גנץ מציב אולטימטום: "נדרש שינוי כאן ועכשיו" - סרוגים

גנץ מציב אולטימטום: "נדרש שינוי כאן ועכשיו"

השר וחבר הקבינט בני גנץ הציב אולטימטום לנתניהו והציג את הצעדים הנדרשים להמשך המלחמה: "אם תבחר ללכת בדרכם של קנאים ותוביל את האומה כולה אל התהום – ניאלץ לפרוש מהממשלה"

author-image
גנץ מציב אולטימטום: "נדרש שינוי כאן ועכשיו"
  גנץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

השר וחבר קבינט המלחמה בני גנץ נשא הערב (מוצ"ש) הצהרה לתקשורת, בה התייחס לניהול המלחמה בעזה ובצפון, התנאים להישארות בממשלת החירום וכן הציג את חזונו להמשך המערכה והשגת יעדיה.

"בבוקר של השבעה באוקטובר הרוע המוחלט של חמאס תקף את המדינה היהודית-דמוקרטית וניסה להשמיד אותה. בעשרות ישובים בנגב המערבי התנהלו קרבות עקובים מדם. נשים נאנסו אך ורק מכיוון שהן נשים יהודיות. ילדים נחטפו אך ורק מכיוון שהם ילדים ישראלים" אמר גנץ. "מאז ועד היום – במשך כשלושים ושניים שבועות – אנחנו נתונים במלחמה קיומית. מלחמה של הטוב נגד הרע. מלחמה על החיים ועל המוות".

"לצד היגון הכבד על הנופלים, ההתמודדות עם הפצועים הרבים בגוף ובנפש, והלב שנשבר לנוכח החרדה לשלום חטופינו – המערכה הכבדה, חשפה את עם ישראל במלוא גדולתו. אחרי המחדל הגדול ובתוך הכאב הנורא עשינו את ששום עם אחר לא עשה. גברים נלחמו – ונלחמים – כאריות. נשים לחמו -ונלחמות – כלביאות. החברה הישראלית כולה הוכיחה ומוכיחה שהיא הפלא השמיני בתבל. שעתנו הקשה הייתה לשעה של ישראליות מעוררת השראה. כולנו יודעים: נתגבר. ננצח. נביס את אויבינו, נגן על ילדינו; נבטיח את עתידה של מדינתנו".

גנץ הזכיר כי "כבר ביום הארור ההוא, חבריי למחנה הממלכתי ואני הודענו לבנימין נתניהו שאנחנו מוכנים להיכנס מתחת לאלונקה. לא תבענו שררה. לא דרשנו משרות. כל שרצינו, הוא לשרת את מדינתנו ואת עמנו. במשך חודשים ארוכים האחדות אכן הייתה אמיתית ומשמעותית. היא מנעה טעויות קשות, הביאה להישגים גדולים, והשיבה הביתה מעל מאה חטופות וחטופים. יחד עמדנו בקשיים המערכה, נסכנו באומה רוח טובה ואיתנה – והענקנו ללוחמים בחזית  תחושה של גיבוי שותפות גורל".

"לא נניח למחול השדים להימשך"

עם זאת, גנץ אמר ש"בתקופה האחרונה דבר מה השתבש. החלטות חיוניות לא התקבלו. מעשים מנהיגותיים הנדרשים כדי להבטיח ניצחון לא נעשו. מיעוט קטן השתלט על גשר הפיקוד של הספינה הישראלית והוא מוביל אותה אל עבר חומת סלעים. התייצבתי כאן היום – כדי לומר אמת. והאמת קשה: בעוד שחיילי ישראל מגלים גבורה עילאית בחזית – חלק מהאישים אשר שלחו אותם לקרב מתנהלים בפחדנות וחוסר אחריות".

"בעוד שבמנהרות האפלות של עזה החטופות והחטופים עוברים ייסורי שאול – יש מי שעוסקים בהבלים. בעוד שעם ישראל מתעלה על עצמו – חלק מהפוליטיקאים חושבים על עצמם" טען. "אל תוך קודש הקודשים של בטחון ישראל החלו לחדור שיקולים אישיים ופוליטיים".

"על כולנו להבין ולהפנים: נכון – מלחמה מנצחים בנחישות ובכוח בשדה הקרב. נכון – מלחמה מנצחים מתוך אהבת-ישראל, מתוך מחויבות למורשת-ישראל, ומתוך דבקות באחדות ישראל. ולצד זאת: מלחמה מנצחים רק עם מצפן אסטרטגי ברור – ומציאותי. מלחמה מנצחים רק כאשר כל הישראלים תורמים את חלקם ומשתתפים במאמץ המלחמתי. מלחמה מנצחים, ומאבק ארוך מקיימים, עם עוצמה אמיתית אשר לא מושתתת על ריב, מדון ורהב. מלחמה מנצחים בתבונה, תעוזה, הקרבה, שיקול דעת – וחוסן לאומי איתן".

"לא פשוט עבורי לעמוד פה היום. אך זו חובתי. לאחר שעשיתי יחד עם חבריי, כל שיכולתי בחדרים הסגורים" הבהיר גנץ. "אני ניצב כאן היום ואומר לכם: נדרש שינוי – כאן ועכשיו. חבריי ואני לא נניח למחול השדים להימשך. נעשה את כל שצריך כדי לשנות מסלול, למנוע את ההתנגשות בחומת הסלעים – ולהבטיח שישראל תפליג בביטחה אל עבר ניצחון אמיתי".

"אני מאמין באחדות. נאבקתי עבור אחדות גם כאשר היו לכך מחירים גבוהים. אבל האחדות חייבת לבוא לידי ביטוי במעשים" הדגיש. "אחדות לא יכולה להיות עלה תאנה לקיפאון בניהול המלחמה. והמעשה הנדרש היום הוא מהפך אסטרטגי. יציאה מהדשדוש אל הכרעות אמיצות ומהלכים החלטיים. עוד נעסוק בכל מה שהיה בעבר. אך כעת, בצומת הדרכים הגורלית שבה אנו נמצאים, המנהיגות חייבת לראות את התמונה הרחבה, לאתר סיכונים, לזהות הזדמנויות – ולגבש אסטרטגיה לאומית מעודכנת".

אלו היעדים האסטרטגיים הנדרשים

בהמשך דבריו גנץ הציג רשימת צעדים ויעדים אסטרטגיים נדרשים, "כדי שנוכל להילחם כתף אל כתף – על קבינט המלחמה לגבש ולאשר עד השמונה ביוני תוכנית פעולה שתוביל למימוש שישה יעדים אסטרטגים בעלי חשיבות לאומית":

1. להשיב הביתה את חטופינו.
2. למוטט את שלטון חמאס, לפרז את רצועת עזה ולהבטיח שליטה ביטחונית ישראלית.
3. לצד קיום שליטה ביטחונית ישראלית, להקים מנהלת אמריקנית-אירופית-ערבית-פלסטינית שתנהל אזרחית את הרצועה ותניח בסיס לחלופה עתידית שאינה חמאס ואינה עבאס.
4. להשיב את תושבי הצפון לבתיהם עד ה-1 לספטמבר ולשקם את הנגב המערבי.
5. לקדם נורמליזציה עם סעודיה כחלק ממהלך כולל אשר יצור ברית עם העולם החופשי ועם העולם הערבי נגד איראן.
6. לאמץ מתווה שירות אשר יביא לכך שכל הישראלים ישרתו את המדינה ויתרמו למאמץ הלאומי העליון.

"לכל אחד ואחד מהיעדים האלה יש סימן קריאה אבל כדי לממש אותם יש לפעול בחוכמה, תוך התמודדות עם מציאות מורכבת" ציין גנץ. "אין פתרונות קסם. לא יהיה קל. אבל רק אם נגדיר את המטרות באופן ברור ואמיץ, נדע לבחור בדרך הארוכה אשר תוביל אל פסגת ההר".

"בחודשים האחרונים נפגשתי ושוחחתי עם מנהיגי עולם ועם מנהיגי ערב, ואני יודע: אם נפעל באופן נכון ונחוש – היעד האסטרטגי בהישג יד. שיהיה ברור: בכל מצב נרדוף את חמאס ואת כל אויבינו, בכל מקום, ובכל זמן. הביטחון יישאר אך ורק בידינו. לא ניתן לשום גורם – ידידותי או עוין – לכפות עלינו מדינה פלסטינית. נבטיח שלא תהיה עוד שנה אבודה בצפון. ולצד זאת, נעניק לעם אופק-של-תקווה אשר יאפשר לו להמשיך להתגייס ולהיאבק מתוך תחושה של אמונה ואחווה. נשקם את העוצמה הישראלית ונכין את כל מערכות המדינה לאפשרות של מלחמה קיומית, ארוכה וקשה – קשה אף יותר משהכרנו".

"נתניהו, הבחירה בידיך"

גנץ המשיך ופנה אל ראש הממשלה נתניהו והציב בפניו אולטימטום: "אני מביט בעיניך הערב ואני אומר לך – הבחירה בידיך. אחרי שדיברתי איתך שוב ושוב – הגיע רגע האמת. הגיעה שעת ההכרעה. אני מכיר אותך שנים ארוכות כמנהיג ופטריוט ישראלי: אתה יודע היטב מה צריך לעשות. נתניהו של לפני עשור היה עושה את הדבר הנכון. האם אתה מסוגל לעשות את המעשה הנכון והפטריוטי גם היום?".

"עם ישראל מתבונן בך. עליך לבחור בין ציונות לבין ציניות, בין אחדות לבין פלגנות, בין אחריות לבין הפקרות – ובין ניצחון לבין אסון" קרא. "אם תעדיף את הלאומי על האישי ותבחר ללכת בדרכם של הרצל, בן גוריון, בגין ורבין – תמצא בנו שותפים למאבק. אבל אם תבחר ללכת בדרכם של קנאים ותוביל את האומה כולה אל התהום – ניאלץ לפרוש מהממשלה. נפנה לעם ונקים ממשלה אשר תזכה לאמון העם. נכונן ממשלה מבוססת על אחדות רחבה, שתביא לתיקון וניצחון אמיתי".

