אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חקירה נגד איש עסקים ישראלי בהולנד: הפשע-בניית התנחלויות

עוד הלשנה: איש העסקים דורון לבנת, עלול להיות הישראלי הראשון שיעמוד לדין במדינה אירופית באשמת בניית התנחלויות. חברת המנופים שבבעלותו סייעה בבנית "גדר ההפרדה" ובניית בתים ביישוב ברקן, המהווים לפי ההולנדים "הפרת החוק הבינלאומי". את התלונה הגיש כמובן "ארגון לזכויות אדם".

חקירה נגד איש עסקים ישראלי בהולנד: הפשע-בניית התנחלויות
  עבירה על החוק הבין לאומי (פלאש90)

איש  העסקים הישראלי, דורון לבנת עלול להיות הראשון שיעמוד לדין במדינה אירופית באשמת הפרת החוק הבינלאומי. הוא לא רצח או גנב, אלא חברת מנופים שבבעלותו השתתפה בבניית בתים ביישוב ברקן, ובהקמת "גדר ההפרדה".

ליבנת הינו אחד מבעליה של חברת ריוול, הנחשבת כאחת הבולטות בעולם בתחום ההרמה והמינוף. התביעה הכללית בהולנד, קיבלה מידע לפיו "לימה אחזקות" אחת מחברות הבת של ריוול, השכירה מנופים וציוד הרמה לצורך בנית "גדר ההפרדה" באזור עוטף ירושלים, וביישוב ברקן.

לאור המשמעות התקדימית וההשלכות הפוליטיות והדיפלומטיות של ההחלטה אם להגיש כתבי אישום, עשויים גורמים בכירים במערכת המשפטית ההולנדית להיות מעורבים בקבלת ההחלטה. במקרה שתימצא אשמה בהפרת החוק הבינלאומי עשויה חברת ריוול לספוג קנסות כבדים ומנהלי החברה וביניהם דורון לבנת עשויים להישפט גם לעונשי מאסר.

את התלונה למשטרת הולנד הגיש ארגון זכויות אדם פלסטיני בשם "אל חאק" מרמאללה. התלונה התבססה על סעיף בחוק ההולנדי הקובע כי עבירה על החוק הבינלאומי מהווה גם עברה על החוק ההולנדי.

בית המשפט בהולנד קבע, לפני כמה שנים, כי אמנם למדינת ישראל שמורה הזכות לבנות גדר גבול כדי למנוע הסתננות של מפגעים לשטחה, אולם גדר זאת חייבת להיות ממוקמת על גבולה הבינלאומי המוכר של ישראל, כלומר על הקו הירוק, וכל חריגה מתוואי זה מהווה היא הפרה של החוק הבינלאומי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו