אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ועדת השרים צפויה לאשר: ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי

החוק צפוי לעבור לאחר ששרי הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי יתמכו בו. אלקין: "הצעת החוק הכרחית במיוחד בזמנים שבהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי".

ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי
  חוק חשוב יותר מתמיד. אלקין עם נתניהו (צילום: פלאש 90)

ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לדון היום (ראשון) בהצעת חוק יסוד: הלאום. על פי ההערכות ועדת השרים תאשר את הצעת החוק מה שיעורר ביקורות רבות במערכת הפוליטית ולייצר משבר קואליציוני חדש.

נזכיר, כי חוק הלאום הוקפא בתחילת הקדנציה הנוכחית בשל התנגדותם של מפלגות 'התנועה' ו'יש עתיד'. בסופו של דבר, לאחר החלטתו של יוזם החוק, חבר הכנסת זאב אלקין, שלא להמתין עוד לועדה שאמורה לנסח את החוק, החוק יעלה היום לועדת השרים לענייני חקיקה.

ראוי לציין כי החוק זוכה לתמיכתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

כאמור, מטרת החוק היא להגדיר לראשונה בחוק יסוד את אופייה היהודי של המדינה, במקביל לחוקי היסוד שחוקקו עד עתה ומגדירים את אופייה הדמוקרטי.

לאחר שבתחילת הקדנציה יו"ר התנועה, שרת המשפטים ציפי לבני, הביעה התנגדות נחרצת לחוק הוסכם כי תוקם ועדה בראשותה שתביא את החוק בגרסא מרוככת, אך משלא הוקמה שכזאת החליט אלקין שהוא לא ממתין עוד ומעלה את החוק לועדת השרים.

על פי ההערכות החוק צפוי לעבור לאחר ששרי הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי יתמכו בו. לאחר אישור החוק בוועדת השרים הוא יובא לאישור מליאת הכנסת.

הצעת החוק קובעת כי מדינת ישראל היא הבית הלאומי של העם היהודי, שבו הוא מממש את שאיפתו להגדרה עצמית על פי מורשתו התרבותית וההיסטורית.

בנוסף, בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר כי "על אף ההסכמה הרחבה בציבור הישראלי על הגדרתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, מאפייניה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי מעולם לא עוגנו בחוקי היסוד של המדינה."
יוזם החוק, יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאה אלקין הסביר כי "נחיצותו של חוק יסוד: ישראל מדינת הלאום של העם היהודי, מקבלת משנה תוקף במיוחד בזמנים שבהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. עיגון אופייה היהודי של מדינת ישראל בחוק יסוד יאפשר להגיע בעתיד להסכמה רחבה בכינונה של חוקה שלמה ומקיפה".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
בנט הורס מדינה
הסדרקניק | 16-11-2014 9:27
2
מה זה מדינת ש=מ=ד?
| 16-11-2014 10:49
אשרינו שזכינו לגדולי וענקי תורה כמו האדמו”רים הרבנים וראשי הישיבות ממועצת גדולי השמד, אשר בקידוש שם שמים, בנעימות הליכותם, בגדלות תורתם, בשלוחי ושותפי היצר והשטן, הצליחו להוביל את כל המהלכים מול הצבא, אל מול עיניהם הכלות של לפיד ובנט מחוקקי החוק השמד העקר, נגד עולם התורה, ברוך אלוקינו שנתן רועים לדור שמנהיגים אותנו לשמד-מוחלט בחכמה ובתבונה ובתחבולות, והם חושבים שהקב"ה לא יגלה ברבים האמת שהם השותפים לרשעים פורקי עול היהדות, בעד כמה גרושים שהם מקבלים ממשלת הכופרים.