אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לידיעת התוניסאים: נחנך רחוב בירושלים ע"ש הרב כלפון הכהן זצ"ל

בתחילת השבוע נחנך רחוב בשכונת "הר חומה" בירושלים, על שם הרב משה כלפון הכהן זצ"ל, מחשובי רבני האי ג'רבה בתוניסיה בדור האחרונים. בצד היותו תלמיד חכם עצום שכתב עשרות ספרים תורניים ביניהם שו"ת "שואל ונשאל" הוא היה גם תומך נלהב במפעל הציוני.

לידיעת התוניסאים: נחנך רחוב בירושלים ע"ש הרב כלפון הכהן זצ"ל
  הרב משה כלפון הכהן זצ"ל

בתחילת השבוע נערך בשכונת הר חומה בירושלים טכס קריאת רחוב ע"ש הרב משה כלפון הכהן זצ"ל.

הרב משה כלפון הכהן, הקרוי בפי מעריציו הרב כלפון, היה ראש רבני ג'רבה (תוניסיה) בדור הקודם (נולד בשנת תרל"ד ונפטר בתש"י), מנהיג רוחני בעל שיעור קומה שהטביע את חותמו על קהילת יהודי תוניסיה.

הרב כתב עשרות ספרים תורניים, ביניהם שו"ת "שואל ונשאל" בתשעה כרכים. הרב ביסס את מנהגי ג'רבה, תיקן תקנות ופעל לשיפור החינוך גם בקרב בני העניים. הרב לא רצה ליהנות מקופת הציבור חי חיי דלות ונהנה מיגיע כפיו.

הרב כלפון הכהן, לא הכיר אישית את הרב קוק, אלא רק מקריאת כתביו ומכתבים שנשלחו ביניהם מדי פעם. כשפעם ראה פרסום בעיתון התורני החרדי באירופה "בית ועד לחכמים" המבזה את הרב קוק, שלח הרב כלפון מכתב למערכת כשהוא מכנה אותם "בית כסא שאינו של כבוד".

ביום בו החליט האו"ם למסור את ארץ ישראל לידי מנדט בריטי, ראה בכך הרב כלפון, את תחילת הגאולה. הוא כינס את כל אנשי העיר ג'רבה לבית הכנסת, לאמירת הלל ולתקיעת שופר. תגובה זו מעניינת בייחוד בימינו, שיש כאלו שאינם אומרים הלל גם אחרי הקמת המדינה.

בטכס נכחו השר, אלי ישי שר הפנים, יוצא תוניסיה, ח"כ הרב חיים אמסלם הנשוי לנינתו של הרב כלפון, ראש העיר ירושלים מר ניר ברקת, פרופ' אפרים חזן חבר עמותת "אלגריבה" להנצחת מורשת יהדות תוניסיה, ומאות מצאצאי הרב ומוקירי זכרו.

הרב אמסלם אמר בטכס: "זהו יום גדול לנו, מוקירי זכרו של רבנו הגאון הגדול רבי כלפון משה הכהן זצ"ל. קריאת רחוב על שמו ראויה לרב, שהיה כל כולו מסור ומשועבד לציבור ולצרכיו הרוחניים והגשמיים. חזונו המיוחד של הרב כפי שבא לידי ביטוי בדברי הגותו, ראוי להיות מונצח במיוחד כאן בארץ ישראל ובירושלים, שאליהם נשא הרב במיוחד את עיניו, וכמשה רבנו בשעתו גם הרב לא זכה בחייו להגיע לארצנו, אבל זכה שהעלו את עצמות למנוחת עולמים בירושלים."

שלט הרחוב על שם הרב כלפון הכהן, וח"כ הרב אמסלם נואם בטקס (יח"צ):

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מתי יעשו רחוב ע"ש תלמידו הלא פחות חשוב רבי רחמים הכהן
מי שצריך יודע | 28-10-2010 20:38
רבי רחמים חי חוויתא הכהן זצ"ל שהיה ראב"ד ג'רבא. גם שמנו לב שישיבת כסא רחמים שקרויה על שמו מחקה כל זכר לרב ושמה רק את תלמידו הרב מצליח מאזוז שבנו הוא ראש הישיבה הנוכחי הרב מאיר מאזוז. מאז שהצאצא האחרון שהיה מצוות הרבנים עבר למקום אחר , הם עשו מחטף ושינו סדרי בראשית. על עלבון כבוד תורה אין סולחים וה' יעשה את שלו
2
לתגובה 1
לירן | 29-10-2010 13:34
אתה ממש לא מדבר לעניין ואיני יודע מהיכן המידע המוטעה הזה. למרות שלי נראה שזה בגלל משהו שנאה מסוימת. הרב רחמים חוויתא זצ"ל שעלה לארץ עם בני קהילתו התמנה לרב ברכיה, והרב מצליח זצ"ל הקים את הישיבה על שמו(הוא היה רבו) בטוניס, ואז עברה לארץ. יש ספר שאמור לצאת בקרוב על הרב חוויתא, כשיצא- ממליץ לך לקרוא!
3
הודעה מס' 1 כולה רכילות מרושעת בלי שום בסיס.ומס' 2 הגיב
בנימין | 23-12-2010 22:37
אסור שאמרות נגד רבנים ישארו כך כתובים באתר סרוגים.