צפו: חידת שושני - מי אתה הגאון המסתורי שהיה נווד? - סרוגים

צפו: חידת שושני – מי אתה הגאון המסתורי שהיה נווד?

הסרט הבלשי רווי המסתורין "חידת שושני" עוקב אחר סיפורו של איש המסתורין והנווד הנצחי, ומנסה לגלות האם הוא היה אמיתי או סתם אגדה אורבנית? צפו בשידור בכורה

author-image
צפו: חידת שושני - מי אתה הגאון המסתורי שהיה נווד?
  חידת שושני (כאן 11)

איש לא ידע את שמו האמיתי, אלא רק את כינויו של "מר שושני". נווד נצחי, גאון ואולי מטורף, בעל זיכרון פנומנלי, שידע אלפי ספרים בע"פ, עילוי במתמטיקה, פיזיקה, תלמוד ופילוסופיה ושלט בכ-30 שפות.

בגלל היותו מסתורי, במשך שנים זהותו של מר שושני התנדנדה בשאלה האם הוא אגדה או מציאות, אבל גדולי עולם שאותם לימד, בהם פילוסופים כמו עמנואל לוינס, חוקרים, רבנים כמו הרבי מלובביץ' וסופרים כמו אלי ויזל, מספרים שהוא שינה את חייהם.

במהלך הסרט בחלקם של סיפורי המרואיינים על מר שושני, הם מספרים דברים תמהונים ולא אמינים. כמה מהם אומרים שהוא גאון צנוע, אחרים אומרים שהוא אדם גס רוח ושחצן. יש שראו בו צדיק מקובל ויש שראו בו התגלמות השטן.

יש הטוענים ששושני נולד בליטא, אחרים משוכנעים שהוא בכלל ממרוקו. הוא חי בישראל, שוויץ, אלג'ריה, הודו, ארה"ב, אורוגוואי וצרפת, ויש הטוענים שראו אותו בו זמנית בשני מקומות. עדים אחדים ראו אותו מתהלך עם התיקים הכבדים שלו ברחובות ירושלים, מרקש, ניו יורק ופאריס.

בשיאו של הסרט, כאשר הבמאי כבר כמעט נואש מלפענח את דמותו של שושני, הוא מגלה בכספת סודית באחד – אחת מסמטאות ירושלים אוצר שהיה חבוי מהעולם במשך חמישים שנה, תגלית מרגשת והוכחה לכך שהגאון האניגמטי אכן היה קיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
חידת מר שושני
משה אהרון | 05-05-2024 8:48
בסד. חידת מר שושני. -------------------------------- אמש הוקרן בערון 11 סרט דוקמנטארי מופלא על חידת האיש הקרוי : מר שושני. אמרנו סרט מופלא וראוי לחזור על כך שוב ושוב. הסרט המגשש נואשות ,השכיל בכל זאת לשרטט דמות תמוהה ביותר המעורבבים בה יסודות עלומים ופילאיים . שלא ניתן לסכמה בשום דבר ברור ומוחלט. חידת מר שושני אינה ברת פתרון רציונאלי . היא כל כולה חידה ממחוזות אחרים מטאפיזיים . משל היינו אומרים דמותו של האיש הזה נחתה בעולם, כתגובת האלוהים לשאלה איפה היה אלוהים בשואה. הקבה הצמיח מאפר השואה דמות שכזו לומר : לא משנה מה אתם חושבים עליי עדיין יש עתיד יש תוחלת ואני זורק ביניכם דמות בובתית סמלית,ניידת שתהלך בניכם ובכל העולם ומלואו לשרטט את דמותו של הגואל של המושיע .של המשיח . וכי אגדת הגאולה לא פסה ולא נגוזה מעולם שעות אחר הקרנת הסרט התקשתי להירדם ,באומללותי אני הקטן התרוצצו במוחי קצוות של זה הסיפור וביקשו להיקשר זה בזה לכלל תמונות ברורות יותר. עם רזולציות פרקטיות ומעשיות . ראשית לא חדלתי לחשוב על הפרק בתהילים שמר שושני הצביע עליו כחשוב ביותר. כמדומה פרק ס' הפותח לאמור : לַמְנַצֵּחַ, עַל-שׁוּשַׁן עֵדוּת; מִכְתָּם לְדָוִד לְלַמֵּד. דימית להבין כי הוא ביקש לרמז בשורת הפתיחה של הפרק על שמו האמיתי : בן שושן וכי למרות הכל הוא המנצח והוא המבקש לתת עדות סימובלית לדמותו של בן דוד. [מכתם לדוד] וכי כל רצונו : ללמד. מכאן אולי ניתן להבין משהו על הנדודים שגזר על עצמו . אם הוא רק תשקיף סימובולי של דמותו של משיח ואין זו עיתו להתגלות הוא חייב לנדוד, כתצוגה ניידת . חייב להיות בטל - חומרית ולא עוד שגם מוזנח מאד. חייב אך :ללמד.[בתוספת למצג הויזואלי כאמור] יותר מזה ,לא בכדי העדיף להיקבר הרחק בניכר ולא בארץ ישראל כנראה משני הטעמים הבאים שקברו בארץ לא יהפוך למוקד פולחן. ושנית שמשיח ביחס לארץ ישראל אינו יכול להיות בבחינת מת בקבר........ כך או כך וזו גם הנקודה שהלהיבה אותי ביותר בכל הסרט . היא העובדה שתמיד ביקש ללמד במקורות היהדות כי מה שאנו למדנו והבנו רחוק עדיין מכל האמת והעומק של אלה המקורות . עדיין ממתינים לנו עומקים ושכבות רבות להיחשף. זה הזכיר לי במעט את הניסיונות הפאטטיים של לכתוב ולחדש באתר זה. ובאמת אך משהו כעין אבק פורח מבגדיו המרושלים של מר שושני. כתבתי כאן כבר מעל ל -900 רשימות . ובין אלף החידושים ועדי אלוהים שהדברים נאמרים בצניעות רבה] לא הצלחתי לשכנע אפילו בחידוש אחד . : לא על השואה, לא על שמע ישראל . למשל כשאומרים : שמע ישראל, צריך לכוון יותר לתווך של :ה' אלוהינו בבחינת אהבת ואחדות כלל ישראל . לא על הקורבנות . לא על לוחות הברית. לא על העקדה .לא על בית המקדש . ולא על ההתנחלות המחודשת בארץ ...... ולא על עוד דברים רבים אחרים ........ אז הסרט על מר שושני הפיח בי בכל זאת תקוה. וכי אכן יש בינינו ,הרבה אנשים הנחשבים הזויים והמפמפמים משהו מרוחו של משיח משה אהרון
2
חידת מר שושני.
משה אהרון | 05-05-2024 8:51
בסד. חידת מר שושני. -------------------------------- אמש הוקרן בערון 11 סרט דוקמנטארי מופלא על חידת האיש הקרוי : מר שושני. אמרנו סרט מופלא וראוי לחזור על כך שוב ושוב. הסרט המגשש נואשות ,השכיל בכל זאת לשרטט דמות תמוהה ביותר המעורבבים בה יסודות עלומים ופילאיים . שלא ניתן לסכמה בשום דבר ברור ומוחלט. חידת מר שושני אינה ברת פתרון רציונאלי . היא כל כולה חידה ממחוזות אחרים מטאפיזיים . משל היינו אומרים דמותו של האיש הזה נחתה בעולם, כתגובת האלוהים לשאלה איפה היה אלוהים בשואה. הקבה הצמיח מאפר השואה דמות שכזו לומר : לא משנה מה אתם חושבים עליי עדיין יש עתיד יש תוחלת ואני זורק ביניכם דמות בובתית סמלית,ניידת שתהלך בניכם ובכל העולם ומלואו לשרטט את דמותו של הגואל של המושיע .של המשיח . וכי אגדת הגאולה לא פסה ולא נגוזה מעולם שעות אחר הקרנת הסרט התקשתי להירדם ,באומללותי אני הקטן התרוצצו במוחי קצוות של זה הסיפור וביקשו להיקשר זה בזה לכלל תמונות ברורות יותר. עם רזולציות פרקטיות ומעשיות . ראשית לא חדלתי לחשוב על הפרק בתהילים שמר שושני הצביע עליו כחשוב ביותר. כמדומה פרק ס' הפותח לאמור : לַמְנַצֵּחַ, עַל-שׁוּשַׁן עֵדוּת; מִכְתָּם לְדָוִד לְלַמֵּד. דימית להבין כי הוא ביקש לרמז בשורת הפתיחה של הפרק על שמו האמיתי : בן שושן וכי למרות הכל הוא המנצח והוא המבקש לתת עדות סימובלית לדמותו של בן דוד. [מכתם לדוד] וכי כל רצונו : ללמד. מכאן אולי ניתן להבין משהו על הנדודים שגזר על עצמו . אם הוא רק תשקיף סימובולי של דמותו של משיח ואין זו עיתו להתגלות הוא חייב לנדוד, כתצוגה ניידת . חייב להיות בטל - חומרית ולא עוד שגם מוזנח מאד. חייב אך :ללמד.[בתוספת למצג הויזואלי כאמור] יותר מזה ,לא בכדי העדיף להיקבר הרחק בניכר ולא בארץ ישראל כנראה משני הטעמים הבאים שקברו בארץ לא יהפוך למוקד פולחן. ושנית שמשיח ביחס לארץ ישראל אינו יכול להיות בבחינת מת בקבר........ כך או כך וזו גם הנקודה שהלהיבה אותי ביותר בכל הסרט . היא העובדה שתמיד ביקש ללמד במקורות היהדות כי מה שאנו למדנו והבנו רחוק עדיין מכל האמת והעומק של אלה המקורות . עדיין ממתינים לנו עומקים ושכבות רבות להיחשף. זה הזכיר לי במעט את הניסיונות הפאטטיים של לכתוב ולחדש באתר זה. ובאמת אך משהו כעין אבק פורח מבגדיו המרושלים של מר שושני. כתבתי כאן - [באתר חידוש]כבר מעל ל -900 רשימות . ובין אלף החידושים ועדי אלוהים שהדברים נאמרים בצניעות רבה] לא הצלחתי לשכנע אפילו בחידוש אחד . : לא על השואה, לא על שמע ישראל . למשל כשאומרים : שמע ישראל, צריך לכוון יותר לתווך של :ה' אלוהינו בבחינת אהבת ואחדות כלל ישראל . לא על הקורבנות . לא על לוחות הברית. לא על העקדה .לא על בית המקדש . ולא על ההתנחלות המחודשת בארץ ...... ולא על עוד דברים רבים אחרים ........ אז הסרט על מר שושני הפיח בי בכל זאת תקוה. וכי אכן יש בינינו ,הרבה אנשים הנחשבים הזויים והמפמפמים משהו מרוחו של משיח משה אהרון
3
רבנים כמו הרבי...
דוד לוי | 05-05-2024 13:33
רבנים כמו הרבי מלובביץ' וסופרים כמו אלי ויזל, מספרים שהוא שינה את חייהם.... למה להמציא כזאת הזיה שלא היתה ולא נבראה? הרבי לא אמר עליו שום דבר, ובקושי נפגש איתו.