אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

על קצבאות לאברכים ושתיקת מפלגות הציונות הדתית

מדוע נדם קולם של מפלגת הבית היהודי ושל מפלגת האיחוד הלאומי? למה אנחנו שומעים את קולם של נבחרי הציבור שלנו רק כשמפנים מאחז? האם כל הציונות הדתית באה לידי ביטוי רק בשאלת יהודה ושומרון? בטווח הארוך אנו נמצא את עצמנו עם כמה מאחזים ובית ספר ממ"ד ותו לא.

על קצבאות לאברכים ושתיקת מפלגות הציונות הדתית
  שתיקת הסרוגים (פלאש90)

אתמול התבשרנו שמפלגת העבודה ומפלגת ישראל ביתנו מתנגדות להצעת חוק עוקף בג"ץ שהגיש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני להסדרת הקצבאות לאברכים.

מעבר לבעייתיות בקצבאות אלו, מבחינת האי שוויוניות עם הציבור שמשרת בצה"ל ושלאחר מכן לומד באוניברסיטה, ישנה בעיה נוספת והיא הנצחת התלות של ציבור שלם בעסקניו.

כשמרגילים אוכלוסיה שלמה ההולכת וגודלת, להסתמך על קצבאות ולא לפתח כישורי עבודה, יש רק נהנה אחד מהדבר ואלו הם העסקנים ששולטים באופן מוחלט בציבור העני.

טענות אלו כבר ידועות ולכן איני מתכוון להתייחס אליהן.

השאלה שמעניינת אותי היא מדוע נד קולם של מפלגת הבית היהודי ושל מפלגת האיחוד הלאומי? למה אנחנו שומעים את קולם של נבחרי הציבור שלנו רק כשמפנים מאחז? האם כל הציונות הדתית באה לידי ביטוי רק בשאלת יהודה ושומרון?

דווקא הציונות הדתית, שמהווה אלטרנטיבה אמונית, לאורח החיים המעוות של החרדים בארץ (לא לעבוד, זו כנראה מצווה התלויה בארץ, כי בחו"ל החרדים עובדים) צריכה להיות הראשונה שמתנגדת להצעת החוק של ח"כ גפני.

אך כאן באה ההפתעה, בעוד שבכל פינוי של מאחז נידח בשומרון, נשמע את קולם של ח"כ כץ או אורלב, בתכניות הרדיו והטלויזיה השכם והערב, כאשר הממשלה מחליטה על התעלמות מבעיה ההולכת ומחמירה, אנו לא שומעים אפילו קול רפה מצד נבחרי הציבור המייצגים אותנו. קול דממה דקה יישמע.

שתיקת הסרוגים

ואני תוהה האם שתיקה זו נובעת מכך שלדעתם הם נבחרו רק על מנת למנוע פינוי יישובים ותקצוב חינוך דתי, ולכן הם לא מתעסקים בנושאים פעוטים כמו השתמטות או כלכלה?

נראה כאילו יש כאן הכנעות בפני ההגמוניה החרדית, כמו החשש שמביא למיעוט פסקי הלכה כנגד פסקי ההלכה החרדים, ולהמנעות מכל עימות בנושאים מהותיים עם רבני ועסקני הציבור החרדי.

חוששני שאם נבחרנו ימשיכו לנהל מדיניות של בת יענה בנושאים שאינם קשורים לארץ ישראל ולחינוך הממלכתי דתי, תוך התעלמות משאר בעיות המדינה. בטווח הארוך אנו נמצא את עצמנו עם כמה מאחזים ובית ספר ממ"ד ותו לא.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
חרדים זכרו ת"ת ויישוב א"י שווים זה בטח לא לימדו אתכם
יוסי | 25-10-2010 10:23
כמו תמיד מסתכלים על הציבור הדת"ל במה הם לא בסדר וא"כ נזכיר גם שמתי הציבור החרדי דיבר נגד פינוי ונגד גירוש כמו שת"ת כנגד כולם כך יישוב א"י כנגד כולם (ראה ספרי פרשת ראה} צריך להפסיק לחפש אחד על השני כי על כל צד אפשר למצוא ודיף להרבות אהבה בעם ולא קרעים כמו שאתם החרדים תמיד מנסים לעשות
2
תכל'ס הציונות הדתית היא בעד או נגד תשלום לאברכים?
שיודע לשאול | 25-10-2010 14:59
3
שימו לב:חבר מהאיחוד הלאומי חתום על הצעת החוק של החרדים
לא יאומן !!! | 25-10-2010 16:21
נא לעיין בהצעת החוק: www.knesset.gov.il/privatelaw/data/18/2657.rtf
4
האם אתה מאמין בה' ובתורה שנתן לנו?
דןן | 26-10-2010 0:06
"תלמוד תורה כנגד כולם", גם אם אין זו דרכנו, הכסף של הבטחת הכנסה ללומדי תורה הוא מהיותר "כשרים" בתקציב. אם את הערך של לימוד תורה כנגד כולם כבר איבדת, למה אתה רוצה להכניס את כולנו לטיפשות הזו של להלחם בלומדי תורה, מי יהיה לצידנו כאן במאבק על העם הארץ והתורה, ציפי ליבני, או ביבי נתניהו? החרדים הם העתיד שלנו והשותפות האמיתית שלנו. תורה אחת, שולחן ערוך אחד, רב המאחד בזה על כל מה שמפריד. נכון, אי השרות שלהם מרגיז, אך גם רבותנו תמכו בזה, לא?