היועמ"שית: אין להתערב בהחלטת ועדת פרס ישראל - סרוגים

היועמ"שית: אין להתערב בהחלטת ועדת פרס ישראל

היועצת המשפטית לממשלה הגישה את תשובת המדינה לבית המשפט העליון, ולפיה אין בסיס להתערבות שיפוטית בהחלטת ועדת פרס ישראל להעניק את הפרס לרב יצחק יוסף

author-image
היועמ"שית: אין להתערב בהחלטת ועדת פרס ישראל
  הרב יצחק יוסף (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

היועצת המשפטית לממשלה הגישה את תשובת המדינה לבית המשפט העליון, בנוגע לעתירה שהוגשה נגד ההחלטה להעניק את פרס ישראל לתרבות תורנית לרב הראשי, הרב יצחק יוסף.

בתשובתה הבהירה היועצת המשפטית כי בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, אין בסיס משפטי להתערבות שיפוטית בהחלטת ועדת הפרס.

מוקדם יותר השבוע, הוציא בית המשפט העליון צו על תנאי נגד ההחלטה להעניק לרב את הפרס. בית המשפט חייב את השר קיש לנמק עד מוצאי שבת הקרוב מדוע לא יימנע מלהעניק את פרס ישראל לרב יצחק יוסף שאיים בירידה מהארץ של תלמידי הישיבות החרדיות במידה ויחויבו להתגייס לצה"ל.

העתירה נגד ההחלטה להעניק את פרס ישראל לרב יצחק יוסף

כזכור, לפני כשבועיים הגישה עורכת הדין בתיה כהנא דרור, עתירה לבית המשפט העליון, בו היא דורשת למנוע את הענקת פרס ישראל לספרות תורנית לרב הראשי, הרב יצחק יוסף.

בעתירה תמהה כהנא דרור: "מדוע לא יורה שר החינוך על דיון הנושא מחדש, וזאת בשל החשש הסביר שבעת המלצת הוועדה, חבריה לא היו מודעים להתבטאויותיו הפוגעניות והמסיתות, במהלך השנים ובפרט מאז היבחרו כרב הראשי לישראל, כנגד יוצאי חבר העמים, התנועה הרפורמית, בית המשפט העליון, ושלטון החוק, שבעקבותיהם המליץ נציב קבילות הציבור להעמיד את הרב לדין משמעתי ולהדיחו."

עוד נכתב בעתירה: "הימנעותו של שר החינוך לדחות את המלצת הוועדה, או לכל הפחות להשיב לוועדה את ההמלצה לבחינה מחודשת, נגועה בשיקולים זרים ובחוסר סבירות קיצונית, חותרת תחת הממלכתיות והתכלית של הענקת פרס ישראל. ועשויה לעודד התבטאויות גזעניות ופוגעניות בשם ההלכה, ולהוות גושפנקא להתבטאויות אלו באמצעות קבלת הפרס."

"קשה לתאר מחזה יותר אבסורדי מזה כאשר מדינת ישראל באמצעות רשות אחת ממליצה להעמיד לדין משמעתי את הרב יוסף בשל התבטאויותיו החריגות והגזעניות, ובאמצעות רשות אחרת מעניקה לו פרס על מפעלו בתחום הספרות התורנית, אשר בשמה הוא טוען לחופש ביטוי, לזכותו ואף לחובתו להמשיך ולהשמיע את דעותיו הגזעניות להמשיך ולבזות את אותה ממלכה אשר מעניקה לו הפרס היוקרתי ביותר."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו