התגובה הרפה של נתניהו להצבעה נגדנו באו"ם - סרוגים

התגובה הרפה של נתניהו להצבעה נגדנו באו"ם

בעקבות ההחלטה של האו"ם המרחיבה את סמכויותיה של הרשות הפלסטינית כמדינה משקיפה, הממשלה אישרה את הצעת נתניהו לדחות את החלטת העצרת הכללית: "אף אחד לא ימנע מאיתנו לממש את זכותנו"

author-image
התגובה הרפה של נתניהו להצבעה נגדנו באו"ם
  (צילום: רועי אברהם / לע״מ)

לאחר שהעצרת הכללית של האו"ם החליט להעניק לרשות הפלסטינית זכויות נוספות כמדינה משקיפה באו"ם, הממשלה אישרה לפני זמן קצר (רביעי) את הצעת רה"מ נתניהו לדחות את ההחלטה.

במסגרת הדחייה קבעה הממשלה:

1. לדחות את החלטת העצרת הכללית של האומות המאוחדות מיום 10 במאי 2024 לשדרג את מעמדה של הרשות הפלסטינית ולתת לה סמכויות נוספות שבד"כ שמורות למדינות החברות באו"ם.

2. לקבוע כי אין בהחלטה האמורה כדי לשנות את מעמד האזורים השנויים במחלוקת, אין בה כדי להקנות כל זכות ואין בה כדי לגרוע מזכויות כלשהן של מדינת ישראל והעם היהודי בארץ ישראל.

3. לקבוע כי ההחלטה האמורה לא תהווה בסיס למשא ומתן עתידי ואין בה כדי לקדם פתרון בדרכי שלום.

ראש הממשלה התייחס לאישור ההצעה: "הממשלה התנגדה היום להחלטת האו"ם מהשבוע שעבר לקדם הכרה במדינה פלסטינית. לא ניתן פרס לטבח הנורא של ה-7 באוקטובר, ש-80% מהפלסטינים, הן ביו"ש והן בעזה, תומכים בו. לא ניתן להם להקים מדינת טרור ממנה יוכלו לתקוף אותנו ביתר שאת", אמר.

לדבריו: "אף אחד לא ימנע מאיתנו, מישראל, לממש את זכותנו הבסיסית להגן על עצמנו – לא העצרת הכללית של האו"ם ולא שום גורם אחר. נעמוד יחד בראש מורם כדי להגן על מדינתנו"

כזכור, ההחלטה עברה ביום שישי האחרון ברוב של 143 מדינות, תשעה התנגדו ו-25 נמנעו. ההצעה הוגשה על ידי הקבוצה הערבית באו"ם, על פי ההצעה שאושרה יורחבו הסמכויות של הרשות הפלסטינית באו"ם.

ראש מועצת בית אל שי אלון בירך על ההחלטה: "ממשלת ישראל הוכיחה היום באופן מובהק ומאוחד כי ישראל לא תסכים לתת פרס למרצחים ועוזריהם. ישראל לא תקבל הכרה במדינת טרור השוכנת בתוכה ומאיימת בכל העת על עצם קיומה. לא העצרת הכללית של האו"ם ולא אף גורם בינלאומי יחליט בעדינו על הכרה במדינה פלסטינית עוינת."

"אני מברך את חברי הממשלה על העמידה האיתנה על עקרונותיה הבסיסיים של ישראל וקורא מכאן לכל שרי הממשלה, ובהם גנץ ואייזנקוט, להראות את התמיכה בהחלטת הממשלה באופן גלוי ומוצהר. עם ישראל כולו מסכים בקונצנזוס רחב כי אסור לאפשר את האסון של הקמת מדינה פלסטינית ועל הממשלה כולה לחזק את ההחלטה ולצאת העמדה אחידה ואיתנה אל מול העולם. זהו לא עניין של ימין או שמאל, אלו החיים של כל תושב ותושבת במדינת ישראל ובזה כולם מסכימים."

"מצפים מהאופוזציה והקואליציה לומר שהם נגד הכרה במדינה פלסטינית"

לדברי אלון: "אנחנו מצפים מהאופוזיציה והקואלציה כאחד לעמוד ולומר במפורש: מדינת ישראל נגד הכרה במדינת טרור פלסטינית. אני קורא לחברי קבינט המלחמה גנץ ואייזנקוט ולשר הביטחון גלנט להיות שותפים אקטיביים ולא כחברי ה-State department, כמשקיפים על מהלכי הממשלה מטעם הנשיא ביידן. זהו עניין בסיסי לקיום מדינת ישראל ומובן באופן ברור מאליו לכל תושב שפוי במדינת ישראל שמדינה פלסטינית היא קו אדום".

עוד באותו נושא

האו"ם: הפלסטינים יקבלו סמכויות כמעט כמו כל מדינה


7

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו