אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תקדים: הורשע בעבירת סמים אך לא הורד בדרגתו

מערכת המשפט הצבאית גילתה התחשבות יוצאת דופן בקצין אשר השתמש בסם במהלך השירות הצבאי על רקע התמודדות עם אובדן קשה. למרות הרשעתו, לאור נסיבותיו האישיות, הוחלט באופן תקדימי כי לא יורד בדרגה.

תקדים: הורשע בעבירת סמים אך לא הורד בדרגתו
  למצולמים אין קשר לכתבה. (צילום: פלאש 90)

מערכת המשפט הצבאית גילתה התחשבות יוצאת דופן בקצין אשר השתמש בסם במהלך השירות הצבאי על רקע התמודדות עם אובדן קשה.

קצין צה"ל, המשרת ביחידה עורפית, הורשע, לפני ימים אחדים, בבית הדין הצבאי, בעבירת שימוש בסם מסוכן מסוג קנביס. למרות הרשעתו, לאור נסיבותיו האישיות, הוחלט באופן תקדימי כי לא יורד בדרגה.

ככלל, מדיניות צה"ל, בכל הקשור לעבירות סמים, לא מבחינה בין סמים קלים לקשים. צה"ל נוקט ביד קשה ולא מתפשרת בהשוואה למערכת האזרחית. הפער בולט במיוחד ביחס לעבירות שימוש והחזקה של סמים קלים לצריכה עצמית.

בעוד שבמערכת האזרחית היחס לצריכת סמים לשימוש עצמי הוא ליברלי עד כדי אי הגשת כתב אישום כשמדובר בכמויות מזעריות, הפרקליטות הצבאית תגיש כתב אישום בגין כל עבירה על פקודת הסמים המסוכנים, גם על שימוש חד פעמי בסם מסוג קנביס במסגרת חופשה באזרחות.

בנוסף, רמת הענישה כוללת בד"כ רכיב של מאסר בפועל, הורדה בדרגה ולעיתים גם שחרור מצה"ל (בוועדת סמים) ונטילת הזכויות המגיעות למשתחרר בכבוד.

אלא, שבמקרה של סגן י', הפרקליטות הצבאית גילתה התחשבות יוצאת דופן כלפיו לאור נסיבותיו האישיות.

סגן י' משרת כקצין ביחידה עורפית. כבן למשפחה ערכית קיבל חינוך למצוינות ולתרומה משמעותית ושאף לשירות ביחידה קרבית. אולם, לאור בעיות רפואיות שהתגלו לפני הגיוס נפגע הפרופיל של י' והוא שובץ ביחידה עורפית. עם זאת וחרף האכזבה י' לא איבד מוטיבציה והפך לקצין מוערך.

למרבה הצער, במהלך השירות הצבאי אביו של סגן י' נפטר במפתיע בנסיבות טראגיות. זמן קצר לאחר מות האב נתפס הקצין משתמש בסמים בעת חופשה. הקצין הצעיר, התקשה להתמודד עם האבל שחש, הנסיבות הנפשיות המורכבות הללו הובילו אותו לקבל את ההחלטה האומללה.

עוה"ד דנה נוף, שייצגה את הקצין, מסרה כי "המקרה של סגן י' "חריג בנוף בתי הדין הצבאיים". י' בילה, בעת חופשה, בפאב שלא במסגרת צה"לית ונתפס מעשן סמים בחברת צעירה. הוא הודה במעשה בהזדמנות הראשונה,

שיתף פעולה עם גורמי החקירה והביע חרטה כנה. ממכתבי ההמלצה שהוצגו בפני בית הדין הצבאי, עולה שהקצין מוערך מאוד על ידי מפקדיו והוגדר על ידם כאחראי, מסור ואכפתי גם לאחר הטרגדיה שפקדה אותו. "לאחר

שהצגנו בפני הפרקליטות הצבאית את הנסיבות המיוחדות שהובילו לאירוע, גילו הפרקליטות ובית הדין הצבאי התחשבות".

על הקצין נגזרו 24 ימי מאסר בפועל, תקופת מאסר על תנאי בה יהיה נתון לבדיקות סמים אקראיות, אך, באופן תקדימי, נמנעה הורדתו בדרגה. מגזר הדין עולה כי הקצין היה נכון לקבל עונש מאסר ארוך יותר ובלבד שלא יורד בדרגתו. עו"ד הדין דנה נוף הוסיפה כי "הפרקליטות הבינה את מורכבות המצב וכך נחתמה עסקת טיעון צודקת וראויה".

לאחר שתסתיים שהותו בכלא, יוכל סגן י' להמשיך לשרת, לתרום למדינה ולהתקדם בפיקוד הצה"לי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו