אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היעד הבא של הסרוגים בירושלים: הקמת המועצה הדתית

ההצלחה בבחירות לרבנות בירושלים פתחה את התאבון לציבור הסרוג, וכעת היעד הבא הוא הקמתה מחדש של המועצה הדתית בעיר, שתחזיר את השליטה לידיים ציוניות

היעד הבא של הסרוגים בירושלים: הקמת המועצה הדתית
  יש רבנים, עכשיו להקים את המועצה הדתית. (פלאש90)

ההצלחה בבחירות לרבנות בירושלים בה מונה רב ציוני לעיר, פתחה את התאבון לציבור הסרוג בבירה, וכעת הם מסמנים יעד חדש – המועצה הדתית בעיר.

המועצה הדתית בירושלים, פוזרה לפני כשבע שנים עקב גרעון תקציבי כבד ובמקומה מונתה ועדה קרואה בראשות יהושע ישי שמונה בזמן שש"ס שלטה במשרד לשירותי דת. הועדה הקרואה הצליחה להפוך את התמונה, ובשנים האחרונות נהנית המועצה הדתית מאיזון תקציבי. הועדה הקרואה סיימה מזמן את תפקידה, אך לעיר עדיין לא נבחרה מועצה חדשה, בגלל העיכוב בבחירת הרבנים לעיר. כעת, לאחר שהמהלך למינוי הרבנים הסתיים, מגיע תורה גם של המועצה הדתית.

מי שכבר התחיל את התהליך להקמת המועצה הדתית מחדש הוא המשנה לראש העיר דב קלמנוביץ' שבישיבת מועצת העיר העלה את הדרישה לכנס הרכב מסודר כמקובל בחוק. הרכב המועצה הדתית מורכב ממינויים של הרשות המקומית (45%), מינויים של המשרד לשירותי דת (45%) ומינויים של רבני העיר (10%).

גורמים בציונות הדתית בעיר מציינים בסיפוק את הרצון להחליף מועצה דתית, בעיקר לאור בעיות שצצו והתגלו בשנים האחרונות הקשורות לעניין המקוואות בעיר, מחלקת הכשרות ומחלקת הרישום לנישואין.

דב קלמנוביץ אמר למקורביו כי מינוי הרבנים הראשיים הוא מהלך חשוב, אך כמו שלחייל חשוב יותר מי הם המפקדים הישירים שלו המ"פ והמג"ד, הרבה יותר מאשר מי אלוף הפיקוד או הרמטכ"ל, כך גם לטובלת במקווה ולנרשמים לנישואין חשוב יותר את מי הם פוגשים יותר מאשר מי רב העיר.

מי שמחכה בסבלנות כבר תקופה ארוכה לכינוס המועצה, היא נילי בן גיגי, שנבחרה כנציגת סיעת 'התעוררות' להרכב המועצה הדתית. בשיחה עם סרוגים היא אומרת "אני כמובן ממתינה בקוצר רוח לכינוס המועצה, עבודה רבה לפנינו. יש לא מעט מה לשנות ולשפר. אבל אחד הדברים המהותיים בעיניי שצריך להשתנות בתפיסת הפעולה".

"המועצה הדתית היא בראש ובראשונה שירות מוניציפלי, לאזרח – לכל אזרח. לא רק לאלו ששומרים מצוות. צריך לזכור שחלק לא מבוטל מצרכני השירותים של המועצה הדתית עושים זאת מבחינתם בכפייה, שלא מבחירה. זה חייב להיות בתודעה כאשר מעצבים את דרך ההתנהלות של המועצה", מספרת בן גיגי ומוסיפה, "מאז המינוי שלי, למשל, מגיעים אליי עוד ועוד סיפורים קשים הנוגעים למחלקת המקוואות בעיר. גם בנושא הכשרות התחוללו לא מעט סערות בירושלים בשנים האחרונות ולא בכדי."

את פעילותה במועצה הדתית מתארת בן גיגי במילים "אני רואה בעצמי שליחה. שליחה של הנשים, שליחה של הציבור הציוני, הציבור הפלורליסטי ומתכוונת לתת להם ביטוי שהם לא קיבלו עד כה באופן מספק בתוך המועצה הדתית."

התהליך עדיין לא הותנע, אבל נראה כי גם ראש העיר ניר ברקת יסכים לעניין, למרות שייתכן והדבר יגרום לו למשבר קואליציוני. הסיעות החרדיות לא מרוצות מהעניין, משום שההרכב החדש של מועצת העיר משמעותו סיכוי גבוהה לשליטה ציונית דתית במועצה, כולל חברותן של נשים. בלשכת ראש העיר הפנו אותנו למשרד לשירותי דת, שאחראי על המועצות הדתיות שם מסרו לסרוגים: "לפני כינוסה של המועצה הדתית יש לכונן אותה . בשלב זה אין עדיין הרכב למועצה הדתית. בזמן הקרוב נבוא בדברים עם ראש העיר לבדוק אפשרות לכינון הרכב למועצה הדתית בירושלים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו