המלצות ספרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה - סרוגים

המלצות ספרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ארגנו לכם שתי המלצות לספרים שמעבירים את סיפור השואה בדרך מעניינת שתרתק אתכם אל דפי הספר

author-image
המלצות ספרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה
  (צילום: שאטרסטוק)

ישנם הרבה ספרים שמספרים סיפורים שונים על השואה ממגוון זוויות ונקודות מבט שונות. הפעם אני בוחר להמליץ לכם על שני ספרים חדשים שיצאו אחרי שהיו נסתרים מעין הציבור במשך הרבה שנים.

עם הנקמה תבוא הנחמה

יוסף מ. אנגל (הוצאת סלע מאיר)

כולם ידעו שיוסף היה שם בשואה, אבל ידעו שאין טעם לשאול אותו על קורותיו שם כי הוא לא יספר. כך חיו תמיד בני משפחתו של יוסף. וכמו בהרבה סיפורים דומים, במהלך השבעה מצאו ילדיו מעטפה חומה ובה דפים רבים שמגוללים את גילגוליו הרבים בין המחנות השונים ובעיקר את מחשבותיו מאותם ימים.

הספר 'עם הנקמה תבוא הנחמה' הוא אותם דפים. בספר מתאר אנגל את קורותיו ב-6 שנות המלחמה, מהיום שבו הוא שומע שפרצה מלחמה ועד ליום השחרור. הסיפור של אנגל מתחיל בגזרות הנאצים בעיירה שבה הוא גדל, על בתי עסק, מקומות אסורים לכניסה, טלאי צהוב ועוד. אנגל מתנדב להישלח למחנה עבודה מתוך מחשבה שכך יציל את משפחתו אבל זו תחילתו של מסע בין מחנות עבודה שכל אחד מהם גרוע מהקודם.

אנגל מתאר הרבה דמויות ספציפיות, של אסירים יהודים כמותו, של חיילים נאציים, של פולנים וגרמנים בעלי עמדות במחנות. בתיאוריו אנחנו נחשפים לטבע האנושי, שבמצבים קשים מתגלה לעין כל. יש אנשים טובים ויש אנשים רעים בכל קבוצה. למשל יעקב הונגימן, שאנגל מזכיר בשמו, היה יהודי בתפקיד ראש קבוצה שאנגל מתאר אותו כחיית פרא שלמד את מנהגי הנאצים.

(באדיבות: הוצאת סלע מאיר)

הוא מספר שבליל שישי אחד התנפל הוניגמן על קבוצת יהודים שעמדה להתפלל קבלת שבת בצריף, והיכה אותם באלה שבידו בכוח רב עד שהתפזרו, ללמדנו שהיו גם כאלה. אנגל מתגלגל ב-12 מחנות, כולל מחנה אושוויץ וגם ממנו הוא מועבר למחנה נוסף.

ב-1.5 אנגל משתחרר ממחנה דכאו. בהמשך הוא עולה לארץ, יורד לארה"ב, מקים משפחה ומצליח לחיות חיים מלאים וטובים. זהו לכאורה סיפור קלאסי שכמוהו שמענו לא אחת, ועדיין כל סיפור כזה, נותן תובנות וכוחות, ובמיוחד בימים הללו.

עוד באותו נושא

הרמטכ"ל באיגרת ליום השואה: "לעולם לא עוד"

אמן הבריחה

ג'ונתן פרידלנד, הוצאת 'דביר'

אתם מכירים את השם רודולף ורבה? אם כן, אתם מהמעטים שמכירים. הספר הזה בא לנסות לתקן קצת את חוסר ההיכרות של רבים מאיתנו על אחת הפרשיות המדהימות והחשובות מתקופת השואה. ורבה הוא יהודי סלובקי שגורש בשלב מוקדם מאוד לאושוויץ (בדרך הוא עוצר ל-12 יום במחנה מיידנק). בתחילה הוא משוכן במחנה אושוויץ 1 ובהמשך הוא עובר לאושוויץ 2 – בירקנאו.

כמו כל אסיר במחנה ורבה עושה כמיטב יכולתו לשרוד בעבודות הפרך במחנה, עד שהוא מצליח להגיע לעבודות טובות יותר במחנה 'קנדה', בו ממיינים את חפצי היהודים שנרצחים ויש גישה לאינספור חפצים ומצרכים. בגלל שנתפס על ידי קצין נאצי מבריח מצרכים שונים, עובר ורבה לעבוד על רציף הרכבת, בקומנדו שמקבל את הרכבות שמגיעות למחנה.

(באדיבות: הוצאת 'דביר')

כשהוא מבחין בעבודות בניה של מסילת רכבת חדשה, הוא מברר על הכוונות הנאצים ושומע על התוכנית להשמדת יהדות הונגריה: הקהילה היהודית הגדולה האחרונה באירופה. בשלב הזה רעיון הבריחה, שתמיד קינן אצל ורבה, מקבל דחיפות וחשיבות גדולה עוד יותר מתווך רצון להזהיר את יהודי הונגריה מהגורל הצפוי להם, וכן כדי לספר לבעלות הברית על מה שקורה באושוויץ.

ורבה חובר לאלפרד ווצלר, אסיר אחר מבוגר ממנו, ששניהם מאותה עיירה ויש להם היכרות מוקדמת טובה. יחד הם רוקמים תוכנית שבה הם בונים מסתור בתוך תחומי המחנה, בו הם מתכננים לשהות 3 ימים ורק אחר כך לצאת מהמחנה בשעוות החשיכה. זאת מפני שהם מכירים את נהלי הנאצים במקרה של בריחה: הגברת השמירה וחיפושים לאורך 3 ימים בסביבות המחנה ואז חזרה לשגרה וכוחות אחרים ממשיכים בחיפושים.

עוד באותו נושא

לקראת יום השואה: כמה ניצולים חיים בישראל כיום?

ורבה וווצלר מצליחים להסתתר 3 ימים בהם הם שומעים את הנאצים ממש לידם ואת הכלבים שלהם, שבזכות הטבק ששניהם פיזרו מראש לא מצליחים להריח אותם. מהמסתור הם יוצאים וממשיכים לברוח בכיוון סלובקיה מדינת מולדתם.

כדי לשמוע את סיפורם תצטרכו לקרוא את הספר המרתק הזה. רק נגיד שדוח ווצלר-ורבה על מחנה אושוויץ הגיע לידי צ'רצ'יל, רוזוולט וגם לאפיפיור אבל הם לא הצליחו להציל את יהדות הונגריה מהרצח. זהו סיפור ייחודי של הישרדות, בריחה, רצון להציל אחרים שאין הרבה כמוהו וחשוב שרבים יותר יכירו אותו!

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו