מקלדת שבת: פתרונות טכנולוגים לפעילות צבאית - סרוגים

מקלדת שבת: פתרונות טכנולוגים לפעילות צבאית

מתוך חדר אחד קטן במרכז הארץ יוצאים פתרונות הלכתיים בטכנולוגיות חדשניות המאפשרות להמעיט בחילול שבת מבלי לפגוע בהתמדה המבצעית, בעזרת פנס שבת, קודן שבת, מקלדת שבת וכו' נוכחות השבת מורגשת גם תוך כדי לחימה

author-image
מקלדת שבת: פתרונות טכנולוגים לפעילות צבאית
  (צילום: דודי פלוג)

מתוך חדר אחד קטן יוצאות טכנולוגיות חדשניות המשפיעות רוחנית על כל הבסיסים והחיילים בצה"ל.

במעבדה הקטנה יושבים מהנדסים בכירים ושני חיילים בסדיר וממציאים פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לשמירת שבת תוך כדי שמירת הפעילות הצבאית בצורה מיטבית עבור הלוחמים וכלל החיילים.

(צילום: דודי פלוג)

"שחייל לא יחשוב פעמיים"

בסיור במעבדה ניתן לראות ערמות של מקלדות שיעברו המרה למקלדות שבת, מכונה להכנת עכברי מחשב לשבת, פנס המותאם לשבת, קודן כניסה עם לחצנים שומרי שבת, ועוד הרבה המצאות חדשניות שמעוררות התפעלות.

הרב אודי שוורץ, ראש ענף הלכה בצה"ל מציין "במהלך המלחמה הגיע אלינו קצין בכיר מאד מאד בלחימה בדרום ואותו הטריד שאין קודן כניסה שמאפשר שימוש בשבת בבסיס שלו, עם כל הדברים שהיו לו על הראש בתחילת המלחמה זה מה שהוא חשב לבדוק".

(צילום: דוד פלוג)

"המשימה של המעבדה" מסביר הרב אודי "היא לאפשר רציפות תפקודית, שלא יהיה חייל שיחשוב פעמיים אם להכנס לחמ"ל מחשש לחילול שבת, אלא רק יחשוב על המבצע. הרעיון של התקנים הוא להמעיט בחילול שבת ולהתמיד בפעילות מבצעית, הפתרונות הם מצרכים שעולים מהשטח, אנחנו קשובים כל הזמן למה שמטריד את החיילים והחיילות".

"כולם אוהבים את השבת, יש לנו צבא קדוש"

החיילים במעבדה מוסיפים "מדהים לראות שכולם אוהבים את השבת, כל מקום שאנחנו באים ומתקינים את ההתקנים החדשים החיילים שמחים, יש לנו צבא קדוש".

אחד הפתרונות היצירתיים שניתנו הן נרות להט שמבחינה הלכתית נחשבות לאש ומתאימות למרפאות, אוהלים, ספינות ומקומות שאי אפשר להדליק בהם אש, אבל את הנרות הללו אפשר וכך נוצרת הרגשה של שבת. ומוסיף הרב אודי "יש משרדים וחמ"לים שעובדים סביב השעון, המשימה נמשכת, אבל חייל או חיילת שהדליקו נרות שבת עם פיתרון טכנולוגי זאת תהיה כל השבת עבורם".

(צילום: דודי פלוג)

מבחינה הלכתית כשיש ספק פיקוח נפש מחללים את השבת, אך אם ניתן לצמצם את חילול השבת ולא להוריד מהמשימה המבצעית מוצאים במעבדה פתרונות שממעיטות את החילול ועצם השימוש בהם מנכיח את השבת במחנה.

כך נוצר קודן יחודי שמשתמשים בו רק בשבת לכניסה ויציאה של חיילים, הלחצנים הם לחצני מגע שלא סוגרים מעגל חשמלי ומאפשרים את פתיחת השער. וכך גם שעון חכם שהוכנסו בו הנוסחאות לקביעת לוח השנה היהודי והוא מתאים את עצמו בכניסת שבת לכבות את המערכות וביציאת שבת להפעיל אותן בחזרה.

"כל הרבנים עברו במעבדה"

ומוסיף הרב אודי "המטרה היא לא להפריע גם למי שלא שומר שבת, שלא ירגיש שהוא צריך לעשות משהו שמפריע לו בשבת, הכל כדי להקל".

הטכנולוגיות גם מאפשרות אווירה של שבת, חייל מדליק נרות טכנולוגיות, פותח את הדלת עם הקודן ועולה לישיבה עם מעלית השבת, השבת סובבת אותו וזו אפשרות הלכתית וגם חוויתית ערכית ורוחנית להרגיש את השבת גם אם הוא עסוק בהליך מבצעי"

הרב אודי מציין כי "רק בחודשים האחרונים הגיעו אל המעבדה כל רבני הקשת הדתית בארץ: הרב מחפוד, הרב נבנצל, הרב אשר וייס, הרב דב ליאור, הרב שפירא ועוד רבים שהתרשמו מאד מהעומק ההלכתי שמחובר למציאות, הידור וכשרות במקום אחד".

(צילום: דודי פלוג)

הפתרונות שניתנים הם מושג בהלכות שבת שנקרא "גרמא" אתה לא מחלל שבת אלא יש גורם עקיף שבפעולה מותרת שלך עושה את הפעולה האסורה. מושג נוסף הוא "הסרת המונע", יש פעולה רציפה שנעצרת ברגע שיש מונע שמפריע לה, אנחנו לא עוצרים את הפעולה אלא רק מסירים את המונע וזה מותר הלכתית.

מושג נוסף הוא שינוי זרם, הפחתת הזרם החשמלי ולא סגירתו לחלוטין. בפנסי שבת מפחיתים את האור שנראה מבחוץ כבוי אבל המעגל החשמלי לא ניתק וכך חילול השבת הוא בעצימות נמוכה.

(צילום: דוד פלוג)

"האם מותר לאכול אוכל בבית של ערבים?"

במלחמת חרבות ברזל עלה קרנה של הרבנות הצבאית ,כל אגפי זיהוי הגופות עבדו סביב השעון, רבני הגדודים יצאו עם הגדוד לפעילות מבצעית נכונים לענות על כל שאלה שצצה במהלך הלחימה כמו: האם מותר לאכול מהאוכל שנמצא בבית ערבי? שאלות בכשרות, פסח, ספירת העומר, וגם תרמו לחיזוק והרמת הרוח לגדוד.

את כל השאלות אגדה הרבנות הצבאית לכרכים בשם "תורת המחנה" שם ניתן מענה לכל שאלה הלכתית שעולה בצבא.

ניכר שהרב אודי מתרגש מהעשייה התורנית שמחוברת לחיי הצבא ומסכם "אנחנו לוקחים את כל ההלכה הכתובה המסורה לנו מדורי דורות ומתאימים אותה למציאות. זהו החזון של עולם התורה בכלל, תורת חיים שנמצאת במציאות חיינו, ממש תיקון עולם"

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ביזבוז זמן
nhk | 19-05-2024 17:17
יש כורח ואז פועלים בשבת. לא צריך להתחכם ולבזבז זמן וכסף.
2
ישר כוח! חשוב...
א | 19-05-2024 19:41
ישר כוח! חשוב מאוד, אישית השתמשתי במקלדת בשירות שלי וברוך ה' זה הקל עליי מאוד.