במקום בני עקיבא אנחנו צריכים להיות בני בן-זכאי - סרוגים

במקום בני עקיבא אנחנו צריכים להיות בני בן-זכאי

אילו בוגרי בני עקיבא היו נושאים את שמו של רבן יוחנן בן זכאי ומפנימים את התנהלותו הפרגמטית, היכן הייתה ניצבת היום הציונות הדתית בנושאים שעל הפרק? ומה היה מצבה המדיני והביטחוני של המדינה, שהשפעת המגזר עליה הולכת וגדלה? אפשר לנחש, ולהצטער

author-image
במקום בני עקיבא אנחנו צריכים להיות בני בן-זכאי
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

דומה ששמות משפיעים על התודעה של האנשים והארגונים שנושאים אותם, ועל היחס של אחרים כלפיהם. לכן חברה מסחרית שמעוניינת לשנות תדמית עשויה לשנות את שמה, ואנשים שרוצים שייראו אותם באור חדש מעברתים שם או מאלצים את סביבתם לוותר על כינוי ילדות שדבק בהם.

ובכן, הייתי חניכה ומדריכה בבני עקיבא. למדתי ולימדתי לסרוג כיפות, ולפעמים אני מתעניינת בשם שנבחר לשבט שעולה לחבריא ב' (הייתי ב"יחדיו"). עכשיו, סביב ל"ג בעומר בשנה הקשה הזו, עלתה בי תהייה: האם המדינה הייתה נראית אחרת אילו לתנועת הנוער של הציונות הדתית היה שם אחר, נניח "בני זכאי"?

 

אין חולקים על גדולתם של רבן יוחנן בן זכאי ושל רבי עקיבא. לקראת המדורות שיודלקו, הנה כמה מילים על התנהלותם השונה בתחום שמוגדר בימינו "מדיני-בטחוני".

לאחר שהביריונים שרפו את מחסני המזון בירושלים במהלך המרד הגדול נגד הרומאים, ראה בן זכאי אנשים מבשלים תבן כדי לקבל תזונה ממי הבישול. הוא הסיק שבלי משאבים חומריים לא ניתן להילחם, ואין מנוס אלא להגיע להסדר עם האויב. לא אביא את סיפור הברחתו מהעיר ואסתפק בבקשתו מאספסיאנוס: "תן לי יבנה וחכמיה". לאחר חורבן המרכז הוותיק והמוכר, בית המקדש, התקנות שנקבעו ביבנה סיפקו מתכונת שאיפשרה קיום דתי ולאומי בארץ ובגולה.

האם וכיצד היה העם היהודי ממשיך בלי תבונתו של רבן יוחנן בן זכאי, שהכיר במגבלות הכוח ופעל במסגרתן? דומה שהייתה לו תרומה מכרעת (ויש אומרים בלעדית) לכך שהגענו עד הלום.

בן זכאי פעל בתקופת מצדה, מיתוס לאומי שסופו מוות. אמנם מוות מתוך בחירה, אך אין אחריו דבר. כששים שנה אחר כך פרץ מרד בר כוכבא, עוד מיתוס, אשר המיט חורבן יותר גדול על התושבים ועל היישובים מאשר המרד הגדול.

 

רבי עקיבא, גדול המנהיגים הדתיים באותה תקופה, הטיל את כובד משקלו הרוחני והמוסרי מאחורי המרד ואף דרש על מנהיגו את הפסוק "דרך כוכב מיעקב" – בר כוכבא הוא המשיח. לאחר מותו, רבי עקיבא חזר בו מהקביעה שמדובר במשיח, אך לא ברור אם הצטער רטרואקטיבית על תמיכתו במרד, למרות הנזק העצום שגרם: מרד בר כוכבא, ולא המרד הגדול שקדם לו, הוא שהיה הזרז העיקרי לאלפיים שנות גלות. אציין שאין בדבריי ביקורת על התנהלותו של רבי עקיבא בזמן אמת, שהרי בעיצומו של תהליך, אין לדעת בוודאות לאן הוא מוביל.

לפני 95 שנה, כאשר הוקמה תנועת נוער דתית, הוחלט לקרוא לה על שם רבי עקיבא, שמסמל גבורה יהודית ולימוד תורה. וכך, דורות של בני הציונות הדתית התחנכו על ברכי האמונה של רבי עקיבא בצדקת דרכם ואומץ ליבם של לוחמי בר כוכבא. בשל אופי המרד ומוביליו, ספק עד כמה החניכים שמעו על שיקולים אסטרטגיים, יחסי כוחות, סיכונים מול סיכויים, ומחיר השגיאות.

 

האם משום כך צאצאיהם לא מוטרדים מהורדת דירוג האשראי? בניגוד לרבן יוחנן בן זכאי, הם מאמינים שניתן להילחם ולנצח עם המקבילה העכשווית של בטן שמכילה רק מי תבן. משיח קרב, ולכן מתוך דבקות אפשר להתמודד עם כוחות גדולים בהרבה גם ללא תמיכה חיצונית, נניח של ארה"ב. דמוגרפיה בארץ ישראל, השלכות רוב ערבי בין הירדן והים? זהו שיקול לקטני אמונה, לא למי שגדל על סיפורי הגבורה של בר כוכבא, כמעט משיח, ומעריצו רבי עקיבא.

ואני תוהה: אילו בוגרי התנועה היו נושאים את שמו של רבן יוחנן בן זכאי ומפנימים את התנהלותו הפרגמטית, היכן הייתה ניצבת היום הציונות הדתית בנושאים שעל הפרק? ומה היה מצבה המדיני והביטחוני של המדינה, שהשפעת המגזר עליה הולכת וגדלה? אפשר לנחש, ולהצטער.

==

טובה הרצל היא גימלאית של משרד החוץ. הייתה בין היתר שגרירה בדרום אפריקה, שגרירה ראשונה של ישראל במדינות הבלטיות לאחר התפרקות ברה"מ, וקצינת קישור לקונגרס בשגרירות בוושינגטון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
רבן יוחנן בן...
ירושלמי | 23-05-2024 11:14
רבן יוחנן בן זכאי היה בדור החורבן עצמו. רבי עקיבא חי בדור של תקות גאולה. אנחנו לא בדור של חורבן אלא של צמיחת גאולתנו. אז ברור מי הדמות...
תקוות גאולה?
רווק מיואש | 23-05-2024 12:16
זאת שפה מכובסת וכמעט משקרת. התקווה הזאת, ובעיקר הפעולות שהם נקטו, פשוט הביאו את החורבן מהר יותר ובאופן ודאי יותר.
זה לא נראה...
יו | 23-05-2024 12:10
זה לא נראה כמו גאולה, יותר כמו דם ברחובות, כמו בית המקדש בסוף כשהמטורפים הביאו לשריפתו
2
במקום לדבר את...
שיי | 23-05-2024 12:35
במקום לדבר את צריכה לס.תום
3
כמה שטויות במקום אחד ומחאה.
ציוני דתי אמיתי | 23-05-2024 12:37
קודם כל לכנות את רבן יוחנן בן זכאי כ בן זכאי זו אפיקורסות כדברי הרמבם. אז אל תלמדי אותנו על חכמי ישראל. ובכל זאת, איזו חוסר הבחנה, רבן יוחנן בן זכאי היה בחורבן במצב שאין תקווה כלל. והוא ניסה להציל מה שאפשר. איך אפשר להשוות עם המצב בתקופת מרד בר כוכבא שאפילו הוא מלך כמעט שלוש שנים! מעבר לזה, שזה חוסר היכרות עם הדמויות. לדוגמא, הסובלנות של רבן יוחנן בן זכאי מבוטאת באחד המקומות: ..דתניא בארבעה ועשרים בטבת ...שהיו צדוקין אומרין תירש... נטפל להן רבן יוחנן בן זכאי אמר להם שוטים... אפשר למצא עוד התייחסויות עדינות כאלו של רבן יוחנן בן זכאי. מוזמנים לחפש. אבל זה רק היה להראות עד כמה בורות יש בכותבת הכתבה הזולה הזו.
4
רק מהפתיח אני מתנגד
דורון | 23-05-2024 12:52
מעצבן אותי אנשים שדופקים על החזה של האחר. זה נראה כאילו היא מנסה לזכות בכמה נקודות על ידי כך שהיא יורדת על האחר. חושבת שיש בעיות בציבור הדתי לאומי? סבבה. אולי תתחילי בשבח ורק אז לעבור לגנות? אולי במקום לדבר סחור סחור תמקדי את הביקורת שלך (חוץ מדירוג האשראי שאת קבעת שלא אכפת לנו, כי אם היה אכפת לנו היינו נוהגים אחרת- אז את טועה). אולי לא תבואי בטענות לציבור שלם של מאות אלפים אלא תסבירי מי לדעתך באמת אשם או במה הוא טועה בדיוק. רבי עקיבא לא היה חוטא במצוות תוכחה כזו (יש אפילו מקור לזה. זה לא המצאה שלי). אז טוב שאנחנו בני עקיבא
5
אם הנוער אומר...
יש לנו נוער נפלא וחושב ישר ולא עקום | 23-05-2024 14:16
אם הנוער אומר שצריך לחסל את חמאס ואין חפים מפשע בעזה וצריך למחוק שם את כולם ולהגיד שכל עוד החטופים לא חוזרים שבס יוציא אסירים ביטחוניים להורג- אז הנוער חושב ישר בלי שום שיקול זר- נטו אהבת הארץ. ולהצטער שהדור הזה של הכותבת מתנצלת על זה שאנחנו לא רוצים שליטה יהודית בארץ ישראל מהים ועד עבר הירדן המערבי כולל לבנון וסוריא וסיני ועד החידקל והפרת...
6
שמאל .חולני
6 | 23-05-2024 21:21
הכותבת הזויה
7
הגברת הנכבדה לא מכירה לא ריב"ז ולא את ר"ע
צחי | 23-05-2024 22:11
מכירה רק מספורי ילדים
8
גם כן עוד...
אוי סתמי | 24-05-2024 0:23
גם כן עוד אחת מהדור הסרוג הפשרני שרק מחפש להקל ולהדמות יותר לציונים מאשר ליהודים
9
בקיצור את...
יון | 24-05-2024 9:35
בקיצור את רוצה לפתוח תנועת נוער השומר הצעיר הדתי בהצלחה לך
10
אוי.. את לא...
ג'ו | 24-05-2024 9:44
אוי.. את לא נורמלית.. עכשיו יתיגו אותך כסמולנית... וזהו... תוחרמי ואף אחד לא יזמין אותך לצ'ולנט
11
מחשבה מעניינת ויפה....
אשריך | 24-05-2024 12:00
מחשבה מעניינת ויפה. כל הכבוד לך. אמת שבר כוזיבא, בשותפות עם עקיבא, הביאו עלינו את השואה הראשונה ואת תחילת הגלות, עקב תקוות שווא באל, מה שנקרא בימינו משיחיות. המחשבה שניתן לנצח בחרב את האימפריה היא לא רציונלית/הגיונית, לכן מוגדרת כמשיחיות, שסופה כאמור שואה. בקיצור כל הכבוד לך, במיוחד נוכח המלעיזים/פאשיסטים/משיחיים שממטירים עליך בוז והשפלה עקב אמירת דעתך. הם כנראה למדו כל כך הרבה עד ששחכו את הבסיס של לימודים- כיבוד המחלוקת, כיבוד האחר וכולי.. קלאסי
12
טובה תעשי טובה...
אני | 24-05-2024 12:10
טובה תעשי טובה ותשתקי !!!!
13
הגברת מייצגת את משרד החוץ ופקידותו הבכירה
יאיר | 26-05-2024 8:49
שהם חושבים שהם דיפלומטית , אבל פועלים ברוח מפאי והשמאל הקיצוני ואינם יודעים להרים קרן ישראל בעולם. ההבנה שלהם בתהליכים היא בדיוק כמו של הקונספציונרים וקונסיפרטורים במערכות הבטחון והמינהל הציבורי בישראל ומערכות עקיפת החוק שנפלו בידיהם בשבי ואינם מאפשרים לעם ישראל להרים ראש . הגברת גם לא מכירה ממש מי היה ררבן יוחנן בן זכאי ומי היה רבי עקיבא ומהי תורתם ומי תלמידיהם. חיה בידיעות ברמת גן ילדים וקונספציות....