אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אושר בטרומית: מגבלות נוספות על סרבני גט

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק שתחמיר בתנאיהם של סרבני גט דתיים הכלואים בשל חוסר רצונם לשחרר את נשותיהם. על פי ההצעה יימנע מהם אוכל מהדרין והטבות נוספות

אושר בטרומית: מגבלות נוספות על סרבני גט
  החמרה נוספת לסרבני גט (פלאש90)

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק בתי דין רבניים של חבר הכנסת דב ליפמן וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע כי בית הדין הרבני יוכל להגביל את אפשרותו של סרבן גט כלוא לקיים שיחות טלפון, פרט לשיחות עם עורך דינו, טוען רבני מטעמו ועם בני משפחתו מדרגה ראשונה ובלבד שהשיחות עם בני משפחתו כאמור לא יעלו על עשר דקות. בנוסף, מוצע כי בתי הדין הרבניים יוסמכו להטיל הגבלה על אפשרותם של סרבני גט לשהות באגף תורני (אגף לשומרי מצוות) וכן לקבל אוכל ברמת כשרות "מהדרין" ("גלאט").

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "החוק הקיים אינו מספק מענה במקרים בהם למרות שסרבן הגט נאסר בשל סירובו לתת גט, הוא ממשיך לעמוד בסירובו גם מתוך הכלא. הניסיון מלמד כי סרבני גט מוכנים לשהות במאסר זמן רב, ובכך למנוע מנשים רבות להשתחרר מעגינותן. במקרים כאלו, כל הכלים המצויים כיום בחוק (צווים האוסרים על יציאה מן הארץ, על החזקת רישיון נהיגה, על הטלת עיקולים על גמלה או קצבה וכו'), הפוגעים בזכויותיו של אדם חופשי, אינם אפקטיביים כיוון שממילא סרבן הגט נמצא במאסר.

מטרת החוק היא לתת בידי בתי-הדין הרבניים כלים אפקטיביים לטיפול במקרים כאלו, שבעזרתם ישתכנע סרבן הגט לשחרר את האישה מעגינותה."

ח"כ ליפמן: לכולנו יש רצון שלא יהיו שום עגונות במדינת ישראל ויש לנו את הכלים לעשות את זה. אסור לתת לאנשים שלא נשמעים לפסק דין של בית דין רבני, לבקש לשהות באגף תורני בכלא בטענה שהם דתיים.

39 תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת חוקה להמשך טיפול.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
הורדת רמת כשרות היא החטאה ולא ענישה שום רב לא יעשה זאת
יקי | 26-11-2014 17:01
מוזר מאד שמתייחסים רק לחרדים סרבני גט כאילו שאין חילונים כאלו...
2
מדוע לא מטפלים בסרבניות גט? אסור לנקוט נגדם בסנקציות
תוהה | 27-11-2014 14:05
החוק קובע שרק בית דין גדול (דהיינו המקבילה לבית המשפט העליון) רשאי לאשר סנקציות לאשה. אבל על סרבן כל בית דין פשוט יכול. זה כמובן מצוין אבל מדוע נשים סרבניות זוכות ליחס מלטף כזה? על שום מה? הן פושעות אכזריות וסחטניות כמו סרבני גט. ובכלל מדוע נושא הסרבניות איננו עולה לכותרות?