עוד באותו נושא

עמית סגל: זה התאריך בו גנץ יפרוש מהממשלה


22

"ולכם אזרחי ישראל, לכם אני אומר הערב: אל תוותרו על התקווה. אמת, ממתינים לנו ימים קשים" המשיך גנץ. "רובצים לפתחנו אתגרים שכמוהם לא ידענו מאז מלחמת העצמאות. אבל אנחנו עם חזק. אנחנו עם מופלא. ומי שעבר את פרעה, טיטוס והיטלר – יעבור גם את סינוואר, נסראללה וחמינאי".

"אין לי כל ספק: נתגבר. נתאחד, נתגייס, נילחם – וננצח. וכשבנינו, בנותינו, נכדינו ונכדותינו יספרו את סיפורנו ביום העצמאות המאה – הם יספרו סיפור של תקומה. סיפור של גבורה נדירה אשר צמחה מתוך האסון הכואב ביותר. סיפור של ישראל אמיצה, חזקה ואהובה – שאחרי שהרוע תקף אותה, קמה כארי, גברה על אויביה והייתה למדינת מופת" סיכם. "אסיים בתפילה לשלום חטופינו ולוחמינו: ה' עֹז לְעַמּוֹ יִתֵּן, ה' יְבָרֵךְ אֶת עַמּוֹ בַשָּׁלוֹם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
גנץ לך תחפש...
מוזרים | 18-05-2024 20:46
גנץ לך תחפש אתה באמת חושב שאין לך מחליף? מה גם אתה מטיף לאחדות מה עים הגיבנת שלך? אנחנו כבר מלאים מהמחזות האלה
2
גנץ חי בחלום...
חי בחלום ... לא לחינם קראו לנתניהו "מלאך החבלה" | 18-05-2024 20:50
גנץ חי בחלום , את נתניהו לא מעניין כלום , חוץ מדחיית משפטו והאחזות בכסא ראש הממשלה ... נתניהו מושחת רקוב , טובת המדינה מעניינת אותו כקליפת השום, הוא ימשיך לשלוח לנו סרטונים ערוכים , עם איפור כבד , ולנסות למכור את השקרים שלו לקהל הטפשים התומכים בו ... כנראה שיעלון צדק כשאמר עליו מעשיו גובלים בבגידה הוא אמנם דבר על פרשת הצוללות, אבל המציאות גרועה עוד יותר ... העיקר שהלב שלו נשבר על כל הרוג , כי הבן שלו נופש במיאמי ... קצת מזכיר את שני המשתמטים המשיחיים שילדיהם מתים באוהלה של תורה ... כשאנחנו מדממים בעזה .
3
רק הסרוגים נותרו...
מבחנתי שתשרף המדינה, שרה נתניהו | 18-05-2024 21:08
רק הסרוגים נותרו מאחורי הנוכל כחול השיער
4
אם היינו רואים את המציאות מצבנו היה טוב בהרבה
ליאורה | 18-05-2024 22:54
אם הייתם חלילה במקום אחת ממשפחות החטופים הייתם עושים מאמצים בשביל לראות מבעד המניפולציות של נתניהו, כמו אימו של החטוף מתן צנגאוקר שהתפכחה מאמונתה בנתניהו וכיום מבינה שהוא המכשול. הטעות היחידה שגץ עשה, שרק לאור המלחמה הסכים לחבור לממשלה היא שהוא היה צריך להודיע על פרישה מעזרה לממשלה.
5
מייחלת שנראה את המציאות כפי שהיא
ליאורה | 18-05-2024 23:40
אם הייתם חלילה במקום אחת ממשפחות החטופים הייתם עושים מאמצים בשביל לראות מבעד המניפולציות של נתניהו, כמו אימו של החטוף מתן צנגאוקר שהתפכחה מאמונתה בנתניהו וכיום מבינה שהוא המכשול. הטעות היחידה שגץ עשה היא שהוא היה צריך להודיע על פרישה מעזרה לממשלה.
6
עמוק ...
אנחנו כבר בתהום | 19-05-2024 0:11
עמוק
7
גנץ לך היום קח...
בנטיטו | 19-05-2024 0:24
גנץ לך היום קח איתך את גלאנט נסתדר בלעדיך יותר טוב
8
חצוף.מייתינו על ידיך...
יואב | 19-05-2024 2:55
חצוף.מייתינו על ידיך גנץ,רוצה להגיש לנאציים שליטה על מגש של כסף.על חשבון מייתינו לך לעזה בוגד.אתה גלנט והוחנטה שלכם.העם לא ייתן לכם!!!
9
ימכור את המדינה...
אחים לנזק נימאסתםםםם | 19-05-2024 7:42
ימכור את המדינה בגרושים.יוביל אותנו לאסון יותר גדול ממה שחוינו.אסור לתת לו .כל המינויים הכושלים שייש עכשיו במערכת הבטחון הם שלו.
10
גנץ-אני רוצה לגלות...
אלעד ירדן | 20-05-2024 13:58
גנץ-אני רוצה לגלות לך דבר שעד עכשיו לא ידעת-אתה מטומטם ומטומטם לא יודע שהוא כזה