואיטלולא, כתב ההגנה של הרב התורן משקפת את הסנטימנט הנחיתות שרווחת אצלכם, אתם ככ לא בטוחים בעצמכם כד כדי שאתם נאלצים לשאול למי אתם קרובים יותר, החרדים יושבים בצד וצוחקים על החמור התורן שבא לעזרתם
של מי אתם...
פלוני | 25-06-2024 14:16
של מי אתם יותר ילדי כאפות: של החרדים או של החילונים?
הצלחת לתאר את...
גבמיש | 24-06-2024 15:10
הצלחת לתאר את בול התחושות שלי. זה פשוט מרגיש לי שאנשי הציונות הדתית, הם ילדי כאפות שימושיים של החרדים. גם מדהים שהרב הכותב מרשה לעצמו לקבוע מי משתייך לציונות הדתית ומי בשוליים. גם התירוץ העלוב הזה שכל ביקורת היא קו אנטישמי, פשוט רדוד.
88
"וְעַתָּה חַלּוּ נָא פְנֵי אֵל!"
"הישָּׂא מכם פּנים?" | 23-06-2024 14:32
בחרתי להתמקד בקיצור רק על שאלת מחבר כתבה זו הנל, התוהה: למי אנחנו יותר קרובים - למבזי התורה שבשולי הציונות הדתית, או למעריצי התורה שבקרב המסורתיים? דעתי היא כזו: ניתן להיאמר על אלה האחרונים שאתה מבכר להימנות ביניהם (ולא נראה שמתוך ידיעה ראויה או חקירה, אלא דווקא משום שמועה המהלכת ובאה וראות מהירה ורפה ולא מעמיקה): עַל כֵּן תָּפוּג תּוֹרָה וְלֹא יֵצֵא לָנֶצַח מִשְׁפָּט, כִּי רָשָׁע מַכְתִּיר אֶת הַצַּדִּיק, עַל כֵּן יֵצֵא מִשְׁפָּט מְעֻקָּל. לכן אין פלא שאם לא במחוזותיהם של אלו שהם לא לנו, אך משמשים הם לנו לעדות לדימוי ולמשוואה, על משקל: מָה אֲדַמֶּה לָּךְ הַבַּת יְרוּשָׁלַם מָה אַשְׁוֶה לָּךְ - יֵאָמֵר רְאוּ בַגּוֹיִם וְהַבִּיטוּ וְהִתַּמְּהוּ תְּמָהוּ, כִּי פֹעַל פֹּעֵל בִּימֵיכֶם, לֹא תַאֲמִינוּ כִּי יְסֻפָּר. ונתפלל כולנו שההיקש המשוואתי המועלה כאן ישאר כך ולא קרוב למחוזותינו וברחובותינו, מתוך שישנם ודאי 'אלופים מסובלים' שידם אֱמוּנָה (עד אחרית ימי הלילה, וללא הפוגה או ליאות, היינו) עַד בֹּא הַשָּׁמֶשׁ, אלו הם לומדי ועוסקי התורה, שהריהם בחינת וְהָיָה כַּאֲשֶׁר יָרִים משֶׁה יָדוֹ וְגָבַר יִשְׂרָאֵל, וְכַאֲשֶׁר יָנִיחַ יָדוֹ... – מחריד יהיה להיווכח בנבואת ישעיה שאומר: וְהָיָה הַנִּשְׁאָר בְּצִיּוֹן וְהַנּוֹתָר בִּירוּשָׁלַם קָדוֹשׁ יֵאָמֶר לוֹ, כָּל הַכָּתוּב לַחַיִּים בִּירוּשָׁלָם (=מחזיקי ותופסי האמונה האמתיים). אפשר עוד להרחיב אך נִלְאֵיתִי כַּלְכֵל וְלֹא אוּכָל.
וואלה כמה פלצן...
מאיר | 23-06-2024 16:52
וואלה כמה פלצן קשקשן
89
למגיש טלוויזיה שמעיר...
למי אתה יותר קרוב? | 23-06-2024 14:38
למגיש טלוויזיה שמעיר הערות גסות לנשים או לח״כ שמנהל את פיו?
90
אמונה מן הלב והנשמה
יהודי | 23-06-2024 21:41
ישר כוח כל מילה במקום !
91
בתור מי שנחשב...
אלון | 23-06-2024 21:43
בתור מי שנחשב עצמו דתי לאומי תורני, את איזו הגדרה שלא תרצו לשומר הלכה ומאמין שהמדינה היא שלב משמעותי בהתגשמות חזון הנביאים, את הפיסקה הזאת אי אפשר לקבל - גם בנושא הגיוס – מצד אחד – ברור שהחיילים בצבא מקיימים מצוות עצומות: עזרת ישראל מיד צר, כיבוש הארץ ושמירה על המשך שלטוננו ויישובנו בה. מצד שני – ברור שלימוד התורה עזר, עוזר ומגן על עם ישראל בכל הדורות. יש מחלוקת הלכתית האם תלמידי ישיבה צריכים גם ליטול חלק בפועל במאמץ המלחמתי או שעדיף שהם רק ילמדו, ועל כל אחד לנהוג עפ רבותיו. עד כאן טוב ויפה. דברים פשוטים. לא, הדברים לא פשוטים. אין שום היתר לתלמידי חכמים להשתמט מהכיבוש הארץ. הוראת שעה שנכונה ל400 איש באוכלוסיה של 600 אלף, לא יכולה להיות דרך חיים לאוכלוסיה של מיליון איש מתוך עשרה. לכן זה כבר לא ויכוח בעת מדרשי שכל אחד יעשה מה שמורים רבותיו. זה ויכוח על מהי התורה, מהי הגאולה, מהי מצוות יישוב הארץ, וברמה המעשית האם אפשרי שיהיה ציבור שלא יסכן חייו ויתפרנס משאר הציבור. זה כבר לא עובר חלק או ויכוח תאורטי. לא אומר שהקריקטורה או מה שהרב עופרן כתב הם נכונים, אבל לא צריך להצדיק בגלל זה את הדרך החרדית
92
אמונה מן הלב והנשמה
יהודי | 23-06-2024 22:22
מעניין שהאתר מלא ברובו בתגובות שמאלנים שונאי היהדות !
93
למה יש כאן תמונות תועבה?
אדם מן השוק | 24-06-2024 7:51
באתרים כמו כיכר השבת אין תמונות מגעילות כמו שיש פה. זה אתר דתי?
94
יש מילואימניקים שכבר...
פחות לדבר, יותר להתגייס.. | 25-06-2024 13:09
יש מילואימניקים שכבר 9 חודשים לא רואים את הילדים שלהם.