השפעת המלחמה על תחום הסיעוד - הזדמנויות וביקושים - סרוגים

השפעת המלחמה על תחום הסיעוד – הזדמנויות וביקושים

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בסיעוד נועדה להכשיר אחים ואחיות מוסמכים, והתואר האקדמי מסייע לבוגרים להשתלב במהירות במגוון תפקידים במערכות הבריאות השונות

author-image
השפעת המלחמה על תחום הסיעוד - הזדמנויות וביקושים
  באדיבות המצלם

מלחמת חרבות ברזל מציבה אתגרים רבים בפני קברניטי המדינה והמשק, והיא משפיעה באופן משמעותי גם על תחום הסיעוד. ימים מורכבים עוברים על מדינת ישראל ותושביה בגלל המלחמה בגזרות השונות, ובעקבות המלחמה שטרפה את הקלפים, אלפי עובדי סיעוד זרים עזבו את המדינה ובנוסף קיים מחסור עצום באחים ואחיות מוסמכים במרפאות ובמרכזים הרפואיים. לכן, קופות החולים החלו לגייס סטודנטים שלומדים סיעוד כדי לתגבר את המערכים שלהם ולסייע לחולים לשמור על הרצף הטיפולי, גם בשעת חירום.

עלייה בביקוש לאחים ואחיות אקדמאים

כוח האדם הסיעודי הינו מרכיב חיוני ומשמעותי במערכת הבריאות של מדינת ישראל, על רבדיה השונים. אחים ואחיות בעלי תואר ראשון בסיעוד מבטיחים מתן שירותי בריאות באיכות גבוהה, הם מסייעים למטופלים לשמור על רצף טיפולי, גם בבית ובקהילה, ובזמן המלחמה הם נמצאים בכל החזיתות ומלווים את החולים, החיילים הפצועים ונפגעי המלחמה. 

אחים ואחיות בתחום הסיעוד עוסקים בטיפול, במצבי חירום ושגרה, ולמעשה הם נמצאים בכל שלבי החיים של תושבי ישראל, ברגעים המאתגרים והשמחים גם יחד. יחד עם זאת, ידוע כי קיים מחסור עצום באחים ואחיות במערכת הבריאות, ועל פי נתוני הלמ"ס (נכון לשנת 2022) יש בישראל 6.6 אחים ואחיות לכל 1,000 איש, לעומת ממוצע של 9.9 במדינות ה-OECD. חשוב לזכור כי תוחלת החיים ממשיכה לעלות ובעקבות המלחמה מערכת הבריאות חייבת לתגבר את מערך האחים והאחיות, מאחר שהחוסר בכוח אדם סיעודי הינו משמעותי עוד יותר בשעת חירום.

לפי הערכות משרד הבריאות והמוסד לביטוח לאומי, בשנים הקרובות צפויה להיות עלייה משמעותית במספר החולים הסיעודיים, בגלל הזדקנות האוכלוסייה, והצפי לשנים הבאות הוא עלייה בשיעור של 125% במספר הזכאים לגמלת סיעוד מביטוח לאומי. הביקוש לשירותי סיעוד גבר בזמן המלחמה וללא מענה הולם מצד המדינה ומערכת הבריאות, עשרות אלפי חולים ונזקקים עלולים להיוותר ללא מענה מקצועי.

הטבלה הבאה מציגה את מס' הזכאים לגמלת סיעוד:

מהטבלה ניתן להבין כי הביקוש לכוח אדם סיעודי הכולל אחים ואחיות אקדמאים נמצא במגמת עלייה, וצפוי להימשך ב-20 השנים הקרובות. לכן, כדאי לדעת כי ניתן לפתח קריירה במערכת הבריאות ולעסוק במקצוע מאתגר עם תחושת שליחות, ורבים נרשמים ללימודי תואר ראשון בסיעוד כדי למלא תפקידים שונים וליהנות ממגוון רחב של אפשרויות תעסוקה.

תוכנית הלימודים – תיאור כללי

תוכנית הלימודים לתואר ראשון בסיעוד נועדה להכשיר אחים ואחיות מוסמכים, והתואר האקדמי מסייע לבוגרים להשתלב במהירות במגוון תפקידים במערכות הבריאות השונות. לימודי סיעוד מקנים ידע מקיף ומעמיק ביסודות הסיעוד, מדעי החברה, מדעי ההתנהגות ומדעי החיים. ראוי לציין כי תוכנית הלימודים במסלול האקדמי מקנה ידע מקצועי והכשרה מעשית בתחומים כמו סיעוד קליני, סיעוד במצבי חירום ועוד.

תוכנית הלימודים נפרסת על פני ארבע שנים, כלומר 8 סמסטרים, ובוגרי המסלול נחטפים לעבודה ונהנים משפע של אפשרויות תעסוקה במערכת הבריאות הציבורית והפרטית, לרבות תפקידי ניהול, מחקר קליני, תפקידים שונים בקופות חולים, בתי חולים ובמחלקות סיעוד ושיקום, הדרכות, קידום הבריאות בקהילה ועוד.

כאמור, בעקבות החוסר המשמעותי באחים ואחיות מוסמכים החלו קופות החולים לגייס סטודנטים לאיוש תפקידים שונים בזמן המלחמה. הסטודנטים מגויסים על פי אישור מיוחד ממשרד הבריאות כדי להשלים את החסרים, לאפשר לכוח האדם השחוק להתרענן, לתגבר את המערכים הרפואיים, להחליף אחים ואחיות שגויסו למילואים, נפצעו ונהרגו, להקל על החולים ולסייע לצוותי הרפואה.

שיטות לימוד ייחודיות עם עזרים טכנולוגיים

כדאי לדעת כי בחוג למדעי הסיעוד החלו לשלב שיטות לימוד ייחודיות ומתקדמות יותר באמצעות אמצעים ויזואליים וטכנולוגיים, אלו שיטות ללמידה אקדמית חדשנית ומתקדמת, הכוללות התנסות מעשית במרכזי סימולציה, מחקר, הכשרה מקצועית בבתי חולים ובמוסדות בריאות נוספים ועוד. בנוסף, הסטודנטים לומדים קורס בינה מלאכותית שמסייע להם לייעל ולשפר את עבודתם ולקדם את הבריאות בקרב הציבור הרחב, גם בשעת חירום.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו