הרב יובל שרלו לסרוגים: "עקירת משמעותו של מוסד הרבנות"

הרב יובל שרלו לסרוגים: "עקירת משמעותו של מוסד הרבנות"

הרב יובל שרלו מתייחס להחלטה לבטל את מועמדותו של הרב מאיר כהנא כמועמד הציונות הדתית בבחירות לרבנות הראשית לישראל: "הליכה בדרך לא מוסרית - קריסתו של מוסד הרבנות"

author-image
הרב שרלו לסרוגים: עקירת משמעותו של מוסד הרבנות
  (צילום: אריה כץ)

ראש ישיבת ההסדר 'אורות שאול' בתל אביב, וראש מחלקת אתיקה בארגון רבני 'צהר' – הרב יובל שרלו – מתייחס בשיחה לסרוגים להחלטה לבטל את מועמדותו של הרב מאיר כהנא כמועמד הציונות הדתית בבחירות לרבנות הראשית לישראל.

לדברי הרב שרלו: "סמכויותיה של הרבנות הראשית כפי שהן מוגדרות בחוק שמכוחה היא נבחרת – מצומצמות מאוד מאוד. היא לא פוסקת הלכה של מדינת ישראל, וגם לא של אף אחד שאינו רוצה בכך, אלא רק לשואלים בעצתה. היא מופקדת על מעט מאוד עניינים הנוגעים לזהות היהודית של מדינת ישראל".

"עם זאת", מדגיש הרב שרלו, "אפשרויותיה של הרבנות הראשית הן עצומות. היא יכולה להיות מגדלור מאיר, לקדש שם שמיים, לקרב את עם ישראל לריבונו של עולם ולאהב שם שמיים על הבריות. יש בידה להיות קול מוסרי ואמוני, ולרומם את רוחניותו של עם ישראל, כמו גם יסודות רבים מאוד של בין אדם לחבירו. יש דמיון בין מוסד הרבנות הראשית ובין נשיא המדינה בהקשר זה".

הרב שרלו ממשיך ואומר: "תנאי הכרחי לעשייתה הזו היא שהיא אכן תיתפש כקול מוסרי, וכנוהגת בדרך הראויה. משעה שאין היא נוהגת כך והיא עצמה מקרינה דרכים מעוותות – אין משמעות לבחירה זו או אחרת, מלבד חלוקת התפקידים וטובות ההנאה, שאף היא יכולה להיעשות בדרך המחויבת על פי ההלכה "לא תכירו פנים במשפט", ויכולה להיעשות בנפוטיזם ובעשיית קרדום לחפור בה".

בסוף דבריו מבהיר הרב שרלו: "הליכה בדרך זו משמעותה עקירת משמעותה של מוסד הרבנות, וקריסתו דווקא על ידי שלומי אמוני ישראל. עמדתי זו אינה קשורה לאיש זה או אחר, ולבחירות אלו או אחרות. היא עקבית ושיטתית, בשל העובדה שהיא נאמרה ונכתבה לאורך עשרות שנים".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הרבנות הוא מוסד הרחקת היהדות מהעם
קר קרקר קרעי | 27-05-2024 17:49
והעסקונה סביבו יזכרו כמשמידי ישראל
להיפך.מוסד הרבנות = כח + שררה + כסף + שחיתות
דור שלם | 27-05-2024 18:22
וברוך השם שהציונות הדתית מתעשתת ודואגת להמשך המסורת של רבנות עלובה ומעוררת רחמים שמשניאה את היהדות על כלל ישראל.
2
מישהו הבין מה...
נו באמת | 27-05-2024 18:03
מישהו הבין מה הוא רוצה?
כן. משהונורא פשוט....
משה | 27-05-2024 18:25
כן. משהונורא פשוט. אנשי אמת
3
הטעות היא שבחרו...
דני | 27-05-2024 19:38
הטעות היא שבחרו ברב אלמוני מבחינה ציבורית.
4
יראי אלקים אנשי אמת שונאי בצע.....
ארנו | 28-05-2024 17:29
יראי אלקים אנשי אמת שונאי בצע.....כמו הרב שרלו הם נדירים בתוך עולם הרבנות המוסדית, לדאבוננו. מה היו אומרים הנביאים אם היו חיים היום?