שרד את השואה ונחטף לעזה: אחותו של שלמה מנצור בראיון מטלטל

שרד את השואה ונחטף לעזה: אחותו של שלמה מנצור בראיון מטלטל

שלמה מנצור בן ה-86, נחטף מקיבוץ כיסופים בשביעי באוקטובר. התיישבנו לשיחה עם אחותו של שלמה, הדס לזר, על השואה אותה חווה שלמה בפעם השניה בישראל

author-image
שרד את השואה ונחטף לעזה: אחותו של שלמה מנצור בראיון
  (באדיבות המשפחה)

שלמה מנצור בן ה-86 נחטף מביתו שבקיבוץ כיסופים, בבוקר השביעי באוקטובר. מאז, למעלה מחצי שנה, למשפחתו אין קצה של מידע מה עלה בגורלו של החטוף המבוגר ביותר, המצוי כעת בידי חמאס.

מנצור שנולד וגדל בבגדאד שבעיראק, נחשף לראשונה בחייו להיקף עוצמתה של האנטישמיות כאשר ב-01 ביוני 1941, פתחו תושבי עיראק המוסלמים בפרעות אכזריות נגד היהודים המקומיים, פרעות שקיבלו את הכינוי ההיסטורי – פרעות "פרהוד".

התיישבנו לשיחה עם אחותו של שלמה, הדס לזר, שוחחנו איתה על מסכת חייו הפתלתלה ועל התחושות הקשות היום, 85 שנים לאחר מלחמת העולם השניה, בעקבות השואה השניה אותה חווה שלמה, דווקא כאן בישראל.

שלמה מנצור בילדותו (באדיבות המשפחה)

ספרי לנו על מסכת חייו הפתלתלה של שלמה

"שלמה נולד בבגדאד שבעיראק. משפחתנו מונה שישה אחים ואחיות, אני נולדתי כבר כאן בישראל", מספרת לנו הדסה "שלמה היה ילד שהוסיף אור למשפחה, והיה עוטף באהבה".

"החיים שלהם בבגדאד היו נעימים עם המוסלמים מסביב, אך משנת 1936 חלו השפעות נאציות ופאשיסטיות בעיראק, נוסדה במקום תנועה ערבית – נאצית. את ספרו של אדולף היטלר "מיין קמפף", פורסם בעיתונות המקומית בתרגום לערבית. בשנת 1939 הגיע לבגדאד המופתי הירושלמי חאג' אמין אל-חוסייני, ששיתף פעולה עם גרמניה הנאצית ותמך בביצוע הפתרון הסופי."

"פרעות פרהוד דמו מאוד לפרעות השביעי באוקוטובר"

"ב-1 באפריל 1941 פרץ בעיראק מרד רשיד עאלי, במהלכו נתפס השלטון על ידי קבוצת קציני צבא פרו-נאצים בראשות רשיד עאלי אל-כילאני. במהלך חודש המלחמה האנגלו–עיראקית התגברו ההתנכלויות כלפי יהודים, בעיקר מחוץ לבגדאד, וההסתה כנגד היהודים החמירה".

"ב-01 ליוני 1941 בחג השבועות קיבלו אות ממושל בגדאד לפתוח בפוגרומים כגד יהודים. הפרעות דמו מאוד לפרעות השביעי באוקטובר; אנסו, רצחו, שדדו, כרתו איברים לילדים התעללו ודרסו גופות, הזריקו רעל לחולים בבתי חולים".

"שלמה בתור ילד שנחשף לזוועות האלו התחבא בתוך עליית הגג שלו, המראות השאירו בו צלקת לכל החיים. משפחתו ניצלה מהפורעים שנכנסו לדירתו בזכות שכנה ערבייה שנכנסה למקום, תקפה את הפורעים וביקשה מהם שיצאו מדירתה. כעבור יומיים נכנסו הבריטים למקום והמהומות פסקו".

"אמרנו שלעולם לא עוד והנה זה קורה עוד פעם אצלנו"

(באדיבות המשפחה)

איך שלמה נחטף מביתו? 

"כשהתחיל הירי המאסיבי והצבע אדום, שלמה ניסה לצאת מהממ"ד לסלון לבדוק מה קורה, ובאותו זמן פרצו אליהם לבית כחמישה מחבלים. אשתו ברחה תחילה לשירותים, אך הם הגיעו גם אליה. את שלמה הם אזקו וגם סטרו לו, עשו פוגרום בבית ובכל מקום ודרשו גם את מפתחות האוטו, הובילו אותו לכיוון הרכב כשאשתו נמצאת מאחוריהם והצליחה בזמן הזה לברוח לממד של השכנה".

"שלמה נחטף מביתו שבקיבוץ כיסופים כשהוא בן 85, וציין בעזה את יום הולדתו ה-86, הוא החטוף הכי מבוגר שנמצא שם כרגע".

מה את חושבת עובר עכשיו בראש של שלמה בעקבות השביעי באוקטובר? 

"הוא בטח חושב איך שרדתי את השואה בילדותי, וכעת בזקנותי אני עובר את אותו דבר. אמרנו שלעולם לא עוד, והנה זה קורה עוד פעם אצלנו במדינה שהוא חשב שהוא הכי מוגן ובטוח בה. יהיה לו קשה יותר עם הרגשה שהפקירו אותו ושכחו אותו".

"בן גביר וסמוטריץ' שמצוות פדיון שבויים תעמוד לנגד עיניכם"

(באדיבות המשפחה)

איך בדרך כלל הוא היה מציין את יום השואה? 

"יחד עם הילדים שלו ועם חברי הקיבוץ שורדי שואה מעיראק ומאירופה. חברי קיבוץ בארי הקימו אנדרטה לזכר נרצחי הפרהוד, ואבסורד שבסוף הם עברו מתקפה דומה".

המסר שלך ביום הזה? 

"אני מתחננת ומבקשת בבקשה תוציאו אותו משם. תחשבו שהסבא שלכם שנחטף מביתו בפג'ימה, יושב שם בקור מקבל רבע פיתה ביום. מה אתם הייתם עושים?? איך אפשר להשאיר אותם שם? אני פונה במיוחד לשרים כמו בן גביר וסמוטריץ', שמצוות פדיון שבויים תעמוד לנגד עיניכם".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו