בשם הטהרנות, הציונות הדתית שוב בדרך להפסיד - סרוגים

בשם הטהרנות, הציונות הדתית שוב בדרך להפסיד

הוועדה משרתת את הציבור. אם הוועדה החליטה החלטה שגורמת לציבור להפסיד מכל הכיוונים, הוועדה מוכרחת להתכנס ולומר שטעו לחשוב שיש למועמד שלהם סיכוי

author-image
בשם הטהרנות, הציונות הדתית שוב בדרך להפסיד
  (צילום: ועידת הרבנים)

נפתח בעובדות: לפני כשנה התכנסה ועדת רבנים מהציונות הדתית לבחור מועמד מוסכם לרבנות הראשית. שאר המועמדים חתמו שאם הוועדה לא תיבחר בהם, הם יסירו את מועמדותם. הוועדה בחרה ברב מאיר כהנא, אב"ד אשקלון.

כיום, ערב הבחירות עצמן, ניטש ויכוח רבני סוער סביב השאלה האם הרב מיכה הלוי, אחד המועמדים שחתם שלא לרוץ, יוכל בכל זאת לרוץ.

הרב נבנצל והרב ליאור, כמו גם אחד מחברי הוועדה הדיין הרב גליק, פרסמו שלדעתם הרב מיכה יכול לרוץ. מנגד רבנים רבים אחרים טענו שזהו מעשה פסול הלכתית ומוסרית, והצדק והיושר מחייבים כל אדם, בוודאי רב, לעמוד במילתו.

על כך יש להעיר כמה הערות, שלאחריהן נראה שניתן להגיע למסקנה מוסכמת והגיונית, שתצמצם את המחלוקת הזו.

א. ייתכן שלא הובא לידיעת הרב ליאור והרב נבנצל עד כמה נתח נכבד מהציבור הדתי לאומי יראה בהפרת החתימה מעשה נאלח מבחינה מוסרית. חילול שם שמים שייגרם מריצה של הרב מיכה לאחר שחתם, מעשה שנתפס אצל רבים כבלתי מוצדק לחלוטין, חמור יותר מכל תועלת שהוא יוכל להביא בתפקידו. לכן במצב הקיים כיום, קשה לראות סיטואציה שהרב מיכה יוכל לרוץ, בלי שהוא יוכתם בחוסר מוסריות עוד לפני שיתחיל את עבודתו.

ב. הטיעון שהוועדה חשבה שהבחירות יהיו שנה שעברה, לא שכנע אף אחד. לא הצליחו להסביר לנו למה העובדה שהבחירות נדחו רלוונטית לשינוי ההחלטה.

ג. הבסיס העובדתי הרלוונטי ביותר הוא בחינה מפוקחת של סיכויי הרב כהנא, אל מול סיכויי הרב מיכה. הגוף הבוחר איננו אנונימי. לא מורכב להעריך את סיכויי הרב כהנא, שהחרדים לא בהכרח מעוניינים בו, אל מול הרב מיכה, שייתכן שהחרדים אפילו לא יריצו מולו מועמד אחר, כך שהוא יהיה מועמד יחיד וכמעט מוסכם.

ד. הדרך להגיע להחלטה נכונה היא להמשיל את המצב לבחירה בנציג פוליטי. אם למשל יתאספו כל פרנסי המגזר לבחור מועמד ליו"ר המפלגה, ויבחרו על פי מי שנראה להם מתאים. לאחר כשנה, התברר שסיכוייו לעבור את אחוז החסימה נמוכים. כל בר דעת יסכים שעליהם להתכנס מחדש, לבחון האם באמת מישהו אחר כן צפוי לעבור את אחוז החסימה, ולהחליט בהתאם.

הוועדה משרתת את הציבור. אם הוועדה החליטה החלטה שגורמת לציבור להפסיד מכל הכיוונים, הוועדה מוכרחת להתכנס ולומר שטעו לחשוב שיש למועמד שלהם סיכוי. התברר שהם טעו, לכן הם בוחרים במישהו אחר. אם הם לא יתכנסו מחדש וייקחו סיכון שלמגזר לא תהיה מפלגה, הם ימעלו בתפקידם כשליחי ציבור. אין להם מנדט להיות ראש בקיר על חשבון הציבור, העיקר להישאר הכי טהור שיכול להיות.

ה. הטיעון שהבחירות נדחו, לא משכנע. אבל הטיעון 'בחרנו כי הרב כהנא נראה לנו אדם ראוי מאד, כעת הוכיחו לנו שהסיכויים של הרב מיכה גבוהים בעשרות אחוזים ואיננו רוצים לקחת סיכון ששוב ייבחרו שני רבנים חרדים', הוא טיעון הגיוני ומתקבל על הדעת. אין בו עוול מוסרי. כי על דעת כן לא בחרו. לא בחרו מישהו כדי להפסיד, אלא כדי לדאוג למועמד דתי לאומי. גם אם הוועדה תבחר שוב ברב כהנא, היא מוכרחת להתכנס שוב, כדי שההחלטה תהיה ללא כל פקפוק. אם הרב כהנא לא ייבחר, יאמרו תומכי הרב מיכה 'אמרנו לכם שתעשו הערכת מצב מחודשת'. הוועדה לא יכולה לקחת סיכון, שהרב כהנא לא ייבחר רק בשל אי ידיעתה את סיכוייו הפוליטיים, בעת בחירתה. הרי אם היה מוכח בוודאות שכיום לרב כהנא אין כל סיכוי והרב מיכה ייבחר בוודאות, אז גם הרב כהנא היה מסיר את מועמדתו ומבקש מהרב מיכה לרוץ. השאלה היא הערכת הסיכויים וזהו בדיוק התפקיד של הוועדה בימים אלו.

נראה שכך ניתן לאזן בין הטיעון המוסרי לטיעון התועלתני.

המסקנה הפשוטה מכל חמשת הסעיפים הללו, שהדרך הקלה ביותר לפתור את המחלוקת שמפלגת את המגזר, היא שחברי הוועדה יערכו בדיקה כנה וזריזה של סיכויי הרב כהנא, אל מול סיכויי הרב מיכה. אם הם לא ישתכנעו שיש פער משמעותי, הם מן הסתם ישאירו את החלטתם על כנה.

אך אם הם השתכנעו שלאור תמיכת הליכוד בחרדים ותמיכת החרדים ברב מיכה, אז הרב מיכה בוודאי ייבחר ואילו הרב כהנא היא מועמדות עם סיכון רציני, עליהם להחליט לפי המצב הנוכחי, לא לפי מה שהחליטו לפני שנה, כשלא ידעו על הפער הזה.

אם יחליטו להשאיר את הרב כהנא, לא תהיה עילה לאף אחד לרוץ. אם הם יחליטו לאפשר התמודדות פתוחה, לא תהיה טענה מוסרית כלפי הרב מיכה, כי הוועדה שבחרה ברב כהנא טוענת שלא ידעה את סיכוייו ועל דעת כן לא בחרה בו.

ההיצמדות לרב כהנא, גם אם יתברר שסיכוייו נמוכים, רק בשל העובדה שבחרו בו בעבר, עלולה להוביל לאותו מצב של שתי הבחירות האחרונות – שני רבנים חרדים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
31 תגובות - 23 דיונים מיין לפי
1
לא נראה ל ישאתה מבין את הרוב בוועדה
אמת מארץ | 22-05-2024 10:47
ברור מראש שלרב מיכה היה יותר סיכוי. אבל דווקא בגלל זה רוב חברי הוועדה לא בחור בו כי מבחינתם רב קווניק יותר גרוע מרב חרדי. וכמובן שהם צודקים
רוצה רב גדול בתורה ולא עסקן פוליטי
אליהו | 22-05-2024 15:44
אוי לאותה בושה ,שעסקנים פוליטיים עמי ארצות ,קובעים מי יהיה הרב הראשי לישראל. מבלי להתייחס לשאר המועמדים, שאינני מכירם, אומר רק, שהרב מיכה הלוי, שסיכוייו גדולים להיבחר, יקדש שם שמים בתפקידו. מיכה הלוי , מקובל על כל המגזרים, וזה גם יתרון גדול. מי ייתן ,ויבחר הרב הראוי ביותר, ולא מעניין אותי כלל, לאיזה מגזר הוא משתייך. נמאס מחילול ה' הגדול, בערוב הדת בפוליטיקה. לא בוחרים יור מפלגה !
חרד"לים = ביביסטים = רודפי שררה וכסף
רמי | 22-05-2024 14:05
מתי ניפטר ממלאכי החבלה האלה ?
החרד"לים פושטים טלפיהם וצווחים 'צדיקים אנחנו'
דתי גאה מקפלן | 22-05-2024 13:59
למזלנו,במהלך השנים רוב הציבור למד מי הם באמת.
כתושבת פתח תקווה,...
יעל | 22-05-2024 11:25
כתושבת פתח תקווה, שגם אני וגם כל מעגל חברי רחוקים מלהיות חרדלניקים (אם כבר ההיפך) נראה שמי שקיבלו את ההחלטות משיקולים כאלה לא טרחו להתייעץ עם רבע פתח תקוואי לפני. הרב מיכה נחשב לקונצנזוס ודמות מאחדת כאן בעיר ברמה שאינני מכירה דומה לה.
2
דברים נכוחים. מקווה שתהיה אוזן קשבת.
גר צדק | 22-05-2024 12:24
ואני מתומכיו המובהקים של הרב מאיר
עוד ניסיון לחילול ה' והפרת התחייבויות
שטויות | 22-05-2024 23:00
.
3
זכר אלפא
דורון | 22-05-2024 12:27
מה מצער שמי שרואה את עצמו הרב הראשי הבא הרב מיכה הלוי מתנהג כמו זכר אלפא. חבל שלא הלך לעסקים שם תכונה זו יותר נדרשת. רב נדרש להיות כמו מלאך ה' ואחד כזה נדרש ממנו לעמוד בחתימת ידו. הוא יכול להצטרף למפלגה של בנט אותו איכות של אמינות
4
איך רב יכול לחלל שם שמים?
דוד | 22-05-2024 13:17
איך הרב מיכה שחתם בכתב ידו שהוא יקבל את תוצאות הועדה יכול להתכחש לחתימתו ולרוץ? איזה חילול ה', איזה ליקוי מאורות
הגיע הזמן להבין שאלה אינם מאורות
עורב | 23-05-2024 12:17
הם פוליטיקאים קטנים.
5
רבנות ופוליטיקה
אינשטיין | 22-05-2024 13:35
אני לא יודע מה יותר סיכויים ואני לא מבין בפוליטיקה. אבל עצם הסגנון שמשווה רב ליור מפלגה מזעזע אותי. עצם העובדה שאנשים חילונים בוחרים רב זה שערוריה, ועכשיו גם אנחנו הדתיים רואים את זה כמו פוליטיקה זולה. איפה הימים שבחרו רב לפי גדולתו בתורה
לצה שחילונים לא...
חופש חופש תרדוף | 23-05-2024 15:49
לצה שחילונים לא יצביעו? הרב הראשי משפיע גם עליהם בין אם החילונים רוצים בכך או לא. לא מתאים לך? נהדר. הגיע הזמן להפריד בין הממסד הדתי למדינה.
טענתך נכונה מאוד....
משה | 22-05-2024 14:18
טענתך נכונה מאוד. אך מאחר שכל כינוס הוועדה לבחור מועמד אשכנזי ולא ספרדי מבוססת על דיל פוליטי ומאחר שעל פי הדיווחים והראיונות בנושא ניכר שאיפשרו להתייחס בוועדה גם לשיקולי היבחרות ופוליטיקה ולא רק לשאלת התאמה - הרי שאי אפשר לתפוס את המקל בשני קצותיו ולהפוך את ההחלטה לגזירה משמיים שלא ניתנת לבדיקה ולתיקוף
6
על מה חשבו...
יצחק | 22-05-2024 14:15
על מה חשבו בפורום הנכבד לפני שנה? לדעתי צריך להשאיר את המועמד שנבחר, ולא להתבזות
7
דבר אחד בטוח אין לספרדים מקום בציונות הדתית
מסקנה ברורה | 22-05-2024 14:21
כל אופן הבחירה במועמד לרב ראשי והרבנים הראשיים עצמם הוא תעודת עניות לכל מי שלוקח חלק בזה. הרבנים הנבחרים לא בהכרח המתאימים והראויים ביותר, ובטח שלא בנחרים בדרך ישרה והגונה אלא דרך פוליטיקה מהסוג הנמוך ביותר. ולגופו של עניין הציונות הדתית לא מעלה על דעתה כי יש מצדה בכלל אפשרות לדון על כך שהנציג שלה יהיה דווקא הרב הספרדי. שימו לב כמה רבנים ספרדיים מופיעים בכתבה (ספויילר -0). כנל לגבי עצם הדיון האם ההחלטה שקיבלו אז תקפה גם עכשיו. אילו שינויים מהותיים עברנו עד כה? אני חושב שהרב כהנא מתאים בגלל שהוא לא פוחד לדבר על שינויים שצריכה הרבנות לעשות כי להפוך להיות גוף מקרב ולא מרחיק. עם הכל הרעש שיש מסביב צריך לזכור דבר אחד חשוב: החרדים לא סופרים את הרבנות הראשית והיחידים שמכבדים אותה למרות שהיא יורקת עליהם אלו הדתיים. בהצלחה.
8
מה המטרה ולמה
נראה לי | 22-05-2024 14:28
אם המטרה היא רק לשים רב ראשי ציוני אז למה צריך את זה. גם ככה הרבנות היא גוף שהחרדים עשו עבודה מצויינת לאורך השנים להפוך אותו לאחד הגופים השנואים במדינה. וגם לא יתנו לרב הציוני לומר שום מילה כי אז יצאו נגדו (עע מה שקרה בירושלים). אם רוצים לעשות שינוי צריך להתחיל בלדבר בקול מול הרבנות הנוכחית.. אה שכחתי אי אפשר כי אנחנו ממלכתיים (במלעיל כמובן). אז לא משנה בואו נמשיך לשחק את המשחק ונתחמן ונתחנן כדי שהחרדים יזרקו לנו עצם.
9
לא השתנה שום דבר
הדברים כהווייתם | 22-05-2024 15:36
המציאות היא אותה מציאות. הסיכויים הם אותם סיכויים. הדיל בין הציונות הדתית לשס עומד בעינו, והרב כהנא ייבחר - שזו תוצאה מיטבית לעם ישראל. רק אם ירוצו מתמודדים אחרים - אחרי שקיבלו על עצמם את החלטת הוועדה, ולמורת רוחו של הרב אריאל שכבר אמר שהחלטת הוועדה בעינה עומדת - המועמדות תהיה בסיכון.
10
בחירות לרבנות
ראובן מירושלים | 22-05-2024 15:54
קשה מאוד להעריך סיכויים, וגם לא נכון לבחור רב ציוני לפי מה שמתאים לחרדים.
11
הרב משה חיים לאו התחיל במירוץ ונפגש עם בוחרים
אלי | 22-05-2024 16:06
משפחת לאו מנוסה בקרבות לכס הרבנות הרב משה חיים לאו לא ממתין להחלטות הציונות הדתית. הוא כבר חורש את הארץ יחד עם אביו הרב ישראל מאיר לאו. החרדים כמובן לא מחפשים תח רב גדול או פוסק. הם כידוע תמיד יעדיפו רב חרדי שמחנך את בניו להשתמטות מצהל. לכן שיקולים מקצועיים אינם רלוונטיים. הרי הרב משה לאו אינו פוסק, אין לו כושר לדיינות, לא חיבר ספרים, ולא נחשב לרב בעל סמכות הלכתית או תורנית. אבל בשקט בשקט הוא חורש את הארץ יחד עם אביו, עובר בין נציגי הגוף הבוחר (רובם כבר ידועים). הציונות הדתית חייבת להתעורר ולקדם בכל הכח את המועמד שנבחר על ידי מועצת רבנים גדולים בתורה. בלי רעש וצלצולים, רק לעשות עבודה מול הגוף הבוחר ולוודא שהדיל המאולץ והקשה עם שס יקויים במלואו
12
חילול השם כבר נעשה! עצמ שמעלים הרעיון!
ארנו | 22-05-2024 18:41
חילול השם כבר נעשה! עצמ שמעלים הרעיון!
13
אם בתוך הוועדה...
תרתי דתסרי | 22-05-2024 18:51
אם בתוך הוועדה איפשרו למועמד להתייחס לשיקולים פוליטיים שלדבריו הופכים אותו לבעל סיכויים אז איך ניתן עכשיו לטעון שגם אחרי שתי דחיות של הבחירות, שינויים בגוף הבוחר, שינוי במרחב האפשרויות הפוליטי לאכיפת הדיל כתוצאה מהמלחמה ועוד ועוד --- עדיין אפשר להמשיך כאילו שבר לא קרה ולא לבחון האם ההחלטה שקיבלו משרתת את הציבור ואת מטרות הוועדה
14
ברור שזה הפתרון אבל
יאיר | 22-05-2024 19:06
כבר איחרנו את הרכבת
15
מי ששתק כאשר...
אורי כץ | 22-05-2024 20:43
מי ששתק כאשר הרב מיכה התנהג כפי שהתנהג מול הרב סתיו, לא צריך להתפלא על הפרת החתימה עכשיו. האופי לא משתנה.
16
כתבה מאמר שלם...
רמי | 22-05-2024 20:44
כתבה מאמר שלם נגד הפרת החוזה ובסוף הפכת את המסקנה. חי כאילו אתה בתוך פילפול.
17
זהירות משחקנים
לוץ | 22-05-2024 20:52
זהירות מקלמן בר שמשחק ציוני אבל הוא חרדי לכל דבר וענין ...
18
מה עם הרב קלמן
הרב קלמן | 22-05-2024 21:30
?
19
סערה בכוס מים...
את מי זה מעניין ? ובשלש מילים ... | 23-05-2024 8:48
סערה בכוס מים
20
כל העניין הזה...
ליברל | 23-05-2024 15:52
כל העניין הזה יכול היה להימנע אם שירותי הדת היו חופשיים כמו בארצות הברית. כל אחד היה משתייך לזרם שבראשו עומד איזה רב שהוא רוצה, ולא צריך לכפות אחד על השני רב ראשי בכיפופי ידיים של פוליטיקאים. המצב הנוכחי סתם מבאיש את הדת.
21
הר המור = רב חרדי במיוחד לענין הרבנות הראשית.
מן ההר | 23-05-2024 18:45
הרב מיכה מחובר להר המור והם אלו שמריצים אותו. יודעי דבר אומרים שלרב מאיר כהנא יש יותר סיכויים. היושר והאמינות הם א' ב' של דרך ארץ שקדמה לתורה. לא מבין איך רב בישראל רודף אחרי השררה על חשבון חוסר אמינות ויושרה, הרי הוא חתם! הרב קלמן בר לא השתתף ולכן הוא יכול מוסרית לרוץ.
22
גדלות בתורה
קשקשן קטן | 23-05-2024 21:22
כבר לא רלווונטי לאף אחד, מה? בושה וחרפה. במקום לעמול בפולוטיקה ראויה ולשנות את החוק כדי שמועמדים זקנים( נוטריקון - זה שבאמת קנה חכמה) כמו הרב אריאל, הרב דב ליאור יוכלו להיבחר, עוסקים בפולוטיקה קטנה למנות רבנים מדרג ד' רק בגלל שהם ציוניים ועומדים בחוק החילוני.
23
מה זה משנה
דוד | 24-05-2024 8:35
לא מבין את התפקיד, לא מבין את הצורך להתמנות לרב ראשי, לא מבין את הפוליטיקה הרבנית - רואה רק שררה וויכוחים! רבנים מתמנים רק כשהם ראויים ולא בקומבינות הרב דרור טוויל התמנה לרב שדרות לאחר שכולם הבינו שאין מועמד טוב ממנו. אין צורך בבחירות. להציג מועמדות ולהיבחר, זה המצאה של האשכנזים בגלות. אצל הציבור הספרדי, המינוי נעשה באופן אוטומטי על ידי הציבור כשהכירו בגדלותו, והוא מצידו לא ביקש זאת