אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השר גדעון סער פורש וחושף: למה החלטתי לשמור שבת

שר הפנים גדעון סער בטקס פרידה: "אני לא יהודי שומר תרי"ג מצוות, נכון אני שומר שבת מאז שנולד דוד, זה נדר שנדרתי במעמד של הברית, כל הסביבה שלי היא לא סביבה ששומרת שבת, המשפחה שלי, החברים שלי, אף על פי כן אני חושב שבכל הקריטריונים קיבלתי את ההחלטה הנכונה"

סער פורש וחושף: למה החלטתי לשמור שבת
  שר הפנים גדעון סער עם גוטרמן (צילום: באדיבות המצולמים)

שר הפנים הפורש, גדעון סער, חתם את תפקידו כשר הפנים בטקס פרידה מרגש בעיר מודיעין עילית, בקבלת אות "אזרח כבוד" מראש העיר יעקב גוטרמן, ובו התייחס לראשונה למניע פרישתו.

סער פנה לראש-העיר גוטרמן: "אמרת שאתה עצוב שאני מסיים את תפקידיי, בממשלה ובכנסת, אבל אני ממש לא עצוב ואני רוצה להסביר.

"אמרתי לראש העיר כשישבנו קודם, הרי אנו יודעים שבחיים הכל זמני, החיים עצמם יש להם זמן, התפקידים זמניים, אין אדם שנולד שר, בדרך כלל אין אדם שגם נפטר שר, אלה תפקידים שאתה מקבל אותם לפרק זמן מסוים, זה לא לתמיד, זה פיקדון ושליחות שצריך לעשות בצורה הטובה ביותר.

"הבחירה של השלוח מתי ואיך הוא מסיים את השליחות, בשיא, או בשפל, זאת ההחלטה של הנבחר. האם אתה מסיים זאת אהוד על הציבור, מקובל על הציבור, בשיא הכח, או שהציבור שולח אותך הביתה. על-פי רוב, משום מה רוב נבחרי הציבור מעדיפים את הדרך השנייה. זו חידה גדולה, אבל הרבה יותר הגיוני בעיני הדרך הראשונה. אני מרגיש ברוך ד' שאני עושה זאת ברגע הנכון".

בהמשך נאומו התייחס לנושא השבת בכלל ולהחלטתו למניעת פתיחת הסופרמרקטים בתל אביב: "זה בעיני דבר גדול, למרות שלא הותקפתי על החלטה כלשהי שקיבלתי כאיש ציבור כמו שהותקפתי על ההחלטה הזו, בצורה חריפה ביותר, והאמת היא שידעתי שאלו יהיה ההתקפות".

 

בהמשך סיפר השר לשעבר גדעון סער על החלטתו לשמור שבת: "אני לא יהודי שומר תרי"ג מצוות, נכון אני שומר שבת מאז שנולד דוד, זה נדר שנדרתי במעמד של הברית, כל הסביבה שלי היא לא סביבה ששומרת שבת, המשפחה שלי, החברים שלי, אף על פי כן אני חושב שבכל הקריטריונים קיבלתי את ההחלטה הנכונה.

"ההחלטה הנכונה היא לא לציבור החרדי, השבת שלכם תהיה אותה שבת ככה וככה, מי שצריך לשאול איך אנו רוצים את השבת שלנו דווקא ציבור שאינו דתי".

עוד אמר סער: "הפרהסיא של השבת במדינה יהודית, ברחובות העיר, האם נראית כמו שבת או כמו יום חול. זה ודאי דבר שהוא חשוב מבחינה יהודית, לכל יהודי בלי קשר לאורח חייו. כך לפחות לפי דעתי צריך להיות. לכן אני קיבלתי החלטות שהיו ודאי לא פופולאריות, אבל אני בטוח במאה אחוז שאלו היו ההחלטות הנכונות, וכשאתה בטוח שאתה מקבל את ההחלטה הנכונה, יש לך תחושה טובה ללא קשר להתקפות שאתה יכול לספוג כאיש ציבור. ואגב, איש ציבור שלא סופג התקפות סימן שהוא לא קיבל שום החלטה משמעותית. משהו שכולם מסכימים לו כנראה זה משהו שהוא לא משמעותי. הדברים שאתה מותקף עליהם זה דברים שיש להם משמעות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו