רמ"דית הנפגעים לסרוגים: "מבינה הרבה יותר טוב היום את השליחות שבתפקיד"

רמ"דית הנפגעים לסרוגים: "מבינה הרבה יותר טוב היום את השליחות שבתפקיד"

חטיבת הנח"ל ספגה אבידות רבות בשבעה באוקטובר ובלחימה שמתנהלת עד כה. בראיון לסרוגים רמ"דית הנפגעים של החטיבה רס"ן נוי מרגאי מתארת את בוקר השבת השחורה והחוויה האישית שלה בתקופה הזו

author-image
"מבינה הרבה יותר טוב היום את השליחות שבתפקיד"
  רס"ן נוי מרגאי (צילום: דובר צה"ל)

אנחנו נוהגים לשמוע בעיקר על הלחימה וסיפורי הלוחמים, אך לצד אלה ישנו מדור הנפגעים שאמון על הטיפול בפצועים ובמשפחות לאחר נפילת יקיריהם. המלחמה הנוכחית היא שונה מסבבים אחרים. היקף ההרוגים והנרצחים ביום אחד הפתיע את מדינת ישראל כולה ואת הצבא בפרט.

בראיון מיוחד ליום הזיכרון שוחחנו בסרוגים עם רס"ן נוי מרגאי רמ"דית נפגעים מחטיבת הנח"ל שנכנסה לתפקידה בחודש אוקטובר 2022. אני שואל אותה בתחילת השיחה בינינו על אותה השבת השחורה ועל החוויה האישית שלה אל מול האתגר הכה קיצוני שעמדה בפניו.

נוי מציינת שאין זה משנה כמה זמן היא מכהנת בתקפיד, החוויה של השבעה באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיה לא תהיה דומה למשהו אחר. היא מספרת. אני גרה בבאר יעקב, התחילו האזעקות אצלנו ומיד אחרי זה התחלתי לקבל דיווחים מהבית".

הקצינה היא ילידת העיר שדרות, המשפחה שלה מתגוררת שם עד היום. "אני מבינה תוך כדי שיש אירוע אר"ן", היא מתחילה לגלגל את שאירע באותו היום. "לא הבנו את המשמעויות וסדר הגודל של האירוע אבל כקצינת נפגעים הבנתי שיש כמה נפגעים ואני נוסעת לסורוקה בלי יותר מדי מחשבה לא על מה יש שם".

"הנחתי שהפצועים יפונו לסורוקה, הגעתי לשם בשעה שמונה וחצי ואת היום העברתי שם. החוויה שם היתה מאוד לא פשוטה גם לא בסדר גודל של כמות הפצועים שהגיעו, בין אם אזרחים, חיילים, פצועים או הרוגים".

אני נכנסתי לשם לבצע את תפקידי ולא מצליחה להבין מה קורה במדינה ובשם מה כמויות של כל הפצועים. שם אני נשארת עד שש בערב באמת שהתחלנו בפתיחת חמ"לים להבין מה יש בחטיבה שלי", היא מספרת.

"באתי לסורוקה כי הבנתי שיש אירוע עם חטיבת נח"ל, מהר מאוד הבנתי שאני באירוע שמישהי מטעם הצבא ומנסה לנהל ולתכלל, לקחת את המקום השלי בהיבט הצה"לי הכולל, לא רק של חטיבת הנח"ל וככה התחילה המלחמה אצלי שאני בסורוקה, עוסקת שם במה שקורה, הבית בשדרות והכל ביחד מתערבב לו".

מחבלי החמאס בשבעה באוקטבר

"מבינה הרבה יותר טוב היום את השליחות שבתפקיד"

אני שואל אותה איך החוויה הזו השפיעה עליה. לדבריה של נוי מה שהיא חוותה גרמה לה להבין את המשמעות של התפקיד, דווקא במקום של המלחמה. "חטיבת הנח"ל היא בין החטיבות היחידות שנשארו בלחימה רציפה לאורך כל התקופה הזו ושאני גם כקצינת נפגעים וגיבוש משפחות התמיכה", היא מסבירה.

"הקצינה מייצגת את חטיבת הנח"ל, את הצבא, לעזר לסיוע כל מה שאפשר ולא במעט על מנת להקל על החוויה שעברה על המשפחות. היום אני מבינה הרבה יותר טוב את המשמעות שלי כקצינת נפגעים ואת החשיבות של התפקיד. הבנתי את זה לפני, בחרתי להיות קצינת נפגעים מרצון, שם נוגעים באנשים, לא התחלתי כמש"קית אלא ביקשתי לעבור למערך הנפגעים מבחירה".

החטיבה ספגה אבידות רבות, בראשן נפילתו של המח"ט יהונתן שטיינברג. לאחר שבעה חודשים של מלחמה אינטנסיבית והקשה עם כמות נפגעים גדולה של החטיבה מחטיבה, נוי מציינת שהיא מבינה היום הרבה יותר טוב לדבריה את השליחות, העוצמה המאוד גדולה שהתפקיד הזה מביא איתו. "אני חושבת שהתקופה דייקה בי בהמון דברים, גם בשליחות שלי כקצינה בצבא ההגנה לישראל וגם בהבנה מה תפקידה של קצינת הנפגעים במלחמה, את השליחות בתפקיד".

אל"מ יהונתן שטיינברג ז"ל, היכרות אישית (צילום: דובר צה"ל)

עוד באותו נושא

הקרב האחרון של מח"ט הנח"ל יוני שטיינברג. צפו


18

"הכרתי את הדרג את הפיקודי בצורה טובה"

יש איזה סיפור מיוחד במהלך ליווי של משפחה?

"אני לא אגע בסיפור אחד, אצלנו בחטיבה גם בשבעה באוקטובר וגם אחרי אבל בעיקר בשבת השחורה, החטיבה נפגעה בדרג של המפקדים הבכירים, מפקד החטיבה, הסיירת, מ"פחם. מפקד החטיבה היה מפקדי ושאר הקצינים היו חברים ועמיתים".

לדבריה: "רוב המוחלט של הפעמים בשגרה קצינת הנפגעים לא מכירה את החלל אלא לומדת להכיר אותו תוך כדי הליווי של המשפחה ופה זה משהו שקרה אצלי בחטיבה. בנוסף לסדר הגודל של הכמות, יש כאן את המקום של הדרג הפיקודי הכרתי אותו בצורה הטובה, מהמפקד הישיר ועד לעמיתים לאורך התקופה.

"אני גם קצינה, פקודה וחברה ומכירה מאוד טוב את הנופל. אני כנוי חווה את הליווי בכמה כובעים, גם כקצינת נפגעים וגם במעגלים נוספים, לעתים זה מאתגר וחודר בצורה אישית כי קיימת פה ההיכרות והיא לא פשוטה שזה בנסיבות האלה שאני נכנסת לבית המשפחה. זה לא מקרה אחד, זה לא מעט מפקדים שהכרתי בצורה מאוד טובה והיום אני מלווה את המשפחות בנסיבות המצערות האלה".

לסיום היא מציינת: "אנחנו משתדלים כמדור נפגעים לתת לאוכלוסיות את הליווי המיטבי בדרכים שהן שונות ואחרות, בימים של הפוגה לפצועים, משפחות, קיימנו יום הפוגה למשפחות הפצועים אל מול האתגר שהחטיבה נמצאת בלחימה אינטנסיבית ברצועה".

מג"ד 932 של הנח"ל בשיפאא (דובר צה"ל)

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו